Hráči Arsenalu

BLOG: Jak vypadá kádr po deadline day, aneb s čím vyrážíme za titulem

03.09.2013, 21:00 – fanoušek Quick

Máme 3.9., pár hodin po Deadline day, majitelé zakládají šekové knížky do šuplíků a manžeři zhodnocují kádr, se kterým si budou minimálně do ledna muset vystačit. To samé čeká i lodivoda Gunners AW, a to mě tak trochu inspirovalo k tomu, vžít se do jeho role a zamyslet se, kde bude mít příjemné starosti, koho dřív postavit a kde se naopak bude třást, aby se mu nikdo nezranil. Pojďme tedy na to:

Brankáři:

Základ: Wojciech Szczesny
Náhradník: Emiliano Viviano
Alternativa: Lukasz Fabianski

Mít dobře zajištěný post brankáře, je jeden ze základů moderního fotbalu. Hráči v poli se mohou přetrhnout, ale pokud nemají za zády jistotu v podobě kvalitního a sebevědomého golmana, na úspěch může tým zapomenout. To však není případ Arsenalu, jenž má podle mého názoru ve „Wojtovi“ jednoho z nejlepších pavouků v PL. K němu přivedl Arséne v Den D na hostování Emiliana Viviana, jenž se může pochlubit zkušenostmi ze Serie A, či mládežnických kategorií reprezentace Itálie. Navíc je tu i „věčný náhradník“ Fabianski, který dokáže zachytat, když dostane šanci.

Síla na tomto postu: 85%

Stopeři:

Základ: Thomas Vermaelen, Per Mertesacker
Náhradníci: Laurent Koscielny
Alternativa: Bacary Sagna

Už samotný počet hráčů pro tento post je alarmující. Pouze 3 typičtí stopeři v Áčku Arsenalu, to je samo o sobě málo, a když k tomu připočteme „talent“ playerů ze severu Londýna na zranění, začíná to zavánět velkým průšvihem. Útěchou nám může být fakt, že kvalitou tito 3 hráči patří mezi to nejlepší co PL nabízí a to jak do obrany, tak při standardkách před bránou soupeřů. Ale fakt, že už při 2. zápase sezóny musel AW postavit na stopera Sagnu, předznamenává strach, který nás minimálně do ledna bude provázet.

Síla na tomto postu: 80%

Krajní obránci:

Základ: Bacary Sagna,  Nacho Monreal
Náhradníci: Carl Jenkinson, Kieran Gibbs
Alternativa: Mathieu Flamini, Thomas Vermaelen

Co do počtu hráčů by tady neměl být problém. Zůstává však otázka, zdali je kvalita krajních obránců dostatečná na popasování se s těmi největšími kluby světa. Určitě si všichni dokážeme vybavit zápasy, kdy vzadu naši krajní beci byli soupeři buď pro smích, nebo vůbec nestíhali a když už se dostali před pokutovým územím soupeře k centru, pravidelně trefovali 1. clonícího hráče. Ale také známe ty případy, kdy nám dělali velkou radost, jak svou bojovností, tak střeleckými úspěchy. Snad ten 2. případ letos uvidíme častěji…

Síla na tomto postu: 75 %

Střední záložníci:

Základ: Jack Wilshere, Aaron Ramsey
Náhradníci: Mikel Arteta, Mathieu Flamini
Alternativa: Abou Diaby, Emmanuel Frimpong

Jestli mají někde v sestavě červeno-bílý přetlak, je to právě tento post. Do souhrnu jmen bych klidně ještě mohl připsat Tomáše Rosického, či Santiho Cazorlu, jelikož i ti by na tomto místě dokázali zahrát podle světových měřítek. Ale s přihlédnutím k tomu, že ze světového fotbalu začíná mizet pojem „defenzivní záložník“ a admirál Wenger nenechává svou loď za trendy pozadu, počítám mezi typické CM právě hráče, kterým není tolik cizí i buldočí bránění. V každém případě dle mého na této pozici nemá Arsenal v PL konkurenci.

Síla na tomto postu: 99 %

Ofenzivní záložníci:

Základ: Mesut Özil
Náhradník: Tomáš Rosický
Alternativa: Santi Cazorla

Pokud přivedete hráče za víc jak miliardu korun, budete určitě chtít prodat maximum jeho schopností, a tudíž ho necháte určitě hrát na jeho nejoblíbenějším postu. Pro Mesuta je to post ofenzivního kreativního záložníka. To znamená komplikaci pro „malého mozarta“, který teď bude mít zase o něco dál do základní sestavy, ale zápasů je tolik, že i on si určitě zahraje dost. Navíc rotace v ofenzivní fázi hry Arsenalu je tak velká a proměnlivá, že na tomto postu v jednu chvilku uvidíte Özila, za minutu tam bude Giroud sklepávat míč a za dalších 10 vteřin odtud bude střílet nabíhající Vermaelen.

Síla na tomto postu: 98 %

Křídla:

Základ: Theo Walcott, Santi Cazorla
Náhradníci: Alex Oxlade-Chamberlain, Ryo Miyaichi
Alternativa: Tomáš Rosický, Lukas Podolski

O kvalitách Thea Walcotta, či Santiho Cazorly není třeba se dlouho rozepisovat. Nic na tom nemění ani to, že španělský fotbalista bude hrát po příchodu Mesuta a zranění Lukase častěji právě na křídle, než na sebou preferované pozici tvůrce hry. Na lavici náhradníků čekají mladí vlčáci a dokáží zde zahrát i další. Na křídlech by bota tlačit neměla.

Síla na tomto postu: 90 %

Útočníci:

Základ: Olivier Giroud
Náhradník: Lukas Podolski 
Alternativa: Yaya Sanogo

Do seznamu se mi nevešli Bendtner a Park. U obou pochybuji, že dostanou větší šanci, pokud to nebude nezbytné. Dán už těch šancí měl několik a jeho slova se zatím ukázali být silnější než většina jeho činů. Park pořádnou šanci zatím nedostal a to přisuzuji tomu, že jeho kvalita zatím není dostatečná. Každopádně Oli je jasné číslo jedna pro tento ročník, což je podle mě dobrá volba, jen se modleme, aby se nám nezranil. Při absenci Podolskiho, který se má vrátit až kolem adventu, by to znamenalo velký problém, protože by tíha střelce padla na nováčka Sanoga a ten by pak mohl dopadnout velice podobně jako Chamakh...

Síla na tomto postu: 82 %

Závěrem ještě doplním, že celý tento článek je opravdu pouze mým subjektivním pohledem a takovým myšlenkovým pochodem. Sílu na jednotlivých postech jsem určoval jak podle kvality, tak podle četnosti možných variant na tu danou pozici. Jsem nakloněn jakékoliv konstruktivní kritice a budu rád, pokud si budete chtít o tomto tématu podiskutovat ;)

Článok je osobným vyjadrením autora a nemusí sa zhodovať s názormi redakcie a čitateľov.

Nejčtenější články

Kam pokračovat?
Reklama