Robin van Persie

Hodnotenie hráčov po zápase: Bolton

24.09.2011, 19:40 – johny7799, mexo1

Po poslednom mizernom výsledku s Blackburnom dnes museli zverenci Arséna Wengera bodovať, pretože prípadný neúspech by mal priam katastrofické následky. Našťastie sa domácim podarilo uspieť a nad oslabeným Boltonom zvíťazili zaslúžene v pomere 3:0.

Už v absolútnom úvode musel vytiahnuť brilantný zákrok Wojciech Szczesny, ktorý tím podržal, naštartoval a následne jeho spoluhráči získali prevahu, ktorú si udržiavali až do absolútneho konca zápasu. Hoci držanie lopty bolo na našej strane, striel ale bolo pomenej, no „Kanonieri“ vyčkávali a postupne sa rodili aj čisté šance.

Góly sme mohli vidieť až v druhom polčase, keď sa dvakrát radoval skvelý Robin van Persie a v závere skóroval i Alex Song. Je pravdou, že nám k tomuto jednoznačnému výsledku dopomohla i červená karta pre jedného z hráčov hostí, no práve tento zápas môže byť impulzom k lepším zajtrajškom.

Bolton mal v podstate v druhom polčase len jeden poriadny pokus, ale aj ten Poliak zlikvidoval a tak sa celkovo môžeme tešiť z čistého konta, žiadneho kartového trestu, troch gólov, troch bodov a psychickej vzpruhy. Škoda toho veľkého množstva zahodených príležitostí, to nás môže proti inému súperovi veľmi mrzieť, aj preto musíme naďalej tvrdo pracovať a trénovať a len tak sa opäť dostaneme na vyššie priečky.

Za dnešný slušný výkon by sme našich chlapcov ohodnotili takto:

Szczesny – 7,0: Už v 2. minúte opäť osvedčil svoje úžasné reflexy, keď zasiahol po pokuse Pratleyho v poslednej možnej chvíli. Bolo by zaujímavé vidieť, ako by sa vyvíjal zápas, ak by sme hneď zo začiatku inkasovali, no to sa nestalo. V podstate potom Wojciech nemal na práci nič a zamestnala ho už iba jediná strela, s ktorou si bez problémov po brejku hostí poradil. Dá sa povedať, že skutočne nemal čo robiť, ale opäť dokázal svoju prvotriednosť a obrovské kvality. V tom je veľkosť svetových brankárov, že ak sa aj po celý zápas nudia, ale v dôležitej chvíli svoje mužstvo podržia.

Sagna – 7,0: V prvom polčase až na jeden prehratý hlavičkový súboj veľmi nechyboval a chybovať ani nemal prečo, keďže Bolton dnes veľmi nehrýzol. V prvom dejstve nebol tak výrazný smerom dopredu ako v tom druhom, občas ho bolo vidieť pri nejakých narážačkách a kombináciách, inak sa do hry príliš nezapájal. V druhom polčase však už svoje útočné ostrie obrúsil a prezentoval sa niekoľkými dobrými akciami a všetko zavŕšil gólovou nahrávkou pre Songa. Boli tam aj nejaké drobné nepresnosti, ale inak to bolo v poriadku.

Mertesacker – 7,0: V podstate dlho ho až okrem odkopov, ktoré zvládol bez problémov aj pod tlakom, nebolo vidieť. Veľa práce nemal, ale čo bolo treba, to zvládol bez väčších ťažkostí. Možno niektoré veci vzadu vyzerali trochu zmätočne, ale všetko obrana zvládla. V druhom polčase nám ukázal niekoľko vyhratých hlavičkových súbojov a niekoľkokrát výborne zastavil rozohrávku hostí a taktiež ich dobre a čisto odzbrojil. Takisto sa dá povedať, že to bolo v poriadku.

Koscielny – 7,0: Takisto ani on nemal nejako veľa práce v prvom polčase, vyhral zopár hlavičiek a v 35. minúte sa pokúsil aj o zakončenie, no jeho akrobatický pokus mieril vedľa. V druhom polčase však už mieril lepšie, ale s jeho pokusom zo 67. minúty si Jaaskelainen poradil. Takisto vyhral nejaké hlavičkové súboje a občas s prehľadom odkopol loptu do bezpečia. Dá sa povedať, že si užil pokojný a takmer ničím nerušený zápas.

Gibbs – 6,5: Už v 2. minúte neskoro pristúpil k Pratleymu, ktorý tak nebezpečne zakončoval a od gólu nás zachránil iba skvelý reflex Szczesneho. Potom však dlho žiadne starosti smerom dozadu riešiť nemusel a mohol sa sústrediť na ofenzívnu činnosť. Bol v niekoľkých kombináciách a priťukávačkách, ale v prvom dejstve ani on nič špeciálne nevymyslel. V druhom ho smerom dozadu zamestnal len brejk hostí po nepresnej nahrávke Artetu, inak sa mohol len sústrediť na ofenzívnu činnosť. Dá sa však povedať, že väčšina akcií išla po pravej strane a Gibbo mal tak dnes „tichší“ deň.

Song – 8,5: Tento hráč je veľký pán a ukazuje, ako veľmi nám chýbal pri jeho disciplinárnom treste. Keď je na ihrisku, celá záloha je omnoho silnejšia, hrá výborne dozadu a dnes sme videli, že aj smerom dopredu je veľmi platným hráčom. Neraz vypomáhal a dopĺňal kolegov z defenzívy, všetky súboje riešil s chladnou hlavou a vedel sa oslobodiť spod tlaku. Vytkol by som mu pár situácií, keď mu nevyšli úmysly, fauloval, alebo nejakým spôsobom prišiel o loptu. Každopádne nikdy to nebolo v bezprostrednej blízkosti našej svätyne. V druhom polčase som mal z jeho prejavu doslova husiu kožu. Tá hra a klamanie telom, narážačky so spoluhráčmi a predovšetkým množstvo fenomenálnych prihrávok po zemi i vzduchom ma dostávali do varu a ako čerešničku na torte zavŕšil dnešný duel krásnou gólovou strelou. Výborne Alex.

Ramsey – 6,5: Z trojice záložníkov najslabší, no nehral zle. Zapájal sa do útočných akcií, rozdal niekoľko vskutku slušných prihrávok, napádal rozohrávku súpera a snažil sa aj zakončiť v 76. a 84. minúte, z toho ale nakoniec nič nepramenilo. Mal prsty v dvoch našich góloch, čo je výborný ukazovateľ, no na kredite mu uberá veľké množstvo strát a nepresností, nepochopených úmyslov či nevydarených futbalových kúskov v jeho podaní. Veľa vecí mu jednoducho nevychádzalo tak, ako si predstavoval, no snahu mu nikto z nás odoprieť nemôže. Jeho výkon v Premier League však stále naberá na stúpajúcej tendencii, no Aaron má pred sebou ešte veľa práce, ak sa chce udržať v základnej zostave.

Walcott – 7,5: Veľmi nebezpečný pre súpera. Mohol vsietiť hneď niekoľko gólov, no s jeho pokusmi si vždy obrana alebo brankár nakoniec poradili. Najmä však jeho únik v 78. minúte sa jednoducho musí premieňať, to je neospravedlniteľné. Neustále sa tlačil dopredu, skúšal zakončovať, bolo však vidno, že stále je veľmi zbrklý a na tom treba zapracovať. Chýba mu chladná hlava v rozhodujúcich situáciách, keby tento nedostatok odstránil, mohol by byť absolútny top. Pre tím je ale aj tak veľmi platný, vybojoval niekoľko štatndardných situácií, po faule na neho bol hráč súpera vylúčený, bojoval, mal asistenciu na gól po krásnom úniku a navyše vyslal niekoľko prihrávok a centrov do šestnástky, množstvo z nich ale bolo zblokovaných. Je to bojovník a vracia sa aj do defenzívy. Vyskytlo sa v jeho podaní niekoľko chýb a strát, spomínaných zbrklostí a v neposlednom rade treba pripomenúť, že súboje jeden na jedného mu stále nejdú. Dnes ale ťažil zo svojej rýchlosti a aktivity a odzrkadlí sa to aj na známke. Snáď jeho zranenie v závere nebude veľmi vážne.

Arteta – 7,5: Aj s Mikelom môžeme byť po dnešnom dueli spokojní. Najmä v prvom polčase vyslal nejednu nádhernú prihrávku smerom dopredu, poradil si v zložitých súbojoch, rozdával lopty, mal dobrý prehľad a ukážkové prenesenie hry. Navyše vypomáhal v obrane a neustále kombinoval a bol v pohybe. V 58. minúte bol blízko gólu, no chcelo to trafiť o čosi lepšie a gólom to neskončilo ani pri jeho ďalšej šanci o štyri minúty neskôr. Pochválim ho ešte za niekoľko vybojovaných lôpt v strede poľa a nejaké vyhrané hlavičkové súboje, nepáčilo sa mi však jeho zahrávanie rohov, niekedy mu lopta jednoducho ušla, alebo ju poslal na kopačky súpera a vyskytli sa aj ďalšie nevydarené pasy a prihrávky, celkovo to bol ale dobrý výkon.

Gervinho – 6,0: Rád by som vedel, kam by sa až rád prekľučkoval. Poďme ale postupne, už v 7. minúte zahodil obrovskú príležitosť, ktorú hráč jeho kvalít proste musí dávať. Aj potom sa stále tlačil smerom dopredu, chcel potiahnuť útok, no v drvivej väčšine z toho bol v lepšom prípade buď roh, alebo štandardné situácie, alebo si s ním na druhej strane obrancovia Boltonu poradili. V 33. minúte vyslal zaujímavú strelu, škoda že nebola presnejšia. Snažil sa zapájať do útočných akcií, ale dnes tam bolo naozaj veľké množstvo strát a nepresností či zlých spracovaní a stihol aj faulovať. Z jednej jeho chyby sa dokonca vytvoril smrtiaci protiútok a len tak tak, že sme za ešte nie jednoznačného stavu neinkasovali. Myslím, že bol správne striedaný.

Van Persie – 8,5: Na úvod mu treba zagratulovať k stému gólu v drese s kanónom na hrudi. Dnes sa ako správny kapitán postaral o jednoznačný výsledok dvoma gólmi a keby mal trochu viac šťastia, mohol sa tešiť minimálne z hetriku. Veľa jeho streleckých pokusov bolo zblokovaných, zlikvidovaných brankárom alebo len tesne míňali bránu. Zakončoval ľavačkou, pravačkou, hlavou a navyše vyslal nejednu vynikajúcu prihrávku a neustále kombinoval so spoluhráčmi, občas si zbiehal po lopty do hĺbky poľa. Jednoducho povedané – bol viditeľný, aktívny a veľmi platný. Pochválim ho za pekné prikrytie lopty a klamanie telom, techniku a niekoľko ustátych a k našej spokojnosti vyriešených súbojov. Aj v jeho podaní tam boli chyby, či už nepresne nahral alebo iným spôsobom prišiel o loptu, celkovo si ale bezpochyby zaslúži takúto známku a označenie MOTM.

Arshavin – Zapájal sa do niekoľkých útočných akcií, vyslal výbornú prihrávku do šance spoluhráčovi a aj sám v 93. minúte zakončil, to ale ku gólu neviedlo. Viac už nestihol, no mám pocit, že v budúcom kole dostane na ihrisku oveľa viac času.

Rosický – Prišiel po zranení a za tých pár minút si zahral s chuťou. Kombinoval a narážal si lopty so spoluhráčmi, vyšiel víťazne z niekoľkých súbojov a pokúšal sa o prihrávky smerom dopredu. Je fajn, že je späť.

Chamakh – Naskočil do zápasu v 85. minúte a stihol sa už zapojiť len do niekoľkých kombinácií apod.

Po vyhranom zápase v Carling Cupe sa Arsenal chcel naladiť na víťaznú vlnu aj v Premier League, a to sa mu dokonale podarilo. Bolton dnes vyslal na Emirates Stadium iba dve strely na bránu a k víťazstvu 3:0 pomohlo aj vylúčenie Wheatera, ktorý Walcotta zastavil v poslednej možnej chvíli. Robin van Persie sa navyše vďaka svojim dvom gólom dostal už na hranicu rovnej stovky v drese Arsenalu a podal k tomu všetkému skvelý výkon. Dôležité však je, že dnes sme nedostali žiadnu kartu a neinkasovali gól. Snáď budeme takýchto zápasov vídavať čo najviac, aj keď prvý polčas bol ešte taký ospalý.

Ďalší zápas čaká na Arsenal túto stredu, keď sa „Kanonieri“ predstavia na domácej pôde v druhom zápase skupinovej fázy Ligy majstrov proti gréckemu majstrovi Olympiacosu Pireus.

Ja a môj kolega Johny si dnes konečne môžeme povedať, že hodnotenie nám po dlhom čase urobilo radosť a pridalo len príjemné starosti. Ak však s niečím nesúhlasíte, budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie, keďže dnes tie odkazy na zápas neboli dvakrát najlepšie. Vidíme sa o pár dní.