Wenger by měl zůstat tak dlouho, jak bude chtít, řekl jeden z akcionářů Usmanov

06.08.2015, 09:49 – Monika Gordíková / cnn.com

Druhý největší akcionář Arsenalu Alisher Usmanov vyjádřil velkou podporu manažerovi. Přesun na Emirates Stadium podle něj připravil Wengera o nejlepší léta kariéry.

Alisher Usmanov, druhý největší akcionář klubu, se ve svém čerstvém rozhovoru pro CNN nechal slyšet, že možná až deset let kariéry Arséna Wengera doslova zabil přesun na Emirates Stadium, kam se Gunners stěhovali v roce 2006. Rozhodnutí o budoucnosti bosse by nechal zcela na něm samotném.

Ruský oligarcha, kterého časopis Forbes zařadil na 71. místo v žebříčku nejbohatších lidí na světě, řekl, že neschopnost tehdejších vlastníků Arsenalu financovat výstavbu nového stadionu ze svých kapes a následné splácení dluhu mělo dalekosáhlé důsledky. „Arséne měl velmi, velmi obtížné postavení, když akcionáři nechtěli dát své peníze do výstavby stadionu. Z tohoto důvodu ztratil pět, ve skutečnosti vlastně až deset let, možná nejlepších ve své kariéře. V nich nezískal trofej,“ uvedl Usmanov.

Arsenal měl skutečně dlouhé období „trofejového půstu“. V roce 2005 získal FA Cup. Na další trofej čekal až do loňského roku, kdy opět opanoval tuto tradiční pohárovou soutěž. FA Cup z roku 2005 byl jedním ze tří FA Cupů a dvou ligových titulů, které Gunners získali v posledních šesti letech svého působení na Highbury.

Usmanov, jenž vlastní třicet procent akcií klubu, vstoupil do vlastnické pyramidy v roce 2007. Pomoci prý nijak nemohl. „Bohužel, nemám v tomto klubu nad ničím kontrolu. Ale v každém případě jsem velmi rád, že tu jsem,“ uvedl třetí nejbohatší Rus. Jeho majetek převyšuje bohatství majitele Chelsea Romana Abramoviče, na rozdíl od něj ale nemá na chod klubu vliv. Není žádným tajemstvím, že se příliš nemusí s většinovým vlastníkem Arsenalu Stanem Kroenkem. Před třemi lety napsal Usmanov zástupcům Arsenalu otevřený dopis, ve kterém je vyzýval k většímu utrácení.

V jednom se ale Usmanov i Kroenke shodují – v respektu vůči Arsénu Wengerovi. „Kdybych měl to právo, nechal bych Arséna v klubu tak dlouho, jak by on sám chtěl. Mít takového kouče je pro každý klub darem,“ pokračoval Alisher Usmanov. V současné době už je daleko více optimistický a nepochybuje o tom, že Arsenal má nejen na vítězství v Premier League, ale také v Lize mistrů. Mohou za to hvězdné nákupy v posledních pár letech. „Pokud nás nepotkají žádná těžká zranění, máme velkou šanci soupeřit s týmy, jako jsou City, Chelsea nebo Manchester United. O ligovém titulu se bude rozhodovat mezi těmito čtyřmi týmy. S kádrem, který má Arséne k dispozici, asi až na jednu pozici, si myslím, že je to mančaft, který je připraven úspěšně bojovat o evropské poháry.“

V rozhovoru pro CNN byl nicméně ohledně Kroenkeho diplomatický. „Přeji úspěch osobě, která převzala zodpovědnost nad budoucností klubu, jakým je Arsenal. Je to profesionál a má ve sportu velké zkušenosti. Jeho úspěch je i můj úspěch,“ doplnil Usmanov, jenž nepřestává doufat, že jednoho dne bude mít nad Gunners jistou kontrolu. „Všechno je v rukou Božích. Uvidíme.“

Nejčtenější články

Kam pokračovat?
Reklama