Mesut Özil

Tři různé varianty rozestavení, na které může sázet Unai Emery

05.08.2018, 18:30 – David LopaurProfil na Twitteru / squawka.com, transfermakrt.com

Přípravné duely jsou za námi, Premier League odstartuje v pátek 10. srpna. V rámci prvního kola se Arsenal střetne s Manchesterem City a poté vyjíždí na Chelsea. Tyto reálie jsou již dlouhodobě známé. Ale jakých jedenáct hráčů s kanónem na hrudi může vběhnout na hřiště? A především, v jakém typu rozestavení? Všechny varianty se vám pokusíme nastínit v tomto článku.

Ihned na jeho začátku je potřeba si alespoň stručně vysvětlit zásadní změny, které přišly společně s Unaiem Emerym. Ten před prázdninami nahradil odstupivšího Arsène Wengera a stal se tak symbolem nové éry. Vyjma řady nových osobností v rámci trenérské skupiny se v Colney objevilo i hodně metod, které za francouzského manažera nebyly k vidění: členové celého realizačního týmu trénují společně s hráči, vyžadují po nich samostatnou organizaci hry prostřednictvím hlasitých povelů a stejně tak chtějí přenést tuto vzájemnou komunikaci na hřiště.

V loňské sezóně se totiž ozývalo mnoho kritických hlasů, že Arsenalu schází variabilita co se rozestavení či adekvátní reakce na vývoj jednotlivých duelů týče. Španělský manažer si tohoto byl zcela evidentně vědom, takže začal pracovat na několika možnostech, jež by se v jednotlivých sekvencích daly využít. Pojďme se na ně podívat detailněji, jelikož i ony ovlivňují rozhodnutí, kterého hráče si, vzhledem k typologii a hernímu stylu, ponechat (o tom více v dalším článku).

Během přípravných utkání se dalo vypozorovat, že Emery pracuje se celkem třemi možnostmi. Všechny mají něco společného: během útočné i obranné fáze se hodně mění.

Nejsilnější možnost: 4-2-3-1

První varianta působí nejsilněji, z čehož se dá logicky vydedukovat, že právě s touto bude chtít španělský stratég docílit úspěchu. Jedná se o rozestavení 4-2-3-1. Hlavní úlohu v ní bude hrát Mesut Özil, jehož přesné pasy budou dávat prostor oběma rychlým křídlům: Mhkitaryanovi a Aubameyangovi. Právě jejich náběhy do volných prostor na hřišti by mohl využívat Lacazette, očekávající přihrávky do vápna či vyhledávající odražené míče. Nabízí se také možnost oba hráče ve svých pozicích prohodit. Proč nevyužít výborné efektivity Pierrre-Emerick Aubameyanga, který má ze všech útočníků Premier League nejlepší čísla v rámci vyslaných střel na branku? Vždyť 42% z nich skončilo za zády gólmana.

 

 

Střed hřiště pak bude pokrytý dynamickým duem Ramsey - Torreira. Prvně jmenovaný může v případě rychlého přechodu do útoku podpořit ofenzivně laděné hráče svými náběhy, v rámci defenzivní práce poté asi bude využívat spolupráce s uruguayským defenzivním štítem. Lucas Torreira je pro mne druhým klíčovým článkem tohoto rozestavení. Výborně hlídá vytvářející se mezery mezi spoluhráči a také jeho poziční hra je skvělá. Díky ní získává podstatné množství míčů (ať už obrannými zákroky anebo blokem střel, přihrávek či křižných pasů).

Ve srovnání s ostatními defenzivními záložníky jsou jeho čísla ve všech kategoriích velmi dobrá či nadprůměrná; špatné výsledky má pouze v rámci vzdušných soubojů (měří 168 cm). Pokud je N'Golo Kanté jedním z nejlepších hráčů Premier League na své pozici, Lucas Torreira má potenciál se k francouzskému hráči velmi úzce přiblížit. A to je věc, kterou londýnský Arsenal potřeboval už léta - kvalitní defenzivní štít.

 

 

Obranu bude zajišťovat čtveřice Kolasinac (nyní zraněný) - Sokratis (Koscielny) - Mustafi - Bellerin. Záda těmto defenzivním hráčům bude zřejmě hlídat Bernd Leno, ale vyloučena není ani přítomnost Petra Čecha. Nutno říci, že oba gólmani disponují velkými kvalitami a na této pozici klub 'bota netlačí'. To spíše v obraně, především na místě stopera, je ta nejistota podstatně větší. Nabízí se otázka, v jaké formě a kdy se Koscielny vrátí do hry. Do této doby bude Emery zřejmě sázet na Mustafiho se Sokratisem, kteří ale během přípravy rozhodně nepůsobili stoprocentně.

Zkušenosti a mládí: 4-3-3

Tuto formaci jsme už měli možnost několikrát vidět. Emery v ní šikovně kombinuje starší veterány s mladými kluky. Řídit ji mohou záložníci s dobrým držením míče, především Smith-Röwe a Maitland-Niles. Tyto dva hráče bude mít na povel Mattéo Guendouzi, jemuž příprava vyšla na jedničku. Řada fanoušků by jej ráda viděla i během prvního utkání Arsenalu s Manchesterem City. A není divu: teprve devatenáctiletý záložník prokázal neskutečný přehled, lehkost v rozehrávce, dobré čtení hry a jakousi mladickou drzost, kvůli které snad ani nebylo poznat, že v dresu 'Kanonýrů' na takto vysoké úrovni hraje poprvé. A nemusí hrát pouze v tomto rozestavení, protože 4-2-3-1 mu svědčí úplně stejně.

Na hrotu útoku se budou pohybovat tři útočníci. Jejich devizou není rychlost jako v prvním případě, ale spíše technická zdatnost. Iwobi, Nketiah i Nelson v přátelských duelech vypadali nadějně: Nketiah ukázal chladnokrevné zakončování, Nelson zase dobrý výběr herních pozicí. Do jisté míry by osmnáctiletý hráč mohl vyřešit problém se slušným křídelním hráčem - obráncům Lazia na pravé straně dělal obrovské potíže. A ani Alex Iwobi nehrál tak špatně, jak jej většina fanoušků prezentovala. Potřebuje se pouze zlepšit ve finální části, omezit zbrklé řešení nadějných situací a může z něj vyrůst obávaný střelec. 

V obraně by pak vedle sebe mohli nastoupit Monreal - Holding - Chambers - Lichtsteiner. Zkušení krajní beci by mohli vypomáhat rozrážet postranní prostory, v obraně zase zajišťovat nebezpečné pozice, z nichž by mohl přijít centr. Nacho Monreal by navíc mohl být platný i v útočné fázi - během loňské sezóny nastřílel stejně branek jako během celé své hráčské kariéry! Stejně jako v prvním případě však platí, že i tady je problém se stoperským duem. Jakmile totiž letí do vápna jakýkoliv vysoký míč, jejich schopnost vítězit v hlavičkových soubojích není tak kvalitní.

Statistiky hráče: Nacho Monreal

  Zápasy Góly
2017/2018 38 6
Kariéra 408 13

 

Středový diamant: 4-4-2

Jedna z nejstarších formací, kterou se však Arsène Wenger bál příliš využívat. Unai Emery ví, že s ní může vytvořit silný střed hřiště. Do kosočtverce tak rozestaví Özila (vrchní hrot), níže Ramseyho s Torreirou a pod ně Xhaku (spodní část diamantu). Přečíslením soupeřových záložníků by tak měly být prostory ve střední části sestavy bezpečně pokryty. Například proti Laziu Xhaka s Torreirou pracovali skvěle. Italský klub se do nebezpečných pozic středem prakticky nedostal a snažil se tyto prostory co nejvíce obcházet. Zapracovat však oba musí na přechodu do útoku, kde ještě existují jisté rezervy.

Je také s otazníkem, jakou míru volnosti Emery jednotlivým hráčům dovolí. Aaronu Ramseymu by totiž v rámci tohoto rozestavení mohl poskytnout více místa k vyvážení míče a vytváření nebezpečných šancí, pokud by jeho defenzivní úlohu po dobu útočného výletu zastoupili právě Torreira s Xhakou.

Počítá se, že by na hrotu útoku mohli stát oba klíčoví útočníci. Jak Lacazette, tak Aubameyang by mohli vytvořit hodně nebezpečné duo. V tomto taktickém plánu by mohl gabonský útočník získávat míče a předkládat je do pohybu Alexandre Lacazettovi, který musí mít míč na zemi. S balónem u nohy by mohl ukázat své zabijácké instinkty. Jediná škoda, že již manažer nemůže využít služeb Olivera Girouda - jeho pozice by ve formátu 4-4-2 byla neuvěřitelně hodnotná.

Obrana se dá v tomto případě kombinovat. Vzhledem k silnému středu by se dal nasadit např. Mavropanos anebo další mladší hráči. Pokud by naopak byl soupeřem tým z TOP4, u něhož se předpokládá vysoká tvůrčí kreativita právě ve středu hřiště, kterou je potřeba eliminovat, dá se počítat s jejich hrou po křídlech a možnými centry do vápna. V takovém případě je dobré mít rychlé krajní beky, kteří by tuto oblast pokrývali, jimiž jsou Bellerin i Kolasinac. Ale jak již bylo zmíněno, jména v konkrétních formacích se mohou jednoduše měnit, samozřejmě s taktickým důrazem na vyspělost soupeře v té či oné oblasti.

 

 

Resumé

Unai Emery je manažerem, který si na výběru rozestavení a přípravě taktiky zakládá. Např. právě proti Laziu vyrukoval na soupeře s rozestavením 4-2-2-2, která se při bránění italských útoků okamžitě měnila na 4-4-2. Přestože tento systém neumožňoval hráčům Arsenalu tak plynulý přechod do útoku, na který je zvyklý, podařilo se Lazio porazit. Velký podíl na tom měli mladí hráči, jimž se podařilo otevírat soupeřovy prostory. Emery tuší, že tuto taktiku bude využívat především tehdy, pokud nebude k dispozici Özil či Mkhitaryan.

Velká neznámá je také ohledně výběru gólmana. Bernd Leno ale ukázal, že může být jedničkou s naprostým přehledem. Oproti Petrovi Čechovi dokáže výborně vybíhat a hlídat vysoké centry, které českému gólmanovi dělají dlouhodobé problémy. Premier League je známá tímto stylem hry, který by tak německému brankáři mohl sedět. A ani hra nohou nevypadala vůbec špatně, přihlédneme-li k tomu, že se Leno zapojoval do rozehrávky možná častěji než by sám chtěl, přičemž jej neustále presovali útočníci soupeře.

Ale i Petr Čech v zápase s Chelsea tým několikrát podržel a navíc chytil dvě penalty, což začíná být oblast, v níž se zázračně zlepšuje. Celkem po dobu přípravy vykazoval stabilní výkony, které jsou pro výběr kvalitního gólmana nutné. Unai Emery tak má příjemné starosti, minimálně co se pozice mezi tyčemi týče. Pokud se mu navíc podaří stabilizovat výkony stoperů, kteří momentálně vypadají jako největší slabina týmu, je klidně možné, že by Arsenal v letošní sezóně mohl dosáhnout na velmi příjemné a překvapivé umístění.

Profily souvisejících hráčů:

Nejčtenější články

Kam pokračovat?
Reklama