Mesut Özil

Hodnocení hráčů po zápase: West Brom

21.11.2015, 19:05 – David LopaurProfil na Twitteru

Po reprezentační přestávce se na The Hawthorns opět hrál zápas nejvyšší anglické soutěže, v němž domácí West Bromwich hostil Arsenal. Hosté byli žhavým favoritem, jelikož by se v případě výhry alespoň dočasně posunuli do čela tabulky a svou roli zpočátku potvrzovali.

Ve 28. minutě se totiž po Özilově přímém kopu prosadil hlavičkou francouzský útočník Olivier Giroud. Pak ale začala pro severolondýnský celek krušná pětiminutovka, kdy nejprve srovnával Morrison a následně si za záda vlastního brankáře srazil míč Mikel Arteta. Kanonýři měli alespoň k jednomu bodu několikrát blízko, ale i v těch největších šancích selhali, když nedokázali proměnit v gól ani výhodu pokutového kopu. Utkání tak skončilo v jejich neprospěch 1:2 a my se tak můžeme podívat na to, jak si vedli jednotliví hráči týmu Arsène Wengera.

Petr Čech - 6,5: Celý první poločas prakticky bez práce a přesto inkasoval dva góly. Zmínit můžu prakticky jen několik dobrých výběhů a chycení míče, víc toho na práci (bohužel) neměl. Na balón si v nějaké vážnější šanci sáhl až po 56 minutách, kdy doslova zametal míč za autovou čáru před dotírajícím útočníkem soupeře po akci, v níž naše obrana opět neuvěřitelně zaspala. A stejně tak jako při Olssonově hlavičce, po které Arsenal od třetího gólu uchránilo nejprve břevno a poté skvělý zákrok Čecha. I za něj si tak reprezentační gólman Pavla Vrby vysloužil alespoň tuhle známku.

Héctor Bellerín - 3,5: Úvod utkání jej provázely problémy s Jamesem McCleanem, následně se mu v polovině první půle podařilo hrubě namazat jednomu z protihráčů, když byl pod tlakem. Po 31 minutách prohrál Mertesacker hlavičkový souboj na vlastní půli a vystavil tak Bellerina do nepříjemné situace, kterou mladý španělský bek vyřešil podetnutím sprintujícího Rondona a to pouze za cenu žluté karty.

Při vyrovnávacím gólu Albionu to byl podle všeho právě on, kdo neodhadl náběh nabíhajícího Jamese Morrisona a umožnil mu jednoduše přelobovat Petra Čecha. A i podruhé byl u obdržené branky, když nezabránil centru již zmíněného McCleana a balón si do vlastní sítě nešťastně srazil střídající Arteta. První poločas se naší obraně nepovedl, nicméně Bellerín byl pravděpodobně nejhorším z celé čtveřice mužů a ve druhé půlce dojem nevylepšil. Prakticky již neměl co zkazit, jelikož Arsenal téměř nepouštěl soupeře k žádné akci, avšak v útočném snažení to pro mladého Španěla byla opět jen marná snaha. Dnes nejhorší muž na hřišti.

Per Mertesacker - 4,5: První poločas sice nesršel nějakou přehnanou jistotou, vyrobil pár chyb, nicméně rozhodně nebyl naším nejslabším článkem. Pochválit ho třeba můžu za několik zajímavých soubojů, ze kterých vyšel vítězně, ale i chyb bylo požehnaně. Ve druhé půli bych mu tak vyčinil například laxnost v některých situacích, kdy v jedné podcenil Rondona, který si jej před Petrem Čechem až příliš snadno odstavil a mohl zakončovat přímo na českého brankáře - naštěstí jeho střela mířila nad. Žádný oslnivý výkon pro tohoto německého reprezentanta.

Laurent Koscielny - 5,0: Už z průměrného grafu pohybu jednotlivých hráčů Arsenalu o poločasové přestávce bylo vidět, že náš stoper hrál většinu času na pravé straně hřiště, velice blízko číslu 24. To svědčí o problémech, ve kterých se velice často ocital zmíněný Bellerín. To, že Laurent musel svému mladšímu kolegovi vypomáhat, občas otevíralo skulinu ve středu hřiště, kdy měl více práce Mertesacker, nicméně francouzského stopera nemůžeme z gólů vinit. Druhá půle už byla horší, Laurent začal hodně kazit. Nevyšla mu zpětná přihrávka na Čecha, jindy se mu zase nepovedla rozehrávka směrem dopředu. Velice průměrný výkon, který je také oznámkován logickou známkou.

Nacho Monreal - 5,0: Další průměr, tentokráte ze strany španělského legionáře. Na jedné straně dobrá bojovnost, především v ofenzivním snažení (vybojoval třeba přímý kop pro Alexise), na straně druhé velmi snadné ztráty míče, kdy se skrze něj několikrát probojovali hráči Baggies.

Santi Cazorla - 4,0: Velice nevýrazný výkon, kterým navázal na svou špatnou formu z posledních utkání. Směrem dopředu (vyjma krásné přihrávky na Campbella, kterou zachraňuje alespoň čtyřku) nedokázal nic vymyslet a ani směrem dozadu si nebyl jistý. Neproměněná penalta pouze korunovala zmar malého záložníka, který si v posledních týdnech s formou rozhodně nepotykal. Arsène Wenger by tak měl seriózně přemýšlet alespoň o dočasném nahrazení tohoto hráče v sestavě, jelikož dlouhodobě nepodává takové výkony, na něž jsme z jeho strany zvyklí.

Coquelin, Arteta - nehodnoceni: Po necelé čtvrthodině si Francis Coquelin přivodil po souboji s Yacobem svalové zranění a odstoupil, přičemž jej nahradil Mikel Arteta. Ten byl po příchodu na trávník ihned aktivní a jeho první dotyk s míčem byl dobrý skluz. To nejhorší ale mělo přijít. Centr McCleana si velmi nešťastně srazil do vlastní branky, načež ihned po změně stran musel i on vinou zranění ze hřiště. Do utkání se tak de facto zapsal jen negativní stopou u druhého obdrženého gólu.

Mathieu Flamini - 6,0: Odehrál až poslední třičtvrtěhodinu, nicméně na svůj post mi přijde, že dva góly proti Spurs mu hodně nabudily ofenzivní chutě. Hodně se pohyboval směrem dopředu a snažil se zapojovat do útočení. Za mne velmi dobrý a bojovný výkon, jako jeden z mála na naší straně. V případě dlouhodobějších problémů Francise je určitě volbou číslo jedna na post defenzivního záložníka. Možná za to může i častější zápasová praxe, které se mu nyní dostává.

Alexis Sánchéz - 6,0: Prezentoval se skvělým volným přímým kopem, který byl také docela slušně umístěný, nicméně Myhill se stihl přesunout a míč včas lapil do svých rukavic. Za celý zápas byl aktivní a snažil se, nicméně jde vidět, že těch utkání má v letošním kalendářním roce už nadmíru. Chápu ale, že pro Arsène Wengera může být rozhodnutí posadit ho na lavičku kvůli odpočinku a nabrání lepší formy obtížné, protože ho jednoduše nemá kdo zastoupit. Jeho přínos pro hru je prostě velký, což ukázal i u poměrně sporné penalty, kdy jej dle rozhodčího Clattenburga stáhl k zemi Chris Brunt. Podle mne se o penaltu nejednalo a bohužel pro nás, jakási fotbalová karma zafungovala okamžitě a Cazorla při její exekuci podklouzl.

Mesut Özil - 8,0: Nejzajímavější hráč dnešního utkání na naší straně. U něj se totiž střídají světlé momenty s těmi méně kvalitními. Kupříkladu do zápasu nevstoupil vůbec šťastně, dokonce se mu v první půlipodařilo zkazit hned tři přihrávky během několika desítek sekund. No a potom nastane jeho klasická chvíle, kdy z ničeho nic přidá ke svému nevýraznému výkonu asistenci a to je důvod, proč se pohybuje na hřišti. Tentokráte našel ze své oblíbené rozehrávky standardní situace znovu Oliviera Girouda, kdy zvýšil počet po sobě jdoucích asistencí v jednotlivých zápasech na sedm.

A hned po změně stran mohl přidat i gólový zápis do statistik, jelikož jeho střela měla všechny potřebné parametry až na pár milimetrů, které byly proti - mířila totiž do levé tyče Myhillovy brány. Škoda, že Özilovy přihrávky se dnes nedařilo více zužitkovat, jelikož třeba ta z osmapadesáté minuty na Flaminiho by si to zasloužila. Proti byl ale Johny Evans, který proti francouzskému záložníkovi skvěle zakročil. I když toho Mesut dneska hodně ztratil, oproti zbytku týmu působil na hřišti jako zjevení a proto takováto známka. Jasný MOTM.

Kieran Gibbs - 5,0: Směrem dozadu spolehlivý, směrem dopředu mu ale nevyšlo hodně akcí. Jde vidět, že křídlo není jeho přirozená pozice, nicméně určitý potenciál tam je. Já osobně bych namísto něho raději volil před zápasem Campbella (který mimo jiné předvedl hrozný výkon), ale Gibbs odehrál docela slušný zápas vzhledem k jeho nedostatečné herní praxi a také tomu, že musel zaskakovat za zraněné křídelní útočníky.

Olivier Giroud - 5,5: Přestože dal Olivier gól, nezdálo se mi, že by se nějak více dostával do hry. Dneska na něj prakticky neletěl žádný centr ze hry, což mi přijde jako obrovská chyba našich záožníků, že nedokáží vyprodukovat více přihrávek na našeho útočníka. Navíc když se pomalu dostává do dobré formy. Žlutou kartu obdržel především kvůli frustraci, ale to mu člověk nemůže mít za zlé, když se slibný zápas nakonec vyvíjel takovým směrem.

Joel Campbell - 4,0: Nerozehraný Joel, kterému dnes stejně jako spoustě dalších zápas nesedl. Předvedl nevýrazný výkon, kterým si o místo v sestavě rozhodně neřekl. Jeho špatně trefený míč po Cazorlově světlém momentu snad mluví za vše, výraz Arsène Wengera na tuto situaci asi také...

Severolondýnský celek tak naplno nebodoval již ve druhém utkání v řadě, nicméně zrušit tuto nelichotivou bilanci v Premier League z posledních dní ještě nemůže. Alespoň ne v anglické nejvyšší lize, jelikož další zápas, který Arsenal odehraje, bude v rámci milionářské Ligy mistrů.

Nedá se ale říci, že by na něj nepůsobil žádný tlak. Pokud se totiž bude chtít alespoň teoreticky ucházet o postup ze skupiny, musí Dynamo Záhřeb bezpodmínečně porazit. To se však dozvíme až v úterý v klasickém čase 20:45.