Premier League (ilustrační foto)

Kluby jednají o finančním fair play i o videu

11.04.2013, 11:30 – Radek ŠamšaProfil na Twitteru / skysports.com, bbc.co.uk

Předsedové klubů nejvyšší anglické soutěže mají na čtvrtečním setkání v Londýně ratifikovat dohodu o zavedení finančních pravidel do Premier League a dát zelenou brankové videotechnologii, která má být v provozu již od příštího ročníku.

Nejsledovanější fotbalová soutěž planety je středem pozornosti i ve čtvrtek, kdy se její zápasy nehrají. Zástupci dvaceti ligových celků jednají v britské metropoli o finančním fair play. Předběžný návrh na zavedení FFP přitom v únoru jen těsně prošel schválením – třináct klubů hlasovalo pro, šest předsedů z Aston Villy, Fulhamu, Manchesteru City, Southamptonu, Swansea a West Bromu bylo proti. Funkcionáři Readingu se hlasování zdrželi, a pokud se přidají na stranu odpůrců, návrh bude smeten ze stolu.

Navzdory silné opozici generální ředitel Premier League Richard Scudamore očekává, že dohoda o zavedení finančních regulí bude na čtvrtečním jednání v Londýně ratifikována. Nová pravidla mají od nadcházejícího ročníku 2013/14 omezit výdaje klubů na finanční ohodnocení hráčů a hledět na dlouhodobou budoucnost celků, jejichž ztráty se ve třech letech mohou vyšplhat maximálně do výše 105 milionů liber.

Týmy, které vyplácejí svým zaměstnancům více než 52 milionů liber ročně, budou smět výdaje na mzdy v příštích třech letech navýšit pouze o čtyři miliony za sezonu (max. 52 milionů v sezoně 2013/14, 56 v sezoně 2014/15 a 60 v sezoně 2015/16). Toto omezení však nezahrnuje příjmy z reklamy a ze zápasů. Jen sedm prvoligových klubů v současnosti splňuje zmíněné podmínky.

Nedodržení finančních pravidel bude trestáno jinak než v případě FFP, které implementuje UEFA – zatímco od Unie evropských fotbalových asociací hrozí zákaz startu v evropských soutěžích, celkům Premier League budou odečítány body.

Jedná se i o videu

Kromě finančního fair play budou předsedové dvaceti celků hlasovat také pro zavedení brankové videotechnologie do nejvyšší anglické soutěže. Ve hře jsou dvě společnosti – britská Hawk-Eye, která zajišťuje například „jestřábí oko“ při tenisových utkáních, a německá firma GoalControl, jež obstará video na mistrovství světa v Brazílii.

Generální sekretář anglické Fotbalové asociace (FA) Alex Horne očekává, že kluby brankovou videotechnologii schválí a stihnou ji na své stadiony nainstalovat před startem nového ročníku. Sedmnácti celkům, které budou hrát Premier League i příští rok, a trojici postupujících z Championship má na zavedení stačit šest týdnů.

Hawk-Eye a GoalControl mají sledovat trajektorii míče pomocí několika kamer a sporné situace okamžitě vysílat v přímých přenosech do televizních přijímačů, případně na velkoplošné obrazovky přímo na stadionech. Rozhodčí pak bude o situaci informován prostřednictvím svých hodinek během jedné sekundy.

Branková videotechnologie má být přítomna ve Wembley už v polovině srpna, kdy se na největším anglickém stadionu hraje Community Shield.
 

Nejčtenější články

Kam pokračovat?
Reklama