Alex Song

Hodnotenie hráčov po zápase: Olympiakos

29.09.2011, 01:00 – johny7799, mexo1

Po Dortmunde čakal v druhom dueli najprestížnejšej Ligy majstrov na zverencov Arséna Wengera húževnatý celok z Grécka. Arsenal chcel nadviazať na posledné ligové víťazstvo nad Boltonom, čo sa im nakoniec aj podarilo a na domácej pôde pokorili Olympiakos v pomere 2:1.

Všetky góly padali v prvom polčase. „Kanonieri“ mali viac z hry, mali lepšie držanie lopty a odzrkadlilo sa to aj na skóre, keď vyhrávali už rozdielom dvoch gólov. Potom však akoby trochu vypustili, súperovi sa podarilo skórovať, narástli mu krídla a hra sa na oboch stranách vyrovnala.

V druhej polovici mali domáci niekoľko možností spečatiť výsledok, žiaľ naša efektivita nebola dobrá. Napriek tomu hráči s kanónom na hrudi zabojovali, viac neinkasovali, a teda góly našich najnovších letných posíl stačili k vytúženým trom bodom, ktoré nám okrem lepšieho postavenia v tabuľke prinesú aj psychickú pohodu do ďalších stretnutí.

Za dnešný výkon by sme našich chlapcov ohodnotili takto:

Szczesny – 7,0: Možno ani sám nečakal, že dnes bude mať toľko práce. V úvodných minútach sa však určite nudil a jediné, čo stojí za zmienku, je jeden výborný výbeh na prihrávku za obranu. Pri góle bol úplne bezmocný, dobre však zasiahol pri následných strelách a centrovaných loptách hráčov Olympiakosu. V druhom polčase mohol Torosidis umlčať Emirates Stadium svojou krásnou strelou, na ktorú nedosiahol ani Wojta, lopta však našťastie skončila na brvne. Celkovo išlo na neho 6 striel a hoci bol pri jednej bezmocný, mužstvo sa na neho opäť mohlo spoľahnúť.

Sagna – 7,0: Počas celého zápasu mal práce vyše hlavy, keď sa musel možno až na prekvapenie v dnešnom zápase venovať defenzívnej činnosti viac ako v ostatných zápasoch. V prvom polčase zblokoval veľké množstvo centrov hosťujúcich hráčov a zastavil niekoľko prienikov, taktiež dobre načasoval niektoré sklzy a v pravej chvíli vypichol hosťom loptu. Občas sa však pozabudol vpredu a nestíhal sa vracať, čo malo za následok brejkové situácie hostí a niektoré z nich vyzerali nepríjemne. Smerom dopredu bol Bac aktívny ako vždy, dobre kombinoval, dostal sa aj k centrom, ktoré mali tak prevažne polovičnú úspešnosť. Občas však nechal na svojej strane odcentrovať súperových hráčov, no svoj vysoký štandard si dnes opäť odmakal.

Song – 8,0: Zrejme najlepší výkon z nášho mužstva, za čo si automaticky vyslúžil označenie MOTM. Od úvodu bol istý, vyhrával hlavičkové súboje, dobre odoberal lopty, mal vydarené sklzy a všetko to vyšperkoval skvelou nahrávkou na Oxlade-Chamberlaina, ktorý po jeho pase cez pol ihriska a následnej individuálnej akcii otvoril skóre. Občas sa mu samozrejme vlúdila nejaká nepresnosť na kopačku v podobe nepresnej prehrávky, to však môže byť z dôvodu dnešnej stopérskej pozície. Aj v druhom polčase pri tlaku hostí bol nepriechodný a s každým v 16-ke pozametal ako bolo treba, opäť ukázal niekoľko skvelých sklzov, vyhrával hlavičkové súboje a nebál sa vyviesť loptu aj smerom dopredu. Samozrejme, ako je už aj vyššie spomenuté - chybičky sa našli, no dnes Alex opäť odviedol kvalitnú robotu a na stopérovi tak zaskočil na jednotku.

Mertesacker – 7,5: Podobne ako Song aj Per dnes odviedol kusisko práce a patril medzi najlepších. Nebol možno až tak na očiach a tak výrazný, ale v situáciách, v ktorých sa ocitol, si počínal úspešne. Dobre čítal hru, zachytával súperovu rozohrávku už v zárodku, ale pochytal aj niekoľko prihrávok mieriacich do nebezpečných pozícií. Samozrejme, niekoľko chýb sa našlo aj u neho, tiež sa mu občas vlúdila nepresnosť v podobe jednoduchej prihrávky, ale nebolo z toho žiadne vážnejšie nebezpečenstvo. Pozične hral veľmi dobre a takisto dnes zaklapli všetky ofsajdové pasce. Slušný výkon.

Santos – 7,0: Spočiatku bol jeho výkon taký viac-menej striedavý, keď striedal lepšie momenty s horšími, raz si dobre postrážil svoju stranu, inokedy sa však nechal oklamať. Prišla však 20. minúta a po dobrom vysunutí sa rútil z ľavej strany sám na bránu, kde ešte hľadal Chamakha, ten však loptu do siete neusmernil, no lopta sa od neho odrazila naspäť k Santosovi a ten aj z uhla prekonal brankára Olympiakosu strelou k bližšej tyči. Tento moment sa ukázal ako rozhodujúci, keďže gól mal prívlastok víťazný. Vďaka svojej mohutnej postave niekoľkokrát dobre odzbrojil hostí, nedovolil im prejsť, ale ani on sa nevyhol chybám v podobe nepresnej rozohrávky. Najhoršie z toho všetkého je, že dnes sme kazili jednoduché prihrávky a vytvárali tak automaticky šance hosťom. Občas sa však brazílsky zadák nechal aj prejsť a poľahky oklamať a má ešte na čom popracovať, ale dal víťazný gól a to sa určite ráta.

Frimpong – 6,0: Pekné momenty striedali tie menej podarené. Poďme ale postupne. Od úvodu sa snažil vypomáhať v obrane a darilo sa mu to pomerne slušne, až na pár situácií, keď pôsobil trochu zmätočne. Páčilo sa mi, že vyhrával väčšinu hlavičkových súbojov, vybojoval niekoľko lôpt v strede poľa, napádal rozohrávku, zastavil nejeden protiútok a pokúšal sa aj o prihrávky, dosť z nich však nenašlo toho správneho adresáta. Navyše som postrehol aj situáciu, kedy veľmi zavaril svojim kolegom z defenzívy a len so šťastím to neskončilo za Szczesneho chrbtom. Na záver by som mu ešte vytkol nejaký ten faul a ďalších pár strát lopty či zbrklostí. Celkovo to ale nebolo zlé.

Rosický – 6,5: Prezentoval sa neustálou výmenou lôpt so spoluhráčmi, zapájal sa do útočných akcií a pokúšal sa aj o zaujímavú prihrávku. Po jednej jeho prihrávke dokonca padol aj gól. Určite ho musím pochváliť za bojovnosť, ťah na bránu, pár technických kúskov a predovšetkým aj výdatnú defenzívnu činnosť. Na druhej strane mu na kredite nepridáva nejaký ten prehraný bežecký súboj, pár pokazených prihrávok či iných chýb a navyše po dvoch fauloch zaslúžene dostal žltú kartu, po nebezpečnom zákroku, po ktorom nasledoval nebezpečný priamy kop hostí. Pre tím bol však platný a dobrá spolupráca s Artetom bola viditeľná.

Arteta – 6,5: Podobne ako Rosa aj Mikel podal vcelku podarený výkon. V 14. minúte sme mu mohli všetci ďakovať, že stál v správny čas na správnom mieste a vychytal na bránkovej čiare strelecký pokus gréckeho celku. Okrem toho sa snažil rozdávať lopty, vracal sa do obrany, úspešne zvládol väčšinu náročných osobných súbojov a neraz dobre prečítal hru a vystihol súperov úmysel. Vedel podržať loptu, bol súčasťou viacerých kombinácií a dostával sa aj do zakončenia. Najprv jeho pokus zblokovala obrana, neskôr v 81. minúte ho vychytal gólman. Musím mu ale vytknúť okrem spomínanej situácie z 81. minúty jaho zahrávanie štandardných situácií. Navyše mu viditeľne nevyšlo niekoľko prihrávok po zemi či vzduchom, stalo sa aj, že mu lopta jednoducho ušla, no napriek tomu to bude na takúto známku.

Oxlade-Chamberlain – 7,0: Ešte pred rokom mohol len snívať o tom, že nastúpi v základnej zostave v dôležitom dueli Ligy majstrov. Dnes sa mu sen naplnil a nielenže sa príležitosti nezľakol, ale dokonca vsietil aj gól a podal vskutku obstojný výkon. Zapájal sa do útočných akcií, vedel dobre preniesť hru zo strany na stranu, snažil sa ťahať útoky po svojej strane a následne centrovať. Stihol predviesť svoju obdivuhodnú rýchlosť a mohol pridať i ďalší gól v 49. minúte, tento krát mu to ale nevyšlo. Pochválim ho ešte za zodpovedné bránenie, no na druhej strane mu musím vytknúť niekoľko chýb v podobe strát a nepresností, nevydarených pokusov o vysunutie či zbytočných technických kúskov. Bol predčasne striedaný, no za svoj herný prejav sa vonkoncom nemusí hanbiť – práve naopak.

Chamakh – 6,5: Nebol to zlý výkon. Neustále bol súčasťou výmeny lôpt so spoluhráčmi, napádal, vyhrával hlavičkové súboje a sklepával lopty hráčom v červeno-bielych farbách. Dnes sa prezentoval bojovným výkonom, pekným spracovaním, niekoľkými veľmi vydarenými prihrávkami a mal prsty v jednom z našich gólov. Dostával sa aj do zakončenia a hoci si ho obrancovia Olympiakosu dobre strážili, predsa mohol skórovať, chýbalo mu ale o čosi viac šťastia. Najprv mieril nepresne hlavou v 12. minúte a následne sa mu nevydarilo ani zakončenie v 24. minúte. Niektoré úmysly mu nevyšli podľa plánov a keďže v druhom polčase bol už menej výrazný ako v tom prvom, bol podľa môjho názoru v pravý čas správne striedaný.

Arshavin – 6,0: V prvých minútach zápasu sa mi dosť páčil, a to nielen kvôli „sviežemu“ účesu. Bojoval, snažil sa vyslať prekvapivú prihrávku po zemi alebo vzduchom, no množstvo z nich mu však na našu smolu nevyšlo. S jeho občasnými výpadmi po strane si súper poväčšine dokázal poradiť. V 55. minúte predviedol vtipné zakončenie, ktoré skončilo na hornej konštrukcii brány a v 69. minúte sa dostal opäť do dobrej šance, s ňou ale naložil veľmi zle. Navyše mal neraz príležitosť strieľať z prvej, namiesto toho ale zbytočne zasekával alebo nahrával. Je vidieť, že nemá dostatočnú sebadôveru. Pochválim ho za vybojovanie zaujímavej štandardnej situácie, ale vytknem mu nevydarené súboje jeden na jedného, niekoľko zbytočných strát a postrehol som aj jeho laxné pristupovanie k obrane, keď sme ho mohli vidieť len postávať a sledovať, ako si s tlakom poradia jeho spoluhráči. Pár minút pred koncom ho vymenil defenzívny Gibbs.

Ramsey – Začal zhurta a bol pomerne aktívny, pýtal si lopty a ponúkal sa do kombinácie. Párkrát odzbrojil súpera a vybojoval dobrú štandardnú situáciu pre svoj tím. Videli sme v jeho podaní aj nejakú tú pätičku, či defenzívnu činnosť a v neposlednom rade i zblokovaný strelecký pokus. Následne ale predviedol hneď niekoľko chýb, čím svoj dobrý nástup do duelu dosť pošramotil.

Van Persie – Po svojom príchode na ihrisko sa okamžite zapojil do kombinácií, vybojoval priamy kop v náš prospech, snažil sa o prihrávky a centre do 16-ky, s jeho snahou si ale súper vedel poradiť. Nevyhli sa mu ani chyby, tie ale boli ďaleko od našej svätyne. Nič závažné nepokazil, no ani nič svetoborné nepredviedol. Nemal na to však čas.

Gibbs – Naskočil miesto Arshavina a dostal sa do jedného brejku, ktorý sa snažil aj zakončiť, ibaže jeho strela bola zblokovaná obrancom hosťujúceho celku. Viac nestihol.

Milionárska Liga majstrov má za sebou druhé kolo skupinovej fázy, po ktorom sa Arsenal usadil na druhom mieste tabuľky za vedúcim Marseille, ktoré zdolalo v druhom zápase F-skupiny nemecký Dortmund rozdielom triedy 3:0. Z anglických zástupcov si však Arsenal ako jediný pripísal tri body, keď zdolal gréckeho majstra Olympiakos Pireus 2:1 po góloch letných posíl – Oxlade-Chamberlaina a Santosa. Výkon to možno opäť nebol najúžasnejší, ale v tejto fáze sú dôležité body, nie predvedený výkon.

Už túto nedeľu o 17.00 čaká na priaznivcov „Kanonierov“ lahôdka v podaní North London derby, keď si odvekí rivali zmerajú sily na White Hart Lane a že nepôjde len o samotný zápas a predvedený výkon, je všetkým jasné.

Dočítali ste ďalšie hodnotenie a budeme radi, ak svoj názor vyjadríte do diskusie. Ďakujeme za pozornosť a vidíme sa o pár dní.