Thomas Vermaelen

Hodnotenie hráčov po zápase: Udinese

17.08.2011, 01:00 – johny7799, mexo1

Nesmierne dôležitý zápas v utorok večer čakal na zverencov Arséna Wengera, ktorý výkon svojho mužstva sledoval len z tribúny. Jasný cieľ bol neinkasovať a ak to bude možné, minimálne raz skórovať, a to sa nakoniec podarilo.

Modlitby boli vyslyšané. Aj týmto konštatovaním môžeme začať dnešné hodnotenie, pretože pri „Kanonieroch“ musel stáť ozajstný futbalový Boh, ktorému môžu ďakovať za víťazstvo v zápase, v ktorom nepodali vôbec dobrý výkon a hráči súpera zahodili niekoľko slušných príležitostí.

Hoci Arsenal viedol už od štvrtej minúty, ten gól im pohodu na kopačky rozhodne nepriniesol. Nedostatočné pristupovanie, zlá organizácia a komunikácia, nedostatočné zahrávanie štandardných situácií, zbrklosť na hranici šestnástky a absencia finálnych prihrávok zo zálohy, ktorá hrala naozaj zle, spôsobili, že fanúšikovia na Emirates Stadium neraz museli zatvoriť oči, aby sa na tú hru nemuseli pozerať.

Ťažko hľadať pozitíva, nedominovali sme snáď v žiadnom ukazovateli okrem počtu prihrávok, navyše budeme asi opäť počítať zranených hráčov zo zadných radov. Musíme byť veľmi vďační za Walcottov gól a neschopnosť súpera v zakončení, ako aj dobre postaveným žrdiam Szczesného brány a niekoľkým bravúrnym Poliakovým zákrokom. Len vďaka tomu ideme do odvety s viac než prijateľným výsledkom vzhľadom na priebeh stretnutia.

Za dnešný nie príliš oslnivý výkon by sme našich chlapcov ohodnotili takto:

Szczesny – 7,5: (Ne)priamy kop Di Nataleho v 12. minúte ho pravdepodobne zaskočil, pretože podľa Wojtovej reakcie to vyzeralo, že čakal centrovanú loptu do klbka hráčov, lenže skvelý útočník hostí loptu dokonale zakrútil a tá na naše šťastie skončila len na brvne. Tento moment však nezanechal na našom brankárovi negatívny dopad, práve naopak. Zaskvel sa famóznym zákrokom v 26. minúte, keď zlikvidoval samostatný nájazd Armera a jeho tvrdú strelu vyrazil. Potom musel byť po zvyšok polčasu už len v takom strehu z rôznych náznakov, no vážnejšie zasahovať nemusel. V druhom polčase však už musel byť v neustálom strehu a tentoraz ho Di Natale z priameho kopu už zaskočiť nedokázal, keď tentoraz Wojto predviedol skvelý zákrok a opäť bravúrne zahranú štandardnú situáciu vyrazil mimo. Vážnejšiu šancu už hostia nemali a až na pár výkopov do územia nikoho dnes môžeme Wojciecha len chváliť. S Vermaelenom naši najlepší hráči.

Sagna – 7,0: Začal dobre, keď pred našim gólom skvele našiel na hranici ofsajdovej línie Ramseyho a ten nám už s Walcottom zariadili víťazstvo. Pokračoval v pozitívnom svetle, keď niekoľkokrát dobre odzbrojil hosťujúcich hráčov, no o pár minút na to aj s Gibbsom nechali nepochopiteľne prejsť Armera po jeho sóle až k našej bráne, kde našťastie čarovne zasiahol Szczesny. Nepochopiteľná chyba, ktorá by sa vôbec nemala stávať. Všetko však dobre dopadlo. Potom mal ešte do polčasu niekoľko dobrých momentov v podobe vydarených sklzov či bezproblémových odkopov, keď aj pod tlakom riešil situáciu s prehľadom. Opäť však nemožno vnímať pozitívne jeho centrované lopty, z ktorých sme vyťažili maximálne rohový kop. Dá sa povedať, že dnes je jedným z trojice hráčov, ktorí predviedli aspoň aký-taký solídny výkon, pretože v druhom polčase aj pri veľkom tlaku Udinese nezmätkoval a nerobil chyby – skvele niekoľkokrát odzbrojil Armera, vyhral hlavičkové súboje, bol úspešný v sklzoch, no dopredu sa nehrnul vôbec a ani sa mu nečudujem. Samozrejme, nejaké to zaváhanie sa mu nevyhlo ani po zmene strán, ale dalo sa na neho spoľahnúť, no taká chyba, akú urobil v prvom polčase pri spomínanom úniku Armera, sa už nemôže jednoducho opakovať.

Koscielny – 6,5: Nedá sa povedať, že to bolo zlé, lenže Kosc sa musí vyhýbať fatálnym chybám v rozohrávke, ktoré nás aj dnes mohli stáť tesné víťazstvo. Zápas začal svojim prienikom, po ktorom však následne musel faulovať, keďže stratil loptu. Treba ho však pochváliť za množstvo zblokovaných prihrávok a centrov, keď dobre a dôrazne pristupoval k hráčom súpera, takisto nemal problém vo vzduchu, kde v podstate so svojim kolegom za celý zápas neprehrali žiaden hlavičkový súboj, ktorý by znamenal akékoľvek nebezpečenstvo pred našou bránou. V druhom polčase opäť pokračoval v dobre pozičnej hre, no rozhodne ho nemôžem chváliť za jeho prihrávky, ktoré niekoľkokrát skončili na kopačkách súpera a v 50. minúte práve po takejto chybe nás pravdepodobne od gólu zachránil len dobrý zákrok Djouroua. Inak jeho hre nemôžem veľa vytknúť, len si musí dať pozor na takéto momenty, môžu nájsť vyjsť draho a navyše si musíme dávať pozor aj na fauly v blízkosti šestnástky, ako tomu bolo v samom závere zápasu.

Vermaelen – 7,5: Opäť najlepší hráč zápasu z nášho pohľadu, aj keď o tento honor sa delí s Wojciechom. Opäť skvelý pri pozičnej hre, dostupoval k súperovým hráčom, nedal im dýchať a niekoľkokrát v poslednej chvíli zasiahol pred finálnou prihrávkou alebo centrom. Vydal sa aj na útočný výpad, ktorý mohol skončiť aj gólom, lenže to by si ho Gervinho musel osamoteného všimnúť. Bol zdravo agresívny v osobných súbojoch, opäť to odjazdil takpovediac „po prdeli“ a o hlavičkových súbojoch sa je aj zbytočné zmieňovať. Samozrejme, zopár strát sa nevyhlo ani jemu, ale vždy bol v správnom čase na správnom mieste. V druhom polčase sa na chvíľu ocitol aj na ľavej strane, kam zamieril po zranení Gibbsa, no po striedaní Djouroua sa opäť posunul k svojmu kolegovi. V podstate on, Wojciech a Bacary sú tí, ktorí si zaslúžia za dnešný výkon aké také uznanie a hoci sa mohlo zdať, že obrana dnes viazla, všetko vychádzalo z obrovských chýb a nesúrodosti v strede poľa.

Gibbs – 6,5: Začal celkom dobre – podarilo sa mu vystihnúť nejakú prihrávku od hráčov Udinese, poradil si v súbojoch s protihráčmi a pripísal si aj niekoľko zblokovaných lôpt. Lenže na jeho účte je aj niekoľko chýb a zaváhaní, ako u spomínanej situácie pri Sagnovi, keď po našom rohovom kopu nechali doslova voľne prejsť Armera a Gibbo so Sagnom pri tom vyzerali, ako keby sa len hosťujúcemu hráčovi uhýbali a čistili cestu k bránke. Navyše jeho strana mi pripadala priechodnejšia ako u Bacaryho, a to sa hráči Udinese aj snažili využívať, keď sa viac tlačili po našej ľavej strane. Na konci polčasu dostal ešte aj žltú kartu, keď išiel neskoro do súboja, no a na jeho smolu sa stihol opäť zraniť a do druhého dejstva tak nezasiahol.

Song – 5,5: Začal dobre, pozbieral niekoľko veľmi dôležitých lôpt a vyhrával hlavičkové súboje. Ale ako si môže hráč takej úrovne a v takomto dôležitom zápase, dovoliť také chyby, aké si dovolil Alex? Stane sa, že niekto urobí obrovskú hrubicu, ale keď niekto spraví v zápase tri, niečo už asi nebude v poriadku. To ani nevravím o ďalších menších zaváhaniach, ktoré mala záloha na svedomí. Čo sa týka faulov, bolo ich ako zvyčajne celkom dosť, ale pochválim ho za spracovanie, niekoľko vystihnutí úmyslov súpera, vypomáhanie v obrane a napádanie. Snažil sa, párkrát sa natlačil do 16-ky, tu si ale nevedel rady a ani finálna prihrávka sa mu nedarila. So svojim výkonom nebude spokojný.

Ramsey – 6,0: Tiež nijako neohúril. Našli sme ho síce pri tom, ako sa zapájal do akcií, napádal, vybojoval niekoľko lôpt a vyslal nejednu dobrú prihrávku, na druhej strane zabrzdil svojou nerozvážnosťou niekoľko akcií, nevyhli sa mu straty a nepresnosti a niekedy akoby nevedel, čo s loptou. Videli sme ho ale aj v obrannej činnosti, ukázal hneď niekoľko špičkových čistých sklzov a navyše nahral na náš jediný gól. Snažil sa byť neustále súčasťou výmen lôpt medzi spoluhráčmi a postrehol som aj nejaký faul, ten bol našťastie z kategórie tých taktických.

Rosický – 5,5: Začal chybou a podobné zaváhanie zopakoval do svojho vystriedania ešte niekoľkokrát. Veľa ráz slušne vypomohol v obrane, vybojoval nejednu loptu, ale aj tak mu musím vytknúť nedostatočné dostupovanie k súperovi. Len sa pred neho postavil a ten ho jednoduchou kľučkou nemal problém obísť. Zapájal sa do útočných akcií, pokúšal sa o kolmé prihrávky, ale tie mu väčšinou nevyšli. Nepáčilo sa mi, ako sa vzdával lopty, dával ju rýchlo od nohy alebo smerom dozadu a to od hráča takých kvalít neočakávam. Navyše veľa jeho prihrávok bolo ťažkých na spracovanie. Nevychádzali mu úmysly, ale čo sa týka hlavičkových súbojov, tie zvládal na jednotku. Celé svoje pôsobenie na ihrisku zakončil strelou v 72. minúte, ktorá bola veľmi slabá a deklarovala celý výkon stredu poľa.

Walcott – 6,5: Hneď z úvodu rozžiaril celý štadión prvým a aj posledným gólom, ktorý fanúšikovia uvideli. Potom sa zapájal do kombinácií, vidieť sme ho mohli aj v obrannej činnosti a vyslal množstvo prihrávok po zemi i vzduchom. Tie sme mohli rozčleniť do troch skupín. V prvej boli tie, ktoré boli nebezpečné a pripravili ťažké časy pre Udinese. Druhé boli zblokované, z čoho keď už nič, aspoň sme mali roh alebo vhadzovanie. Avšak tretia a asi najpočetnejšia skupina, boli absolútne nevydarené nahrávky a centre. Bol nebezpečný, dostal sa do zakončenia v 22. a v 69. minúte, tu ale potvrdil, že jeho túžba hrať na hrote je skôr utópiou. Renomé si mohol napraviť v nadstavenom čase a zvýšiť na 2:0, jeho strelu z prvej ale vyrazil gólman hostí. Nevedel sa preštrikovať cez presilu protihráčov a neraz dokázal svoju obdivuhodnú rýchlosť a bojovnosť, ale na druhej strane technickú nevyspelosť. Každopádne mu musíme za gól poďakovať.

Gervinho – 6,0: Pre mňa trochu sklamanie. Začnem pozitívami – zo začiatku zvládal ustáť súboje, napádal, bol aktívny a veľmi výdatne vypomáhal v defenzíve. Snažil sa potiahnuť útok a pripraviť si priestor na zakončenie, jeho úmysly mu však nevychádzali. Zo súbojov jeden na jedného vychádzal zväčša ako porazený a množstvo striel a prihrávok bolo zblokovaných. Jednoducho sa nevedel presadiť cez dobre hrajúcu obranu, ktorá ho okrem iného aj veľakrát nachytala v ofsajde. Chcel sa prebiť a zamestnávať defenzívu talianskeho celku, nič ale neviedlo k úspechu, nanešťastie ani tá posledná veľmi sľubná prihrávka na Walcotta, ktorý šancu nevyužil. Posledné dva zápasy museli byť pre našu posilu dosť frustrujúce.

Chamakh – 4,5: Kedy inokedy môže hráč dokázať, že na to skutočne má, keď nie v takomto dôležitom zápase, v ktorom dostane šancu? Mám ho rád, ale musím priznať, že dnes to bol opäť veľmi slabý útočný prínos pre mužstvo z jeho strany. Bol niekoľkokrát obeťou faulov, z čoho sme mali štandardné situácie, ale ani on nehral v rukavičkách a rozdal niekoľko rán, ktoré rozhodca ohodnotil ako nedovolené. Náš hrotový útočník mal dnes jednu zblokovanú strelu a to je úbohá vizitka. Darmo kombinuje niekde pri stredovej čiare, vpredu bol bezzubý. Je to čiastočne spôsobené aj tým, že záloha hrala mizerne a on bol veľakrát sám proti presile, ale hráč v jeho postavení jednoducho musí vedieť podržať loptu, napádať neustále rozohrávku, tlačiť sa do 16-ky, pútať na seba obrancov, a to mi z jeho strany chýbalo. To, že dával presne prihrávky vo veľkej vzdialenosti od brány Udinese, je síce pekné, ako náhle mal niečo ukázať vpredu, nedokázal to a prichádzal o lopty. Nepodal dobrý výkon.

Djourou – Na to, že na ihrisku strávil len desať minút, tak toho stihol celkom dosť. Hneď po minúte pobytu na trávniku sa dostal do súboja myslím s Islom, ktorý najskôr prehral, no stihol zblokovať aspoň jeho strelu. Pochváliť ho však treba za situáciu z 50. minúty, keď po chybnej rozohrávke Koscielneho v poslednej chvíli zasiahol pred Di Natalem, ktorý bol ku gólu už veľmi blízko. Dá sa povedať, že Johan „chytil“ vyrovnávajúci gól. Bohužiaľ sa po desiatich minútach zranil (pravdepodobne pravý zadný stehenný sval) a musel striedať.

Jenkinson – 6,0: Ešte včera na tlačovke hovoril o tom, že je to pre neho ako sen, že zrazu namiesto tretej anglickej ligy môže hrať za Arsenal Ligu majstrov a jeho sen sa mu dnes splnil, pretože naskočil za zraneného Djouroua. Nedá sa povedať, že to bolo zlé, ale nebolo to ani nič ohurujúce. Hlavičkové súboje a aj odkopy zvládol dobre, no miestami mal čo robiť s pohyblivými hráčmi súpera, a to najmä s Islom, ktorý sa raz okolo Carla uvoľnil a nebezpečne vystrelil. Gól sme nedostali a svoju úlohu tak vlastne splnil, ale nebolo to nič, čo by nás nejako ohúrilo, predsa len je to pre neho veľký skok.

Frimpong – Po príchode na ihrisko hneď dvakrát fauloval, z čoho mal súper štandardnú situáciu, potom však ale podal tento mladík celkom sympatický výkon. Vyhrával súboje po zemi i hlavičky, ďalšie fauly z jeho strany boli taktické a vo veľkej vzdialenosti od Wojciecha Szczesneho. Ukázal aj peknú prihrávku a raz skvelým spôsobom potiahol útočnú akciu po krídle, jeho úsilie však spoluhráči nezužitkovali. Viac už nestihol.

Po zbabranom závere uplynulej sezóny sa Arsenal nevyhol baráži o postup do skupinovej fázy Ligy majstrov, keď v 4. predkole narazilo mužstvo Arséna Wengera na talianske Udinese. Prvý duel sa odohral na Emirates Stadium a po dobrom začiatku to vyzeralo na slušný výkon zo strany „Kanonierov“, no v druhom polčase fanúšikovia svoje mužstvo azda nespoznávali a snáď si to zhora na tribúne všimol aj Arséne Wenger. Úprimne povedané, fandím Arsenalu už niekoľko rokov, ale ešte som nevidel, aby nejaké mužstvo na našej pôde si miestami robilo z nás dobrý deň a takmer nás nepustilo ani k lopte. Po tragikomickom vystúpení v druhom polčase môžeme byť radi za doslova utrpené víťazstvo. A na záver už len môžem dodať – Arséne, spend some f*cking money.

Nabitý program pokračuje druhým kolom Premier League, v ktorom privíta Arsenal v šlágri kola obmenený káder Liverpoolu a rozhodne sa máme na čo tešiť. Duel je na programe o 13.45.

Arsenal dnes doslova utrpel víťazstvo a pre nás to bolo nesmierne náročné hodnotenie a ako MOTM sme sa rozhodli vybrať Vermaelena, hoci má takú istú známku ako Szczesny a pre koho je muž zápasu práve poľský brankár, môže svoj názor vyjadriť v diskusii, no bez ataku na nás dvoch – je to len o obrázku. Ďakujeme za pozornosť a vidíme sa v sobotu.