Hodnocení hráčů po zápase: Everton

03.02.2018, 23:30 – Miroslav Jirásek

Deštivý sobotní podvečer nám nabídl diametrálně odlišnou podívanou, než poslední deštivý zápas ve velšské Swansea. Pánové ze severního Londýna si poradili v zápase plným zajímavých specifik s Evertonem jednoznačně 5:1.

Petr Čech – 6.0 – Dnes toho neměl moc na práci. Dovolil si dva odvážnější výběhy, nicméně ze souboje, kde byl pozdě, si odnesl pravděpodobně koňar, který ho limitoval ve zbytku jeho dnešního představení. Skoro bych Petra vinil, že dnes to chtěl dochytat jen kvůli tomu, aby měl svojí jubilejní nulu. Po obdržení gólu už se nemusel tolik přemáhat a tak uvolnil místo kolumbijskému náhradníkovi. Snad se mýlím, protože by to znamenalo dost sobecké a netýmové jednání. Obdržený gól navíc šel právě přes „kulhající“ pravou stranu a co si budeme povídat, chytatelné to bylo.

Hector Bellerin – 6.0 – Po celých devadesát minut střídal super okamžiky se zaváháními. Na obránce v top týmu si nemůže dovolit, aby tolikrát prohrál souboj. Několikrát ho prohrál i rychlostně, jelikož soupeře podcenil a nebo jednoduše reagoval pozdě. Předvedl pár zbytečných faulů a celkově to nebylo zcela přesvědčivé. Dopředu navíc nebyl tak aktivní jako minulé zápasy.

Skhodran Mustafi – 6.5 – Podobně jako kolega Hector střídal dobré okamžiky se slabými. Opět, jako každý zápas, se neubránil spoustě zbytečných faulů a pomalého dostupování. Vyhrál sice dost soubojů, ale také několik propadl a nepůsobil zcela jistě, což bylo vidět hned v úvodní minutě, když poslal těžkou malou domů, když si zkoušel zaseknout hostujícího útočníka. Nejlepší jeho okamžik přišel v 27. minutě, kdy předvedl skvělý skluz, kterým zabránil Theovi ve vstřelení branky. Taktéž si připsal asistenci na golu svého kolegy z obranného páru.

Laurent Koscielny – 7.0 – Z obrany se mi líbil nejvíce. Odnesl si však zbytečnou žlutou kartu, kdy byl v souboji pozdě. Taktéž prohrál dvě důležité hlavy ve vlastním vápně. Na druhou stranu nepropadal, vstřelil branku na druhé straně hřiště a úspěšně hasil horší obranné zákroky svých spoluhráčů. Nemůžu se však zbavit dojmu, že Laurenta opravdu snad bolí každý krok.

Nacho Monreal – 6.5 – Dopředu dnes Nacho byl opět vynikající. Výborné náběhy, které často nebyly včas spoluhráči viděny, byly ukázkové. Taktéž stačil za své poločasové působení nastřelit tyč a poté mu byl ukraden gol, kdy z penalty trefil protihráče na malém vápně. Defenzivně však se mi Nacho nelíbil. Rychlost Thea Walcotta mu dělala problémy a taktéž si několikrát počínal příliš profesorsky, kdy více mával rukama, než aby hrál. Dost bych mu vyčinil, že opět nechal zbytečně míč odkutálet do autu místo toho, aby v klidu (který měl) rozehrál. To nevypadá jako poučení se z chyb od Swansea.

Granit Xhaka – 4.0 – Možná to přijde některým čtenářům přísné, jenže dnes to bylo až příliš vidět - Máme deset fotbalistů a Xhaku. V prvním poločase hru zpomaloval, zbytečně fauloval. Nevšímal si dobrého náběhu spoluhráčů. Co mu vyčítám nejvíce je fakt, že při ztrátě balonu nebere ruce na bradavky a nefáruje nazpět. On má být ten první, který se vrací! Do poznámek v průběhu zápasu si píšu ztracené balony/chyby. Dnes to vypadalo přibližně v tomto stylu – Xhaka, Mustafi, Xhaka, Ozil, Xhaka, Ramsey, Xhaka, Bellerin, Xhaka…Na papíře bych bral argument, že potřebujeme při té skvadře ofenzivních hráčů někoho defenzivního, jenže tak to není. To, že hraje v pozici DM neznamená, že DM je. Nevím, jestli je to jeho touhou se stylizovat do typově jiného hráče a nebo má instrukce od manažera, ale tohle není DM.

Aaron Ramsey – 8.5 – MOTM – Hattrick, wow. Aaronovi v zápase štěstí opravdu přálo. Na co sáhl, to se mu povedlo. Vstřelit hattrick není jen tak a Velšan zaslouží uznání. Nebylo však jen u gólů, výkon se mi celkově velmi líbil. Ramsey běhal typicky dle své nátury box-to-box a dnes byl platný po celém hřišti. Standardně se mu nevyhýbají naivní ztráty balonů při zbytečných kudrlinkách, ale ani těch se dnes nedopustil. Jen tak dále!

Alex Iwobi – 7.5 – První půle byla naprosto fantastická a já jsem moc rád, že Alex trochu zavřel ústa svým velkým kritikům. V tom klukovi rozhodně něco je a občas to i umí prodat. Problém je v tom, že to chce prodávat častěji. Houpačka jeho výkonů byl znatelná v první desetiminutovce druhého poločasu, kdy naopak se pokoušel o patičky, opět se jako tradičně několikrát špatně rozhodl při vyhodnocování situace. Postupem času se však jeho výkon opět zlepšil a příjemným překvapením pro mě byly i sprintové návraty po 80. minutě.

Mesut Özil - 7.5 – Německý špílmachr si několikrát v průběhu zápasu vyslechl oslavné skandování svého jména skalními fanoušky - a to zcela zaslouženě. Nejen díky podpisu nové smlouvy a gestu, kterým tím ukázal, ale i dnešní výkon rozhodně musel každého fanouška potěšit. Ztracených balonů se mi však zdálo více než jiné zápasy a v konkurenci fantasticky hrajících Mikhitaryanovi a Ramseym dnes nebyl největší tahoun ofenzivy. Myslím si ale, že to Özilovi vůbec nebude vadit, jelikož se ukázalo, že on nemusí být vždy ten hlavní tahoun. To se pak samozřejmě hraje taky lépe, když víte, že spoluhráči dokáží taktéž solidně zahrát. Výmluvná pro mě byla situace, kdy Micky zrychlil z prvního dotyku hru a Mestu to nečekal. Protože on v tom středu pole to nikdo (snad krom Jacka) nezrychluje. Snad se blýská na lepší časy.

Henrik Mikhitaryan – 8.5 – Parádní debut v základní sestavě. O fotbalovosti arménského útočník nemůže být pochyb a jsem velmi rád, že hned v prvním zápase nám ukázal, že může být velmi platným členem týmu. Taktéž bylo příjemné vidět, že mezi ním a novým číslem 14 v útoku je chemie a nějaká historie. Můžeme jen doufat, že spolupráce ještě více pokvete. Jeho pohyb dnes byl ukázkový, stejně jako jeho přihrávky. Kvantifikovat přínos Henrika taky není těžké – hattrick v asistencích, why not?

Pierre-Emerick Aubameyang – 7.0 – Především se musím přiznat, že musím jeho jméno kopírovat, protože ho neumím přesně zpaměti napsat. Pokud bude každý zápas dávat branku, slibuji, že se to brzy naučím a i o půlnoci, když mě vzbudíte, jméno bez problému vyhláskuju. Jelikož po půl hodině bylo vlastně hotovo a Arsenal hrál to, co potřeboval, nebyl Auba příliš ve hře. Jenže stačil dát gól (i když z ofsajdu) a také se stačil výrazně podílet na dalším. Rozhodně to nebyl špatný úvod, nicméně jsem velmi zvědavý, jak bude tento africký rychlík hrát v zápasech, jako byl minulý ve Swansea.

Sead Kolasinac – 5.0 – Velmi slabý výkon. Takhle se o základ nebojuje. Podobně jako u Xhaky velmi těžko odpouštím [čti neodpouštím], že po ztrátě balonu nemaže hned zpátky. Obzvlášť jako obránce! Ke své síle byl paradoxně několikrát nedůrazný a nejvíce to bylo vidět i při jediném našem obdrženém gólu. Dopředu nic nevymyslel. Vypadal bez zájmu.

David Ospina – 6.0 – Podobně jako Čech neměl mnoho práce, jen jednou nevyboxoval centr dostatečně razantně. Zbytek zápasu bez problému.

Jack Wilshere – Nehodnocen

Soupeř – Everton vstoupil do zápasu hrůzostrašně a za svou pasivitu si zaslouženě neodnesl žádný bod. Nejvíce se mi v dresu soupeře líbil střídající Davies, který dokázal hru Evertonu v ofenzivě rozproudit a několikrát nám pěkně zatopil. Kromě Daviese špatný zápas úplně neodehrál ani Theo Walcott, kterému fanoušci při (pro mě překvapivém) střídání sympaticky zatleskali.

Pátá nám odbila a věřme, že v následujícím zápase se podaří dobrý ofenzivní výkon zopakovat a ještě trochu vylepšit defenzivní činnost, protože tam by nás Slípky mohli šeredně potrestat.

Článok je osobným vyjadrením autora a nemusí sa zhodovať s názormi členov redakcie a ostatných čitateľov. Článok zároveň nebol gramaticky a ani štylisticky upravovaný členmi redakcie ARSENALsite.cz.