Aaron Ramsey pro BBC: Nový život v Turíně, lekce italštiny a spolupráce s Ronaldem

09.10.2019, 14:30 – Filip SedlákProfil na Twitteru / bbc.co.uk

Po dlouhých 11 letech ve službách Arsenalu se Aaron Ramsey letos vydal na novou životní a kariérní výzvu. Nový klub, nový spoluhráči, nové cíle. Velšský reprezenant o svém přesunu do Itálie promluvil v exkluzivním rozhovoru pro BBC.

Příchod talentovaného záložníka zprostředkoval v roce 2008 manažer Arsène Wenger, který měl kolem sebe silnou konkurceni – o služby tohoto hráče tehdy stál také Manchester United či Everton. Aaron se rozhodl pro Gunners, kam přišel po dvouletém působení u prvního týmu Cardiffu, kde předtím odehrál také sedm let v mládežnických týmech. Svůj debut v dresu severolondýnského celku prožil 13. srpna 2008 v předkole Ligy mistrů proti Twente. Anglickou Premier League si premiérově okusil o měsíc později v duelu s Blackburnem. 

S Arsenalem vyhrál třikrát FA Cupu a ve dvou finálových duelech se dokonce trefil a jeho branky byly rozhodující a nezapomenutelné – v roce 2014 proti Hull City a v roce 2017 proti Chelsea. Celkem si přisal 371 startů a zaznamenal 64 branek. V létě 2019 se po 11 letech strávaných v barvách Arsenalu přesunul do Juventusu Turín jako volný hráč, kde podepsal smlouvu do roku 2023 s exkluzivním týdenním platem 400 tisíc liber (445 tisíc euro). 

Před rokem v tuto dobu to vypadalo, že podepíšete v Arsenalu novou smlouvu. Nakonec se tak nestalo. Proč? 
Ano, bylo tam spoustu nejasností a ve vzduchu viselo několik nevyřešených otázek a nakonec bylo rozhodnuto takhle, proto jsem se musel začít dívat na jiné možnosti. Arsenal momentálně prochází přechodným období. Má spoustu skvělých a talentovaných hráčů. Určitě postupují správným směrem, ale moje působení je nyní v Juventusu. Dostal jsem nevěřitelnou šanci v obrovském klubu a rád bych se chopil této příležitosti. Doufám, že budu moci pomoci spoluhráčům a klubu dosáhnout velkých věcí.  

Jaké bylo první setkátní s Cristianem Ronaldem?
Byl jako všichni ostatní, uvítal mne. Samozřejmě, jedná se o jednoho z nejlepších hráčů světa, ale je to zároveň normální chlap. Odhodí všechny zábrany a máte pocit, že mluvíte úplně s někým jiným. V klubu panuje rodinná atmosféra. Každý chce dosáhnout společných věcí: vyhrávat zápasy a trofeje. Všichni jsou na to zaměřeni a každý ví, co proto musí dělat. 

V roce 2008 po příchodu z Cardiffu do Arsenalu jste uvedl, že jste měl "vystrašené" pocity. Bylo to nyní podobné, když jste poprvé vcházel do šatny mezi takové ikony, jako je Cristiano Ronaldo nebo Gianluigi Buffon?
Bylo to trochu jiné. Tehdy mi bylo 17 let, poprvé jsem přišel na scénu velkého fotbalu a vstoupil do šatny Arsenalu, což bylo opravdu ohromný zážitek. Nyní musím přesvědčit nové spoluhráče, nové zaměstnavatele a nové fanoušky. Hraji už dlouho, takže vím, co umím. Jde jen o to, to ukázat. 

Zranění zadního stehenního svalu mělo za důsledek, že jste se s Arsenalem nemohl rozloučit na hřišti a také jste přišel o letní přípravu s Juventusem. Bylo to frustrující? 
Samozřejmě. Chtěl jsem se Arsenalem rozloučit jinak a hrát ve finále Evropské ligy, ale nemohl jsem. Má další starost byla ta, kolik času mi zranění zabere z letní přípravy. Bylo to velmi frustrující. Stále jsem chtěl na hřiště. Zdravotnický tým ale odvedl skvělou práci a pomohl mi. Nyní se cítím velmi dobře. Jsem velmi rád za první vstřelený gól a odehrané tři zápasy v posledním týdnu. Je zde ještě spoustu prostoru na zlepšení, ale věřím, že postupem času to bude lepší a lepší, zapracuji na fyzické kondici a prožijeme úspěšnou sezónu. 

Učíte se italsky?
Ano, jistě. Je to velmi důležité. Všechny týmové schůzky probíhají v italštině a většina hráčů mluví italsky. Nejde však jen o fotbal. Když jdete do restaurace, nebo tankovat do auta, ne všichni lidé mluvé anglicky. Je důležité umět jejich jazyk a poznat místní kulturu. Nějakou chvíli mi trvalo, než jsem pochytil několik základních slovíček, které se používají při tréninku a na hřišti. Učím se a doufám, že jednoho dne budu moci i mluvit. 

Jak na vás působí váš nový trenér Maurizio Sarri?  
Zatím vše bylo skvělé. Byly vytvořeny nové plány a nápady a ty se nyní snažíme aplikovat do praxe. Někdy to nefunguje přesně tak, jak bychom si přáli, ale ve většině případů to vychází. Pomalu se zlepšujeme ve věcech, které chceme implementovat a každý si hledá tu správnou roli a povinnosti. Tento klub patří mezi ty nejlepší už delší dobu, ale víme, že jsou tu i jiné týmy, které se zlepšují a chtějí nás sesadit. Vše je o vítězství a to je to, o co se snažíme. 

Významní hráči v poslední době začali mluvi o různé škále témat. Například Raheem Sterglin a Romelu Lukaku se vyjádřili ohledně rasismu, vy jste zase hovořil o nespokojenosti nad pytláctvím slonů a nosorožců v Africe. Jedná se o nějaký aktuální širší trend?
Jako hráči jsme pro některé vzorem a sleduje nás spoustu lidí, na které naše činy mohou mít vliv, takže existuje spoustu témat, ohledně kterých můžeme vyjádřit své názory. Pokud se to dělá dobrým a upřímným způsobem, může to mít pozitivní dopad. Vždy jsem projevoval lásku ke zvířatům. Když vidím, jak některá trpí a jsou bezmocná, není mi to příjemné a nerozumím tomu. Snažím se proto o těchto problémech mluvit, aby to mělo nějaký vliv a začalo se s tím něco dělat. Nejde ale pouze o toto téma. Je zde také například klima. Abychom této planetě ulevili a připravili ji pro další generace, je potřeba udělat obrovské změny. Chci se zapojit do určitých věcí. Jsme v situaci, kdy každý můžeme nějakým způsobem přispět ke zlepšení, takže i když se jedná třeba pouze o čin jednoho člověka, chci pomoci co nejvíce. 

Je vzácné, že jde Juventus do zápasu s týmem, co je v tabulce před nim. To nastane teď v neděli, kdy hrajete s Interem Milán, kde nově působí Alexis Sanchez, kterého velmi dobře znáte (Pozn.: rozhovor probíhal ještě před tímto zápasem, ve kterém Juventus vyhrál 2:1 a posunul se tak na první příčku. Aaron byl pouze na střídačce a Alexis nehrál z důvodu červené karty z předchozího zápasu).
Inter se tuto sezónu velice zlepšil. Antonio Conte tým zorganizoval a ještě neztratili body. Bude to velmi těžké. Mají několik skvělých hráčů včetně jednoho, kterého znám velmi dobře z působení v Arsenalu. Budeme si muset dát pozor na něj i na ostatní nebezpečné hráče a předvést maximální výkon, abychom dosáhli požadovaného výsledku. Liga mistrů je pro nás velice důležitá, ale v lize přicházejí náročné zápasy každý týden. Juventus byl v lize teď několik let dominantní, takže doufejme, že si tuto bilanci dlouhodobě udržíme a budeme i dále úspěšní. 

Nejčtenější články

Kam pokračovat?
Reklama