Som veľmi kritický kvôli výkonu v druhom polčase, hovorí Emery po zápase s Cherries

07.10.2019, 20:00 – Jakub Valus / arsenal.com

Unai Emery bol veľmi spokojný po tom, čo jeho tám zvíťazil, udržal na domácej pôde čisté konto a pred reprezentačnou prestávkou si uistil priebežné tretie miesto v tabuľke Premier League. Novinári sa ho pýtali na prvý gól Davida Luiza v drese Arsenalu, Mattea Guendouziho a na to, či je má dilemu z toho, ktorých obrancov vybrať do zápasu keď sú všetci zdraví. Celý prepis tlačovej konferencie si môžete prečítať nižšie.

na hru...

„Za prvé štyri zápasy, ktoré sme hrali doma, sme porazili Burnley, zremizovali s Tottenhamom po tom, čo sme prehrávali 0-2, porazili sme Aston Villu, keď sme hrali v početnej nevýhode. Dnes sme chceli spraviť krok vpred a lepšie ovládať  zápas aj keď sme vedeli, že to bude náročné. V prvej polovici zápasu sme to kontrolovali dobre, s veľmi dobrou organizáciou hry, veľmi silne v defenzíve, nedovolili sme im vytvoriť si takmer žiadne šance. Skórovali sme a mali sme možnosť streliť aj ďalší gól. Hovorili sme o tom, že sa chceme zlepšiť, pretože na to bol priestor. V druhej polovici sme mali šancu udržať si našu dôveru a sebavedomie, zlepšiť sa v hre s loptou, v kombináciách a v ovládaní hry. Naše šance prišli možno priskoro, pretože po nich sme mierne stratili sebadôveru. Máme veľa mladých hráčov a musíme ešte nabrať skúsenosti, dať týmto hráčom možnosť hrať a okúsiť tlak, ktorý vzniká na ihrisku. Premier league je veľmi dôležitá a podľa mňa aj najťažšia domáca súťaž na svete. Sme spokojní s výsledkom a hrdí na našu prácu v prvom polčase. Ostávame však kritickí voči výkonu v druhej polovici.”

na to, či si zaslúžili byť na tretej priečke v tabuľke...

Bol to náš cieľ. Vedeli sme, že ak vyhráme, dostaneme sa na tretie miesto. Môže to byť dôležité pre našu sebadôveru, pre našu cestu. Necítili sme však kvôli tomu tlak. Možno v druhej polovici, keď sme viedli 1-0 tam nejaký tlak bol. Pre mňa je to však ďalší krok pre mladých hráčov a pre celý tím. Bol to náš cieľ a my sme sa nebáli toho okamihu keď nás súper tlačil. Myslím si, že druhú polovicu vieme dobre zanalyzovať a zlepšiť sa. Myslím si však, že za celých 90 minút sme si vyhrať zaslúžili.”

na to, či boli hráči v druhom polčase príliš uvoľnení...

Keď sme hrali s loptou tak sme pokoj potrebovali. Aby sme udržali loptu. Keď nás v druhej polovici zatlačili, snažili sme sa im prekaziť akcie, udržať loptu a chceli sme ešte skórovať. Keď sme nemali loptu, museli sme byť silní a organizovaní, pretože nás tlačili a podnikali veľmi rýchle útoky. Dostávali sa do šestnástky, v ten moment sme sa museli snažiť, aby sme ich dokázali zastaviť rovnako, ako v prvej polovici. Myslím, že s loptou sa zlepšíme a budeme pokojnejší.”

na to, či mohli byť za výkon v druhom polčase potrestaní...

Momentálne máme v tabuľke dobrú rovnováhu a premýšľame o každom jednotlivom zápase. Bournemouth je veľmi dobrý tím, majú 11 bodov, zvíťazili proti Aston Ville a Southamptonu, majú dobrých hráčov ktorí sú aj reprezentantmi s vysokou kvalitou. Budeme ešte hrať proti tímom s vyššou kvalitou, aj proti tímom s nižšou kvalitou. Budeme dávať možnosť mladým hráčom aby získali skúsenosti. Myslím, že je pre nich každý zápas veľmi dôležitý.”

na prvý gól Davida Luiza v drese Arsenalu...

Najdôležitejšie je mať veľa útočných rohových kopov. V prvej polovici sme ich mali veľa, ale v druhej už menej. Keď sa dostaneme k rohovému kopu, môžeme skórovať. Dnes sa nám to podarilo, je dôležité aby sme mali viac hráčov, ktorí si veria na vstrelenie gólu.”

na to, či je David Luiz v šatni populárny...

Áno, pretože je veľmi pozitívny. Vždy rozpráva o pozitívnych veciach, pomáha mladým hráčom. Pridal sa k tímu síce neskoro ale jeho odhodlanie a správanie je ukážkové. Každý je s tým spokojný.

na to, či by chcel vyhrávať stavom 1-0 tak, ako to robil Arsenal v 90tych rokoch...

To viem! Našim cieľom je síce vyhrať ale je pre nás veľmi dôležité aj to, akým spôsobom vyhráme.”

na to, či by mali byť dnes obrancovia ocenení...

Áno. Pamätám si na každý zápas, ktorý sme tu odohrali v rámci Premier League. Hrali sme dva zápasy Európskej ligy a pohárový zápas. Vyhrali sme 4-0 a 5-0. Môžeme si pamätať aj rýchlosť a zlepšiť sa. Úroveň v Premier League je vyššia ako v zápase proti Nottinghamu Forest alebo Standard Liege, ale tiež chceme hrať so štýlom, vytvárať si šance, byť konzistentní celých 90 minút. Našim cieľom bolo zvíťaziť a potom sa vydať týmto smerom. V prvej polovici sme to urobili. V druhej polovici nás zatlačili. Boli sme solídni v obrane. Prvý polčas je dobrou ukážkou toho, ako chceme hrať. Som voči nám veľmi kritický ale tiež si myslím, že môžeme zostať pozitívni. Sme na treťom mieste, máme veľa mladých hráčov, ktorí sa stále zlepšujú. Je tu mnoho pozitív. Niekedy zabúdame na Mattea, je to veľmi mladý hráč a stále napreduje, má však stále len 19 alebo 20 rokov. To isté platí pre Lucasa Torreiru.”

na Guendouziho neskorý blok...

Napríklad v druhom polčase som chcel väčšiu kontrolu nad loptou spojením Ceballosa a Mattea. Potrebovali sme stopéra a Xhaku na prelomenie prvej línie a spojenie s nimi. Možno sme využívali viac dlhých lôpt ako by som si predstavoval, miesto toho aby sme využili svoju kvalitu a kapacitu v kontrole hry. Matteo sa však veľmi zlepšuje a v porovnaní s minulým rokom zvláda lepšie obranné momenty. Potrebujeme ho.”

na to, ako využije v obrane Bellerina, Tierneyho a Holdinga...

Sú stále v procese návratu. Kieran a Rob sú bližšie k plnému zaťaženiu. Myslím, že Rob už zvládne hrať 90 minút a podať dobrý výkon. Tiež pracujeme s Luizom a Sokratisom. Som veľmi šťastný, Rob bude mať množstvo šancí si zahrať. Kieran Tierney je k nám opäť bližšie. Hral vo štvrtok a dnes bol na lavičke, keby sme ho potrebovali. Hector Bellerin potrebuje trochu viac času, viac zápasov a tréningu. Táto reprezentačná prestávka bude pre neho dôležitá. Po prestávke bude opäť bližšie k plnému zaťaženiu v zápasoch Premier League.”

na to, ako strávi reprezentačnú prestávku...

Tiež budem odpočívať. Zvyčajne idem na niekoľko dní do Španielska. Ideme opäť pracovať, teraz sa sústredím na Sheffield!”