Per Mertesacker

Hodnotenie hráčov po zápase: Chelsea

24.12.2013, 00:50 – Ján Gábor, Peter Marko

Zápas nesmiernej dôležitosti bol dnes na programe na severe Londýna. Na Emirates Stadium sa proti sebe postavili Arsenal a Chelsea, pričom obaja potrebovali súrne tri body do tabuľky. „Kanonieri“ napokon ale po remíze 0:0 nestrávia Vianoce na prvom mieste, kde ich vystriedal Liverpool. Wengerova družina však sídli na druhej priečke s rovnakým počtom bodov ako líder.

Mesiac december Arsenalu rozhodne nepraje. Hráči s kanónom na hrudi si počas tohto mesiaca doposiaľ nepripísali ani jedno víťazstvo a inak tomu nebolo ani proti Mourinhovmu výberu. Od úvodu to bol veľmi opatrný zápas, v ktorom síce domáci držali väčšinu času loptu na svojich kopačkách, k žiadnej vyloženej šanci to ale žiaľ neviedlo. Boli to práve hostia, ktorí mohli otvoriť skóre po dvoch chybách v našej obrane. Prvýkrát Lampard opečiatkoval brvno a pri druhom pokuse Williana zaúradoval Szczesny.

Po obrátke sa pokračovalo v podobnom hernom prejave medzi 16-kami s prevažným držaním lopty na našej strane. Šancí bolo ako šafranu a keďže domáce mužstvo poriadne ožilo až v posledných 10 minútach, k prvej strele na bránu sme sa dostali až v 85. minúte, čo je pre tím s delom v erbe dosť mizerná vizitka. Olivier Giroud ju ale nevyužil a podobne skončil aj jeho pokus 6 minút predtým, ktorý mieril len do bočnej siete.

Na atraktivite nepomohol ani rozhodca Mike „Bean“ Dean, ktorého rozhodnutia niekedy obchádzali zdravý rozum. Za dnešný výkon ohodnotíme našich hráčov takto:

Wojciech Szczesny – 6,5: Prekonal ho len Lampard, ktorého strela v prvom polčase opečiatkovala po dobrej kombinácii hostí brvno. Inak nemusel Szczesny riešiť komplikované situácie, hostia neboli veľmi nebezpeční a ich strelecké pokusy nemohli nášho brankára ohroziť. Otestovali ho Torres, Willian aj Lampard, no ani jeden z nich nevyslal príliš razantný pokus na našu bránu. S rohmi a štandardnými situáciami si naša obrana hravo poradila, takže Wojto bol dnes viac premočený od vytrvalého dažďa ako od potu. Čo však mal spraviť, spravil.

Bacary Sagna – 6,5: Bacary odohral veľmi dobré stretnutie. Už od úvodu patril k našim najaktívnejším hráčom, snažil sa podporovať ofenzívu a kombináciu, lenže premočený terén sťažoval jedno aj druhé. Chýbala nám väčšia presnosť a cit. Sagna si plnil aj svoje defenzívne povinnosti, pochválim ho za niekoľko veľmi dobre zvládnutých osobných súbojov. S ľahkosťou dokázal odzbrojiť Torresa a niekoľkokrát dobre zblokoval pokusy hosťujúcich hráčov. Do súperovej šestnástky poslal niekoľko dobrých centrov, no proti presile hráčov Chelsea sme si nedokázali poradiť. Bacaryho pochválim aj za dobrý ťah smerom dopredu. O to viac mrzí jeho príležitosť z 91. minúty, kedy po jeho pokuse po rohovom kope vykopával loptu z čiary Azpilicueta.

Per Mertesacker – 7,0: Stopéri dnes rovnako odviedli výbornú prácu. Od začiatku nepúšťali hostí do ničoho vážnejšieho a až na vykombinovanie pri brvne Lamparda sa Chelsea k ničomu vážnemu nedostala (možno ani nechcela prihliadajúc na jej výkon). Stopérska dvojica však ani nedala väčšiu príležitosť súperovi niečo vymyslieť. Hroziace brejky vždy zastavila aj zásluhou skvelých sklzov Mertesackera či prečítaní úmyslov. Per si pripísal aj niekoľko dobrých blokov. V prvom polčase stojí za zmienku aj fakt, že stopéri mali 100%-nú úspešnosť prihrávok. Po zmene strán sa obraz hry vôbec nezmenil, súper sa azda ešte menej pokúšal útočiť. Naša obrana si však so všetkým hravo poradila, čo platí aj o štandardkách.

Thomas Vermaelen – 7,0: Určite neprežíva šťastné obdobie, ale potvrdil, že je profesionál a napriek veľkému zápasovému deficitu sa svojou úlohou popasoval veľmi dobre. Hlavičkové súboje neprehrával a niekoľkokrát výborne prečítal úmysly hráčov Chelsea. Nenechal sa oklamať a bolo na ňom vidieť, že by sa s loptou najradšej vybral dopredu, lenže nikto zo spoluhráčov sa mu neukazoval a Thomas tak nechcel zbytočne riskovať. Nezľakol sa zodpovednosti, s ktorou do zápasu vstupoval a zjavne ho neťažila ani kapitánska páska. Jednoznačne ukázal, že si zaslúži viac šancí a nemal by len vysedávať na lavičke náhradníkov. Osobne som s jeho výkonom spokojný.

Kieran Gibbs – 6,5: V úvode sa mu nepodaril odkop smerom domov, ktorým daroval hosťom roh, no po menšej chybičke sa vrátil do starých koľají a opäť bol na neho spoľah. Vystihol niekoľko prihrávok hostí a snažil sa podporovať ofenzívu, lenže cez pozornú obranu hostí sa bolo takmer nemožné dostať. S prichádzajúcimi minútami však povoľovala aj defenzíva hostí, no naše šance zostali nevyužité, keď jednu z nich výborne pripravil Giroudovi práve Gibbs. Smerom dozadu vyriešil takisto dosť vecí, párkrát dobre vystihol úmysly hostí a odkopol loptu do bezpečia. Slušný výkon.

Mikel Arteta – 6,5: Veľmi dôležitú prácu dnes odviedol v prospech mužstva. Zvládol viacero súbojov pod tlakom súpera, snažil sa riešiť veci s prehľadom, výborne dopĺňal obranu a vyslal aj niekoľko prihrávok po zemi i vzduchom a pár z nich mierilo aj smerom dopredu. Neraz dokázal súpera odstaviť a obrať ho o loptu, mal na konte aj nejaké sklzy, vyhýbal sa faulom a napriek svojej výške vyhral i niekoľko hlavičkových súbojov. Na strane druhej mu výrazne uberá na kredite situácia v prvom polčase, keď dosť nevýrazne bránil Lamparda, ktorý napálil do brvna a okrem toho som mu napočítal aj nejeden nevydarený úmysel.

Aaron Ramsey – 5,0: Zápas mu nevyšiel podľa predstáv. Hoci bol aktívny a snažil sa pýtať si lopty, pripísal si ale veľmi veľké množstvo strát, nepresností a pokazených rozohrávok, pričom po niektorých z nich nasledoval nebezpečný protiútok hostí. Aby toho nebolo málo, stihol aj faulovať a v druhom polčase bol občas neviditeľný. Určite ho ale pochválim za niekoľko pekných prihrávok, obranných zákrokov, získaných lôpt v strede poľa a napádanie. Celkovo to ale nebolo ono.

Theo Walcott – 5,5: Mal to ťažké, snaha mu nechýbala, chcel súpera prevetrať a postrašiť útokmi po strane, a to predovšetkým v druhom polčase, celkovo ale z jeho aktivity nič nepramenilo. Mnohokrát bol sám proti presile hráčov v modrom a prišiel tak logicky o loptu. O tú prišiel párkrát aj vzadu, čím spôsobil krušné chvíle pre našich obrancov. Samozrejme musím vyzdvihnúť aj pár jeho veľmi kvalitných defenzívnych zákrokov. Zachytil niekoľko rozohrávok a vyslal aj jednu-dve veľmi pekné prihrávky. Nevyšlo mu však až príliš mnoho úmyslov počnúc súbojmi 1 na 1 a končiac spracovaním. Na záver ešte spomeniem jasnú žltú kartu po zbytočnom faule.

Mesut Özil – 5,5: Nedokázal sa poriadne presadiť, bol síce súčasťou mnohých kombinácií a postupných útokov, ale finálna fáza viazla a práve tá je prvoradou úlohou Mesuta. Zaujímavých a prekvapivých prihrávok v jeho podaní bolo žalostne málo, mal síce pár pekných dotykov či potiahnutých útokov, v konečnom zúčtovaní to ale efekt neprinieslo, pretože tomu vždy chýbal spomínaný posledný krok. Skúšal aj zakončiť, oba pokusy boli ale žiaľ zblokované. Spomeniem ešte pekný obranný odkop, získaný priamy kop a pár momentov, kedy slušne zabojoval, každopádne Nemec asi nebude úplne najspokojnejší so svojim výkonom.

Tomáš Rosický – 6,5: Vo viacerých momentoch dokázal svoju šikovnosť a techniku, pokúsil sa aj o nejaké prihrávky, dokázal sa dobre obtočiť popri protihráčovi, žiaden gólový výsledok to ale neprinieslo. Raz to ale gólom poriadne „smrdelo“ po kombinovaní s Gibbsom a následným zakončením Girouda. Zastihli sme ho aj v obrane a vyhral aj pár hlavičiek. Určite však neopomeniem tri fauly, pričom po poslednom zaslúžene uvidel žltú kartu. Okrem toho ho nepochválim za pár riskantných prihrávok, nevydarené prenesenie hry a niekoľko iných menších zaváhaní. Celkovo to ale nebolo zlé.

Olivier Giroud – 5,0: Podľa mnohých veľkosť útočníka spočíva v tom, že ak má za zápas jednu možnosť, zužitkuje ju čo najlepšie. Olivier mohol byť frustrovaný nedostatkom finálnych prihrávok, ale keď už jedna prišla, Francúz doslova zlyhal. Príležitosť v 85. minúte sa ešte dá pochopiť, mal málo času a Čech dobre zakročil, ale na to zakončenie z 79. minúty ťažko hľadať slová. Taký útočník by mohol aspoň trafiť bránu. Boli tam aj iné chybičky, ale aby som len nekritizoval, vyzdvihnem získané rohové kopy, narážačky so spoluhráčmi, pár prihrávok a vyhraných vzdušných súbojov a občasné odzbrojenie súpera.

Počasie na Britských ostrovoch akoby predznamenalo nudný večer na Emirates Stadium. Oslava futbalu sa totižto zmenila na 90 minútovú nudu s minimom vzrušenia na oboch stranách. Taktika Chelsea neprehrať vyšla dokonale, zatiaľ čo zverenci Arséna Wengera dlho nedokázali nájsť recept ani len na strelecké ohrozenie Petra Čecha. Remíza 0:0 v predvečer Vianoc tak nikoho nepotešila ani nezarmútila.

„Krutý“ program Premier League tradične pokračuje aj cez Vianoce, keď už o dva dni zamieri Arsenal do Upton Parku, kde ho privíta domáci West Ham. Výkop je naplánovaný vo štvrtok na Boxing Day o 16.00.

Ďakujeme vám za pozornosť a želáme vám príjemné prežitie najkrajších sviatkov v roku a aby ste si pod stromčekom našli to, po čom túžite. Vidíme sa o dva dni.