Mikel Arteta své zlepšení přisuzuje i sledování jiných hráčů

Arteta: Novou roli jsem si užíval

27.05.2013, 21:30 – Tomáš ZrůstProfil na Twitteru / arsenal.com

Záložník Mikel Arteta, který po většinu druhé poloviny sezóny oblékal kapitánskou pásku, neskrýval po právě skončeném ročníku Premier League spokojenost nad tím, jak se dokázal adaptovat na defenzivnější pozici v záložní řadě a stal se tak kmenovým hráčem základní sestavy Arsenalu.

31letý hráč se do pozice defenzivněji laděného záložníka dostal po nečekaném odchodu Alexe Songa, který byl několik let jistotou na této pozici. Spolu s touto změnou se Arteta stal i zástupcem kapitána a poté, co Thomas Vermaelen vypadl ze základní sestavy, dokonce zastával po většinu druhé poloviny sezóny roli kapitána. Ve svém rozhovoru pro oficiální klubové stránky se svěřil s tím, že je se svými výkony a adaptací na zmíněnou pozici v záloze spokojen.

„Jsem velmi šťastný, jelikož jsem během roku našel úroveň důslednosti. Také jsem chyběl dva a půl týdne kvůli problémům s kotníkem a mám takový pocit, že poté jsem nastoupil do všech zápasů. Byl jsem tím mužem, který musel hrát odlišnou roli, zvyknout si a já jsem udělal vše, aby se mi to povedlo. Hodně jsem se pro tým obětoval a tvrdě pracoval, abych mohl pomoci svým spoluhráčům. V hlavě jsem si řekl: „Jak zlepšit hráče okolo sebe? Jak dosáhnout toho, aby se cítili lépe?“ Mluvím o hráčích jako Santi, Aaron, Jack nebo Tomáš Rosický.“

Arteta ovšem nezůstal jen u krátkého vysvětlení, ale popsal, jak měl dosáhnout výše zmíněných cílů. Nezůstalo jen u tréninkových cvičení a rozprav uvnitř týmu. Španěl se přiznal, že si také našel nějaký čas na sledování jiných hráčů, kteří mají ve svých týmech podobné úkoly jako on v Arsenalu.

„Byl to asi nejtěžší úkol, ale věděl jsem, jak v něm uspět. Sledoval jsem mnoho hráčů na mé pozici a jsem spokojen s tím, jak jsem to udělal. Pozoroval jsem Sergia Busquetse, Xabiho Alonsa či Michaela Carricka, který je dobrým příkladem. Dříve jsem byl zvyklý sledovat Iniestu nebo Xaviho a ve své mysli na ně vždy pomyslím, avšak teď jsem na jejich styl musel zapomenout. Lidé možná nepochopí, proč nechodím více dopředu, ale je to moje práce a pro tým by to nebylo nejlepší.“

Záložník začínal svou kariéru ve Španělsku na velmi podobné pozici a přiznává, že tento fakt mu pomohl se přizpůsobit jeho novým povinnostem.

„Znal jsem koncepty a měl jsem taktické znalosti o tom, co mám dělat. Musel jsem se změnit, což je hlavně duševní záležitost. Hru na této pozici jsem si velmi užíval, opravdu. Všechny ty zákroky, pokrývání a dělání hráčů okolo mne lepšími- tuto sezónu jsem si to opravdu vychutnal,“ dodal rodák ze San Sebastianu, který má za dva roky na severu Londýna nasbíráno přes 80 startů, ve kterých dokázal nastřílet 12 branek.

Profily souvisejících hráčů:

Nejčtenější články

Kam pokračovat?
Reklama