Alex Song

Hodnotenie hráčov po zápase: Dortmund

14.09.2011, 00:35 – johny7799, mexo1

Pred dnešným zápasom by pravdepodobne množstvo priaznivcov Arsenalu bralo aj remízu z ihriska úradujúceho nemeckého majstra. Vzhľadom na priebeh stretnutia však budú zverenci Arséna Wengera, ktorý ich sledoval len z tribúny, pravdepodobne sklamaní, pretože si odvážajú iba bod.

Od prvej minúty to „Kanonieri“ nemali ľahké, fanúšikovia Dortmundu na nich pískali pri každom dotyku s loptou a možno aj to sa trochu prejavilo na ich strnulom výkone z úvodu. Po chvíli sa však otriasli a nezávislý divák mohol vidieť pekný futbal z oboch strán. Do zakončenia sa dostávali pravidelne oba celky, no skórovať do polčasu stihli len hostia a o presný zásah sa nepostaral nikto iný ako Robin van Persie.

Do druhého polčasu sme nastúpili s podobnou taktikou, pozitívne je, že Arsenal už je mužstvo, ktoré dokáže aj brániť. Ale asi sme sa tým až príliš nechali uniesť a Dortmund si vytváral čoraz väčší tlak, a keďže z našich protiútokov nič nebolo, pretože sme mali malú hráčsku podporu v ofenzíve, súper tvoril neustále nájazdy a nakoniec aj s prispením šťasteny skóroval.

Zaujímavý je ukazovateľ streleckých pokusov z 82. minúty. Hovorí v prospech domácich až v pomere 18:8, lenže na bránu smerovali len 4 strely nemeckého tímu a 3 Londýnčanov. To značí, že obrana pomerne slušne dokázala blokovať strely a vytláčať hráčov súpera z vhodných pozícií na skórovanie. O to viac mrzí ten nechytateľný gól zo záveru stretnutia.

Celkovo to ale nebol zlý výkon, ktorý by sme ohodnotili takto:

Szczesny – 7,5: Najskôr ho domáci postrašili len strelami vysoko nad bránu, no v 12. minúte mohol ďakovať svojmu spoluhráčovi, že ho po strele Lewandowskeho zachránil, keď už bol Wojciech prekonaný – Sagna našťastie bol, kde mal byť... teda asi tam zvyčajne nie je, ale bol v pravej chvíli na pravom mieste. Opäť bol však istý, spoľahlivý a so všetkým si poradil bez problémov, samozrejme až na nechytateľnú strelu Perišiča z 88. minúty. Bez problémov posťahoval všetky centre, bol istý vo vzduchu a takisto dobre čítal hru, čo potvrdil úspešnými a včasnými výbehmi. V 81. minúte skvele vychytal Gotzeho, ktorého pokus asi z piatich metrov skryl Wojciech pod svoje nohy, možno ani sám nevie ako, ale zákrok to bol čarovný. No a gól je azda aj škoda komentovať, také snáď dostáva len Arsenal. Wojto však opäť potvrdil svoje obrovské kvality a sála z neho obrovská pohoda a istota. Kto je ešte aj teraz toho názoru, že naši brankári nechytia nič naviac, a obzvlášť Szczesny, tak si pýta bombu na tvár.

Sagna – 7,0: Ako skutočná africká antilopa sa v 12. minúte zjavil na bránkovej čiare, kde zachránil svoje mužstvo pred istým gólom z kopačky Lewandowskeho a loptu v poslednej možnej chvíli vykopol. Ako vždy si svoju robotu poctivo odrobil a oddrel, keď mal kopu starostí s bránením. Dôležité však je, že bol vo väčšine prípadov úspešný a zblokoval súperove centre, prihrávky a pod tlakom neurobil chyby. Samozrejme, nejaká chybička sa vyskytla, keď sa Bac nechal oklamať alebo sa nestihol vrátiť, no hráči Dortmundu nič špeciálne nedokázali vymyslieť. Takisto ako jeho kolegovia si dnes nemohol ani na sekundu vydýchnuť a môžeme povedať, že obrana dnes obstála veľmi dobre.

Mertesacker – 7,0: Možno nebol tak na očiach a v takej permanencii ako Koscielny, ale svoje si taktiež odviedol. Mal niekoľko veľmi dobrých blokov, keď umne prečítal úmysel hráčov Borussie a zastavil ich akciu a takisto bol aj istý vo vzduchu, kde so svojou výškou nemal problémy vyhrávať hlavičkové súboje. Nie je práve najobratnejší a najrýchlejší, čo mu možno niekedy pri rýchlych akciách a kombináciách súpera robí problém, ale vďaka svojej postave dokáže veľa lôpt zachytiť. Boli tam menšie nedorozumenia a chyby v rozohrávke, ale inak OK.

Koscielny – 7,5: V úvodných minútach trošku „vyrobil“ prúsery, keď sa dvakrát nevyhol ofsajdovej pasci, za čo sme následne mohli pykať tým najhorším spôsobom. Potom však až na jednu zlú prihrávku opäť dominoval obrannej štvorici, keď bol nezastaviteľný vo vzduchu a ako aj pominulé zápasy, vyhrával nespočetné množstvo vzdušných súbojov. Zblokoval taktiež veľa prihrávok, centrov aj striel a svoje kvality osvedčil aj v sklzoch a obranných zákrokoch v šestnástke, keď sme boli pod najväčším tlakom. Hlavne výkon v druhom polčase bol z jeho strany dominantný a skvelý, keď bol doslova nepriechodný a kazil akcie domácim hráčom v poslednej chvíli. Čo aj nestihol zastaviť, tak to za neho urobil Wojciech. Škoda tých chýb z prvého polčasu, napravil ich však v priebehu zápasu a celkovo bol opäť najlepší z obrannej štvorice.

Gibbs – 7,0: Nemal to dnes na ľavej strane ľahké, ale celkovo by sa dal jeho výkon ohodnotiť ako slušný. Zviedol nespočetné množstvo súbojov, v niektorých bol pri bránení úspešnejší, inokedy nie, no pomohli mu spoluhráči. Dobre však miestami čítal hru, keď sa objavil až ako posledný hráč v šestnástke a loptu odvracal do bezpečia. Snažil sa robiť čo najmenej chýb, ale niekedy bol proti presile bezmocný a nezabránil niekoľkým centrom, tie však končili v náručí Szczesneho. Smerom dopredu bol aktívny, ale chýbala úspešná finálna realizácia akcie, či už išlo o prihrávku alebo center. Na niekoľko menších zaváhaní si dnes počínal bez väčších problémov a prispel k celkovo dobrému výkonu obrany.

Arteta – 6,5: Od úvodu sa snažil neustále si vymieňať loptu so spoluhráčmi, páčilo sa mi jeho občasné napádanie, manévrovanie a predovšetkým ukážkové spracovanie lopty. Predviedol len jeden ukážkový pas za obranu, čo je podľa mňa dosť málo. Pochválim ho za kvalitnú defenzívnu činnosť, neraz sa krásne behom vrátil dozadu vypomáhať spoluhráčom a párkrát sme mohli vidieť ako prekvapivo a hlavne čisto napadol súpera odzadu a obral ho o loptu. Vyhral niekoľko hlavičiek a páči sa mi, že neriešil všetko odkopmi, ale mnoho vecí aj futbalovo a chcel založiť postupný útok. Nepochválim ho za zahrávanie štandardných situácií, za fauly v blízkosti našej 16-ky a aj za nejaké chyby v podobe strát a nepresností, ktoré mu na kredite uberajú.

Song – 7,5: Bolo vidno, že je oddýchnutý, nabudený, pretože si zápas užil a zaslúži si pomenovanie MOTM. V úvode tam mal menšie zaváhania, nevyšla mu hlavička, prišiel o loptu proti presile, ale ako sa skonsolidoval on, pozdvihol sa aj výkon celého tímu. Dnes hneď niekoľkokrát famózne vypomohol v obrane, jeho zákroky boli čisté, zvládal situácie pod tlakom na jednotku a hoci mu prialo aj šťastie, vieme, že šťastie praje pripraveným, a to Alex bezpochyby bol. Vybojoval obdivuhodné množstvo lôpt, vedel vytlačiť súpera z nebezpečnej pozície pre našu bránu, dokázal svoj prehľad, úžasný presing, vydarené sklzy a efektné riešenie rôznych situácií. Vytknem mu len dve väčšie chyby z prvého polčasu a jednu z druhého. Nezabudnem ani na faul v posledných minútach, po ktorom nasledoval nebezpečný priamy kop. Celkovo sa Alex nevzdával a vynikal celých 90 minút, preto sme ho z trojice adeptov vybrali za MOTM.

Walcott – 6,0: Nebol veľmi výrazný, zdá sa mi, že je v poslednom čase z formy. Známku mu zachraňuje ukážková asistencia na náš jediný gól, ale od Thea sa predsa očakáva viac. Jeho počínanie v 16-ke je školácke, loptu preberá chrbtom k bráne a z jeho únikov sme dosiahli maximálne roh. Pochválim ho ale za pár vyhraných hlavičkových súbojov, zastihli sme ho aj v obrane a sem-tam ukázal aj svoju dobrú rýchlosť, z toho ale nič nepramenilo. Nepáči sa mi jeho spracovanie a spôsob zakončovania. Typický príklad bola 54. minúta, keď mohol buď nahrať do dobrej pozície alebo sám zakončiť, celá situácia však skončila fiaskom. Ešte musí tvrdo makať.

Benayoun – 6,0: Je to bojovník, nabehal toho strašne veľa, ale občas by neuškodilo behať aj s loptou, nielen bez nej. Svetlé okamihy striedali v jeho podaní tie horšie. Na jednej strane výdatne vypomáhal v defenzíve, nemal problém sa šprintom vrátiť z útoku do obrany a zvádzať tu súboje. Snažil sa napádať, prihrávať, vyhral niekoľko hlavičiek a snažil sa aj potiahnuť útoky smerom dopredu. Sklzy, kombináciu a bojovnosť mu uprieť nemožno, na kopačky sa mu dnes však priplietlo veľké množstvo strát a nepresností či zlých spracovaní. Pri niektorých situáciách bol dosť naivný a jeho úmysly mu obrana Dortmundu dokonale prečítala. Navyše si nie som istý, ale podľa toho, čo som videl, mal práve on poriadne dostúpiť k hráčovi domácich, ktorý vsietil vyrovnávajúci gól.

Gervinho – 5,0: Azda najväčšie sklamanie. Všetci sme sa tešili, že sa nájde konečne hráč, čo vezme trochu zodpovednosť na svoje plecia, vyhrá súboj jeden na jedného a prihrá finálnu prihrávku alebo sám zakončí. Gervinho ale zaostal za očakávaniami. V 5. a 61. minúte sa objavil vo veľkých príležitostiach, no na našu smolu neskóroval. Pochválim ho za zapájanie sa do útočných akcií, vybojoval nejaké lopty a štandardné situácie a predviedol aj pár obranných zákrokov, no drvivú väčšinu jeho pôsobenia s loptou na ihrisku vyzeralo tak, že sa pustil do presily protihráčov, ktorí ho výborne odzbrojovali. Bral si na seba príliš veľa, získal loptu, okamžite smeroval dopredu, ale neustále stroskotal na jednom z obrancov Dortmundu. V konečnom zúčtovaní stratil obrovské množstvo lôpt, v jednoduchosti povedané – nevedel ju udržať pod svojou kontrolou a keď k tomu pripočítame aj pár iných chybičiek, odrazí sa to aj na známke.

Van Persie – 7,0: Opäť náš jediný strelec, no pravda je, že mal ešte jednu obrovskú príležitosť v 34. minúte, tú ale trestuhodne zahodil. Málokto vie, že už len dva góly delia tohto holandského reprezentanta, aby oslávil stý gól v drese s kanónom na hrudi. Vráťme sa ale k zápasu. Predviedol pár pekných prihrávok, hlavičiek, sklzov, technických kúskov a aj nejakú tú štandardnú situáciu. Boli tam však aj chyby a počas dnešného duelu bol dlhé minúty dosť nevýrazný, ale to bolo spôsobené hlavne tým, že si ho súper veľmi dobre strážil a neraz bol Robin vpredu úplne sám. Chodil si však niekoľkokrát  pre lopty do hĺbky poľa a snažil sa niečo vymyslieť, zaistil nám aspoň bod.

Frimpong – Prišiel vystužiť defenzívu, aby sme neinkasovali, hoci si úlohu nesplnil a my sme gól dostali, jeho z toho viniť určite nemôžeme. Pochválim ho za dobré prikrytie lopty telom, zblokoval nejaké strely súpera a mal aj slušné hlavičky, až na jednu pri rohu, ktorá bola veľmi nedôrazná a nastali krušné chvíle pre Szczesneho. Nešťastie vtedy to dobre dopadlo. Viac nestihol.

Chamakh – Za tých pár minút sa sotva dotkol lopty, väčšinou sme ho mohli vidieť v snahe napádať. Na nič iné mu nevyšiel čas.

Santos – Prišiel vystužiť defenzívu, no za tých pár minút na ihrisku toho veľa nestihol a bol aj pri inkasovanom góle, ale je zbytočné ho aj hodnotiť za tých pár minút. Jeho čas len prichádza.

Skupinová fáza Ligy majstrov je opäť tu a Arsenal sa v nej predstavuje už po 14-ty krát po sebe. „Kanonieri“ majú v skupine F proti sebe mužstvá, ktoré boli v predošlom ročníku majstrom vo svojej lige. Žreb londýnske mužstvo zavial na prvý zápas do Nemecka, kde na Arsenal čakal nemecký majster Borussia Dortmund aj so svojimi skvelými fanúšikmi. Od začiatku boli aktívnejší domáci, čo sa aj predpokladalo, ale ako prví udreli hostia vďaka Robinovi van Persiemu. To však domácich nezaskočilo a vďaka narastajúcemu tlaku v druhom polčase dokázali vyrovnať po exportnej strele Perišiča. Pre „Kanonierov“ má tak dnes bod cenu zlata a práve to je v takýchto zápasoch podstatnejšie ako predvedený výkon.

5. kolo anglickej Premier League otvorí súboj Blackburnu Rovers s Arsenalom v sobotu o 13.45. Rovers sú zatiaľ na poslednom mieste tabuľky vďaka trom prehrám a jednej remíze a mužstvo Stevea Keana si bude chcieť pripísať svoju prvú výhru v sezóne, „Kanonieri“ však budú chcieť potvrdiť stúpajúcu formu a odviesť si z Ewood Parku tri body.

Ďakujeme za pozornosť aj po dnešnom zápase a budeme radi, ak svoje názory vyjadríte do diskusie. Vidíme sa o pár dní.