Arsene Wenger

Reakce novinářů a fotbalové veřejnosti na poslední výkony Arsenalu

05.03.2018, 20:20 – David LopaurProfil na Twitteru mirror.co.uk / squawka.com / dailystar.co.uk

Klub ze severu Londýna se otřásá v základech. Důvodem je nekompaktní a nevyhraněný herní projev, dále nepřesvědčivé výkony v celé letošní sezóně a primárně neschopnost celého vedení "Kanonýrů" tyto výše zmíněné jakkoli vyřešit. Pod největším tlakem se tak opětovně ocitl muž, který je v čele Arsenalu již dvaadvacet let - Arséne Wenger. Můžeme hovořit o jeho pomalu přicházejícím konci?

Názory fotbalové veřejnosti a expertů se přiklánějí k variantě, že ano. Renomovaný novinář deníku Mirror, John Cross (mimo jiné autor Wengerovy biografie z roku 2015), ve svém posledním článku napsal, že se "Arsenal pod jeho vedením doslova rozpadá". Francouzský manažer totiž přišel o podporu příznivců a, co je o mnoho horší, i samotných hráčů, což se na předváděném herním projevu zcela jasně odráží.

Pokaždé, když si fanoušek tohoto celku myslí, že klub dosáhl svého nejnižšího bodu, přijde další zápas a ... ještě větší pohroma. Na hřišti není nikdo, kdo by převzal zodpovědnost, hrál srdcem anebo ukázal svůj charakter. Naopak na fotbalistech lze zcela jasně pozorovat odevzdanost, kapitulaci; z herního stylu se vytratil jakýkoliv odkaz na bývalou tradici Wengerova pojetí hry.

Polovina kádru vypadá, že ztratila veškerou důvěru v sebe sama. Druhá naopak, že je jí výsledek veškerých zápasů naprosto jedno. A bohužel, Arsène Wenger se jeví jako by přišel o svou schopnost jakkoliv změnit toto psychické naladění, které má za výsledek nejhorší výsledkovou šňůru "Kanonýrů" za posledních 16 let. Od podzimu 2002 totiž tým neprohrál čtyři po sobě jdoucí utkání a rozhodně nelze při pohledu na takto rozložený celek říci, zdali v pátém zápase napíše jiný příběh.

Wengerův odchod tak v reakci na předváděnou hru může nastat velmi brzy, přesto řeč těla většiny jeho hráčů je nepochopitelná: většina nevypadá, že za svého manažera bude bojovat, natož že bude bojovat za znak klubu nosící na hrudi. Mesut Özil v zápase s Brightonem doslova odchodil první půli, Henrik Mkhitaryan se jevil jako ustrašený žáček a Pierre-Emerick Aubamyenag vypadal naprosto zmatený. Jakoby si pokládal otázku: "Do jak špatného vtipu jsem se to dostal? Co je to za neskutečný nepořádek všude okolo?!"

Hostující fanoušci na Falmer Stadium skandovali prvních 45 minut nepřetržitě "We want Wenger Out!". Nebyla to žádná organizovaná akce, žádný banner, žádné letadlo. Prostě jen soustředěné úsilí od příznivců Arsenalu, kteří toho mají jednoduše po krk. Tohle musí být pro francouzského manažera konec. Jeho tým po závěrečném hvizdu vypadal naprosto ztraceně. Petr Čech (podepsán pod oběma inkasovanými brankami) věnoval některému z fanoušků svůj dres na znamení omluvy, zatímco Granit Xhaka jen nevěřícně kroutil hlavou. Tito hráči naprosto postrádají jakékoliv vedení, kohokoliv, kdo by je nějak usměrnil. Ztratili víru v sebe sama a pověřený člověk se jeví v ještě horší situaci, než samotní hráči. Snad jen Bůh ví, jak se tento celek připraví na čtvrteční setkání s AC Milán, protože Evropská liga je jediná soutěž, která ještě může zachránit takto mizerně rozehranou sezónu.

Pokud by měl francouzský manažer v klubu pokračovat, směřuje to k tomu, že by se v další sezóně Arsenal topil někde okolo středu tabulky. To, že je nyní na šestém místě, jen dokazuje průměrnost zbytku Premier League, odpoutáme-li se od první čtyřky či pětice. Brighton se jevil o mnoho hladovější, odhodlanější a energičtější. I samotní fanoušci jihoanglického celku, milující a podporující svůj celek každou minutou, byli v ostrém kontrastu s těmi hostujícími, kteří už dávno ztratili motivaci stát za svým týmem. Už jen čekají na konec sezóny, jelikož tato je jednou katastrofou za druhou. Arsenal pod Arsénem Wengerem prostě vyčerpal všechno, co legendární Francouz kdysi nabízel.

A podobně jako John Cross mluví i Paul Merson. Ten nešetřil jízlivými poznámkami, když na adresu svého bývalého klubu pronesl, že se jedná o nejhorší anglický tým bez míče. Stejně tak věří, že poslední výsledky na sebe nenechají dlouho čekat a zapříčiní konec nynějšího lodivoda na lavičce Arsenalu.

"Ti hráči, které do klubu v posledních sezónách přivedl, postrádají kvalitu. Jednoduše nejsou dobří. A co hůře, většina z nich si je vědoma, že veškerá vina za špatné výsledky bude sypána na hlavu jejich manažerovi. Chovají se, jakoby za tuto situaci nebyli vůbec zodpovědní," uvedl pro Sky Sports ještě před nedělní porážkou s Brightonem. Doplnil, že se nedomnívá, že toto utkání dopadne jinak, protože u hráčů nevidí žádnou snahu ani odhodlání. A tak se i stalo: Arsenal tento duel, znovu po hrozivém výkonu, prohrál 1:2.

A špatná situace prý panuje i uvnitř kádru. Objevují se spekulace, že část hráčů plánuje opustit potápějící se loď ihned v létě, zatímco jiní preferují doběhnutí smlouvy a následný odchod. Prvním z hráčů je Hector Bellerin, o něhož má zájem Barcelona či italský Juventus. Do druhé kategorie spadá Aaron Ramsey, jemuž v roce 2019 vyprší smlouva a se svým stávajícím klubem novou nejspíše neuzavře. Vedení klubu se jej tak možná bude snažit prodat ještě v letních měsících, aby za něj utržilo alespoň nějaké finanční prostředky. Ukazuje to ale na fakt, že se severolondýnský klub od podpisu s Mesutem Özilem vůbec nikam neposunul, spíše naopak.

Někteří hráči se snaží být k posledním výsledkům sebekritičtí, ale není jich mnoho. Petr Čech se po blamáži s Brightonem omlouval na sociálních sítích, kdy přes Twitter fanouškům vzkázal, že vinu za výsledek bere částečně na své triko. "Pokud chcete v nejlepší lize světa vyhrát utkání, váš gólman nemůže inkasovat takové góly, jaké jsem dnes dostal já," přiznával. Stejně tak se omlouval Jack Wilshere, kdy meritem jeho zprávy byl fakt, že si příznivci londýnského celku zaslouží bezpochyby víc, než to, co hráči nyní předvádí. "Budeme se snažit být lepší, ale prosím, bojujte s námi," burcuje. Jsou dva hráči ale dostatečným projevem sebekritiky?

Velice zajímavé jsou pak také komentáře, které na adresu francouzského manažera pronesl psycholog Geoffrey Beattie. Během zápasu s Brightonem jej pečlivě sledoval a pokusil se rozklíčovat jeho emoce během obou inkasovaných gólů.

"Při prvním gólu si olízl rty, což je samozřejmě znamení negativních emocí, které nám prozradí, že pozorovaná osoba je pod určitou formou stresu," prozradil pětašedesátiletý Angličan. "Během druhého bylo těch nonverbálních projevů víc. Prvně si začal hrát s uchem, kdy je tento pohyb vnímán jako jedna z forem odbourávání těchto emocí. Následně šlo vidět, že se natahoval pro láhev s vodou. Když jsou lidé ve stresu, víte, že si začínají hrát s předměty. 

Obecně se ale jeho řeč těla za poslední měsíce dramaticky změnila. Mnohdy lze vidět, že u něj už převládá zoufalství či dokonce frustrace z posledních výsledků jeho svěřenců, které řeší způsoby typickými pro děti, jako je otevírání úst a následné dotýkání se rty a jiné. Toto je druh infantilních gest jakožto způsobu jak se uklidnit, kdy normální aktivity pro řešení takovéto míry stresu už u něj jednoduše nefungují," uzavírá toto téma renomovaný psycholog.

Arsenal je v obrovské krizi, ve které za působení Arsène Wengera ještě nebyl. Zásadní problém je především v obraně, kdy ze všech prestižních evropských lig vévodí nelichotivým statistikám, jako je např. největší počet defenzivních chyb (24) vedoucí ke gólu (11). Předčil tak týmy jako Verona, Sevilla, Borussia Monchengladbach či Nice, jež vévodí svým národním ligám. Navíc, za letošní sezónu prohrál již více zápasů (10), než během celého loňského tažení (9). O naprosto mizerných statistikách v rámci venkovních utkání snad ani nemusíme hovořit. A to ještě není konec.

Uvidíme, do jaké míry se k hodnocení Wengerovy situace postaví vedení klubu. Jisté je, že francouzský manažer ztratil podporu fanoušků i hráčů, tudíž vedení Arsenalu je jediné, co mu ještě zbývá. Osobně je přesvědčen, že je stále tou osobou, která tým dokáže z nynější krize vyvést. Jak se k tomuto vyjádření stavíte vy? Zaslouží si legenda klubu nechat doběhnout celý kontrakt? Anebo byste jej odvolali a přivedli do londýnského celku někoho jiného? Nechte nám vaši odpověď v komentáři pod článkem a zůstaňte s námi.

Nejčtenější články

Kam pokračovat?
Reklama