Wojciech Szczesny

Hodnotenie hráčov po zápase: Crystal Palace

26.10.2013, 17:45 – Ján Gábor, Peter Marko

„Kanonieri“ sa po prehranom zápase s Dortmundom v priebehu týždňa pobrali na Selhurst Park, kde narazili na trápiaci sa Crystal Palace. Mal to byť pohodlný zápas, no hostia sa až príliš nadreli na to, aby po konečnom hvizde svietil na ukazovateli skóre stav 0:2.

Od úvodu to bol prekvapivo nie príliš dobrý výkon od hráčov s kanónom na hrudi, všetko sa zvyčajne odohrávalo len v strede ihriska. Hoci sme mali loptu neustále na kopačkách, nevytvorili sme si až na pár výnimiek žiadnu výraznejšiu príležitosť. Chýbalo nám väčšie nasadenie, dravosť a túžba po víťazstve a nečudo, že sa prvé dejstvo skončilo len bezgólovou remízou.

Po obrátke sme na domácich vyleteli a po dvoch minútach to prinieslo svoje ovocie, kedy šikovný Serge Gnabry získal pokutový kop, ktorý s prehľadom premenil Mikel Arteta. Potom ale už tradične nastal menší útlm a súper opäť dostal krídla. Tie mohol naplno rozprestrieť od 65. minúty, kedy bol Arteta vylúčený. Súper si v nasledujúcich minútach vypracoval veľké gólovky, avšak žiadne prekvapenie nedopustil sebavedomý Wojciech Szczesny. V závere napokon všetkých priaznivcov Arsenalu upokojil Olivier Giroud hlavičkou, ktorá skončila v sieti.

Ukázali sme charakter a tímového ducha! Naši chlapci si teda vyslúžia takéto ohodnotenie:

Wojciech Szczesny – 8,0: V prvom polčase veľmi, veľmi dlho nemal čo robiť, zamestnávali ho jedine výkopy a rozohrávka. Domáci sa dostali k dvom strelám, ale s oboma pokusmi si náš brankár bez väčších problémov poradil. V druhom polčase to už však bolo o niečom inom, a to po vylúčení Mikela Artetu. V 74. minúte prišla hviezdna chvíľa poľského brankára, keď dvoma po sebe idúcimi zákrokmi zachránil náš tím pred vyrovnaním. Najskôr, sa mi zdá, končekmi prstov vyrazil strelu Kebeho na brvno, aby sa z následného rohu zaskvel ďalším fantastickým zákrokom po odrazenej lopte z hranice šestnástky. Poradil si aj s ďalšími pokusmi domácich, vo vzduchu pôsobil isto a dobre si poradil aj s výbehmi. V rozhodujúcich chvíľach nás podržal. Čisté konto po dlhšom čase poteší.

Bacary Sagna – 8,0: Takisto výborný výkon podal aj náš pravý obranca. Od začiatku stretnutia mu zápas chutil, lietal po pravej strane hore-dole. Vzadu si plnil svoje povinnosti dobre a dnes na prekvapenie mnohých mu výborne išli centrované lopty. Bacary dvakrát výborne našiel Girouda, ale francúzsky útočník v oboch prípadoch zlyhal. Aj ďalšie lopty do vápna však stoja za zmienku. Po oslabení musel Sagna v ofenzívnych výpadoch zvoľniť, všetko si však vynahradil poctivou defenzívnou prácou, keď neprehral v podstate jediný súboj a všetky situácie riešil s chladnou hlavou. Dnes v defenzíve nášho tímu vyčnieval nad všetkými.

Per Mertesacker – 7,0: Stopéri mali v prvom polčase viac-menej dovolenku, domáci dlho nepôsobili nebezpečným dojmom, no aj oni sa postupne dostali k slovu. Až na jednu nedôraznú hlavičku smerom dozadu sa však Per predviedol v dobrom svetle. Zblokoval niekoľko lôpt a prihrávok, ale vo vzduchu niekedy nepôsobil až takým istým dojmom. Dvakrát stopéri nedostatočne pokryli priestor pred našou bránou, ale domáci sa hlavou presadiť nedokázali. V oslabení však obrana pôsobila konštantne a domácich takmer k ničomu vážnemu nepustila.

Laurent Koscielny – 7,0: V prvom polčase nemal veľa práce, zblokoval jednu strelu a zastavil niekoľko lôpt, ale inak nemusel riešiť nič vážne. Ako som už spomenul pri Mertesackerovi, párkrát ostal priestor pred našou bránou nepokrytý, ale inak bolo všetko v poriadku. Po vylúčení Artetu si stopéri so všetkými nebezpečne vyzerajúcimi situáciami poradili, zbytočne nezmätkovali a veci riešili s chladnou hlavou. Koscielny sa raz dokonca vybral aj na útočný výlet, ale loptu radšej len posunul svojim ofenzívnym spoluhráčom. Po dlhom čase určite potešilo aj čisté konto, zvlášť v takej zložitej situácii, do akej sme sa dostali po vylúčení Artetu.

Kieran Gibbs – 7,0: Aj on sa snažil v prvom polčase podporovať ofenzívu nášho tímu, ale nemastný, neslaný výkon našich hráčov k ničomu neviedol. Kieran mal prsty v niekoľkých pekných kombináciách, tie však v konečnom zúčtovaní k ničomu neviedli. Svoju prácu si však spravil dobre. Po zmene strán sa uviedol najskôr faulom, ale naďalej pokračoval v sympatickom výkone a po vylúčení Artetu mu na ľavej strane dobre pomohol Monreal, s ktorým domácich takmer k ničomu nepustili. Ani on nepanikáril, hral s chladnou hlavou. Pokračuje v dobrých výkonoch.

Mathieu Flamini – Začal veľmi pekne, dobre manévroval v strede poľa, zakladal v hĺbke poľa naše útoky a nedovoľoval súperovi dostať sa do nebezpečnej blízkosti. Po 8 minútach ho však pre problémy s trieslami musel nahradiť Gnabry.

Mikel Arteta – 5,5: Smutný hrdina dnešného duelu. Na jednej strane vsietil dôležitý gól z bieleho bodu, na strane druhej sa ale nechal vylúčiť. Či to mala byť skutočne červená karta, nechám na vaše posúdenie. Okrem toho ho ale musím pochváliť za niekoľko dobrých obranných zákrokov, vyhraných osobných súbojov, zastavených protiútokov a prihrávok, ktoré síce zväčša smerovali len do šírky, niektoré ale aj smerom dopredu. Pomedzi to všetko sa mu na kopačky priplietlo aj niekoľko zaváhaní a keď k tomu pripočítame fakt, že svoje mužstvo 25 minút pred koncom poriadne oslabil, bude to na takúto známku.

Aaron Ramsey – 7,0: Trochu rozdielny výkon v prvom a druhom polčase. V tom úvodnom totiž častokrát chyboval, nevychádzali mu niektoré úmysly a neraz zbytočne fauloval v nebezpečnej blízkosti našej 16-ky. Pochválim ho však za napádanie rozohrávky, prenesenie hry, defenzívnu prácu, pár technických kúskov a peknú strelu z uhla v 38. minúte.  Po obrátke bol oveľa aktívnejší, viac si veril, dral sa dopredu, bojoval a pokúšal sa o zaujímavé prihrávky. Hoci mu niekoľko z nich nevyšlo, najdôležitejšie je, že jedna v závere stretnutia skončila na hlave Girouda a ten ju dostal do siete. Evidentne si viac dôveroval v osobných súbojoch. Ako perličku na záver spomeniem jeho nekompromisný súboj s rohovou zástavkou, ktorý waleský mladík prehral. Bol to dobrý výkon.

Mesut Özil – 6,0: Trochu rozpačitý výkon v podaní nemeckého reprezentanta. Miestami nebol príliš viditeľný a mal na konte viacero chýb v podobe strát a nepresností. Vyzdvihnem ale niektoré jeho pekné prihrávky po zemi i vzduchom, potiahol nejednu útočnú akciu, predviedol skvelé spracovanie a prvý dotyk. Okrem toho vybojoval niekoľko lôpt a technickými kúskami dokázal, ako si s loptou rozumie. Nepáčilo sa mi, keď v dobrej príležitosti volil radšej prihrávku než strelu, ktorá napokon k ničomu neviedla. Vytknem mu aj nevydarené zakončenie v 86. minúte z viac než sľubnej pozície. Zrejme si potrebuje trochu oddýchnuť.

Santi Cazorla – 5,5: Zaostal za očakávaním. Nebol taký živelný a nebavil sa futbalom ako inokedy. Práve naopak, v niektorých momentoch bol totálne neviditeľný a viackrát mu veci nevyšli tak, ako si predstavoval. Pochválim ho akurát za pár technických kúskov, získané priame kopy, prenesenie hry a občasné pekné prihrávky. V 35. minúte vystrelil, jeho pokus ale mieril mimo brány. Myslím, že jeho stiahnutie z hry v 72. minúte bolo správnym rozhodnutím.

Olivier Giroud – 7,5: Sympatický herný prejav. Na to, že bol vpredu mnohokrát úplne sám, zanechal obstojný dojem. Bol tradične silný vo vzduchu, sklepával loptu spoluhráčom, kombinoval a narážal si s nimi, bojoval, dobre pracoval telom chrbtom k bráne, získal nejednu štandardnú situáciu v náš prospech a pravidelne sa dostával do zakončenia. Najprv v 3. minúte mieril hlavou nad, v 44. minúte nemal jeho pokus potrebnú razanciu, v 54. minúte trestuhodne z dobrej pozície nenamieril hlavou medzi tri žrde, avšak dokonale si to napravil v 87. minúte, kedy už nezaváhal a priniesol všetkým ostatným pokoj na kopačky. Na záver ešte spomeniem ďalšie zlé zakončenie v 93. minúte, viacero chýb nielen v útoku, ale jedna i v obrane a v neposlednom rade strata lopty pri protiútoku, kedy šli „Kanonieri“ dopredu v poriadnom prečíslení. Každopádne to nebolo vôbec zlé.

Serge Gnabry – 6,5: Bol aktívny, operoval nielen v ofenzíve, ale častokrát výdatne aj v defenzíve a mal leví podiel na našom prvom góle, pretože to bol práve on, kto bol faulovaný v pokutovom území. V 50. minúte sa dostal do šance, gólom to žiaľ neskončilo. Spomeniem pár vybojovaných lôpt, štandardných situácií a napádanie rozohrávky, na strane druhej však neopomeniem hneď niekoľko nevydarených úmyslov a iných situácií, kedy zbytočne prišiel o loptu. Po približne 60 minútach jeho pobytu na ihrisku ho vystriedal Jack Wilshere.

Jack Wilshere – Veľmi sympatický výkon v jeho podaní. Po príchode sa zapojil do viacerých útočných akcií, výborne vystužil zálohu a získal niekoľko dôležitých lôpt, nenechal sa odstaviť, ukázal ťah na bránu, vracal sa poctivo do obrany, vedel preniesť hru a mal na konte i nejednu peknú prihrávku. Jeho menšie chybičky boli ďaleko od našej svätyne a aj keď si dovolil zariskovať, napokon to vyšlo k našej spokojnosti.

Nacho Monreal – Po svojom príchode na ihrisko príjemne prekvapil. Nebál sa potiahnuť loptu smerom dopredu, pomáhal ofenzíve a v 81. minúte sa zaskvel pekným individuálnym prienikom, ale jeho strela bola zblokovaná. Veľa roboty spravil aj v obrane, keď pomohol Gibbsovi na ľavej strane. V utorok proti Chelsea sa dá očakávať jeho štart.

Arsenal napravil zaváhanie v strede týždňa a po prehre s Dortmundom zvládol stretnutie s Crystal Palace napriek nie ideálnemu výkonu. Všetko sťažilo vylúčenie Mikela Artetu, lenže „Kanonieri“ dokázali dokonca v oslabení skórovať a udržia sa na čele tabuľky aj po 9. kole.

Najbližší zápas odohrá Arsenal už v utorok, keď v Capital One Cupe privíta na Emirates Stadium rivala z Chelsea. Výkop je o 20.45.

Ďakujeme vám za pozornosť a budeme radi, ak vyjadríte svoj názor do diskusie. Vidíme sa v utorok.