Laurent Koscielny

Hodnotenie hráčov po zápase: Neapol

12.12.2013, 01:35 – Ján Gábor, Peter Marko

Arsenal si mal v poslednom zápase skupinovej fázy potvrdiť postup do osemfinále najprestížnejšej Ligy majstrov a napokon sa mu to i podarilo. Napriek tomu radosť hráčov a fanúšikov Londýnčanov nebude veľmi veľká, pretože zverenci Arséna Wengera prehrali 0:2, čo pre nich znamenalo len druhé miesto.

Ojedinelá situácia nastala v skupine F – hneď tri mužstvá majú v tabuľke 12 bodov, avšak keďže postupové miesta sú len dve, kalich horkosti napokon musel vypiť taliansky Neapol, ktorému dvojgólové víťazstvo nad Arsenalom nestačilo. „Kanonieri“ teda na jednej strane postúpili do ďalších fáz, ale na strane druhej herne i výsledkovo sklamali.

Nebol to vôbec dobrý futbal zo strany našich hráčov s minimom šancí. Červená karta a výkon rozhodcu takisto na atraktivite celého duelu nepridali. Hráčov s kanónom na hrudi už o pár dní čaká los, ktorý im môže prideliť kluby svetovej extratriedy počnúc Realom Madrid, cez Barcelonu, Atlético Madrid, PSG až po Bayern Mníchov.

Za dnešný výkon ohodnotím našich hráčov takto:

Wojciech Szczesny – 5,5: V prvom polčase nemal veľa práce. So všetkými streleckými pokusmi domácich hráčov si poradil úplne bez problémov, raz aj dobre vybehol a vytlačil hráča z dobrého streleckého uhla. Na nervy našim priaznivcom zabrnkal na konci polčasu, keď chcel prehodiť Gonzala Higuaína, lenže odkop mu nevyšiel podľa predstáv a trafil len domáceho útočníka. Lopta sa na našťastie odrazila mimo. V druhom polčase však už toľko šťastia nemal, keď ho dobre mierenou strelou z hranice šestnástky prekonal Higuaín a v nadstavenom čase po peknom oblúčiku aj Callejon. Wojtovi ťažko niečo vyčítať, ani za jeden gól nemohol. Čo mohol, urobil.

Carl Jenkinson – 4,0: Mal aj niekoľko svetlých momentov, snažil sa byť aktívny a napádať hráčov súpera, lenže opäť kopil veľa chýb a opäť mu nevychádzali jeho ofenzívne úmysly. Všetky centre skončili buď na prvom hráčovi alebo ich domáci bez problémov odvrátili. Smerom dozadu si Jenko situáciu často komplikoval a dá sa povedať, že oba góly prišli z jeho strany. Najskôr nás domáci pekne vyšachovali, lenže pred druhým si nepokryl Insigneho, ktorý pekne vysunul Callejona. V druhom polčase vôbec nepôsobil isto, čo sa prejavilo na jeho hre a domáci to okamžite vycítili. Prvý polčas bol ešte ako tak obstojný, ale druhý ani zďaleka, vďaka čomu bol jasne najhorším hráčom v našej obrane.

Per Mertesacker – 5,5: V úvode sa prezentoval niekoľkými výbornými zákrokmi. Najskôr skvelým sklzom zneškodnil domáceho hráča, aby hneď o minútu na to dobre zblokoval nebezpečnú prihrávku. Pripísal si ešte niekoľko odkopov a vyhraných hlavičkových súbojov. V druhom polčase mal v podstate ešte menej práce ako v tom prvom, lenže domáci z ničoho nič udreli po peknej kombinácii, keď zaskočili našu zálohu aj obranu. Bolo tam niekoľko hraničných situácií a nebezpečných lôpt v našej šestnástke, ale k týmto faktorom prispelo najmä vylúčenie Artetu. Stopérom ťažko niečo vyčítať.

Laurent Koscielny – 6,0: Pravdepodobne náš najlepší hráč. V prvom dejstve vyhral veľmi veľa osobných súbojov, domáci sa proti nemu nedokázali presadiť. Dobre blokoval prihrávky, centre a bol úspešný aj vo vzduchu. Spomenúť musím zvlášť situáciu zo 41. minúty, kedy si vzadu s ľahkosťou poradil so situáciou po nevydarenom útoku domácich, obhodil si niekoľkých hráčov a skvelým prienikom vyviezol loptu až za poliacu čiaru, kde ho zastavil domáci Dzemaili aj za cenu žltej karty. Dobrými zákrokmi sa prezentoval aj po zmene strán, lenže tu sa už nevyhol aj menšej chybičke, keď ho oklamal Callejon. Ten však z dobrej pozície napálil len do Szczesného. V závere si zrejme nestihol pokryť toho istého hráča, ktorý stanovil skóre na konečných 2:0. Tu však bola naša obrana značne rozhodená. Aj tak si myslíme, že Laurent bol našim najlepším hráčom v dnešnom stretnutí.

Kieran Gibbs – 5,5: V úvode síce pekne odzbrojil domáceho hráča, lenže následne ľahko stratil loptu, vďaka čomu sa domáci dostali do dobrej príležitosti a unikli po krídle. Nakoniec nás neohrozili, no Kieranova laxnosť nás mohla vyjsť draho. Potom sa už ďalším chybám vyvaroval, ale dnes to nebol z Gibbsovej strany nijako extra oslnivý výkon. Mal však aj niekoľko dobrých momentov, v druhom polčase pekne zblokoval strelu domáceho hráča a pridal aj niekoľko zákrokov. Smerom dopredu veľmi výrazný nebol. Ako som už povedal, videli sme ho hrať aj oveľa lepšie. Dnes však nevynikol nikto.

Mikel Arteta – 4,0: No Mikel sa príliš nevyznamenal, pretože oslabil svoj tím vylúčením a navyše tak nebude k dispozícii v ďalšom zápase proti náročnému súperovi. Paradox je, že Španiel uvidel červenú kartu po dvoch fauloch, zatiaľ čo napríklad taký Behrami zákrokov rozdal hneď niekoľko. Okrem tohto sporného momentu sa dopustil ešte niekoľkých zaváhaní, čím ponúkol Neapolu šancu na útok, chyby sa však snažil okamžite napraviť a väčšinou sa mu to i podarilo. Pochválim ho za pár dobrých prihrávok, prenesenie hry, nejaké vyhrané hlavičkové súboje a obranné odkopy.

Mathieu Flamini – 6,0: V prvom polčase jeden z našich najlepších hráčov. Bol neustále aktívny, napádal rozohrávku, výborne bránil, vystihol nejeden súperov úmysel a previedol aj fajn pätičky a spracovanie. Vytkol by som mu len jednu výraznejšiu chybu, keď dosť zariskoval, avšak súper to našťastie nevyužil. Po obrátke už nebol taký agilný, napriek tomu sa snažil, pokúsil sa o zopár prihrávok a nevypúšťal súboje, práve naopak. Celkom dobrý výkon v jeho podaní.

Santi Cazorla – 4,0: Jeho výkon trochu pripomínal sínusoidu. Na jednej strane sa prezentoval technickými kúskami a kvalitnou prácou s loptou na malom priestore, získal nejednu loptu po napádaní rozohrávky a neraz sa snažil posielať zaujímavé prihrávky a vypomáhať v obrane. Na kredite mu však výrazným spôsobom uberá neúrekom nevydarených úmyslov, nepochopení sa so spoluhráčmi, pokazených prihrávok či rôzne vypustené súboje, vďaka čomu sa domáci dokázali dostať do nebezpečných pozícií. Bol správne striedaný v 67. minúte.

Mesut Özil – 5,0: Ani Mesut určite nebude so svojim výkonom obzvlášť spokojný. Dostal sa do dvoch zakončení v 23. a 49. minúte, obe ale dopadli veľkým fiaskom. Okrem toho sa mu vo viacerých momentoch nepodarilo prestrčiť loptu na spoluhráča, alebo mu nevyšli iné úmysly. Vydvihnem však viacero založených útokov v jeho podaní, pár technických kúskov a prihrávok a takisto sme ho neraz zastihli v obrane, kde odviedol celkom kvalitnú robotu.

Tomáš Rosický – 5,0: Celkom obstojný výkon, avšak tiež „okorenený“ niekoľkými nedovolenými zákrokmi (jeden aj v nebezpečnej blízkosti našej brány) a ďalšími chybičkami v podobe strát a nepresností. Napriek tomu si dovolím tvrdiť, že patril k tým lepším na ihrisku. Pochválim ho za viaceré prihrávky, kombináciu so spoluhráčmi, bránenie, vyhrané hlavičkové súboje, prenesenie hry či pätičky. Občas mu trochu chýbala rýchlosť, celkovo to ale nebolo zlé.

Olivier Giroud – 5,0: Mal našu jedinú poriadnu šancu v 23. minúte, ktorú ale Rafael vychytal. Ďalšia šanca v 89. minúte ani nestojí za reč, pretože Olivier si pri nej počínal úplne mizerne. Okrem toho sa dostal už iba do niekoľkých náznakov, z tých však pre nás nič nepramenilo. Viackrát si nepostrážil ofsajdové postavenie a obdržal žltú kartu po ďalšom z nepochopiteľných rozhodnutí maďarského rozhodcu. Kredit mu však zvyšuje bojovnosť, vracal sa pomáhať do zálohy a bol platný aj v obrane pri štandardných situáciách. Bol dobrý v hre chrbtom k bráne, dobre si narážal so spoluhráčmi a vedel podržať loptu. Keď však vezmeme do úvahy, že raz nespracoval nie príliš ťažkú prihrávku a obral sa tak o možnosť ísť sám na bránu a taktiež že sa dopustil nejakých ďalších nepodarených úmyslov, udelíme mu takúto známku.

Aaron Ramsey – Zapojil sa do niekoľkých kombinácií, ale ani on našu hru nijako výrazne neoživil a navyše si v 85. minúte pripísal aj žltú kartu.

Nacho Monreal – Naskočil na posledných pätnásť minút, no viditeľný veľmi nebol. Párkrát sa dostal ku lopte, zúčastnil sa niekoľkých kombinácií, ale inak pôsobil podobne ako Ramsey nevýrazným dojmom.

Profesorská hra na pôde Neapolu síce Arsenalu stačila na postup z druhého miesta, lenže na zverencov Arséna Wengera teraz čakajú v ďalšej fáze Ligy majstrov krušné chvíle. Meno svojho súpera sa dozvedia počas pondelňajšieho žrebu v Nyone.

Náročný program sa zďaleka nekončí, keď už o 13.45 túto sobotu čaká na Arsenal ďalší extrémne náročný zápas na Etihad Stadium proti Manchestru City.

Ďakujeme vám za pozornosť a budeme radi, ak vyjadríte svoj názor do diskusie. Vidíme sa v sobotu.