Tomáš Rosický

Hodnotenie hráčov po zápase: Wigan

17.04.2012, 01:15 – johny7799, mexo1

Skvele rozbehnutý Arsenal privítal na svojej pôde zachraňujúci sa Wigan. Hoci boli „Kanonieri“ na domácej pôde favoritmi, súpera nemohli podceniť, pretože ten dokázal nedávno poriadne potrápiť Chelsea a navyše proti United získali naposledy všetky tri body. Dnes sa im opäť podaril husársky kúsok a z Emirates Stadium si odnášajú prekvapivo plný bodový zisk.

Nedostatočná dravosť, žiaden pohyb, individuálne chyby, nervozita, zbrklosť, výborný výkon Wiganu a svojim spôsobom aj rozhodca – to bol zlomok faktorov, ktoré zapríčinili dnešnú prehru so zachraňujúcim sa Wiganom. Je pravdou, že sme v prvom polčase nepodali dobrý výkon, ale aj ten by stačil na otočenie dvojgólového vedenia hostí. Avšak len Vermaelen dokázal presne namieriť a ostatní strelci svoje šance trestuhodne pozahadzovali.

Kto by bol povedal, že nie príliš oslnivý prvý polčas bude výkonnostne oveľa vydarenejší ako ten druhý. Hráči si nevedeli poriadne nahrať, boli frustrovaní, nedokázali si vypracovať tlak a nemali skoro žiadne vyložené šance. Naopak hostia hrali jednoducho a účelne a mohli pridať aj ďalšie góly. Výhru si zaslúžili.

Za dnešný výkon si naši hráči vyslúžia takéto hodnotenie:

Szczesny – 5,0: Ani Wojto nebude po dnešnom stretnutí príliš spokojný so svojim výkonom. Pri prvom góle mu je ťažko niečo vyčítať, veľa mu však nechýbalo, ale pri druhom mu lopta po centri nešťastne vypadla z rúk a dobiedzajúci Gomez ju upratal do siete. Wigan dokonale šokoval Arsenal, keď v rozmedzí dvoch minút dal dva góly a mohol pridať aj ďalšie, no buď sa hostia unáhlili alebo si Wojto s ich pokusmi poradil, ako napríklad so šancami Mosesa v 53. a 59. minúte. Inak už Wigan našu bránu nejako výrazne neohrozil, hoci sa niekoľkokrát nepríjemne hosťujúci hráči motali v okolí šestnástky a dnes im vychádzali aj brejky.

Sagna – 4,0: Takto zle ako dnes som Bacaryho už nevidel dlho hrať – dalo by sa povedať, že prvé dva góly idú na jeho vrub, keď pri prvom nedôrazne posúval loptu na van Persieho a pri druhom sa lacno nechal prejsť Mosesom, čo sa Sagnovi vo vlastnej šestnástke príliš nestáva. Navyše dostal žltú kartu, miestami mi pripadal, ako by mal nohy z olova a smerom dopredu až na pár centrov to nebolo tiež slávne. Dnes sa mu nedarila ani kombinácia podľa predstáv, bolo tam veľa chybných prihrávok a môže byť rád, že nebol aj vylúčený. Dúfam, že budúci zápas bude pre Bacaryho úplne iný a na trávnik vybehne ten Sagna, ktorého poznáme.

Djourou – 6,0: V podstate by sa dalo povedať, že nehral zle, a to aj napriek tomu, že sme dvakrát inkasovali. Pri prvom góle sa obaja stopéri zdržali vpredu, keďže sme mali rohový kop a pri druhom je stopérom vlastne ťažké niečo vyčítať. Johan sa však predviedol v celkom sympatickom svetle, párkrát dobre hosťom vypichol loptu, odzbrojil ich a jeho strela z 24. minúty volala po góle. Vzadu povyhrával hlavičkové súboje, zblokoval niekoľko lôpt a v druhom polčase sa už vlastne prispôsobil tempu. Nič výrazne riešiť nemusel, hostia si skôr dobre strážili loptu. Johan nesklamal, ale ani on nedokázal zabrániť dvom gólom v našej sieti. Dvadsať minút pred koncom ho nahradil Oxlade-Chamberlain.

Vermaelen – 6,5: Jednoznačne jeden z našich najlepších hráčov v dnešnom stretnutí. Ani on veľmi nemôže za góly v našej sieti a bol to vlastne Thomas, kto vykresal iskierku nádeje kontaktným gólom na 1:2, keď po dobrom centri Rosického nedal Al-Habsimu hlavou šancu. Často sme ho mohli vídavať vpredu, snažil sa pomáhať ofenzíve a vracal sa aj dozadu, ale želaný efekt to už do konca stretnutia neprinieslo. Vybojoval niekoľko lôpt, vo vzduchu nemal problém, no ani on sa chybám nevyhol a tiež ako keby sa prispôsobil fádnej hre. Ako som už napísal, robil čo mohol, ale prehru sme odvrátiť aj tak nedokázali. Určite však patril k trom najlepším hráčom.

Santos – 5,5: Začal dobrým centrom a vyhral aj hlavičkový súboj a smerom dopredu bol tiež veľmi aktívny, čo potvrdil aj niekoľkými streleckými pokusmi, lenže tie buď súper zblokoval alebo mierili tesne vedľa. Občas sa mu podarilo naraziť si loptu o súperovho hráča, vedel súpera aj odzbrojiť, no ani jemu sa nevyhli chybné prihrávky, horšie centre a pod. Dva góly ani jemu na kredite nepridajú, ale aspoň sa snažil po celý čas niečo vymyslieť a neustále sme ho mohli vidieť v prienikoch smerom dopredu, škoda však je, že ani jeden sme nedokázali využiť. Nebol to extra dobrý výkon, ale ani prepadák.

Song – 5,5: Možno sme si už zvykli, že skoro v každom zápase predvedie nejakú „Songovicu“, z ktorej vznikne gólová šanca a hoci sa dnes o ne pokúšal, vôbec mu nevychádzali a všetko zbierali protihráči. Je to defenzívny záložník a úlohy, ktoré mu tento post prináša, zvládol pomerne slušne. Odzbrojoval súpera, zbieral lopty v strede poľa, ale nepridal nič navyše. Jeho prihrávky boli čitateľné a navyše niekedy keď si potiahol loptu do útoku, pustil sa do presily a prišiel o loptu, čím nielenže zabrzdil celú akciu, ale aj vytvoril príležitosť pre Wigan. Okrem toho mu musím vytknúť aj fauly, pričom za štvrtý nedovolený zákrok mu rozhodca už musel udeliť žltú kartu. V obrane mu ale nemám veľmi čo vytýkať, pretože niekedy aj s prispením šťastia vyhral aj zdanlivo stratené súboje.

Arteta – Za tých 9 minút na ihrisku toho nestihol veľa, azda si len vymeniť pár lôpt so spoluhráčmi a vyslať jednu prihrávku do 16-ky. Potom sa žiaľ zranil a musel odísť z ihriska. Jeho zranenie vyzerá vážne a zdá sa, že si už Mikel túto sezónu nezahrá. Držíme mu palce, nech sa dá čo najskôr dohromady.

Rosický – 7,0: V prvom polčase výborný. On s Thomasom boli jediní, čo bojovali a nepristupovali k zápasu vlažne. Jeho pohyb, preberanie lopty, uvoľnenie sa a niektoré prihrávky po zemi i vzduchom boli priam vynikajúce. Jedna z nich dokonca mala prívlastok gólová, keď skvele našiel hlavu Vermaelena. Neustále sa pokúšal vymyslieť prekvapivú prihrávku, vedel si vypýtať štandardnú situáciu a jediné, čo mu za prvý polčas vytknem, bola šanca z 26. minúty, ktorá by sa mala premeniť i keď Robin mu to mohol nahrať aj lepšie. Po polčase pokračoval v sympatickom výkone, ale postupom času viditeľne na neho doľahla únava, začal strácať lopty, fauloval a v niektorých momentoch bol neviditeľný. Aj napriek tomu bol však našim najlepším hráčom. MOTM.

Walcott – 3,5: Spoločne s Bacarym boli dnes pre mňa veľkým sklamaním. Od úvodu mu nevychádzali úmysly, produkoval jednu chybu za druhou počnúc nepresnosťami a stratami a končiac zbrklým púšťaním sa do presily protihráčov. Pochválim ho za pár dobrých spracovaní, vybojovaných rohových a priamych kopov, napádanie a aj za občasne sľubné zakombinovanie so spoluhráčmi, celkovo ale nebol uvoľnený a živelný ako pár zápasov dozadu a vôbec mu nevychádzali súboje jeden na jedného. V 85. minúte by sa rútil sám na brankára, jeho prienik ale zastavil obranca Wiganu a hoci si Theo pýtal faul, píšťalka rozhodcu bola nemá.

Benayoun – 6,0: Podal dobrý výkon a vyslal dve nebezpečné hlavičky v 6. a 16. minúte, škoda len, že ich Ali Al Habsi vychytal. Pomedzi to sa mu na kopačky priplietli aj nejaké zaváhania, ale snažil sa, bojoval, pokúšal sa o prihrávky a napádal rozohrávku súpera. Po obrátke opäť podporoval ofenzívu narážačkami a dokonca aj vystrelil, jeho pokus bol ale zblokovaný. Vytknem mu ešte nejaké to nevydarené spracovanie, občasné prílišne dlhé držanie lopty, o ktorú potom zákonite prišiel a nie som si istý, či bude mať pri jednom z našich inkasovaných gólov úplne čisté svedomie. Celkovo si ale myslím, že patril k tým lepším a mohol tomuto zápasu ešte niečo ponúknuť, v 61. minúte ho ale nahradil Gervinho.

Van Persie – 5,5: Krásne bolo vidieť, ako bola na Robina naordinovaná osobka. Okamžite bol zdvojovaný a vtedy sa ťažko niečo vymýšľa, zvlášť keď jeho spoluhráči boli často bez pohybu a ani si nemal s kým naraziť. Napriek tomu vyslal viacero veľmi kvalitných prihrávok, vybojoval niekoľko lôpt, v 15. minúte sa dostával do šance, nespracoval však loptu ideálne a o osem minút neskôr vyslal krásnu strelu z diaľky, tú ale brankár Wiganu zlikvidoval. Vedel ustáť náročné súboje, ukázal aj nejaké technické kúsky, no viacero úmyslov mu nevyšlo, občas mu lopta ušla a v 46. minúte zahodil veľkú príležitosť, kým sa ale spamätal, loptu mu odkopli. Škoda, že niekedy radšej nahral, akoby sám vystrelil, možno by mu to tam predsa spadlo, žiaľ, nestalo sa tak. Bude to na takúto známku.

Ramsey – 4,5: Nahradil zraneného Artetu a spočiatku sa mu darilo celkom dobre, keď bol aktívny, vedel nájsť spoluhráča dobrou prihrávkou a vyšiel mu aj jeden prienik, no tradične sa mu nevyhli zbytočné straty, keď prišiel o jednoduchú loptu. Striedal lepšie momenty s horšími, raz mu niečo vyšlo, potom buď stratil alebo zle prihral. Po zmene strán nebol výrazný, ale to nikto, rovnako ako zvyšok sa prispôsobil statickému tempu hry, ale nečudujem sa mu, že nedokázal niekedy nič vymyslieť, pretože dnes všetci stáli a čakali, čo sa bude diať. Určite ho nepochválim ani za jeho tradičnú pätičku, ktorá mu opäť nevyšla. Začiatok bol celkom OK, ale postupom času mal Aaronov výkon klesajúcu tendenciu.

Gervinho – Vidieť, že nie je vo forme, pretože po svojom príchode našu hru takmer ani neoživil, mal pár pokusov o prienik, no väčšinou stroskotal. Navyše sa nevyhol ani chybným prihrávkam a tiež sa prispôsobil tempu hry.

Oxlade-Chamberlain – Po svojom príchode sa okamžite snažil rozhýbať našu hru a často to skúšal aj sám, no vždy neúspešne, keďže sa často púšťal do presily protihráčov a spoluhráči ako by sa mu ani neukazovali. Mal pár centrov, ale nič vážne z nich nevyplynulo.

V posledných týždňoch dobre hrajúci Wigan dokonale zaskočil aj svojho dnešného súpera, keď nečakane vyhral na pôde Arsenalu. Hosťom pomohli dva rýchle góly v úvode stretnutia, ktoré dokonale zarezali „Kanonierov“ a tí sa zmohli len na gólovú odpoveď v podobe Vermaelena. Dnes to nebol ten Arsenal z posledných týždňov, hráči boli statickí, bez pohybu a čo je prekvapujúce, nedokázali sme si vytvoriť ani poriadne šance. Aby nás táto prehra ešte nemrzela, hoci Wigan bol dnes lepší.

V sobotu čaká na Arsenal extrémne dôležitý zápas, keď Wengerovci o 13.45 na Emirates Stadium privítajú svojho rivala zo Stamford Bridge. Arsenal má pred Chelsea náskok 8 bodov, tá má však zápas k dobru a toto stretnutie veľa napovie o priebehu v záverečných kolách Premier League.

Ďakujeme vám za pozornosť aj po tomto nevydarenom stretnutí a veríme, že v ďalšom zápase to už bude o niečom inom, pretože nás čaká bitka o Londýn! Vidíme sa v sobotu.