Mesut Özil

Özil: Arsenal mi neoplatil vloženou důvěru, o své místo však bojuji dále

22.10.2020, 00:00 – David LopaurProfil na Twitteru / arsenal.com, skysports.com, dailymail.co.uk

Vše nasvědčuje tomu, že nejlépe placený hráč historie Arsenalu odehrál svůj poslední zápas v červenobílém dresu. Po vynechání ze soupisky pro letošní Evropskou ligu, ale také pro nejvyšší anglickou fotbalovou soutěž, obvinil Mesut Özil vedení klubu z nedostatku patřičného respektu. Slíbil však, že o svou šanci nastoupit k dalšímu zápasu s kanónem na hrudi nepřestane bojovat.

Ve svém vyjádření dvaatřicetiletý rodák z Gelsenkirchenu vyjádřil značné zklamání z toho, že se jej klub snaží zcela vynechat ze svých plánů do budoucna. Přestože jeho kontrakt o prázdninách příštího roku vyprší, šikovný záložník jednoduše odmítá ukončit svou pouť anglickou Premier League tímto způsobem.
 
"Pro mne je to strašně obtížné, psát nějaké vyjádření směrem k fanouškům Arsenalu, za který posledních sedm let nastupuji," napsal ve středu na svůj Instagram. "Cítil jsem se neskutečně zklamaný z toho, že jsem se do žádné soupisky pro tento ročník nevešel. Když jsem v roce 2018 podepisoval novou smlouvu, zavázal jsem se k určité loajalitě a věrnosti klubu, který miluji. Z jeho strany podobné pocity necítím, což mne mrzí. Každý další den jsem se přesto snažil zůstat pozitivní v tom smyslu, že pořád existovala šance probojovat se do sestavy na nadcházející zápas. To byl důvod, proč jsem zůstával profesionální a svou situaci nikde nerozebíral," nechal se slyšet vítěz Světového poháru.
 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 

This is a difficult message to write to the @Arsenal fans that I’ve played for over the past few years. I’m really deeply disappointed by the fact that I have not been registered for the @premierleague season for the time being. Upon signing my new contract in 2018, I pledged my loyalty and allegiance to the club that I love, Arsenal, and it saddens me that this has not been reciprocated. As I have just found out, loyalty is hard to come by nowadays. I've always tried to remain positive from week to week that there's maybe a chance to get back in the squad soon again. That's why I kept silent so far. Before the Coronavirus break I was really happy with the development under our new coach Mikel Arteta - we've been on a positive way and I would say my performances were on a really good level. But then things changed, again, and I was not longer allowed to play football for Arsenal. What else can I say? London still feels like home, I still have many good friends in this team, and I still feel a strong connection with the fans of this club. No matter what, I will keep fighting for my chance and not let my 8th season at Arsenal end like this. 🙏🏼🙏🏼 I can promise you that this hard decision won't change anything in my mindset - I will continue to train as best as I can and wherever possible use my voice against inhumanity and for justice. #M1Ö #YaGunnersYa

Příspěvek sdílený Mesut Özil (@m10_official),

 
"Když se vrátím před koronavirovou pauzu, z přístupu Mikela Artety a z nového směřování klubu jsem byl nadšený. Všichni byli na skvělé cestě, náš vztah s manažerem byl dobrý, mé výkony na hřišti také. Najednou se něco změnilo a já už za Arsenal nesměl nastoupit. Nevím, co víc mohu dodat. Londýn je mým domovem, v klubu mám řadu skvělých přátel a stále cítím silné pouto s našimi fanoušky. Ať se však děje cokoliv, budu o svou šanci ještě bojovat. Nenechám svou osmou sezónu v Arsenale skončit tímto způsobem. Mohu vám slíbit, že tohle rozhodnutí, které obtížně skousávám, nic nezmění na mém nastavení. Budu i nadále trénovat a hrát jak nejlépe umím, stejně jako budu neustále bojovat za spravedlnost a lidská práva ve světě," uzavřel emotivní dopis ofenzivní záložník.
 
Před čtvrtečním zápasem Evropské ligy se na tiskové konferenci žurnalisté dotkli také tohoto palčivého téma. Španělský lodivod Kanonýrů čelil řadě zvídavých dotazů, na které odpovídal až nezvykle přímo.
 
"K Mesutovi jsem byl vždycky otevřený, bavili jsme se často a narovinu," vysvětlil vztah mezi ním a Özilem Mikel Arteta. "K práci manažera jsem přišel proto, abych klub dostal na vyšší úroveň v krátkodobém, střednědobém i dlouhodobém horizontu. Každý hráč dostal šanci a k dispozici ji měl také on. Bohužel, do sestavy se nám všichni nevešli a já musel tři vyškrtnout. Mrzí mě, že se to dotklo zrovna jej nebo Sokratise, ale taková je realita fotbalu. Čelit jí můžeme jen tím způsobem, že spolu budeme sedět tváří v tvář a řešit věci tím správným způsobem. 

Za události posledních dní na sebe beru plnou zodpovědnost, protože já jsem ten, který chce z hráčů vytěžit maximum. Četl jsem řadu spekulací, podle kterých za nezařazením Özila do sestavy stojí nějaké finanční machinace nebo podobné věci. To není pravda. Jeho vynechání z Premier League a Evropské ligy bylo čistě mé rozhodnutí. Bude s námi i nadále trénovat a mým úkolem je nyní udržet ho co nejvíce motivovaného, byť chápu, že to pro něj v daných podmínkách bude obtížné. Musíme se však posunout kupředu," uzavírá nepříjemné téma španělský manažer, pod kterým letos Arsenal vybojoval devět z možných patnácti bodů.
 
S posledními větami však ne zcela souhlasí Arsène Wenger. Právě on totiž v roce 2013 přivedl Özila na Emirates Stadium, přičemž pod jeho vedením zaznamenal Němec několik úžasných sezón, včetně řady úspěchů a rekordů. "Proč teď nehraje? To netuším. Samozřejmě jako fotbalista musíš respektovat rozhodnutí trenéra a bojovat o své místo v sestavě, ale podle mého názoru je to výjimečný hráč. Vždyť se podívejte, co všechno ve své kariéře dokázal. To, co se nyní děje mezi ním a klubem, je v mnohém spíše konfrontační než fotbalové, není to založené jen na jeho sportovních výkonech. Musí v tom být něco více, ale do zákulisního dění už bohužel nevidím," okomentoval nastalou situaci francouzský expert.
 
Tak či onak, situace vypadá načrtnutá jasně. V zásadě existují tři možná řešení: buďto Özil během této doby Artetu přesvědčí, že by měl dostat šanci, a bude dopsán na soupisku pro druhou polovinu sezóny, anebo se s klubem dohodnou na předčasném ukončení kontraktu či lednovém odchodu. To by však musel německý hráč přistoupit na značné snížení platových požadavků. Nastat však může i krizové řešení, ze kterého budou tratit obě strany - a to, že si Özil celý rok nekopne do balónu v zápasovém tempu a utkání svého klubu prosedí doma na gauči. Arsenal to bude bolet finančně, hráče zase z profesionálního hlediska. Za pár let si totiž svou kariéru může v hlavě přehrávat a bolestně se ptát sám sebe: "Proč jsem nehrál fotbal, když jsem ještě mohl?"
Profily souvisejících hráčů:

Nejčtenější články

Kam pokračovat?
Reklama