Mikel Arteta

Hodnotenie hráčov po zápase: Liverpool

02.11.2013, 22:40 – Ján GáborProfil na Twitteru

Desiate kolo najprestížnejšej futbalovej súťaže prinieslo šláger dvoch gigantov. Hradby Wengerovej armády totiž chcel prekonať vo forme hrajúci Liverpool. Boli to však len delá „Kanonierov,“ ktoré mierili do čierneho a keďže súper skórovať nedokázal, duel skončil zaslúženým víťazstvom domácich 2:0.

Futbalová verejnosť očakávala od tohto vychýreného stretnutia krásny futbal, mnoho šancí a hneď niekoľko gólov. Od úvodnej minúty to bolo však z oboch strán trochu opatrné, netrvalo ale dlho, a hráči s kanónom na hrudi chytili opraty zápasu do svojich rúk a postupne dominovali v každom jednom ukazovateli. „The Reds“ síce párkrát mali chvíľku, kedy boli nebezpeční, nič z toho ale nepramenilo.

Arsenal vďaka krásnemu gólu Santiho Cazorlu odchádzal do šatne s najtesnejším náskokom a po obrátke sa toho veľa nezmenilo, domáci boli stále lepším mužstvom, záloha doslova prevalcovala tú z Liverpoolu a bola otázka času, kedy príde aj druhý gól. Ten prišiel po krásnom projektile z kopačky Ramseyho v 60. minúte. Odvtedy ale „Kanonieri“ ubrali z aktivity a to malo za následok, že do hry sa dostal i súper. Najmä v úplnom závere po strate koncentrácie našej obrany spálili futbalisti Liverpoolu pár dobrých príležitostí, ale futbalový Boh napokon nedopustil žiadnu nespravodlivosť a Wengerova družina získala zaslúžene všetky tri body.

Za dnešný zodpovedný výkon ohodnotím našich chlapcov takto:

Wojciech Szczesny – 7,5: Proti obávanému útoku, ako mnohí nazývajú dvojicu Suárez & Sturridge, nemal Wojto veľmi dlho žiadnu poriadnu robotu. Všetky úmysly prečítal, včasne vybiehal a centre spoľahlivo lapal do svojho náručia. Po obrátke pokračoval vo veľmi dobrom čítaní hry, sťahovaní lôpt zo vzduchu a všetky nie príliš výrazné pokusy hostí pohodlne zneškodnil. V permanencii však poľský reprezentant musel byť v poslednej desaťminútovke, kedy Liverpool neraz výrazne pohrozil, ale aj vďaka vynikajúcim výbehom sa lopta v našej sieti neocitla. Vytkol by som mu azda len obrovskú chybu v 88. minúte, keď si doslova narazil s osamoteným Sturridgeom, našťastie to ale pre nás dobre dopadlo. Čisté konto!

Bacary Sagna – 7,5: Vo svojom 250. zápase v drese s kanónom na hrudi podal naozaj veľmi sympatický výkon. Začal síce trochu strnulo – faulom a riskantnými prihrávkami, postupne sa ale oklepal, bol aktívny na pravej strane, kombinoval, získal priamy kop, po jednom z jeho centrov padol náš prvý gól a nezabúdal ani na defenzívne povinnosti, kde odviedol na pár výnimiek slušnú robotu. Faul na Cissokha  za žltú kartu by som mu nevyčítal, pretože svoj účel splnil. Po obrátke už nebol tak aktívny smerom dopredu, ale svoje si odohral, dával si pozor na zbytočné chyby, nebál sa odkopnúť loptu do bezpečia, napádal rozohrávku a hoci som mu napočítal aj pár zaváhaní a situácií, ktoré vyriešil len so šťastím, bude to na takúto známku.

Laurent Koscielny – 7,5: Sebavedomý herný prejav! S útočným duom S&S si vo väčšine situácií vedel poradiť veľmi dobre. V zložitých situáciách zbytočne nezmätkoval, vychádzali mu sklzy, zastavil niekoľko útokov a aj pozične mu to vychádzalo na výbornú. Na kredite mu akurát uberajú dve väčšie chyby – najprv v prvom polčase spadol pri bránení Sturridga, ten si našťastie neporadil a v druhom dejstve akoby vypustil súboj so Suárezom, ktorý ale tiež dopadol v náš prospech. Spomeniem ešte jeden faul, po ktorom mal súper priamy kop, celkovo to bol ale veľmi dobrý výkon.

Per Mertesacker – 7,0: Počínal si veľmi skúsene, vďaka svojmu skvelému pozičnému postaveniu zozbieral niekoľko lôpt a vystihol nejeden úmysel súpera, bol silný vo vzduchu, zvládol hneď niekoľko osobných súbojov a nepanikáril v rozohrávke pod tlakom. Jeho hlava bola veľkou zbraňou pri nakopávaných loptách. Pochvalu si ale rozhodne nezaslúži za úplne lacno odovzdanú loptu priamo na kopačky súpera v posledných minútach stretnutia. Mali sme šťastie, že to neskončilo gólom.

Kieran Gibbs – 7,0: Občas vznikali po jeho strane problémy, gólom v našej sieti to však našťastie neskončilo. Pochválim ho za niekoľko dobrých obranných zákrokov po zemi i vzduchom a snažil sa aj vypomáhať ofenzíve, či už v podobe centrovaných lôpt alebo postupnej kombinácie so spoluhráčmi. Raz sa veľmi pekne uvoľnil a poslal dobrú prihrávku a našli sme ho aj v zakončení, jeho pokus bol ale zblokovaný. Stihol aj faulovať a na kredite mu uberá niekoľko nevydarených úmyslov. V závere si privodil problémy s lýtkom. Verím, že bude v poriadku.

Mikel Arteta – 8,0: Bravúra, noblesa, elegancia – tieto tri slová charakterizovali výkon španielskeho záložníka, ktorý si dokonale odčinil červenú kartu proti Crystal Palace. Tento chlap vyšiel víťazne z drvivej väčšiny súbojov, skvele čítal úmysly súperov, skúsene si vždy počkal na najvhodnejší moment zákroku, vyhýbal sa faulom, viackrát vynikajúco pomohol v obrane, s prehľadom rozdával lopty do všetkých strán a mal leví podiel na našom prvom góle. Dával našej hre tvar, vždy vedel kam sa má postaviť, hral pekne telom a nebyť jednej veľmi výraznej chyby v prvom polčase, kedy sa súper dostával do protiútoku a jedno menšie zaváhanie v druhom, bola by to vyššia známka. MOTM.

Aaron Ramsey – 8,0: Zase raz dokázal, že jeho pľúca mu môžu závidieť aj mnohí vytrvalostní bežci. Spočiatku sa mu síce veľmi nedarilo, ale na sebavedomí sa mu to neodzrkadlilo a dovoľoval si pohrať sa aj s takým velikánom, ako je Steven Gerrard. Bol veľmi platný pri odzbrojovaní súpera a zakladaní útokov. Tlačil sa do dobrých pozícii, v 28. minúte aj pekne vystrelil, v mnohých momentoch to ale už preháňal s parádičkami a možno keby riešil veci oveľa jednoduchšie, mohlo to pre nás skončil lepšie. Typickým príkladom bola 60. minúta, kedy sa na nič nehral, prevzal loptu a nechytateľným projektilom pod brvno upravil na 2:0. Pochválim ho ešte za bojovnosť a defenzívnu robotu, no okrem už spomenutých chýb dodám aj pár iných strát a nepresností.

Tomáš Rosický – 7,5: Ak chcete oku lahodiacu kombináciu, potrebujete Tomáša Rosického. Jeho spolupráca so Santim a Mesutom bola niekedy dychberúca. Pochválim ho samozrejme za dobrý pressing, sklzy, viaceré skvelé prihrávky po zemi i vzduchom, zastihli sme ho aj pri bránení a získal aj priamy kop v prospech mužstva. V 6. minúte sa pokúsil o strelu a je možno smola, že nevystrelil viackrát, pretože možnosti na to určite mal. Jeho pozitívne chvíle boli častokrát prerušené nevydarenými úmyslami a inými zaváhaniami, čo mu na známke pochopiteľne trochu ubralo. V 72. minúte ho striedal Monreal.

Mesut Özil – 7,0: Nehral vôbec zle, ale za svojimi kolegami zo zálohy trošičku zaostal. Pochválim ho určite predovšetkým za ďalšiu skvelú asistenciu na Aaronov gól a viacero iných umných prihrávok. Viackrát mal dobrý úmysel, obrana Liverpoolu ale nedovolila, aby lopta z jeho kopačky prešla za ich chrbát. Mesut okrem asistencie mohol gól aj sám streliť, mal dve výborné príležitosti, z oboch však vyšiel bohužiaľ naprázdno. Spomeniem ešte niekoľko potiahnutých útokov a zvládnutých súbojov, na strane druhej musím povedať, že párkrát pôsobil unaveným dojmom, k niektorým veciam pristúpil dosť ľahkovážne a na kopačky sa mu priplietlo niekoľko chýb z kategórie zbytočných. Každopádne do bol obstojný výkon.

Santi Cazorla – 8,0: V prvom polčase bol asi našim najlepším hráčom. Nielenže dal krásny gól, na ktorý si ako pán narazil s bránkovou konštrukciou, ale zároveň vyslal viacero veľmi dobrých prihrávok na kratšiu i dlhšiu vzdialenosť a dostal sa aj do dvoch ďalších sľubných zakončení v 21. a v 45. minúte. Niekedy veci skúšal individuálne a proti presile súpera si nedokázal poradiť a prišiel o loptu. Takisto sa niekedy zamotal v kľučkách a ponúkol tak Liverpoolu šancu na útok. Každopádne bol veľmi platný, pripísal si i obranné zákroky, preukázal technickú vyspelosť, avšak s pribúdajúcim časom sa z jeho strany kopili zaváhania a myslím, že bol správne vystriedaný.

Olivier Giroud – 7,5: Gól síce nedal, ale bol veľmi veľmi veľmi platným hráčom. Zase raz vyhral aj nemožné vzdušné súboje nielen v ofenzíve, ale aj v defenzíve, vďaka čomu sklepával lopty svojim spoluhráčom. Napádal rozohrávku, získaval štandardky, ukázal niečo zo svojej techniky, bol vhodným partnerom do kombinácie na jeden dotyk, viackrát pekne prihral a bol famózny chrbtom k bráne. Hoci mu veľakrát nevyšiel úmysel, snažil sa to vynahradiť bojovnosťou. V závere skúsene naberal čas, škoda len tých viacerých strát a nevyužitých príležitostí v 55. a 57. minúte. Najmä tú prvú by mal hráč jeho kalibru premieňať.

Nacho Monreal – Prišiel na posledných 18 minút a musím konštatovať, že svojim snaživým výkonom zase raz potešil srdce fanúšika. Zapájal sa do útočných akcií, vypomáhal v obrane a vyslal aj niekoľko veľmi dobrých prihrávok do šance pre spoluhráčov. Len tak ďalej!

Thomas Vermaelen – Prišiel do rozbehnutého zápasu, ale so zachytením tempa nemal problém. Ustál náročné strety, zvládol hlavičkové súboje a takisto bol súčasťou výmeny lôpt medzi hráčmi s kanónom na hrudi.

Carl Jenkinson – Za tých šesť minút stihol chybovať, takticky faulovať a získať žltú kartu a vybojovať rohový kop. Viac nemám čo hodnotiť.

Po desiatom kole máme na konte skvelých 25 bodov a na druhú Chelsea máme na čele náskok už toľkoto bodov. Okrem individualít treba vyzdvihnúť tímový výkon a dnes konečne aj fanúšikov, ktorí na Emirates Stadium pripravili mrazivú atmosféru.

Netreba zaspať na vavrínoch, pretože náročný program pokračuje. Už o pár dní sa nás čaká odvetný duel Ligy majstrov s Dortmundom, ktorý výrazne napovie o tom, ako bude vyzerať umiestnenie v skupine F. S našim hodnotením pri tom zápase samozrejme nebudeme chýbať.

Ďakujem za pozornosť a verím, že sa o svoje poznatky, námety a postrehy podelíte so mnou v diskusii.