Co nového v médiích? Jmenování Artety je blízko, do Arsenalu má namířeno obránce z Bundesligy

15.05.2018, 13:41 – Tomáš Břečka / telegraph.co.uk / independent.co.uk

Letošní ročník Premier League skončil minulý víkend, pro fanoušky Arsenalu tím však začala snad ještě zajímavější část sezony. Arséne Wenger opustil post manažera a kádr Arsenalu je potřeba vhodně doplnit. Premier League se chystá v blízké době oznámit, že letní přestupové období začne již ve čtvrtek 17.května, a to s sebou přináší spoustu otázek. Kdy bude jmenován nový manažer? A přijdou posily ještě před blížícím se Mistrovstvím světa?

Když jsme se zde naposledy věnovali manažerské otázce Arsenalu, největšími favority na uvolněnou pozici se zdáli být Željko Buvač a Luis Enrique. Obě jména však v poslední době z médií naprosto vyprchaly a favority se stali jiní. Konkrétně Mikel Arteta a Massimiliano Allegri. Reálněji, podle dostupných informací, dokonce chvíli vypadal druhý jmenovaný, nicméně on sám tomu o víkendu učinil přítrž. „Pokud mě nevyhodí, budu zde trénovat i příští sezónu,“ uvedl po víkendovém zápase Juventusu, ve kterém si jeho tým připsal sedmý titul v řadě.

Stále blíže je tak varianta, že novým manažerem bude Mikel Arteta. Muž, který ještě neodtrénoval ani jeden soutěžní zápas v pozici hlavního trenéra. Ale také muž, jehož služby si nemůže vynachválit Pep Guardiola, jemuž Arteta dělal v poslední, rekordy trhající, sezoně asistenta na lavičce Manchesteru City. „Jeho vliv v uplynulé sezoně byl neskutečný, úžasný. Je to můj dobrý přítel, proto pokud dostane nabídku a bude ji chtít přijmout, nebudu mu stát v cestě,“ řekl Guardiola na víkendové tiskové konferenci.  

Mikel Arteta působil v Arsenalu mezi lety 2011 a 2016. I jeho znalost prostředí může hrát roli v případném jmenování novým manažerem. A další důvody? Nikoho asi nepřekvapí, že to jsou i peníze. Allegri, ale přede vším Enrique, chtěli příliš mnoho peněz. Absence Ligy mistrů v posledních dvou sezonách stála Arsenal přes 60 milionů liber. Tento důvod jistě mnoho fanoušků rozhořčí, nicméně ty další už zní pozitivněji. 

Už když byl Arteta hráčem Arsenalu, mnoho spoluhráčů mu přezdívalo "Kouč". Jeho vystupování na tréninku tomu prý přímo nahrávalo. Taktickou znalost, kterou Arteta disponuje, často veřejně obdivoval i Guardiola. Jestli si dokáže všechny tyto aspekty přenést i do pozice hlavního trenéra, to je samozřejmě otázkou. 

Zatím největší předností, o které se v souvislosti s Artetou mluví, je jeho porozumění psychice hráčů. V Manchesteru City nevedl tréninky, ale měl na starosti konverzaci s hráči. Věděl, jak ke kterému hráči přistupovat, co na koho platilo, co přesně z daného hráče dostalo ten nejlepší výkon. Hráči Manchesteru City si Artetu rychle oblíbili. 

Asi nikoho by nepřekvapilo, kdyby Arsenal vsadil na poměrně šokující jméno. Tomuto tahu by nasvědčovalo i chování v posledním roce. Arsenal se totiž jednoznačně rozhodl decentralizovat moc. Prakticky vše měl totiž na starosti Wenger, ale příchody Svena Mislintata nebo Raula Sanllehiho naznačují, že teď by se na vedení klubu mělo podílet více mužů. Arsenal se tím chce vyhnout tomu, co potkalo Manchester United po odchodu Sira Alexe Fergusona. 

Realizační tým vůbec potkala obrovská obměna. O víkendu tým šokovalo oznámení, že tým opouští Colin Lewin. Muž, který v Arsenalu působil 23 let jako hlavní lékař týmu. Ještě o pár dní dříve Arsenal oznámil odchody několika trenérů prvního mužstva - Neila Bamfielda, Boro Primorače, trenéra brankářů Gerryho Peytona a fitness trenéra Tonyho Colberta. Dlouho se již ví, že k akademii se přesouvá Per Mertesacker, pomáhat by mu mohl, dle informací z médií, Freddie Ljungberg. A co pozice asistenta manažera? Steve Bould zvažuje svoji budoucnost, očekává se, že svůj post opustí. A jeho náhrada? Španělská média mají jasno. Pokud bude jmenován Mikel Arteta jako nový manažer, jeho asistentem bude Xabi Alonso. 

Tolik k nejnovějším spekulacím ohledně manažera, pojďme se přesunout k hráčskému kádru. Přestupové období Premier League začíná letos, oproti zvyklostem, velmi brzy, a to již tento čtvrtek - 17. května. Není to tedy ještě úplně oficiální, ale jelikož FIFA má v regulích napsáno, že každá liga musí mít alespoň jedno přestupové období, které trvá alespoň 12 týdnů, a Premier League se rozhodla ukončit letní přestupové období o měsíc dříve, již na začátku srpna, není jiná možnost, než aby pro změnu o měsíc dříve začalo. 

Do toho všeho se samozřejmě blíží Mistrovství světa. To je často milníkem, kdy kluboví manažeři chtějí mít o svém kádru jasno. Na něm totiž spoustě hráčů naskočí cena o několik milionů nahoru, a to je pro manažery nevítaným jevem. 

Již Arséne Wenger se nechal slyšet, že s útokem Arsenalu je spokojený, ale na obraně bude muset klub přes léto zapracovat. S tímhle názorem se, zdá se, souhlasí i nynější vedení klubu. Byť zatím Arsenal nemá oficiálně jmenovaného manažera, kuloáry již prosakují první jména, která by měla klub v létě posílit. Jak stojí v nadpisu článku, do Arsenalu má, podle Telegraphu, namířeno obránce z Bundesligy. Mnohé napadne jméno Sokratis Papastathopoulos, o němž se psalo již před několika týdny. V tomhle případě však nejde o něj, nicméně o mladého stopera Freiburgu, Caglara Soyuncua. 

Za něj má Arsenal zaplatit až 35 milionů liber. Tohle jméno jistě spoustu fanoušků překvapí. Z Bundesligy na něj však jdou velmi dobré reference. Jedná se o jednadvacetiletého tureckého stopera, který si v poslední ligové sezoně udělal velmi slušné jméno. Fanoušci Bundesligy o něm píšou, že jeho defenzivní schopnosti jsou úžasné, nicméně ho provází pár zkratů. Někdy nepřiměřeně agresivní zákroky jsou jedním z nich. S tím jde však do rozporu statistika žlutých a červených karet v uplynulé sezoně. Jen 4 žluté karty a 1 červená za 26 odehraných zápasů. 

Nebudou to však jen příchody, v létě dost možná dojde i k několika odchodům. A bohužel to možná nebudou jen hráči širšího kádru. Proslýchá se, že vylepšená nabídka nové smlouvy, kterou obdržel nedávno Jack Wilshere, je jen vyústěním toho, že se klub připravuje na odchod Aarona Ramseyho. Arsenal si nemůže dovolit ztratit oba hráče, a proto když se dozvěděl o zaječích úmyslech Ramseyho, přispěchal s nabídkou nové smlouvy Wilshereovi. Ramseymu končí smlouva v létě 2019. V hledáčku ho prý má španělská Barcelona. 

Arsenal a jeho fanoušky čeká hektické období. Jmenování nového manažera by mělo odšpuntovat i pohyby v hráčském kádru. Nebo snad přijdou někteří hráči ještě dříve, než manažer? A bude mezi nimi třeba právě Caglar Soyuncu? 

Profily souvisejících hráčů:

Nejčtenější články

Kam pokračovat?
Reklama