Francis Coquelin

Hodnotenie hráčov po zápase: Tottenham

02.10.2011, 21:45 – johny7799, mexo1

Dnes čakalo na zverencov Arséna Wengera prestížne derby, v ktorom chceli nadviazať na tri víťazné zápasy v rade. Prípadná výhra mohla mužstvo nakopnúť ešte viac dopredu a dodať im psychickú pohodu, žiaľ nestalo sa tak a z White Hart Lane odchádza Arsenal so sklonenou hlavou a prázdnymi rukami.

Pre nestranného diváka to bol dnes určite veľmi pekný zápas s množstvom osobných súbojov, vypätých situácií či gólových príležitostí. Naši zakončovatelia si však neobuli strelecké kopačky a obrana robila hrubé chyby, niet teda divu, že mužstvá do kabín odchádzali za stavu 1:0 pre domácich.

V druhom polčase sme na okamih súpera zatlačili natoľko, že bolo len otázkou času, kedy to tam konečne spadne. Nakoniec to prišlo od Aarona Ramseyho - hráča, ktorému inak zápas veľmi nevyšiel. Následne sme mali šance duel otočiť, nevyužili sme ich, naopak Tottenham nezaváhal a skóroval.

Posledných dvadsať minút sme ale ešte mali možnosť s výsledkom niečo urobiť, ale namiesto toho, aby sme súpera opäť zatlačili, museli sme sa brániť, nevedeli sme si poriadne nahrať – jednoducho sme sa zas a znova psychicky zosypali. Navyše sa zranil Sagna, čo pre „Kanonierov“ znamená ohromné oslabenie.

Za dnešný výkon by sme našich chlapcov ohodnotili takto:

Szczesny – 7,0: No... opäť ho môžeme chváliť za veľa, veľa skvelých zákrokov, či už v prvom alebo druhom polčase, keď zneškodnil niekoľko tutoviek domácich. Skvele zasiahol v 7., 28., 57. minúte, keď fantasticky zoči-voči vychytal Adebayora. Ibaže v 73. minúte Wojto úplne podcenil strelu Kyla Walkera zo strednej vzdialenosti a zareagoval na ňu až príliš neskoro, no a tento moment rozhodol o tom, že z White Hart Lane odídeme naprázdno. Potom sa poľský brankár zaskvel aj pri strele Defoa z 83. minúty, no hádam zo všetkých dnešných striel a pokusov domácich pustil za svoj chrbát ten, čo vyzeral najľahšie. Pri prvom góle mu, samozrejme, nič nemožno vytýkať, možno by som ho ešte nepochválil za niektoré výkopy a odkopy, ale ak by nepodcenil strelu zo 73. minúty, o MotM by nebolo treba ani diskutovať. Aj tak však patrí dnes k tým lepším.

Sagna – 6,5: Dokým bol Bac na ihrisku, tak si Bale veľmi dovoľovať nemohol a často mal s francúzskym obrancom problémy a maximálne sa mu podarilo odcentrovať do územia nikoho alebo do náručia Szczesneho. Sagna predviedol niekoľko dobrých sklzov a odzbrojení, nerobil chyby pod tlakom a všetko s prehľadom vyriešil. Smerom dopredu sa snažil byť aktívny, dostal sa aj k niekoľkým centrom, no tie väčšinou končili na hlavách domácich hráčov. Možno nebude mať najčistejšie svedomie pri prvom góle, keď neskoro pristúpil k van der Vaartovi a už mu nestihol dostatočne včas zabrániť pri jeho pokuse, ktorý skončil v sieti. Čo nás však mrzí najviac, je zranenie, ktoré utrpel po vzdušnom súboji s Assou-Ekkotom a podľa rôznych zdrojov si Bac zlomil ihlicu (lýtková kosť). Dúfajme, že sa to nepotvrdí.

Mertesacker – 6,0: Bolo tam množstvo chýb, ale aj množstvo dobrých zákrokov. Rozhodne mal dnes Per práce vyše hlavy. Začnem skôr negatívami, ktoré sme mohli vidieť – niekedy nedostupoval v správny čas k hráčom, ktorí tak mohli zakončovať, a van der Vaart to využil v 40. minúte na prvý gól. Nenačasoval niektoré súboje a za faul na Defoa si v 32. minúte vyslúžil jasnú žltú kartu. Občas nahral aj do územia nikoho a zbytočne tak daroval loptu domácim. Na druhú stranu však predviedol niekoľko skvelých zákrokov a sklzov, keď vďaka svojej výške zachytil letiacu loptu cez naše pokutové územie, vyhral hlavičkové súboje a vedel prečítať hru a úmysel domácich. Boli tam však aj nedorozumenia so Songom, keď len po sebe pozerali a zrazu išiel Adebayor sám na bránu. Bolo to dobré aj zlé, viac nemám čo dodať.

Song – 6,5: V 7. minúte sa príliš nezaskvel, keď loptu poslal priamo na nohu domáceho hráča a len vďaka Szczesnemu sme neinkasovali. Dopustil sa aj niekoľkých faulov a taktiež niektoré veci neodhadol úplne najpresnejšie, no snažil sa a bojoval čo mu len sily stačili a má prsty v našom jedinom góle, keď po jeho fantastickej prízemnej prihrávke do pokutového územia stačilo Ramseymu vložiť do jeho prihrávky iba nohu a bolo vyrovnané. Taktiež niekoľkokrát dobre prečítal hru, vyhrával hlavičkové súboje a zblokoval niekoľko streleckých pokusov domácich. Celkovo potvrdzuje dobrú formu z posledných zápasov, ale dnes to tiež nebolo najideálnejšie.

Gibbs – 5,5: Takisto aj on odohral zápas s lepšími a horšími momentmi. Podarilo sa mu zblokovať niekoľko pasov, dobre odstaviť domácich hráčov a taktiež nerobil chyby pod tlakom, v pohode sa vedel uvoľniť a obtočiť okolo hráča, no miestami sa zabudol vpredu a Spurs tak mohli po jeho strane založiť a viesť protiútok a aj odcentrovať, čo nebolo najideálnejšie. Takisto sem-tam nezachytil hráča a akciu v pravú chvíľu a nestihol sa vrátiť, nespracoval jednoduchú prihrávku a dopustil sa aj faulov, ale tie boli čisto taktické. Smerom dopredu aktívny bol a vymyslel aj niekoľko dobrých akcií, no ani jeho centre neboli bohvieako úspešné.

Coquelin – 7,0: Prekvapilo ma jeho nasadenie, no už v úvode ukázal, že šancu nastúpiť dostal právom, keď v poslednej chvíli odzbrojil súpera a zabránil tak stopercentnej tutovke domácich. Následne vyhrával jeden súboj za druhým, vychádzali mu hlavičky, sklzy, prenesenie hry či prihrávky. Svojim dobrým čítaním hry neraz vystihol úmysel súpera a čisto ho odzbrojil. V druhom dejstve jeho výkon trochu poklesol, kopili sa chyby najmä v podobe nepresností, no čo sa týka defenzívnej práce, stále to bolo veľmi fajn. Vedel vybojovať loptu, ustáť súboje a to je na hráča v jeho veku a skúsenosťami obdivuhodné.

Arteta – 6,0: Snažil sa rozdávať lopty spoluhráčom, kombinovať, napádať rozohrávku a dá sa povedať, že mu to aj celkom išlo, najmä v prvom polčase. Jeho prihrávkam ale chýbal moment prekvapenia, priamočiarosť, od neho sa predovšetkým čaká smrtiaca finálna prihrávka a tie sme v jeho podaní akosi nevideli. Pochválim ho ale za to, že vybojoval niekoľko zaujímavých štandardných situácií, ich zahrávanie z jeho strany ale nebolo dobré, aj keď pokus z 23. minúty vyzeral veľmi nádejne. Vypomáhal v obrane, vyhrával hlavičkové súboje, no zároveň dosť strácal, pomerne často riskoval a v niekoľkých prípadoch mu chýbala presnosť. Spomeniem ešte zbytočný faul v jeho podaní, po ktorom nasledoval nebezpečný priamy kop. Dnes mu to veľmi nevyšlo, škoda.

Ramsey – 4,0: Veľmi nevydarený zápas v podaní tohto mladíka. Keby nedal gól, dostal by ešte nižšiu známku. Poďme ale postupne. Jeho laxný prístup k defenzíve, prihrávky do strany a dozadu a nezvyčajne zlé počínanie v 16-ke mi pridávali vrásky na tvári. Neraz mohol v určitej chvíli poslať spoluhráčov do prečíslenia, či nahrať do zakončenia alebo sám vystreliť, vždy v rozhodujúcom momente však zlyhal. V jeho podaní som napočítal obrovské množstvo strát, nepresností, zbrklostí či nevydarených úmyslov a neraz som si všimol, že jeho centre idú len tak na náhodu. Aby som iba nekritizoval, vyzdvihnem jeden ukážkový pas za obranu, občasné napádanie a odzbrojenie súpera, inak to ale bolo zlé a nebudem sa čudovať, ak nabudúce dostane šancu v základnej zostave niekto iný.

Walcott – 5,0: Pred reprezentačným trénerom na tribúne sa teda veľmi nepredviedol. Bol veľmi málo viditeľný, hoci sa zapájal do niektorých útočných akcií, jeho centre do 16-ky boli na pár výnimiek nedostatočné. Sem-tam mu nejaká prihrávka vyšla, z nej ale nič nepramenilo. Pravidelne sa dostával do zakončenia, okrem šance zo 16. a 34. minúty, ktoré len tak tak neskončili gólom, boli jeho zvyšné strelecké pokusy unáhlené, zbrklé a slabé. Navyše som postrehol aj niekoľko chybičiek, ktorými zabrzdil celú našu útočnú snahu. Myslím, že bol správne striedaný.

Van Persie - 6,0: Snažil sa ako sa dalo, v mnohých momentoch bol ale úplne sám a tak nečudo, že prišiel o loptu proti presile protihráčov. Kombinoval, zbiehal si pre lopty do hĺbky poľa, prihrával, vysielal spoluhráčov do šancí, vedel ustáť náročné osobné súboje, bojoval a dobre bránil pri rohu súpera. Musím mu vytknúť zlé načasovanie na výskok, pretože vpredu nevyhral snáď ani jeden hlavičkový súboj, navyše jeho preberanie lopty do behu dnes tiež nebolo veľmi slávne. Okrem toho sa mu nevyhlo niekoľko strát. Nesmiem zabudnúť ani na dve jeho zakončenia v 11. a 43. minúte, s tými si ale súper dokonale poradil. Na záver ho ešte pochválim za technické kúsky, bojovnosť a vybojovanú štandardnú situáciu.

Gervinho – 5,5: Tiež to nebolo Boh vie čo, ale zahral trochu lepšie ako jeho kolega na opačnej strane ihriska. Zapájal sa do útočných akcií, snažil sa potiahnuť útoky po strane či uvoľniť sa, jeho snaha ale často stroskotala na obrancoch súpera. Zo súbojov jeden na jedného zväčša vychádzal ako porazený a hoci neustále bojoval, vracal sa a chcel niečo vymyslieť, vždy to skončilo neúspechom a následnou stratou lopty. V 29. minúte mu Robin pripravil ideálnu príležitosť skórovať, Gervinho ňou ale trestuhodne pohrdol. Jeho ďalšie zakončenie v druhom polčase bolo veľmi slabé a brankár Tottenhamu s ním nemal žiaden problém. Videli sme ho aj v obrane, tam ale pár vecí vyriešil len s veľkou dávkou šťastia, inak mu to v defenzíve až tak nejde.

Jenkinson – Prišiel namiesto zraneného Sagnu, ale veľa vody nenamútil, skôr naopak. Bale mu asi trikrát vystavil jeho povestný taxík a Carl si aj dušu mohol vypľuť, za waleským krídelníkom nestíhal v žiadnom prípade. Navyše, nielen Bale mu robil vetry po pravej strane, hráči Tottenhamu ju po zranení Sagnu začali využívať omnoho viac a bolo to vidieť. Desím sa však toho, že ak je zranenie Sagnu vážne, že s Carlom to na pravej strane nemusí dopadnúť dobre.

Benayoun – Prišiel oživiť útok, no počas jeho pôsobenia na ihrisku musel viac brániť ako útočiť. V defenzíve si ale počínal fajn, v strede poľa vybojoval niekoľko lôpt, no ako som už povedal, smerom dopredu nevymyslel vôbec nič, a tak si svoju úlohu nesplnil. Okrem kombinácie za tých 18 minút stihol predviesť jednu zblokovanú strelu, faul a nevydarenú prihrávku priamo na kopačku súpera.

Arshavin – Po jeho príchode na ihrisko vyslal pár prihrávok, jeho spoluhráči ich však nezužitkovali. Bol súčasťou výmeny lôpt medzi hráčmi Arsenalu, ale ani on žiaden vietor do ofenzívy nepriniesol a hoci mal šancu založiť jeden nebezpečný protiútok, neurobil to, pretože trafil jediného hráča, ktorý mu stál v ceste. Dnes dostal na ihrisku málo času, snáď už nabudúce odohrá viac minút.

V poslednom zápase 7. kola čakala na fanúšikov Premier League lahôdka v podobe North London derby, v ktorom bol favoritom oprávnene domáci tím pod vedením Harryho Redknappa. Tottenham vstúpil do zápasu lepšie, čo potvrdil gólom van der Vaarta, no Arsenal na začiatku druhého dejstva stihol odpovedať vďaka Ramseymu a v nasledujúcich minútach bol pánom na ihrisku, lenže ďalšie možnosti a tlak nedokázal využiť a zákonite tak prišiel trest v podobe gólu Kyla Walkera, ktorý tak rozhodol, že fanúšikovia Arsenalu budú musieť zhltnúť ďalšiu horkú pilulku. K tomu sa ešte pridalo aj zranenie Bacaryho Sagnu, s ktorým to príliš dobre nevyzerá.

Na hráčov z celej Európy teraz čaká reprezentačná prestávka, keď sa definitívne rozhodne o účastníkoch EURA 2012 a po nej si Arsenal zmeria sily so Sunderlandom a v Lige majstrov zavíta do Francúzska na horúcu pôdu Marseille.

Ďakujeme vám za pozornosť aj po tomto nie príliš vydarenom zápase a budeme radi, ak svoj názor vyjadríte do diskusie. Vidíme sa o dva týždne.