Gedion Zelalem

Zázračné dítě. Zelalema srovnávají s Xavim a Iniestou, Arsenal mu chystá profesionální kontrakt

24.01.2014, 16:50 – Radek ŠamšaProfil na Twitteru / guardian.co.uk, washingtonpost.com

Před Gedionem Zelalemem je možná jeden ze zlomových víkendů kariéry. Jméno vycházející hvězdy akademie Arsenalu se v pátek, kdy „Kanonýři“ ve 4. kole FA Cupu přivítají Coventry, může vrýt do historie severolondýnského celku.

„Váš syn bude hrát za Arsenal,“ špitl manažer nejúspěšnějšího londýnského klubu Arsène Wenger do ucha otci Gediona Zelalema Woldyesovi před necelými třema lety v tréninkovém centru „Kanonýrů“ v Colney, kde berlínský rodák s etiopskými předky, tehdy ještě žijící ve Washingtonu, přijel do britské metropole na desetidenní zkoušku.

Arsenal si německého juniorského reprezentanta pojistil s dvouletým předstihem. Zelalem se stal členem vyhlášené akademie teprve loni v lednu po oslavě svých šestnáctých narozenin. Půl roku nato už cestoval s prvním týmem na předsezonní turné do Asie, na němž z lavičky náhradníků naskočil do všech čtyř přípravných zápasů. Na začátku srpna si na Emirates Cupu zahrál i proti Galatasarayi.

„Nebude to trvat dlouho,“ říkal Jack Wilshere, taktéž produkt akademie Arsenalu, o Zelalemově připravenosti na vrcholový fotbal na asijské tour, kde o sobě dal mladičký talent poprvé výrazněji vědět asistencemi u tref Thomase Eisfelda proti Indonésii a Thea Walcotta proti Nagoya Grampus.

„Rozdává přihrávky napříč prostory, které vidí málokterý hráč, a s míčem si skvěle rozumí. Stát proti němu jen při tréninku je noční můra. Přestože není urostlý, udrží balon mimo váš dosah, má velkou sílu. Umí levačkou i pravačkou, technicky už na to má,“ dodává Wilshere.

Již na začátku ročníku 2013/14 sledoval Zelalem ligová utkání s Fulhamem a Tottenhamem z lavičky náhradníků. Do hry se nedostal a v září jej zradilo zdraví. Problémy s kolenem nepustily německého rodáka do duelů Ligového poháru proti West Bromwichi a Chelsea. 

Zelalem tak na svůj soutěžní debut v barvách „Gunners“ stále čeká. Možná se dočká už v pátek, dva dny před svými sedmnáctými narozeninami. Arsenal ve 20:45 vyzve v domácím prostředí ve 4. kole FA Cupu Coventry a Zelalem, který se dlouhodobě připravuje s prvním týmem, nechybí v nominaci.

Syn etiopských předků se v případě pátečního startu proti „Sky Blues“ zapíše do historie severolondýnského klubu. Stal by se totiž prvním hráčem narozeným po příchodu Arséna Wengera do funkce manažera, který by si pod jeho taktovkou zahrál.

Nedělní sedmnáctiny navíc může Zelalem oslavit nejen jako čerstvý debutant, ale také jako profesionální fotbalista. Vedení Arsenalu mu totiž údajně připravuje první profesionální kontrakt, pod nějž se bude moci mladičký záložník podepsat právě v den svých narozenin.

Zároveň graduje přetahovaná mezi fotbalovými asociacemi. Zelalem může reprezentovat Německo, za které nastupuje v juniorských kategoriích, Etiopii, odkud pocházejí jeho rodiče, i Spojené státy, kam s otcem emigroval, když mu bylo devět. Za USA už osobně orodoval Jürgen Klinsmann, bývalý německý reprezentant, který za oceánem vede tamní národní tým.

„Vede míč jako Iniesta a přihrává jako Xavi,“ vzpomíná na Zelalema Matt Pilkington, jenž jej trénoval v juniorce klubu Olney Rangers, kam talentovaný záložník přišel v roce 2010. „Poprvé jsem jej viděl na malém futsalovém hřišti, kde se hraje pět proti pěti. Nestačil jsem se divit, co všechno ten malý etiopský klučina dělal s míčem na tak malém prostoru.“

Zásluhou rodáka z Rochdale je dnes Zelalem v Arsenalu. Pilkington totiž kontaktoval skauta „Kanonýrů“ pro severní Ameriku Dannyho Karbassiyoona, jenž sledoval rodáka z Berlína při zápasech i trénincích.

Po dubnu 2011, kdy Karbassiyoon doporučil Zelalema ostatním skautům severolondýnského celku, byl Němec s etiopskými kořeny na Dallas Cupu, kam s Arsenalem cestoval například Emmanuel Frimpong, pod drobnohledem Steva Boulda, bývalého kouče akademie „Gunners“.

Kromě Boulda, současného asistenta manažera Arséna Wengera, s nímž Zelalema sledoval také vedoucí mezinárodní spolupráce klubu Steve Morrow, monitorovali talentovaného středopolaře také představitelé Gijónu. Vedení španělského celku se objevem Zelalema pochlubilo Barceloně, do níž měl po mládežnické přípravě ve Sportingu přestoupit.

Arsène Wenger však po Zelalemově desetidenní stáži v londýnkém Colney v létě roku 2011 rychle zareagoval a služby mladého záložníka si předem pojistil. 

Stále je tu však jeden háček. Kdyby se Zelalem, jenž sám sebe považuje za Američana, rozhodl reprezentovat Spojené státy, jak jej přesvědčoval Klinsmann, ztratil by německé občanství, a tudíž by musel v Anglii čekat na pracovní povolení. Ironií osudu je, že Stan Kroenke, majoritní akcionář Arsenalu, i Dick Law, který stvrzuje přestupy, jsou Američané. A do třetice – generální ředitel severolondýnského celku Ivan Gazidis sice pochází z Jihoafrické republiky, v USA však rovněž pracoval.

„Kanonýrům“ tak nezbývá než Zelalema co nejdříve přesvědčit k podpisu prvního profesionálního kontraktu. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že se po nedělních sedmnáctých narozeninách talentovaného středopolaře stane něco jiného.

Zelalem se chce Arsenalu upsat. Byl pro něj klubem číslo jedna, do něhož toužil odejít. Arsène Wenger jej sledoval od jeho čtrnácti let, v šestnácti jej zapojil do přípravy s prvním týmem. Severolondýnský celek se choval slušně k němu i jeho rodině. A tak není důvod, proč by Zelalem neměl spojit svou budoucnost s „Gunners“. Ať už bude jakákoliv, tohle jméno si zapamatujte. Určitě o něm uslyšíte.

Profily souvisejících hráčů:

Nejčtenější články

Kam pokračovat?
Reklama