S návratem fanoušků na stadiony jsem optimistický, říká Mikel Arteta

21.11.2020, 18:52 – Profil na Twitteru / arsenal.com, Patrik Eger

Po reprezentační pauze se opět vracíme k ostrovnímu fotbalu. Mikel Arteta v pátek usedl před novináře a odpověděl na pravidelné dotazy včetně otázek ohledně Aubameyanga, Luize, Daniho a k blížícímu se zápasu s Leedsem.

Problémy v týmu po mezinárodní pauze…
Ano, je to zvláštní a zároveň znepokojivé, jelikož máte své hráče po celém světě, navíc v době 'covidové', což znamená, že nevíte, co může přijít a jak špatné to může pro tým být. Ale myslím si, že nejsme jediný tým, který má hráče v reprezentaci a proto se musíte snažit jim to co nejvíce ulehčit, ale zároveň není jednoduché se připravovat na zápasy.

Co očekává od týmu jako je Leeds…
Rozhodně do toho půjdou na plný plyn, jako vždycky, navíc měli dva týdny na přípravu, jelikož nemají tolik hráčů v reprezentaci, takže neočekávám změnu. Jsou velmi loajální tým, hlavně k tomu, jak přistupují ke každému zápasu, což z jejich pohledu je vyhrát a hrát velmi agresivně, s míčem i bez něj, dělají vše pro výhru. Nezáleží na tom, kde hrají nebo proti komu hrají, ale co pro to dělají.

Jak důležité bude reagovat po naší prohře s AV…
Jak víte, byl to bolestivý týden, jelikož běžně, pokud doma utrpíte porážku, chcete hned další zápas. V tomto případě to tak nebylo, ale použili jsme tento zápas k analýze, abychom si řekli, co jsme udělali špatně a zamysleli se nad tím. Všichni jsme byli v šoku, jak zápas dopadl. Musíme zlepšit v mnoha oblastech hry. Potřebujeme takovou konzistenci, abychom se z toho šoku rychleji dostali, něco jako po skvělém výkonu na Old Trafford. Ale vezmeme si z toho to pozitivní, poučíme se a jdeme dál.

O tom, zda pociťuje náročnost své role... 
Ano, navíc nyní v době Covid-19 je to o dost těžší. Cítím výhodu být tam, kde jsem, protože svojí práci, tento klub včetně hráčů a zaměstnanců miluju a rád s nimi trávím svůj čas. Ale myslím si, že se z toho stává práce, kde neustále řešíte problémy a další věci. Pokud jste každý den šokován, je to velmi náročné, hlavně na energii. Právě teď očekávám, že někdo vejde dveřmi, řekne špatnou zprávu a já to musím ihned řešit, protože to už přichází. Každé ráno se sám připravuji na to, co přes den přijde a jdeme to řešit.

O tom, zda je odolnost pro manažera klíčová…
Rozhodně. Jak reagujete, jak řešíte obtížné chvíle, nebo jak jste přesvědčeni o tom, co děláte. Na konci dne, sám sebe hodnotíte dle rozhodnutí, která jste udělal. 

O návratu Thomase Parteyho do hry…
V zápasu proti Aston Ville se zranil velmi brzy, ale chtěl hrát v druhé půli, ale jelikož jsme věděli, že zranění je vážnější, tak v neděli hrát nebude. Vede si dobře, velmi tvrdě pracuje, chce být co nejdříve k dispozici. Doufáme, že se nám vrátí brzy, ale zároveň musíme své hráče opatrovat.

O protokolech Covid v mezinárodním fotbalu…
Znát všechny protokoly je prakticky nemožné, jelikož musíte kontrolovat obrovské množství věcí. Snažíme se být v kontaktu, aby všichni věděli, co očekáváme. Snaží se chránit hráče stejně jako sebe. V některých zemích je to navíc složitější, musíte častěji přestupovat a střídat letadla, což riziko samozřejmě zvyšuje. Není to ideální situace, ale nemáme na výběr. Učíme se o tom každý den, ale není moc věcí, co bychom mohli dále dělat.

O tvrzení gabonského manažera, že Aubu už k mezinárodnímu fotbalu neuvolníme…
V tom nemá pravdu. Musel to být šok, vidět ty hráče takhle spát. Vždy věřím, že každý děla pro reprezentaci své země maximum i co se organizace týká. Bohužel, někdy nastanou chvíle, které se nedají předvídat a k tomu sem Aubovi řekl: Ber to jako zkušenost. Jsem přesvědčený, že mnoho měsíců a let jste na zemi nespali. Vezměte si z toho to dobré, až budete ležet ve své posteli, říkejte si, jak je pohodlná a jaké máte štěstí, že v ní ležíte. Nemůžete to už změnit, ani vzít zpět, musíte to brát, jak to je a jít dál. Jen doufám, že příště už se to nestane a že hráči budou mít to, co potřebují. (Pozn.: Reprezentace Gabonu kvůli administrativním problémům nemohla opustit letiště v Gambii a hráči museli přes noc spát na letišti).  

O incidentu mezi Ceballosem a Luizem…
Nic. Trénink je prostě trénink, tyto momenty se stávají celkem často, ale ihned se řeší. Není k tomu co víc říct. (Pozn.: Během čtvrtečního tréninku měl údajně David Luiz udeřit Daniho Ceballose do obličeje). 

O tom, zda mezi nimi není nějaký problém…
O žádném nevím.

O tom, zda viděl, co se mezi nimi stalo…
Ne. Špatně vidím do dálky! Proto trénujeme za zavřenými dveřmi.

Willian a jeho cestování…
Tato situace byla vyřešena, vysvětlena v týmu a klubu. Nemám co víc k tomu říct.

O tom, zda bude hrát v neděli Willian, když byl údajně v Dubaji…
Stále se mě dotazujete na víc a víc problémů. Ať se stane interně cokoliv, co neočekáváme, vždy to interně řešíme. Bylo to vyřešeno a vysvětleno, jdeme dál.

Zda ho Willian zklamal…
Mluvili jsme o tom a já mu řekl, co od něj očekávám. V tuto chvíli je tu mnoho osobních faktorů a my musíme být také v jejich kůži. Mnoho hráčů má své problémy, jako každý jiný člověk, a rozhodují se na základě aktuální situace nebo dle potřeby jiných. Ať už mají pravdu nebo ne, musíme to s nimi řešit. Ale všechno bylo vyřešeno v dobrém, takže můžeme jít dál.

O možném začátku Willocka…
S Joem jsem mluvil a řekl jsem mu, že na mě udělalo dojem to, jak se zachoval potom, co zjistil, že nebude tolik hrát v anglické lize. Ještě jsem ho neviděl trénovat tak, jako to dělal posledních pět, šest týdnu v obtížných situacích. Myslím, že je to odraz toho, jak hraje v Evropské lize, když dostal čas na trávníku nebo v Carabao Cupu. Má šanci hrát teď v neděli, jako každý dostupný hráč.

O možné šanci pro Eddieho…
Je další, kdo bojuje o své místo a klepe na dveře každý den. Opravdu se mi líbí způsob jeho myšlení. Je kultivovaný, a když přijde na trénink, říká: „Měl jsem skórovat čtyřikrát“. To jsou přesně ty ambice a hlad po gólech, které od hráčů chcete. Takže znova opakuji, jsem s oběma velmi spokojen i s ostatními.

O Pepově nové smlouvě v Man City…
Jsem opravdu šťastný i za něj, jelikož jak víte, nikdy nebyl v jednom klubu tak dlouho. Což znamená, že je tam velmi šťastný, cítí se tam ceněný, ví, že našel ten správný klub, a také tam je chemie, kterou i sám znám s hráči, fanoušky i vlastníky klubu. Chci pro něj jen to nejlepší, a pokud opravdu prodlouží smlouvu, bude to jasný důkaz toho, jak je v klubu spokojený a je to správné místo pro jeho další kariérní postup. Gratuluji mu.

O Pepově „nedokončené práci“ v Manchesteru…
Když ho znáte, tak víte, jak je soutěživý a ambiciózní, nedokončená práce znamená, že chce vyhrát všechny zápasy každý rok. Rozhodně. Jestli má v plánu vyhrát opět všechny čtyři domácí trofeje, pokusí se o to. Evropa je zjevně velká věc, a pokud chce klub posunout k vítězství v Lize mistrů, tak je právě na cestě. Myslím si, že střednědobě a dlouhodobé cíle byly to, čeho chtěl dosáhnout a Liga Mistrů je středobod.

O tom, zda chceme po hráčích mnoho…
V historii fotbalu se doposud nestalo, aby hráči museli čelit takové porci zápasů za jeden kalendářní rok. Samozřejmě víme, jaké to bude mít důsledky a co bych chtěl z mé strany požádat Anglickou Ligu a vysílací společnosti je „chraňme hráče“. Na konci dne, v tomto odvětví, dokážeme to společně, aniž bychom byli v jedné místnosti. Děláme všechno, trénujeme individuálně, i přesto že s nimi jako manažeři nemůžeme sedět v jedné místnosti a zvládáme to i bez fanoušků. Ale pánové, potřebujeme hráče, musíme je chránit, jak jen to jde. Oni světu ukazují krásu tohoto odvětví, a pokud musíte upravit pravidla, aby byli hráči více odpočatí a to nejen fyzicky, ale také psychicky, tak to prostě udělejme, prosím.

O tom, zda anglická liga musí přehodnotit pravidlo pěti střídání…
Já jsem pro, ale také, aby navýšili počty hráčů v týmu. V tuto chvíli máme mnoho hráčů z různých důvodů a musíme nechávat doma 7 nebo 8 hráčů. A tím doma myslím doma, protože z domova jdou na trénink a z tréninku domu. Takže abyste se cítili být zapojení i duševně, cestujete a jste dva dny bez týmu a bez spoluhráčů. Bude to pro ně velmi přínosné. Takže pojďme jim pomoct a zapojit je do toho, myslím si, že jsou to jednoduchá rozhodnutí. Ale nevím. Je to můj názor a můžeme jen doufat, že se to změní.

O tom, jak vidí možný návrat fanoušků před Vánoci…
Jsem velmi optimistický a zároveň velmi nadějný, jelikož jsem viděl plány, všechny protokoly a tu práci, které se v klubu udělala pro to, aby tu bylo co nejvíc bezpečno. Myslím, že k tomu může dojít, a jakmile k tomu dají zelenou, opět fanoušky přivítáme.

O návratu fanoušků na tribuny…
Mám velkou naději a optimismus, protože vím, co všechno se pro to udělalo, pro bezpečné prostředí. Myslím, že jsme na to připraveni. Takže jakmile dostaneme svolení, pustíme fanoušky na stadion.

O Sakovi…
Ještě s ním budu mluvit a zeptám se ho, jak se cítí. Pořád je to 19letý kluk a poslední měsíce toho nahrál opravdu hodně a musíme ho chránit. Chápu také pohled Garetha (manažer anglické reprezentace), Chilwell byl zraněný a tak byl donucen více využít Saku. Z mé strany to není ideální, ale kdybych byl v jeho pozici, udělal bych to stejně. 

O Pablovi…
Na tréninku se mi opravdu líbí. Jak víte, měl těžkou operaci. Měl šroub v noze a tělo na to může reagovat neočekávaně, měl problémy se záněty, podráždění v kloubu a jeho kotník byl oteklý. Takže jsme ho zatím museli nechat mimo, což bylo překážkou, ale pracoval tvrdě a v tréninku vypadá již velmi dobře.

Má Pablo Mari stále místo v prvním týmu…
Ano. Měli jsme v týmu velké problémy se zraněním, nejen Pablo, ale také Cedric měl dvě nebo tři různá zranění. Gabriel Martinelli je mimo také velmi dlouho, to samé Calum Chambers se zranil tři týdny poté, co jsem přišel já a od té doby ještě nehrál. Stále se dostává ze svého zranění. Jsme v situaci, v jaké jsme. Co ale mohu říct je to, že pracují velmi tvrdě a mají ten správný přístup, aby se vrátili zpět co nejdříve. Doufejme, že je zase budeme mít k dispozici a budou součástí toho, co děláme.

O udržení disciplíny…
Je to nemožné, jelikož máme spoustu pravidel a pokynů, které musíme dodržovat. Někdy je porušíte, aniž byste nad tím přemýšleli. To samé při tréninku, když dáte bryndáček někomu jinému a myslíte si „Ach ne, to nemohu udělat, bryndák musí být tady a někdo další musí přijít s rukavicemi“. Někdy o tom, že porušujete pravidla, ani nevíte, takže se jen snažím myslet, že si všichni velmi dobře uvědomují, jak to je a s čím se potýkáme a berou to velmi vážně. Každý může udělat chybu, stává se to a myslím, že to má význam.

O Cedricovi…
Viděl jsem v něm velkou změnu za poslední měsíc. Jeho výkony v Evropské lize byly mnohem lepší. Potřebuje nějaký čas, aby se adaptoval a přizpůsobil našemu hernímu stylu a aby byl v kondici, ve které ho potřebujeme mít. Což bylo nemožné, jelikož ihned po jeho příchodu měl zranění. Měl vážně špatné zranění s kolenem, poté si zlomil nos a měl nějaké potíže, ale opět je to kluk, který velmi tvrdě maká každý trénink. Bere situaci tak, jak je, bojuje, aby dostal více příležitostí na trávníku.

Nejčtenější články

Kam pokračovat?
Reklama