Aaron Ramsey

Hodnotenie hráčov po zápase: Sunderland

14.09.2013, 19:50 – Ján Gábor, Peter Marko

Po reprezentačnej prestávke na všetkých fanúšikov Arsenalu a Premier League čakal ťažký duel na pôde Sunderlandu. V základnej zostave nastúpila aj rekordná posila – Mesut Özil, ktorý svoj debut okorenil asistenciou a víťazstvom v pomere 3:1.

Prvý polčas v našom podaní bol výborný, dominovali sme vo všetkých ukazovateľoch a už v úvode sme sa po osi Gibbs – Özil – Giroud dostali do vedenia. Mali sme viacero možností na zvýšenie náskoku, zakončovatelia však v dobrých pozíciách zlyhali. Dvakrát nebezpečne pohrozil aj súper, v prvom prípade lopta skončila na bránkovej konštrukcii a v tom druhom dobre vykryl Szczesny. Aj preto sa do kabín odchádzalo za stavu 1:0.

Po obrátke to bolo trochu horšie, súper bol oveľa nebezpečnejší a celé to vyústilo do pokutového kopu po naivnom sklze Koscielneho. Wojciech nemal nárok. Zase raz sme ale ukázali charakter a dvoma gólmi Ramseyho sme sa dostali na koňa a opraty zápasu sme z rúk už nepustili. Za stavu 2:1 sme mali aj trochu šťastie, že rozhodca nenechal domácemu útočníkovi výhodu, celkovo to ale bolo zaslúžené víťazstvo, ktoré nás posunulo v tabuľke smerom nahor.

Za dnešný výkon ohodnotíme našich hráčov takto:

Wojciech Szczesny – 6,0: V prvom polčase sa veľmi nezapotil. Sunderland sa k ničomu vážnemu nedostal a Wojtovu pozornosť vyskúšal iba prudkou strelou Altidore v 18. minúte. Inak sme domácich k ničomu nepustili, hoci v úvode po rohu hlavička domáceho hráča lízala brvno. Obrat však nastal po zmene strán, kedy sa domáci vrátili do hry rýchlym gólom z penalty, na ktorú Wojciech nemal najmenší nárok. Domáci boli nebezpečnejší, no často hrozili len po ofsajdových situáciách, čo Szczesneho nemuselo trápiť. Počiatočný tlak zo začiatku druhého polčasu však pominul a okrem jednej strely zamestnávali nášho brankára len odkopy a rozohrávka.

Carl Jenkinson – 6,5: V prvom polčase, ako aj po celý zápas, sa snažil podporovať ofenzívu, vymieňal si lopty so spoluhráčmi, hľadal lepšie postavených hráčov, no pozorná defenzíva Sunderlandu si na centre dávala pozor a nič podstatné sme z nich nevyťažili. Po zmene strán však prišla aj Jenkova chvíľa, keď na pravej strane zdvihol hlavu, prudkou loptou skvele našiel Ramseyho, ktorý bombou z voleja prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste. Smerom dozadu nemal väčšie problémy. Hoci niektoré situácie mohol riešiť lepšie a párkrát zbytočne odcentroval, celkovo podal solídny výkon.

Bacary Sagna – 6,5: V prvom polčase hral spoľahlivo, všetky lopty odvracal bez akýchkoľvek problémom do bezpečia. Vo vzduchu nemal problém ani s vyššími hráčmi a niekoľkokrát umne vystihol úmysel domácich a dokázal zblokovať niekoľko prihrávok či streleckých pokusov. Ťažšie to však defenzíva mala na začiatku druhého polčasu, kedy nás domáci dostali pod tlak a po zbytočnej penalte vyrovnali, no aj s prispením šťastia sme neskôr domácich umlčali. Bacary mal aj šťastie, keď po faule v 71. minúte na Altidora Martin Atkinson odpískal skôr a nenechal útočníka hostí dohrať, pretože by sme zrejme inkasovali. Sagna si však za faul vyslúžil žltú kartu. Bacary však niekoľkokrát dobre zasiahol, keď zblokoval záverečné pokusy domácich. Síce sa dnes obrana až tak nezapotila, nemala to miestami ľahké a určite sa dalo pár situácií vyriešiť lepšie.

Laurent Koscielny – 5,0: V prvom polčase nemal žiadne vážnejšie problémy, svoju prácu si splnil, lenže po zmene strán hneď v úvode nepochopiteľne fauloval v šestnástke zozadu Adama Johnsona, ktorý bol navyše už vo veľkom uhle a mal loptu na svoju opačnú, pravú nohu. Laurentovi absolútne nevyšiel sklz a bolo jasné, že rozhodca po tomto zákroku nezostane nemý. Za tento moment Koscielneho určite nepochválim, našťastie sme následnému tlaku domácich odolali, no bolo vidieť, že Laurent nesršal v druhom dejstve istotou ako v prvom. Avšak pripísal si aj on niekoľko dobrých zákrokov, no dnes ho určite nemôžeme veľmi vychvaľovať.

Kieran Gibbs – 6,5: Už na začiatku niekoľkokrát skvele odzbrojil súpera, nenechal sa oklamať domácimi hráčmi a vďaka ich slabému výkonu v prvom polčase sa mohol sústrediť aj na ofenzívu. Mal niekoľko dobrých momentov a snažil sa neustále zapájať do kombinácie. Hoci ani jemu sa z ľavej strany nepodarilo prekvapiť pozornú defenzívu domácich, neviedol si zle. Po zmene strán síce mohol riešiť niekoľko situácií smerom dozadu lepšie, celkovo podal slušný výkon.

Mathieu Flamini – 7,0: S jeho výkonom som veľmi spokojný a už druhýkrát v rade dokázal kritikom jeho návratu, že bude veľmi platným členom mužstva. Jeho pozičné postavenie a čítanie hry bolo veľmi prospešné najmä pri získavaní lôpt v strede poľa. Páčilo sa mi ako od prvej minúty burcoval a usmerňoval svojich spoluhráčov. Pripísal si veľké množstvo kvalitných obranných zákrokov a odkopov, bojoval, vedel roztiahnuť hru do šírky a bol silný aj vo vzduchu. Všetko však nebolo ružové v jeho podaní. Nevyšlo mu niekoľko prihrávok, ušla mu sem-tam lopta a navyše to občas prehnal s dôrazom a tvrdosťou, za čo si zaslúžene vyslúžil žltú kartu.

Aaron Ramsey – 8,5: Najlepší hráč dnešného zápasu. Jeho fyzický fond je obdivuhodný, nevypúšťa súboje a snaží sa počas celého zápasu. Odviedol dobrú prácu nielen vzadu, napríklad pri sklzoch, blokoch či úspešnom prerušovaní súperovej rozohrávky, ale aj vpredu. Neustále manévroval pred 16-kou Sunderlandu, pokúšal sa o zaujímavé prihrávky a hoci mu niekoľko úmyslov nevyšlo, nevzdal sa a skúšal to ďalej. Aby toho nebolo málo – vsietil dva neskutočne dôležité góly, pričom jeden bol krajší ako druhý. Ani jemu sa nevyhlo niekoľko zaváhaní, svojou aktivitou, napádaním a ziskom lôpt si to ale vynahradil. Good job!

Theo Walcott – 5,5: Áno, je rýchly a nebezpečný a robí problémy súperovej obrane v každom zápase a ani dnes tomu nebolo inak, hráč jeho kvalít by mal ale svoje šance premieňať. Dnes ich mal celkom päť a ani jedna gólom neskončila. Prvý pokus bol zblokovaný a následné príležitosti v 15., 28. 43. a 46. minúte buď zlikvidoval brankár alebo skončili tesne vedľa. Má šťastie, že ho dnes zastúpili kolegovia, to ale nič nemení na fakte, že v iných zápasoch by nás to mohlo mrzieť oveľa viac. Pochválim ho za pár dobrých uvoľnení a centrov a prihrávok, občas mal skvelý prvý dotyk s loptou, no na strane druhej viackrát chyboval, dostal raz Sagnu pod tlak a keď k tomu pripočítame mizernú efektivitu, bude to na takúto známku.

Mesut Özil – 7,5: Náš najlepší hráč v prvom polčase. V úvodných minútach sa trochu oklepával, ale rýchlo sa z toho dostal a pravidelne ukazoval náznaky svojej geniality. Počnúc technickými kúskami, narážačkami a končiac vynikajúcimi prihrávkami. Jedna z nich mala prívlastok gólová a keby Theo lepšie zakončoval, mohol mať asistencií pokojne aj 3 alebo 4. Takisto mal prsty aj v treťom góle, a tak môže svoj debut hodnotiť na výbornú.  Pokúšal sa aj sám o zakončenie, strela v 26. minúte ale nemala dostatočnú razanciu a tá zo 45. minúty bola zblokovaná. Spomeniem ešte niekoľko vybojovaných priamych kopov  a vynikajúce spracovanie. Po obrátke to bolo trochu horšie, ale niet sa čomu diviť, Mesut bol chorý a jeho štart bol otázny, takže je logické, že nemohol tak dlho vydržať makať na sto percent. Z toho pramenilo aj pár zaváhaní. Dokázal, že je world class a nestranný pozorovateľ, by si možno ani nevšimol, že absolvoval s mužstvom len jeden tréning.

Jack Wilshere – 7,0: Po reprezentačnej prestávke bol pod paľbou kritiky, avšak Jack na ňu zareagoval veľmi dobre, pretože dnes proti Sunderlandu podal sympatický výkon. Bol skvelým partnerom do kombinácie, viackrát pekne potiahol útok, vedel si vynikajúco preberať loptu, získal pár štandardných situácií a nerobilo mu problém preniesť hru zo strany na stranu.  Snažil sa, bojoval a pokúšal sa o prihrávky po zemi i vzduchom. Ne kredite mu uberá viacero nevydarených úmyslov a chýb v podobe strát a nepresností. Celkovo to ale bolo slušné.

Olivier Giroud – 7,5: Pokračuje v dobrej forme a opäť zaznamenal pekný gól. Okrem toho na jeden aj asistoval a s bilanciou 1 + 1 patril jednoznačne k najlepším hráčom. V druhom polčase mal ešte dve črtajúce sa príležitosti, prvá ale bola zblokovaná a tá druhá mu 90. minúte mu ideálne nesadla. Bol silný vo vzduchu, chrbtom k bráne, pekne kombinoval, napádal a jeho narážačky a prihrávky boli vskutku výborné. Jeho prvý dotyk s loptou je každým zápasom lepší. Žiaľ, nemôžem ho len chváliť. Po jednom jeho prehranom hlavičkovom súboji v obrane nastrelil súper brvno, fauloval, nevyšlo niekoľko zámerov a pripísal si aj iné chybičky. V konečnom zúčtovaní ale môže byť spokojný.

Thomas Vermaelen – Po zranení naskočil do hry prvýkrát a hneď zablokoval pas domácich. Viac však riešiť nemusel, no sme radi, že máme nášho kapitána opäť na ihrisku.

Nacho Monreal a Chuba Akpom – Bez hodnotenia.

Prvý zápas a hneď prvá asistencia na gól. Taká je bilancia Mesuta Özila z premiérového vystúpenia v drese Arsenalu. Nad všetkými však vyčnieval skvelý Aaron Ramsey, vďaka ktorého dvom gólom pokračuje Arsenal vo víťaznom ťažení. Pre Arsenal to bola navyše ôsma výhra v rade na súperových ihriskách.

Najbližšie sa zverenci Arséna Wengera predstavia v stredu v Marseille, kde načnú skupinovú fázu Ligy majstrov. Zápas má výkop tradične o 20.45.

Ďakujeme vám za pozornosť a budeme radi, ak vyjadríte svoj názor do diskusie. Vidíme sa v stredu.