Johan Djourou

Hodnotenie hráčov po zápase: Fulham

26.11.2011, 22:45 – johny7799, mexo 1

V posledných týždňoch sa „Kanonierom“ veľmi darilo a len málokto čakal, že by mohli zakopnúť na domácej pôde práve s Fulhamom. Neuveriteľné sa ale stalo skutočnosťou a domáci si po dnešnom dueli pripisujú do tabuľky len jeden bod.

Arsenal mal dnes ideálnu príležitosť vyšplhať sa v tabuľke ešte o čosi vyššie, v ceste mu však stál dobre hrajúci Fulham, ktorý zodpovedným výkonom nedával domácim veľa priestoru na manévre pred pokutovým územím. Napriek tomu sa zverencom Arséna Wengera podarilo pravidelne dostávať do gólových príležitostí, žiaľ naši strelci si dnes neobuli strelecké kopačky alebo ich doslova vychytal výborný Mark Schwarzer. Z ničoho nič sa aj Fulham ocitol na konci prvej polovice v zakončení, tento krát sa ale zaskvel Szczesny. Aj vďaka tomu sa odchádzalo do kabín za nerozhodného stavu.

Hoci sme mali lepšie držanie lopty a viac rohových kopov, strelecké pokusy boli vyrovnané. Po obrátke sme ale získali prevahu aj v nich. Paradoxne výkon hráčov s kanónom na hrudi trochu oslabol, čo malo za následok skrumáž pred našim brankárom, z ktorého rezultoval vlastný gól Thomasa Vermaelena. Rázom bolo všetko inak a „Kanonieri“ sa museli snažiť aspoň o vyrovnanie. Po niekoľkých zahodených príležitostiach a tlaku domáceho tímu to ale predsa len prišlo, svoje zaváhanie napravil Thomas Vermaelen, ktorý sa tak v podstate sám postaral o dnešný výsledok.

V závere chceli domáci ešte ukoristiť víťazstvo, nanešťastie sa im to nepodarilo, a tak sa budú musieť v konečnom zúčtovaní uspokojiť len s bodom. Momentálne sa tak nachádzajú dočasne na šiestej priečke s 23 bodmi. Svoje reči o titule tak výkonom na ihrisku a výsledkom vôbec nepotvrdili, a to ich môže ešte veľmi mrzieť.

Za dnešné stretnutie si hráči s kanónom na hrudi vyslúžili takéto hodnotenie:

Szczesny – 7,0: Dlhú dobu nemusel riešiť nič nebezpečné, bol akurát v strehu pri rozohrávke a centrovaných loptách. Prvá vážna situácia prišla až v 42. minúte, keď skvele zlikvidoval prudkú strelu Dembeleho. Ten istý hráč vyskúšal jeho pozornosť aj v druhom polčase, no s Belgičanovou strelou nemohol mať Wojciech najmenší problém. Prikrátky však bol na pokus iného Belgičana na ihrisku, a to svojho spoluhráča Thomasa Vermaelena, ktorý ho v 65. minúte prekonal vlastným gólom. Inak už viac nebezpečných situácií riešiť nemusel. Posťahoval niekoľko centrov do náručia a to bolo všetko.

Djourou – 7,5: Na prekvapenie dnes podal Johan veľmi dobrý výkon. Už od začiatku hral obetavo, hádzal sa do pokusov hostí a úspešne zblokoval niekoľko centrov „Chalupárov“. Problém mu nerobili ani hlavičkové súboje a nestratil sa ani smerom dopredu, keď vedel dobre zakombinovať a po jednom z prienikov peknou prihrávkou vysunul Walcotta. Aj po zmene strán sa ukazoval v dobrom svetle, neprehrával osobné súboje, zblokoval niekoľko centrov a bol úspešný vo vzduchu. Je pravda, že pri inkasovanom góle mohol byť dôraznejší v súboji s Riisem, ale táto situácia určite nejde na jeho tričko. Mohol aj vyrovnať, lenže to by sa po jeho hlavičke v 74. minúte nemohol zaskvieť Mark Schwarzer. Ako som už spomínal, na prekvapenie Johan predviedol dobrý výkon a myslím, že dnes ho môžeme pokojne označiť ako MOTM.

Mertesacker – 6,5: Nejako veľa ťažkých situácií riešiť nemusel, až na jeden hlavičkový súboj s Hangelandom bol vo zvyšných úspešný a po jednej z nich mohol aj otvoriť skóre, no jeho pokus v závere polčasu mieril tesne vedľa. Mal aj niekoľko zblokovaných striel či centrov a vedel svojimi dlhými nohami aj dobre vypichnúť prihrávku. Bolo tam však aj niekoľko drobných zaváhaní, ale väčších chýb sa dnes Per nedopustil.

Vermaelen – 6,5: No, Thomas má po dnešnom zápase určite zmiešané pocity, keďže dostal vlastným gólom súpera do vedenia, ale svoju chybu odčinil najlepším možným spôsobom, keď 8 minút pred koncom vyrovnal na konečných 1:1. Do inkriminovaného momentu v druhom polčase bol jeho výkon v podstate dobrý, no v prvom polčase sme mohli vidieť aj nevídanú vec, keď v 25. minúte došlo k stretu „tankov“ v podaní Thomasa a Bobbyho Zamoru a anglický útočník osobný súboj zvládol lepšie, zakončiť však nedokázal presne. Inak bol však Thomasov výkon v poriadku, zblokoval niekoľko pokusov hostí, vyhrával hlavičkové súboje, dral sa aj dopredu, ale vlastný gól ho určite bude ešte nejaký čas mrzieť. Škoda... taký nehrdinský hrdina dnešného zápasu.

Santos – 7,5: Podobne ako jeho kolega z opačnej strany, aj on dnes podal veľmi dobrý výkon. Začal dobrým čítaním hry, potom sa síce nechal oklamať pri rohovej zastávke, ale ani to ho nevyviedlo z miery a futbalom sa dnes očividne bavil. Po celý zápas sa snažil podporovať útok, bolo ho neustále vidieť, niektoré centre boli dobré, ale nedokázali sme ich využiť. Bavil sa však skvele, čo dokumentoval svojou geniálnou technikou v niektorých momentoch dnešného zápasu a za ekvilibristické kúsky mu musel zatlieskať celý štadión. Opäť niekoľkokrát skvele vystihol prihrávky a kombinácie hráčov Fulhamu a mohol rozbehnúť smerom dopredu a ponúknuť loptu naším ofenzívnym hráčom. Určite ho však nepochválim za niekoľko faulov a aj žltú kartu z 28. minúty, keď loptu zasiahol rukou, hoci to bolo nechtiac. Výkon však podal dnes dobrý.

Song – 7,0: Určite to bolo o čosi horšie ako cez týždeň proti Dortmundu, no aj tak Alex predviedol slušný výkon. Zapájal sa do útočných akcií, napádal rozohrávku súpera a odzbrojoval ho, bojoval o každú loptu, vypomáhal výdatne v obrane a vyslal množstvo prihrávok. Veľká časť z nich však nenašla toho správneho adresáta a okrem toho mu na známke uberajú aj iné chybičky, ako napríklad keď po jeho pošmyknutí sa v útoku Fulham získal loptu – dostal sa do brejku a len tak tak, že to pre nás dobre dopadlo. Takéto veci sa nesmú stávať. V závere sa posunul na post stopéra, kde odviedol kvalitnú robotu.

Arteta – 6,0: Je to veľký pracant, na svojom poste nie je veľmi nápadný, za čo si vysluhuje kritiku, ale odvedie počas celých 90 minút veľké množstvo práce, žiaľ len málokedy pridá aj niečo navyše. Bol súčasťou mnohých kombinácií svojho tímu, vybojoval niekoľko lôpt v strede poľa, vystihol pár úmyslov súpera a ani hlavičkové súboje mu problém nerobili. V druhom polčase sa už konečne odhodlal aj o prihrávky smerom dopredu, niektoré mu ale nevyšli a ostatné jeho spoluhráči nezužitkovali. Musím mu vytknúť jedno veľmi nepodarené prenesenie hry, nezachytenú jednoduchú prihrávku, zbytočný faul, občasné prílišne dlhé držanie lopty a ešte pár menších zaváhaní, ktoré ale boli ďaleko od našej svätyne. Opäť sa držal niekde okolo priemeru.

Ramsey – 6,5: Začal veľmi dobre, už v siedmej minúte sa vďaka svojej aktivite a bojovnosti dostal do zakončenia, no austrálsky brankár jeho pokus vyškriabal na roh. Následne o osem minút opäť vystrelil, jeho pokus bol však nepresný. Najväčšia tutovka prišla v 24. minúte, Aaron ju žiaľ nepremenil, čo si hráč na jeho úrovni z takej pozície nemôže dovoliť. Celý zápas sa mohol odvíjať inak. Okrem toho sa v prvom polčase snažil, bojoval, rozdával lopty spoluhráčom po zemi i vzduchom, nič ale neviedlo k úspechu. Hoci keby Robin van Persie trafil z voleja loptu, mohlo tu byť napísané niečo iné. Už prvých 45 minút tam boli chyby v podobe nevydarených úmyslov a pätičiek, no po obrátke ich bolo ešte oveľa viac a navyše si pripísal na konto aj faul. Bolo na ňom cítiť únavu a myslím, že bol správne striedaný.

Arshavin – 5,5: Možno som naivný, ale keď hráč, ktorý sa svojimi nevýraznými výkonmi vytlačí zo základnej zostavy a po nejakom čase opäť dostane šancu, mal by sa na ihrisku rozdať úplne celý. To sa ale dnes v podaní ruského reprezentanta rozhodne nekonalo. Mal tam síce niekoľko svetlých chvíľ, keď šikovne unikol po krídle a nahrával do šance a páčilo sa mi zo začiatku aj spracovanie do behu a aj osobné súboje zväčša ustál. Škoda, že jeho gól bol z ofsajdu, rozhodovali decimetre. V obrane sme ho dnes snáď okrem jedného momentu vôbec nevideli. Ešteže dnes Santos odohral skvelé stretnutie. Vráťme sa ale k Andrejovi, nevychádzali mu jeho úmysly – nedokázal sa predrať proti presile a jeho lopty smerujúce do 16-ky boli v drvivej väčšine zblokované. Bola otázka času, kedy ho Wenger vystrieda.

Van Persie – 7,0: Mal smolu, pretože bol na neho nasadený jeho bývalý spoluhráč Philippe Senderos, ktorému zápas vyšiel na jednotku. Napriek tomu sa Robin snažil, kombinoval so spoluhráčmi dokonca aj v hĺbke poľa, rozdal nejednu veľmi kvalitnú prihrávku, preukázal fenomenálnu kontrolu lopty, no z jeho aktivity sme ťažili maximálne štandardné situácie. Počas zápasu sa niekoľkokrát dostal do zakončenia, najprv bola jeho strela málo dôrazná, potom mu v 59. minúte chytil jeho pokus na čiare jeden z obrancov hostí a za posledných 15 minút sa dostal do zakončenia ešte štyrikrát, ani raz sa však nemohol radovať z presného zásahu. Pochválim ho ešte za obranu pri rohových kopoch, na druhej strane neopomeniem niekoľko strát a ani zahrávanie rohových kopov mu asi nešlo podľa predstáv.

Walcott – 7,5: V prvom polčase výborný výkon. Mohli sme ho vidieť v defenzíve, kde odviedol skvelú robotu a navyše predviedol aj ukážkový sklz. Dostával sa aj do streleckých príležitostí a hoci niektoré boli zblokované, strela z 26. minúty na brankára predsa len prešla a mal čo robiť, aby neskončila za jeho chrbtom. Robil neustále vietor v defenzíve hostí, typickým príkladom bol neuveriteľný prechod do útoku zakončený prihrávkou ako na zlatom podnose pre Ramseyho, no jeho výkon v druhej polovici trochu ochabol. Napriek tomu pre svoj tím po niekoľkých únikoch vybojoval aspoň rohové kopy, a po jednom z jeho množstva centrov padol aj náš jediný gól. Šesť minút pred koncom mal ďalšiu šancu, ani tá nebola využitá. Okrem toho sa prezentoval aj niekoľkými stratami a nepresnosťami, a teda to bude dnes na takúto známku.

Diaby – Na to, že nehral veľmi dlhú dobu, to na ňom až tak nebolo vidieť. Aj keď tam boli nejaké nepresné prihrávky, či strata keď príliš dlho sám držal loptu, prezentoval sa aj v pozitívnom svetle. Zapájal sa do útočných akcií, bojoval, vyhrával hlavičky a páčilo sa mi aj jeho spracovanie. Pokúsil sa aj vystreliť, skončilo to neúspechom. Nemá sa však za čo hanbiť.

Gervinho – Začal dosť zbrklo, strácal lopty, bol nepresný a nevedel ustáť osobné súboje. Po chvíli sa z toho otriasol a bol nebezpečný, snažil sa o prieniky a prihrávky do 16-ky, vybojoval štandardnú situáciu a 84. minúte aj vystrelil, gól z toho nebol. Avšak za takú malú chvíľu bolo jasne vidieť, prečo by mal mať prednosť v základnej zostave pred Arshavinom.

Chamakh – Posledný Wengerov tromf z lavičky toho teda veľa nestihol, niekedy som ho na ihrisku ani nevedel nájsť a okrem občasnej výmeny lôpt so spoluhráčmi, pár vyhraných hlavičiek a napádania sme ho už mohli vidieť len pri jednej nepresnej prihrávke a ďalšej strate lopty. Viac nestihol.

Po hodoch prišlo mierne bolenie brucha – aj tak by sa dal vystihnúť dnešný výsledok a výkon „Kanonierov“, ktorí síce nepodali zlý výkon, no zahodili množstvo šancí, po ktorých prišiel zákonitý trest. Nehrdinským hrdinom zápasu bol Thomas Vermaelen, ktorý sa postaral o oba góly zápasu, a tak si dnes Arsenal nepochutnal na „Chalupároch“ ako Janko s Marienkou na medovníkovej chalúpke, hoci mohol.

Už tento utorok čaká na Arsenal štvrťfinále Ligového pohára, keď zverenci Arséna Wengera privítajú na svojom trávniku ambiciózny Manchester City, a to, že sa každý fanúšik teší na toto stretnutie, netreba asi ani spomínať.

Ďakujeme vám za pozornosť a budeme radi, ak sa vyjadríte do diskusie. Vidíme sa o pár dní a snáď s pocitmi, že futbalové srdce porazilo peniaze.