Jack Wilshere

Hodnotenie hráčov po zápase: Marseille

27.11.2013, 00:50 – Ján Gábor, Peter Marko

Po víkendovom víťazstve nad Southamptonom sa musela Wengerova družina pripraviť na náročnú skúšku proti Marseille, ktoré zo všetkých síl bojovalo o prvé body v skupine F. Kvalitatívne však na domácich „Kanonierov“ Francúzi ani zďaleka nestačili a zaslúžene prehrali.

Úvod do zápasu vyšiel Arsenalu absolútne dokonale, hostia sa ešte nestihli ani poriadne na Emirates Stadium poobzerať a už museli po približne pol minúte ťahať loptu z vlastnej siete po ukážkovom zakončení Jacka Wilshera. V priebehu prvého polčasu sme následne hrali celkom dobre, vypracovali sme si pár šancí a dokonca aj penaltu, tú žiaľ Mesut nepremenil. Každopádne som mal pocit, že naši hráči toho dokážu oveľa viac a nehrali na 100 percent. Výsledok 1:0 je v Lige majstrov veľmi zradný.

Zaiste si to uvedomoval aj Arsène Wenger, ktorý cez polčas nepochybne svojim zverencom dohovoril a tí v druhom polčase trochu zvýšili na obrátkach. Dostali sa do niekoľkých gólových príležitostí, žiaľ naši strelci nemali potrebné šťastie. Jediný Jack Wilshere dodal potrebný pokoj na naše kopačky druhým presným zásahom v 65. minúte. V druhom dejstve párkrát výrazne vystrčil rožky aj súper, všetko ale s prehľadom vyriešil vynikajúci poľský gólman Wojciech Szczesny.

Bolo to zaslúžené víťazstvo s dominanciou Arsenalu, čo dokazuje aj štatistický údaj z 83. minúty, kedy sme mali na konte až 534 prihrávok s viac než 92 percentnou úspešnosťou, zatiaľ čo súper ich mal na konte len 225. Za dnešný výkon ohodnotíme hráčov s kanónom na hrudi takto:

Wojciech Szczesny – 8,0: V prvom polčase sa veľmi dlho nudil, hostia boli priam zúfalí, no predsa sa na pár sekúnd zapotil. Stalo sa tak po menšom zaváhaní Koscielneho, čo využil Gignac, lenže Wojto skvele vybehol a zneškodnil francúzskeho útočníka. To bolo však opäť na dlhý moment všetko a náš brankár musel zasahovať až po zmene strán. V druhom dejstve opäť potvrdil dobré čítanie hry, ale hlavne sa zaskvel dvoma skvelými zákrokmi, keď mu pri jednom z nich pomohol aj Monreal. V oboch prípadoch Wojciecha preveril Thauvin a najmä druhý zákrok bol v podaní Poliaka ukážkový, keď nepríjemnú strelu k bližšej tyčke zneškodnil bez väčších problémov. Hoci na oko nemal toho náš brankár v zápase veľa, v dôležitých momentoch nás výborne podržal.

Bacary Sagna – 7,5: Už v prvej minúte po výbornej narážačke vysunul Wilshera do úniku, ktorý anglický záložník zakončil krásnou strelou do rohu Mandandovej brány. Bacary sa bavil po celých 90 minút, snažil sa pomáhať ofenzíve, ako sa len dalo. Opäť potvrdil skutočnosť, že v posledných týždňoch zlepšil svoje centre, o čom sme sa mohli presvedčiť aj dnes. Niekoľko z nich bolo veľmi dobrých, ale využiť sme ich nedokázali. Svoju práci si francúzsky obranca splnil aj vzadu, hoci sa dnes s útokmi hostí zďaleka nenatrápil. Spomeniem aj výborný pas na Walcotta v závere stretnutia, ktorý ale náš krídelník nezužitkoval. Pekný výkon.

Per Mertesacker – 7,0: Dnes to bol pre stopérov v podstate bezproblémový zápas. Vážnejšie nás hostia ohrozili v prvom polčase len raz a v druhom narobil starosti obrane len Thauvim, Szczesny však všetko vyriešil. Per však vyriešil niekoľko situácií, stál na svojom mieste, vďaka čomu vypichol prihrávky hráčov Marseille alebo ich dokázal bez problémov odzbrojiť v osobných súbojoch. Pri šanciach hostí v druhom polčase možno obrana na sekundu zaváhala, ale všetko dokázala včas vyriešiť. Vo vzdušných súbojov si už klasicky nemecký obor držal svoj štandard a určite ho teší aj štatistika, že už 455 minút počas pobytu na ihrisku jeho mužstvo neinkasovalo gól.

Laurent Koscielny – 6,5: Dneska paradoxne najviac podkúril Szczesnemu on, keď v 21. minúte zaváhal v súboji s Gignacom, ale náš brankár všetko včas vyriešil. Inak ani Koscielny podobne ako Mertesacker nemal veľa práce, len niekoľkokrát odkopol loptu do bezpečia, odzbrojil súperových hráčov a vyhral niekoľko vzdušných súbojov. Po zmene strán pri peknej kombinácii neustrážil Thauvina, ale nemožno mu to dávať za chybu, keďže hostia využili našu nepozornosť. Veľmi však už nemám čo hodnotiť, Marseille bolo dnes až na pár výnimiek bezzubé.

Nacho Monreal – 7,5: V prvom polčase bol trochu nevýrazný, nebol až tak na očiach ako napríklad Sagna. Čo však nevyšlo v prvom polčase, to si vynahradil v druhom, keď lietal ako drak, dral sa do útoku, púšťal sa do pekných kombinácií so spoluhráčmi a pokúsil sa aj o niekoľko samostatných prienikov. S tými však príliš neuspel, keď stroskotal proti presile protihráčov. Pochválim ho aj za niekoľko centrov, najmä ten v 63. minúte bol výborný. Nacho nezabúdal ani na zadné vrátka a vďaka jeho skvelému zákroku sme v 74. minúte neinkasovali gól, keď strelu zrazenú našim brankárom, ktorá už smerovala do siete, vykopol na bránkovej čiare. Potešil aj niekoľkými ďalšími zákrokmi a bolo vidieť, že mu futbal chutí. Najmä druhý polčas bol skvelý.

Mathieu Flamini – 7,0: Typický solídny výkon v podaní Flaminiho, v podstate okrem jednej nevydarenej prihrávky a jedného faulu, po ktorom nasledovala súperova štandardná situácia, mu už viac nemám čo vytknúť. Svoju defenzívnu úlohu si plnil slušne, vyhrával hlavičkové súboje, sklzy, hral dobre pozične a nebál sa loptu odkopnúť do bezpečia. Získal niekoľko lôpt a hoci nepridal „nič navyše“ v podobe nejakej výraznejšej podpory útoku, myslím, že celkovo môže byť pomerne spokojný.

Aaron Ramsey – 8,0: Keby dal gól, bol by pravdepodobne MOTM, ale aj takto môže byť na seba pyšný. V prvom polčase mal najviac prihrávok a vyhraných súbojov o loptu spomedzi všetkých hráčov na ihrisku, mal prsty v našom druhom góle, napádal rozohrávku, behal, centroval, získal pokutový kop, vedel sa viackrát vynikajúco uvoľniť a potešil divákov aj niektorými technickými parádičkami či pätičkami. Dostal sa trikrát do dobrého zakončenia, prvý pokus mu však vôbec nesadol, pri druhom v 7. minúte ho doslova vychytal Mandanda a ten tretí bol len zblokovaný. Okrem jedného faulu v závere mu však musím vytknúť aj niektoré zaváhania v podobe nevydarených úmyslov najmä v druhom polčase, v konečnom zúčtovaní to ale vyjde na takúto známku.

Tomáš Rosický – 7,5: Určite môže byť spokojný. Začnem však najprv negatívami – v 24. minúte sa mu vôbec nepodaril strelecký pokus, priplietlo sa mu v priebehu duelu na kopačky hneď niekoľko strát a nepresností a tesne pred svojim vystriedaním „vyslal“ protihráča do šance, našťastie Tomášovu chybu napravil pozorný Szczesny. To všetko si ale vynahradil veľmi živelným výkonom, bol pohyblivý, stále sa pýtal do kombinácie, pokúšal sa o viacero prekvapivých a zaujímavých prihrávok po zemi i vzduchom. Nerobilo mu problém preniesť hru zo strany na stranu, prezentoval sa dobrou technikou, umom a mnohokrát riešil situácie s veľkým prehľadom. Pätnásť minút pred koncom ho striedal Cazorla.

Mesut Özil – 6,5: Odohral dva rozdielne polčasy, v tom prvom sa mu podarilo vyprodukovať viacero chýb, uskakovali mu lopty pri spracovaní a aby toho nebolo málo, nepremenil pokutový kop. Práve ten moment mu paradoxne akoby pomohol, pretože po ňom hral omnoho lepšie. Už predtým sa zaskvel niektorými prihrávkami, získaním priameho kopu a dokonca aj defenzívnou prácou, po obrátke to všetko však oveľa viac vystupňoval, ťahal útoky, snažil sa uvoľniť a vyslať finálnu prihrávku a z viacerých pokusov sa mu to raz aj podarilo a asistoval Jackovi na náš druhý gól. Ukázal nám aj niečo zo svojej techniky, škoda toho prvého polčasu, bola by to určite vyššia známka.

Jack Wilshere – 8,5: Dvojgólový hrdina, ktorý si zaslúžene od nás vyslúžil označenie MOTM. Už v prvej minúte prekonal brankára hostí krásnou strelou a následne pokračoval vo veľmi obetavom a snaživom výkone. Vyslal nejednu veľmi peknú prihrávku po zemi i vzduchom, jeho sklzy boli čisté, dobiedzal do súpera pri jeho rozohrávke, bol dobrým parťákom do kombinácie a v 65. minúte svojim druhým gólom dodal potrebný kľud na kopačky všetkým svojim spoluhráčom. Ani jemu sa nepodarilo všetko podľa predstáv a mal v stretnutí pár menších hluchých momentov, každopádne to bol veľmi dobrý výkon.

Olivier Giroud – 7,0: Mal to trochu ťažké, bol vpredu mnohokrát úplne sám a nevedel si poradiť proti presile. Obrana Marseille si pri ňom neraz pomohla nedovoleným spôsobom, píšťalka rozhodcu však zostala nemá a my sme prišli o loptu. Viackrát bol nútený chodiť si pre lopty do strany alebo do hĺbky poľa, ale jeho následné prihrávky do 16-ky nežali úspech. Bol silný v súboji telo na telo, bojoval ako lev, skvele si narážal so spoluhráčmi chrbtom k bráne, vytknem mu však niekoľko nepresností či nevydarených úmyslov. Dostal sa za celý duel do dvoch sľubných príležitostí, v 54. minúte jeho tečovaný pokus skončil tesne vedľa v 63. minúte sa nedokázal tak rýchlo zorientovať, aby loptu dostal do siete.

Theo Walcott – Po príchode na ihrisko pôsobil trochu neisto, no po chvíli sa z toho oklepal a videli sme ho pri útočení i bránení. Pokúšal sa potiahnuť nejaký ten útok, finálna prihrávka mu však žiaľ nevyšla. Spomeniem ešte jeden vynikajúci center a dobrú šancu v 91. minúte, ktorú ale Theo trestuhodne nepremenil.

Santi Cazorla – Podobne ako Thea, aj Santiho sme mohli zastihnúť pri defenzívnej práci a okrem toho ho pochválim za pekné prenesenie hry a nejaké tie technické parády. Pokúšal sa aj o nejaké prihrávky, tie mali však len striedavú úspešnosť. V 88. minúte mal výbornú príležitosť, Santi však mieril vysoko nad.

Mikel Arteta – Za približne osem minút sa stihol zapojiť do niekoľkých akcií, zblokovať súperovu strelu, rozťahovať hru do šírky a ustál aj pár náročných súbojov. Viac nemám čo hodnotiť.

Arsenal si v priebehu troch dní pripísal druhé víťazstvo v pomere 2:0, keď po Southamptone hravo zdolal aj Marseille. Francúzsky tím si v nabitej skupine Ligy majstrov nepripísal ešte ani bod a vďaka víťazstvu Dortmundu nad Neapolom je situácia v tabuľke poriadne zamotaná. Zverenci Arséna Wengera však majú pred posledným zápasom všetko vo svojich rukách.

Najbližšie sa líder ligovej tabuľky predstaví v sobotu o 16.00 vo Walese, keď zavíta do Cardiffu.

Ďakujeme vám za pozornosť a budeme radi, ak vyjadríte svoj názor do diskusie. Vidíme sa v sobotu.