Co Tottenhamu chybí...

Odchody opor hrozí, jinak ale Tottenham skončí před Arsenalem, myslí si fanoušek Spurs

28.11.2018, 19:30 – David LopaurProfil na Twitteru

V neděli se bude konat další z nezapomenutelných bitev o severní Londýn, ve kterém změří síly svěřenci Unaie Emeryho s družinou Mauricia Pochettina. Pro španělského lodivoda se bude jednat o první zkušenost s takto vyhroceným derby, ve kterém však bude mít výhodu domácího prostředí. Zdali bude mít vliv na výsledek, jestli skončí zmíněné týmy na pozicích zaručující Ligu mistrů anebo jakým směrem se může ubírat budoucnost obou celků jsme probírali s redaktorem portálu spurs.cz.

Ahoj. Příznivci Arsenalu Tě v rámci komunity zřejmě znát nebudou, tak bych Tě prvně poprosil, jestli by ses jim v krátkosti nemohl představit.
"Ahoj, jmenuji se Roman Švejstil, ale na webu spurs.cz mě můžete znát pod přezdívkou StevieY. Tottenhamu fandím od roku 2008 a už o dva roky později jsem začal psát články na zmíněný web.
 
Také jsem se zúčastnil několika srazů fanoušků anglického fotbalu pod záštitou premierleague.cz, kde jsme sice se Spurs měli pověst nejožralejšího týmu, ale také se nám před pár lety podařilo konečně vyhrát i tamní fotbalový turnaj. Je škoda, že už se srazy nepořádají, Arsenal tam většinou za moc nestál, takže to hezky reflektovalo realitu (smích)."
 
U našich čtenářů sbíráš plusové body hned ze startu, tak se mi to líbí! Pojďme se přesunout k tématu anglické nejvyšší soutěže. Tottenhamu se dlouhodobě daří, Mauricio Pochettino z něj udělal nebezpečný celek, který momentálně okupuje třetí místo Premier League. Jak vidíš možné úspěchy svého týmu v letošní sezóně napříč soutěžemi? Má reálnou možnost někde opravdu uspět?
"Letos to opět vidím, že zabojujeme o Third Place Trophy, League Cup Semifinal Award a Harry Kane is One of Our Own Cup. Zkrátka, od této sezony se nedá nic nového očekávat. Klub se momentálně musí přestěhovat na nový stadion, a tak je cíl udržet pozici zaručující LM a tím i finanční stabilitu klubu. Pokud se něco podaří vyhrát, bude to jen bonus navíc."
 
A co Liga mistrů? Tento rok vám los přihrál těžkou skupinu s Barcelonou, Interem a Eidhovenem. Po čtyřech zápasech máte stejný počet bodů body za výhru a remízu s papírově nejslabším účastníkem skupiny. Vypadá to, jakoby se Tottenham stále nemohl měřit s těmi nejsilnějšími. Jak to vnímáš Ty? Mají hráči Spurs mentalitu a schopnosti porážet takto velké evropské konkurenty?
"Nemyslím si. Real jsme loni porazili a i letos až na Barcu jsme soupeře přehrávali, ale bohužel nás nekoncentrovanost stála body. To, že hrajeme pořád ve Wembley, nám taky neprospívá. Schopnosti hráči mají, mentalitu jak kdy. Ale takový už je Tottenham..."
 
Nevyplývá to prostě a jednoduše z toho, že teprve nyní začal londýnský celek pravidelněji nastupovat v Lize mistrů a tím pádem potkávat ty nejsilnější týmy Evropy? Nechybí hráčům jen zkušenosti, které zúročí o sezónu či dvě později? Sám jsi řekl, že herní kvalita tam je, ale konečný výsledek je ovlivněn chybami a nekoncentrovaností...
"S tímhle se asi dá souhlasit. Tým je kvalitní dost, chce to však trpělivost. Otázka je, jestli ten čas máme a jestli se nám Alli s Eriksenem nevydají do světa ''za lepším''."
 
To je hned další otázka, na kterou jsem se chtěl zeptat. Hodně reálně hrozí exodus právě těch klíčových hráčů, kteří tvoří kostru argentinského manažera. Podle anglických médií o ně mají zájem i oba španělští giganti. Jak vidíš tyhle přestupy? Hrozí, že Tottenham o některou ze svých opor opravdu přijde? A jaký by to mělo na předvedenou hru vliv, pokud tedy nějaký?
"Samozřejmě to hrozí a vliv by to mělo obrovský. Hlavně Eriksen je mozek zálohy, který diktuje tempo hry. Alli je zase svou pohyblivostí, gólovostí a všeobecně talentem rovněž klíčový hráč. Se vším by se ale Spurs vyrovnali, zvláště díky odstupnému, které by za tyto hráče bylo zřejmě vysoké. Myslím si však, že vedení to ví a tak s i novým stadionem dělá vše proto, aby hráče udrželo. Musíme se příští sezonu opět dostat do hry o titul a vyhrát nějaký pohár. Ten ideálně už letos."
 
Kromě hráčů je s odchodem ze severního Londýna spojován taky samotný manažer Mauricio Pochettino. Myslíš, že jde jen o novinářské výmysly?
Pokud nedostane peníze na posílení kádru, jeho odchod je reálný. Jestli ale odejde od úspěšně rozjetého projektu, bude to i jeho smůla. Jak už jsem ale řekl, vedení to podle mého názoru dobře vnímá a případný exodus by řešilo tak, že hráčům i manažerovi zacpe hubu prachama. Ostatně, nebudeme první, kdo poruší fotbalová finanční pravidla. City a PSG to vychází bez problémů; ať žije spravedlnost!."
 
Čili klíčová úloha vedení klubu spočívá v udržení stávajícího kádru včetně manažerských struktur namísto plýtvání penězi na posily?
"Takový je můj názor, ale nejsem ve vedení klubu. Rád bych ještě podotkl, že v posledních letech, kdy se v Anglii šílené utrácelo díky odměnám od sponzorů a za televizní práva, mají Spurs naprosto vyrovnaný poměr příjmů a výdajů, což je při jejich výsledcích věc naprosto nevídaná. V tom je Tottenham nejlepší v lize."
 
Mě osobně nejvíce zaujal přestup Lucase Moury za pouhých 25 milionů liber z PSG. Jak se Ti zatím líbí jeho výkony? Vyplatila se tato koupě?
"Jednoznačně, je to velmi rychlý a talentovaný ofenzivní záložník, který dovede vytvářet gólové šance. Je pro nás v podstatě novou posilou, protože loni se teprve zabydloval. Není mu asi co vytknout."
 
Arsenal by právě potřeboval podobný typ hráče, proto mne zaujalo, že se ho ani nesnažil získat. Navíc, alespoň pro mne, za velmi férovou cenu, vzhledem k věku a výkonnosti.
"Nevím, proč by chodil do horšího klubu (smích). Arsenal udělal správně, že se nepletl do vyjednávání silnějšímu."
 
Když už jsem začal o Arsenalu, nemohu se nezeptat: jaký na něj máš názor? Stavíš se do té role, že to je největší rival a přes to nejede vlak, anebo tu rivalitu vnímáš jen jen jako určitý způsob pošťuchování mezi dvěma tábory fanoušků, což poskytuje možnost udělat si z nějakého kamaráda legraci, pokud se zrovna Kanonýrům nedaří?
"Nejsem z Anglie, takže je mi rivalita docela cizí, ale pošťuchuji se rád. Z Arsenalu jsem měl samozřejmě strach, když jsem fandil těm starým Spurs, kteří byli schopní dát 9 gólů Wiganu a pak s ním prohrát dvakrát 0:1. To byl tenkrát Tottenham strašně labilní a buď se nějakým zázrakem remizovalo, nebo se dostal klepec. Teď už je to ale jiné a Spurs s Arsenalem hrají naprosto rovnocennou partii, ve které častěji tahá za kratší konec Arsenal. Když nad tím tak ale přemýšlím, nakonec se dá i říct, že možná ještě větší despekt pociťuji k Chelsea."
 
Jak mimo jiné tedy vidíš největšího adepta na titul v anglické lize? Dala by se tam třeba zmíněná Chelsea počítat také, anebo to bude souboj mezi Liverpoolem a City?
"Ještě je dost brzy zužovat adepty. Někdo může odpadnout a někdo se zase přidat. City je favoritem, Liverpool má velkou motivaci a Chelsea nějak nevěřím. Moc ji ale nesleduji a na jaře to může být všechno jinak. Spurs ale se svou předváděnou hrou na titul prozatím nemají."
 
A co Arsenal? Kde vidíš rivala Tottenhamu letos? Dokáže se probojovat do Ligy mistrů na příští rok?
"Vezmu-li v potaz čtyři místa pro LM, letos na kvalifikaci do LM pro Arsenal prostě nevidím. Avšak Unai Emery mi přijde jako dobrá volba pro budoucnost. Musí ten tým ale překopat, aby se neopakovaly stejné chyby jako pod Wenegrem poslední roky."
 
Jaké chyby bys' třeba viděl jako ty klíčové, pokud jsi občas zavítal k utkání, v němž Arsenal bojoval?
"Obrana za moc nestojí. Přijde mi, že ten tým netáhne za jeden provaz a nemá pořádné vůdce a srdcaře. Ale nemám pro to žádné konkrétní příklady. Prostě je to můj dojem z posledních pár let, když jsem sledoval sestřihy na MOTD."
 
A situace pod Emerym? Aubameyang vede krále střelců společně s Agüerem, tým posledních 17 utkání skrze veškeré soutěže neprohrál a mnohdy dokázal vyhrát i zápasy, v nichž nebyl vůbec lepší, což se za Wengerovy éry nestávalo, nebo minimálně ne v posledních letech...
"Teď se daří, ale ukáže až delší čas, zda to nebyla jen série daná lepší formou. Já si Wengera vážil za to, jak dokázal ten tým dlouho držet vysoko, ale nedokázal to dotáhnout na ty nejvyšší stupně, pominu-li dobu 15 let nazpět. A u Emeryho jsem již zmínil, že mi přijde jako dobrá volba. Teď je ale taky vyšší konkurence, než před 15 lety a mnoho klubů mohutně investuje. Bude to tedy stát dost peněz, protože momentálně je Arsenal oproti špičce trochu pozadu."
 
Našel bys' něco, co se Ti zdá na Arsenalu sympatické? A co Tě na něm naopak dokáže spolehlivě naštvat?
"Sympatické? Jak se každoročně dovede vyřadit z boje o titul (smích). A štvalo mě hlavně to, jak tam strejda Wenger každý rok vodil nějaké patnáctileté hňupy bez jakéhokoli vztahu k anglickému fotbalu. Ale tím se vlastně trestal sám..."
 
... tak z takového "hňupa" Fábregase se stal svého času jeden z nejlepších středopolařů planety...
"Myslíš srdcaře Chelsea a Barcy? Ale jo, výjimka potvrzuje pravidlo a Fábregas celkem dobře zapadl do Anglického fotbalu. To je pravda."
 
A poslední dvě otázky, které rád používám na konec rozhovoru. Pokud by sis musel nutně vybrat z kádru Arsenalu, koho bys' přivedl na White Hart Lane, byla-li by ta možnost?
"Ramseyho a Čecha, oba by ale momentálně byli asi jen na lavičku."
A závěrečná: jak vidíš následující derby o severní Londýn výsledkově?
"Podíváš-li se na naše dosavadní zápasy v lize, doma se nám nedaří a venku jo. Snad vyhrajeme, ale i bod bych bral. Tipuji výsledek 2:2."
 
Díky za rozhovor a přeji, ať se daří!
"Taky díky!"

Nejčtenější články

Kam pokračovat?
Reklama