Lucas Peréz

Ponechat či prodat? Aneb který z hráčů by měl odejít

06.08.2018, 12:30 – David LopaurProfil na Twitteru / squawka.com, transfermakrt.com

To je klíčová otázka, která v zásadě může ovlivnit to, zdali bude Arsenal na přestupovém trhu i nadále aktivní. Budget ve výši 70 milionů liber je vyčerpán, takže vedení klubu poskytne prostředky na další akvizice pouze v případě, pokud tyto budou pokryty z prodeje přebytečných fotbalistů. Několik hráčů užšího kádru, resp. jejich setrvání na severu Londýna, se tak rázem ocitlo v ohrožení.

A u některých ani nemusíme říkat slůvko rázem. Část hráčů je totiž spojována s odchodem z Emirates Stadium už nějaký ten pátek, ale rozuzlení jejich situace je prozatím v nedohlednu. Další na druhou kolej naopak odsunul příchod jiných fotbalistů, do nichž vkládá naději také Unai Emery, tudíž je pro ně zbytečné na severu Londýna setrvávat. Pojďme se tak podívat na šest z nich, ke kterým se pokusíme také připojit komentář, zdali by je měl klub podržet, anebo poskytnout prvnímu zájemci se slušnou nabídkou.

Nacho Monreal

Profesionál a všestranný obránce, který se stal nedílnou součástí defenzivy Arsenalu po několik sezón, v nichž nastupoval pravidelně ještě pod Arsène Wengerem. Je ale nutno si nalít čistého vína: letos oslavil své 32. narozeniny, takže už nepatří zrovna mezi ty nejmladší beky.

Obranná činnost tvoří největší část jeho herního projevu, ale nesmíme zapomínat na to, že loňská sezóna pro něj byla tou nejgólovější v životě (pět ligových zásahů v 26 utkáních). Připomeneme-li si perfektní volej proti West Hamu, musíme uznat, že španělský hráč stále disponuje technikou, která jeho obranné dovednosti posouvá na vyšší úroveň. Možná i proto se zúčastnil letošního Mistrovství světa, byť na něm nedostal větší příležitost. 

 

 

Ukazuje nám to však, že o Monrealovy služby je ve světě stále zájem, jelikož mají využití nejen v obraně, ale také v případě, chce-li manažer zrychlit hru po levé straně. Sead Kolasinac nicméně letos vypadá výborně a není vyloučeno, že by mohl Nacha posadit na lavičku. Tak či onak, byla by hloupost zbavovat se jej po vynikající sezóně 2017/2018, navíc v případě, že by za něj ani nedorazila adekvátní nabídka (což vzhledem k jeho věku je více než pravděpodobné).

Verdikt: Nechat. I kdyby nedostával mnoho příležitostí systému Unaie Emeryho, pořád představuje fantastickou záložní variantu.

 

Danny Welbeck

Když má den, je zabijákem ve vápně soupeře. Problém je, že tyto dny prakticky nemá. V loňské sezóně sice dostával možnost vběhnout na hřiště, ale těžko ji získá letos, kdy je tým nabitý ofenzivními hvězdami formátu Aubameyanga či Lacazetta. Přidáme-li k výčtu neproměněných šancí také laborování s různým druhem zranění, verdikt se zcela jasně rýsuje. Ale počkejme ještě chvíli.

 

 

Pod člověkem jako je Emery by možná našel uplatnění, ale ne tehdy, pokud by manažer preferoval systémy jako 4-3-3 anebo variantu 4-2-3-1. A zrovna tyto jsou Španělovy oblíbené. S největší pravděpodobností tak dojde k tomu, že výše zmínění útočníci si zaberou dvě ze čtyř ofenzivních pozic v dané formaci, aby je poté doplnil Henrikh Mkhitaryan a Mesut Özil na místě tvořivé desítky. A v takovém systému pro Dannyho Welbecka prostě není místo.

Verdikt: Prodat. Hráč samotný by si měl přiznat, že jeho role v týmu by nejspíš klesla na minimum. V herních systémech Unaie Emeryho by hrál jen sporadickou roli, se kterou se anglický reprezentant prostě nemůže spokojit. Navíc, do pokladny klubu by jeho prodej mohla přinést slušné finanční prostředky. Z obou úhlů pohledu tak jeho odchod dává smysl.

 

Shkodran Mustafi

Dvě sezóny německého reprezentanta se poněkud obtížně hodnotí, pokud člověk přihlédne k ceně, za kterou jej Valencia prodala (36 milionů liber). Šestadvacetiletý obránce si navíc příliš netykal s konzistentními výkony, přičemž výkyvy v jeho formě byly obrovské. Na svém triku má řadu gólů, kdy lze zmínit jeden za všechny ostatní: chybu po odkopu Claudia Brava v Carabao Cupu, kdy se nechal jako žáček odstrčit od Sergia Aguera, jenž poté šel prakticky sám na bránu Petra Čecha. Byl to první gól daného zápasu, ale ne poslední - Arsenal tehdy prohrál 0:3.

 

 

Kritika, jíž poté čelil, asi byla spravedlivá, nicméně ne tak úplně. Mustafi je totiž pořád schopným obráncem. V minulé sezóně byl druhým hráčem s počtem obranných zákroků, nejčastěji odklízel míč z nebezpečných prostor a také nejčastěji padal do střel. Bohužel, jeho vynikající obranné dovednosti zastínil fakt, že se dopouští mnohdy až naivních chyb, které pak tým stojí obrdrženou branku. 

Verdikt: Nechat. Ale rozhodně není jednoznačný. S příchodem Sokratise má Arsenal velký počet obránců, ale nutno říci, že kvantita v tomto případě převyšuje kvalitu. Pokud by ale Unai Emery potřeboval získat finanční prostředky na nákup jiného obránce, popř. na Kingsleyho Comana, nejspíš by nebylo od věci popřemýšlet o jeho prodeji. Řekl bych, že toto bude pro šestadvacetiletého stopera klíčová sezóna.

 

Lucas Peréz

Zapomenutý muž severního Londýna. I tak by se dalo říkat španělskému útočníkovi, který během své debutové sezóny naskočil do pouhých 11 duelů, v nichž vstřelil jedinou branku. Jeho výkony nebyly natolik přesvědčivé, aby jej Arsène Wenger neposlal hostovat do bývalého klubu, Deportiva la Coruńi. No a tam devětadvacetiletý útočník chytil druhou mízu. Bohužel, ani jeho osm branek a šest asistencí nezachránily klub od pádu do nižší soutěže. Během celé kampaně LA LIGY se však držel s těmi nejlepšími co se tvorby šancí týče.

 

 

Navzdory všemu Peréz představuje změnu oproti hráčům, které Emery v týmu má. Levonohý hráč schopný hrát na hrotu či na křídle nabízí manažerovi zajímavou alternativu, na rozdíl od Welbecka, jenž je právě tím 'typickým', co se už v Arsenalu vyskytuje a nepřinese žádnou změnu. Navíc, Peréz je stejně jako Unai Emery Španěl, čímž by mezi nimi mohlo být jakési užší, národní pouto. I díky němu by pak mohl dostávat více prostoru a šancí, než mu poskytoval Arsène Wenger.

Verdikt: Nechat. Rozhodně nebude hráčem základní jedenáctky, ale levonoký fotbalista schopný hrát kdekoliv v útoku se prostě vždycky hodí. Zvláště pokud byste jej chtěli využít v nějakém plánu B.

 

Petr Čech

Po příchodu Benrda Lena mít v klubu tři kompetentní brankáře nejspíš není ideální stav. Koho ale prodat? Petr Čech má 36 let a jeho kariéra se pomalu chýlí ke konci, přestože před sebou asi ještě má několik sezón na nejvyšší úrovni. Poslední zprávy z Chelsea tvrdí, že pokud by Thibaut Courtois opravdu zamířil do Realu Madrid, zástupci londýnského celku se nejspíše budou snažit přivést Petra Čecha znovu 'domů'. A nutno podotknout, že pro všechny zúčastněné strany by to byl dobrý obchod.

 

 

Naopak Ospina se přidal k Arsenalu v roce 2014, kdy si připsal 18 startů ve své první sezóně. Poté přišel právě český reprezentant a pro Kolumbijce se už tolik příležitostí nenašlo. Pokud by se Čechův návrat do Chelsea stal realitou, stále by dělal dvojku. Nutno dodat, že by pohárovým vytížením asi nepohrdl a byl s ním spokojený. Čech by tuto variantu nepřijal, vždyť kvůli ní de facto z Chelsea odešel.

Verdikt: Prodat. Bylo by asi bizarní zbavit se obou gólmanů, ale stejně neopatrné by bylo ponechat si všechny tři. Pokud se Ospina cítí v roli náhradníka komfrotně, bylo by moudré ho v ní udržet.

 

Carl Jenkinson

Kariéru mu bránila zranění. Anglický obránce má prostě smůlu, že když už má formu, tělo mu nedovolí v ní dlouhodobě vydržet a něco se v něm pokazí. Nejlepší měsíce zažil během svého hostování ve West Hamu, kdy v sezóně 2014/2015 pomáhal Samu Allardycemu vyztužit obranu, přičemž se stal jedním z jejích hlavních pilířů.

Další pokus o hostování ve stejném klubu nevyšel právě kvůli limitujícím zraněním. Pokud by Jenkinson přišel do Arsenalu ve formě ze zmíněné sezóny, nejspíše by na pravý kraj obrany přinesl slušnou konkurenci. Takto ale, zvláště po dalších hororových hostováních (v Birminghamu si připsal jen sedm startů), vyvstává otázka, zdali není čas, aby se jej klub zbavil.

Verdikt: Prodat. Teď pro severolondýnský klub nemá kvalitu, ale pokud by mu vydrželo zdraví, stejně tak s pravidelným herním vytížením, ještě pořád se z něj může stát solidní pravý obránce. Teď jen najít vhodný tým, kde dostane zaslouženou šanci.

 

 

Pokud by se Arsenalu podařilo prodat všechny zmíněné fotbalisty, navíc ještě s dalšími, u nichž je odchod naprosto jednoznačný (Joel Campbell), mohl by si přijít zhruba na dvacet milionů liber. Je otázkou, v jakém případě by pak postupovalo vedení, pokud by byla možnost koupit nějakého kvalitního hráče lehce nad tuto položku. Zásadní však bude odchod výše jmenovaných fotbalistů, aby nějaký prostor pro nové akvizice vůbec vznikl. Kluby na jednání mají už jen pár dnů, než se uzavře přestupové okno (9. srpna v podvečer).

A jak byste jednali vy? Koho byste udrželi a komu naopak dali zelenou k odchodu? Napište nám do komentářů.

Profily souvisejících hráčů:

Nejčtenější články

Kam pokračovat?
Reklama