Alexandre Song

Hodnotenie hráčov po zápase: Blackburn

17.09.2011, 17:50 – Peter MarkoProfil na Twitteru

Po prvom víťazstve v sezóne, ktoré si Arsenal pripísal na domácej pôde proti Swansea, chceli „Kanonieri“ pokračovať vo víťaznom ťažení aj na pôde trápiaceho sa Blackburnu. Všetko tomu nasvedčovalo až do chvíle, dokiaľ sa v Ewood Parku nezačali diať „zvláštne“ veci, hlavne v druhom polčase.

Trápiaci sa Blackburn mal byť pre postupne rozbiehajúci sa Arsenal ľahkým sústom a v prvom polčase hráči Arsenalu ukazovali to, čo od nich každý očakáva. Dobre kombinovali, pohybovali sa po ihrisku a dali dva zaslúžené góly, mohli pridať aj ďalšie, ale niekoľko šancí zostalo nevyužitých.

V druhom polčase však hostia ako keby vypli a do kolien ich dostal najmä vlastný gól Alexa Songa. Ďalší zásah domácich pridal dnes dvojgólový Yakubu a klinec do rakvy zabil Koscielny ďalším vlastným gólom. Výsledok stihol skorigovať už len Chamakh a v upršanom zápase sa tak z víťazstva radovali domáci v pomere 4:3.

Szczesny – 5,5: V prvom polčase toho na práci veľa nemal, pri Yakubuho góle bol bezmocný a až na jeden zlý výbeh mu nemožno čo vyčítať. V druhom polčase sa však na jeho plecia zosypala veľká smola, keď musel dvakrát vyťahovať loptu zo siete po vlastných góloch a pri Yakubuovom góle na 3:2 bol v podstate takisto bezmocný, ten navyše zaváňal ofsajdom. Skvele zasiahol v 54. minúte, keď vyrazil prudkú strelu zoči-voči domácemu hráčovi. Ťažko mu niečo vyčítať, dnes mal smoly dosť.

Sagna – 6,5: Až na chybu z 3. minúty, keď sa nechal oklamať v 16-ke, podal z obrancov najlepší výkon. Dneska mu išli celkom dobre aj centre, ktoré však van Persie nedokázal zužitkovať. Smerom dopredu bol veľmi aktívny, keď si dobre rozumel najmä s Gervinhom, s ktorým niekoľkokrát v prvom polčase nebezpečne zakombinovali. Výkon v prvom polčase bol skutočne dobrý, lenže v druhom polčase sa Bacary podľa všetkého zranil a v 54. minúte ho nahradil Djourou.

Mertesacker – 4,0: Opäť pôsobil takým nevýrazným dojmom a čisté svedomie nemôže mať pri prvom góle, keď si zrejme nevšimol za sebou Yakubua, pri tomto góle však zabudol z ofsajdovej pasce vystúpiť Santos. Vyhral niekoľko hlavičkových súbojov a zblokoval niekoľko lôpt, no chybám sa nevyhol a to ani v druhom polčase, keď miestami nedostupoval k hráčom Blackburnu, z čoho pramenila aj šanca v 54. minúte. V závere zápasu sa vysunul až na hrot, kde mohol po jednej hlavičke skórovať, lenže tá išla tesne nad bránu. Z obrannej štvorice, ktorá dnes nastúpila od začiatku, sa mi zdal ako najhorší a 4 góly celkovo obrane na kredite nepridávajú.

Koscielny – 4,0: Pri prvom inkasovanom góle takisto nebude mať najčistejšie svedomie, ale jeho výkon v prvom polčase bol z celkového hľadiska dobrý. Kosc vyhrával hlavičkové súboje, odvracal lopty a dobre bránil súperových hráčov. Lenže prišiel druhý polčas a veľká dávka smoly spolu s ním – obrana začala robiť chyby a to malo za následok tri góly v našej sieti, z toho gól na 4:2 si Laurent strelil sám, keď sa vracal späť do obrany a domáci hráč do neho napálil loptu, ktorá sa od Koscielneho odrazila priamo do brány – smola. Tak ako vyzeral byť výkon obrany v prvom polčase ešte v poriadku, tak bol zlý a plný chýb v druhom polčase.

Santos – 4,5: Dnes nastúpil od začiatku prvýkrát a bola na ňom vidieť nezohratosť s tímom, keď najmä pri prvom góle sa zabudol v ofsajdovej pasci a to isté sa mu podarilo aj pri góle na 3:2 pre Blackburn, hoci tu to skôr vyzeralo, že Yakubu bol už tesne mimo hry. Striedal lepšie momenty s tými horšími, keď sa mu párkrát dobre podarilo zastaviť a odzbrojiť súpera a v závere zápasu poslal do vápna niekoľko zaujímavých centrov, ale vyslal aj niekoľko nepresných nahrávok, ktoré určite mali nájsť svojho adresáta. Bolo to také, také... dobré aj zlé, dnes je hodnotiť hráčov po takomto zápase nesmierne náročné.

Song – 6,5: Začal výborne, keď už v desiatej minúte ideálne vysunul Gervinha, ktorý sa vo svojej šanci nemýlil. Alex pokračoval vo veľmi dobrom výkone, keď zachytil množstvo akcií domáceho mužstva a často sme ho mohli vidieť, ako odzbrojil domácich hráčov. Pomáhal obrane a naďalej bol aktívny aj smerom dopredu, lenže všetko zmenil vlastný gól z úvodu druhého polčasu. Po ňom prišli ďalšie dva a na dlhý čas Songov vplyv oslabol, hoci sa snažil aj naďalej ako to len išlo. Tu je to tiež ťažké – prvý polčas výborný, azda najlepší na ihrisku, ale v druhom sa mu smola nevyhla. Napriek tomu všetkému si dnes zaslúži ocenenie MOTM, hoci to má dnes dosť čudný význam.

Gervinho – 6,5: Lepšie začať ani nemohol, keď už v 10. minúte sa tešil z gólu po skvelej prihrávke od Songa. Bol aktívny počas celého prvého polčasu a dostal sa ešte do niekoľkých šancí, no tie buď nevyužil alebo sa zachoval sebecky. Aj v druhom polčase sa snažil a prieniky mu ako tak vychádzali, no po trojgólvej facke bolo ťažké pre mužstvo skonsolidovať sa. Pokazil však niekoľko prihrávok a aj jeden brejk, keď prenášal loptu na Arshavina, no tá bola príliš dlhá pre ruského záložníka. Gól dal, hral dobre, ale musí niekedy menej sebčiť a viac prihrávať, hlavne ak ide o gólové šance. Musí prísť na to, kedy je správny čas vystreliť alebo nahrať.

Arteta – 6,0: Bol aktívny, dobre zvládal osobné súboje a snažil sa tvoriť našu hru, čo sa mu dlhý čas aj darilo. V 34. minúte navyše zaznamenal svoj premiérový gól za Arsenal, keď zužitkoval skvelú prihrávku Ramseyho a strelou pod brvno nedal Robinsonovi šancu. V prvom polčase patril k najlepším hráčom, rozdal niekoľko skvelých pasov, no v druhom polčase jeho hra a vplyv na ňu úplne opadol a nevedel sa dostať do tempa, vieme však čo za to môže. Je to skvelý hráč, ktorý bude pre nás platný, čo ukázal aj v prvom polčase, my však musíme prísť na to, že futbal sa hrá na dva polčasy.

Ramsey – 5,5: V úvode mu trochu trvalo, kým sa dostal do hry, keďže stratil niekoľko ľahkých lôpt a prehral niekoľko súbojov, no postupom času svoj výkon zlepšil a bolo na jeho kopačkách cítiť väčší kľud. Svoj dobrý prehľad dokumentoval skvelou prihrávkou na gól Artetu a do polčasu stihol ešte niekoľko slušných odzbrojení, no v druhom polčase sa na dlhý čas vytratil aj jeho vplyv a stred poľa miestami úplne vypadával. Bolo tam určité zlepšenie oproti minulým zápasom, ale druhý polčas hovorí snáď za všetko.

Arshavin – 5,5: Taký typický arshavinovský výkon, keď niekoľko vecí a úmyslov mu vyšlo veľmi dobre, no dopustil sa aj niekoľkých chýb. Zaujala jeho strela z 21. minúty, tú však Robinson aj s námahou vyrazil. Predviedol niekoľko dobrých kombinácií a pasov aj so Santosom na svojej strane, no zbytočne fauloval v blízkosti našej 16-ky a z následnej štandardky si Song vsietil vlastný gól. Bolo tam dosť pozitív, ale aj negatív. V 65. minúte ho vystriedal Walcott.

Van Persie – 6,0: Prvý polčas sa do šancí veľmi nedostával, hoci sa mohol, ak by Gervinho zbytočne nevymýšľal. Nemal až tak výrazný vplyv na útok, no bojoval ako správny kapitán. V druhom polčase však aj napriek všetkým okolnostiam mal dostatok príležitostí a možností, no proti bol Robinson v domácej bráne, ktorý Robina niekoľkokrát vychytal. Holandský kanonier si tak na konto pripísal len jednu asistenciu po centri na Chamakhov gól. Škoda, že sa jedna zo šancí v závere neujala, mohlo to byť ešte zaujímavé.

Djourou – 3,0: Katastrofa. Nestíha rýchlostne a potom musí faulovať a žltú kartu dnes obdržal už tri minúty po príchode na trávnik. Štvrtý gól ide podľa mňa na jeho vrub, keď prehral v podstate jasný súboj s domácim hráčom, ktorý tak mal potom voľnú cestu a jeho nahrávku si do brány strelil Koscielny. Zle, zle, zle.

Walcott – Snažil sa využívať svoju rýchlosť a dostal sa aj k niekoľkým loptám a centrom, no želaný efekt nám to neprinieslo.

Chamakh – Konečne sa mu podarilo streliť gól, keď využil dobrý center van Persieho a snáď mu tento moment pomôže aj do nasledujúcich súbojov. V záverečnom tlaku sa dostal ešte k niekoľkým šanciam, tie však zostali nevyužité.

Arsenal začal zápas v Ewood Parku ako z veľkej knihy, keď v prvom polčase predviedol rozhodne svoj najlepší výkon v tejto sezóne a dalo sa povedať, že sme sa dívali na starý dobrý Arsenal, lenže futbal sa hrá na dva polčasy a to sme dnes dokonale pocítili. Blackburn nám v druhom polčase strelil tri góly, z toho dva sme si museli dať sami zásluhou Songa a Koscielneho. Potrebuje to snáď nejaký komentár? Asi nie. V záverečnom tlaku sme už vyťažili len gól z hlavy Chamakha a ďalšie príležitosti aspoň na vyrovnanie stavu sme zahodili.

V utorok Arsenal privíta na Emirates Stadium Shrewsbury Town v rámci Carling Cupu a v sobotu hostí opäť na domácej pôde v 6. kole Premier League Bolton.

Ani 20 striel na bránu dnes Arsenalu nestačilo na body. Čo dodať, snáď len dúfať, že tá smola už pominie. Ďakujem vám za pozornosť, vidíme sa o pár dní.