Olivier Giroud

Hodnotenie hráčov po zápase: Dortmund

23.10.2013, 00:45 – Ján Gábor, Peter Marko

Po dvoch víťazstvách v Lige majstrov tentokrát na Wengerovu družinu čakal na Emirates Stadium minuloročný finalista tejto prestížnej súťaže. „Kanonieri“ však na nemeckého giganta nedokázali vyzrieť a prehrali v pomere 1:2.

Od úvodného hvizdu to bol z našej strany trochu rozpačitý výkon a keď k tomu pripočítame dobrý výkon Dortmundu v podobe dobrého pohybu, vysokého napádania a vyčkávanie na chyby zo zabezpečenej defenzívy, bolo logické, že hráči s kanónom na hrudi skôr či neskôr kapitulujú. To sa aj stalo v 16. minúte a nemecký veľkoklub sa tak dostal rýchlo na koňa.

Postupne sme sa pozviechali a vypracovali si aj dobrú šancu, Rosického pokus ale zastavil obranca na čiare a radovať sme sa mohli až v 41. minúte, kedy brankárovu chybu využil Giroud. Celkovo bolo trochu sklamaním, že v súboji dvoch natoľko ofenzívnych tímov, diváci neboli svedkami toľkých gólových príležitostí.

Po obrátke to opäť nebol dobrý herný prejav z našej strany, súper bol na tom vynikajúco fyzicky a misky váh sa na našu stranu priklonili až s príchodom Satiho Cazorlu. Gólové príležitosti však naši hráči nevyužili a súper z ojedinelej skóroval. Bola to lekcia z efektivity v podaní Borussie, ktorá poriadne zamiešala kartami v skupine F.

Za dnešný výkon ohodnotíme našich hráčov takto:

Wojciech Szczesny – 5,5: Ťažko niečo hodnotiť, pretože celý zápas sa zaobišiel až na góly bez výraznejších príležitostí, hoci na oko bol Dortmund na tom takticky lepšie, z dobrého pressingu si šance takmer nevytvoril. Pri Mchitarjanovej strele nemal náš brankár najmenší nárok a po brejku v závere zápasu bol proti strele Lewandowského takisto bezmocný, keď jeho krajan z prvej trafil loptu k bližšej tyčke. Inak sa Dortmund k žiadnej väčšej príležitosti nedostal a aj preto Wojtovi ťažko niečo vyčítať. Inak si so všetkým ostatným poradil, pri góloch to mal však veľmi ťažké.

Bacary Sagna – 5,0: V úvode pokazil svojou nerozhodnosťou brejk, keď preváhal správny moment na center a stratil loptu. Takisto mu nevyšlo niekoľko prihrávok a centrov, ale všetko si vynahradil v 41. minúte, keď jeho loptu do vápna neodhadli Subotič s Weidenfellerom, čo využil Giroud na vyrovnávajúci gól. Smerom dozadu to bolo viac-menej fajn, vo vzduchu si poradil vo väčšine súbojov, lenže pred osudným brejkom Dortmundu sa pozabudol po našej akcii vpredu a nikým nekrytý Lewandowski rozhodol. Snahu mu uprieť nemožno, zúčastnil sa na niekoľkých dobrých kombináciách, ale mal už aj ďaleko lepšie zápasy.

Per Mertesacker – 6,0: Veľmi mu nemožno čo vytknúť, vzadu si svoje odrobil, snažil sa pristupovať čo najrýchlejšie k hosťujúcim hráčom, ale rýchlostne mu narobili problémov viac než dosť. Niekoľkokrát dobre zasiahol, dokázal si poradiť s Lewandowským a vo vzdušných súbojoch bol istý. Pri druhom góle mu ťažko niečo vyčítať, Dortmund vletel do našej rozhodenej obrany, ale inak sme až na dva nešťastné momenty hostí k ničomu vážnemu nepustili, a to aj hlavne vďaka výkonu oboch stopérov.

Laurent Koscielny – 6,5: Z obrannej štvorice bol dnes najlepším hráčom, dirigoval celú defenzívu, vrhal sa strmhlav do súbojov a ako niekoľko úderov rozdal, tak niekoľko ich aj sám dostal. Zabolel najmä lakeť od Lewandowského. Vo vzduchu bol dominantný, rozohrávka mu vychádzala fantasticky, o čom svedčia aj štatistiky a čítanie hry bolo opäť bezchybné. Niekoľkokrát dobre prečítal úmysly hostí a raz nás zachránil od veľmi nebezpečne vyzerajúcej akcie, ktorá sa mohla skončiť veľkou šancou Dortmundu. Predviedol niekoľko umných sklzov, snažil sa podporiť aj ofenzívu, ale výpady si veľmi nemohol dovoliť. Niekoľkými zákrokmi potvrdil svoju triedu, ale bohužiaľ, všetko kazí smolný moment z 82. minúty.

Kieran Gibbs – 6,0: Aj on sa ukázal v dobrom svetle, plnil si defenzívne pokyny, zastavil niekoľko prihrávok a prienikov, ale smerom dopredu to mal veľmi ťažké. Dortmund dnes plnil taktické pokyny do bodky a fantastickým napádaním nás v prvom polčase takmer k ničomu nepustil. Ak sa už dostal k nejakým centrom, väčšina z nich nenašla svojho adresáta, resp. mierili úplne mimo. Dnes mu to išlo viac v obrane, v druhom polčase sa hneď v úvode uviedol skvelým sklzom v našej šestnástke. Osobné súboje zvládal celkom dobre, vystihol niekoľko lôpt, no ani on nestihol zabrániť centru Grosskreutza pred druhým, rozhodujúcim gólom. Celkovo však možno hodnotiť jeho výkon v pozitívnom svetle.

Mikel Arteta – 7,5: Patril k najlepším hráčom, bol to z jeho strany naozaj zodpovedný a profesionálny výkon. Vedel telom odstaviť protihráča, zachytil veľkú kopu rozohrávok, vynikajúco bránil nielen po zemi, ale i vzduchom a jeho čítanie hry a prehľad boli naozaj výborné. Nevyhlo sa mu zopár menších zaváhaní či fauly, ale vynahradil si to skvelými sklzmi, prenesením hry, zvládnutými osobnými súbojmi a v neposlednom rade i niektorými kvalitnými prihrávkami, ktoré nesmerovali len do šírky, ale aj dopredu. Dobrý výkon.

Aaron Ramsey – 4,0: Jednoznačne najväčším sklamaním tohto duelu. Už od začiatku pôsobil trochu nevyrovnane a hoci sa oklepal, pripísal si pár pekných prihrávok, obranných zákrokov či vybojovaných lôpt, v 16. minúte však prišiel ten moment, ktorý pravdepodobne ovplyvnil celý jeho ďalší výkon. Dopustil sa totiž fatálnej chyby pred našim pokutovým územím, z ktorej pramenil súperov prvý gól. Od tej doby sa mu na kopačky prilepilo až príliš veľa zbrklostí, nepresností, strát a iných zaváhaní, ktorá na neho v utorňajší večer vrhli veľmi negatívne svetlo. Jeho výkon akoby odzrkadľovala strela v jeho podaní z 31. minúty. Pochválim ho akurát za niektoré prihrávky a bránenie, celkovo to ale nebolo dobré a bol súci na striedanie už skôr, než v 86. minúte.

Tomáš Rosický – 7,0: Začal dosť rozpačito, veľmi rýchlo sa však z toho dokázal dostať. Vybojoval viacero štandardných situácií, vyslal nejednu veľmi dobrú prihrávku po zemi i vzduchom, bol vhodným partnerom do každej kombinácie, vedel sa pekne obtočiť okolo protihráča, zvládol viacero súbojov a v 38. minúte sa dostal do vynikajúcej príležitosti, jeho dobrú strelu však vychytal obranca Dortmundu. Viackrát dokázal jediným dotykom vyslať spoluhráča do protiútoku a nebyť viacerých nevydarených úmyslov, občasných prihrávok do územia nikoho, žltej karty a iných strát, mohla to byť vyššia známka. Každopádne sa nemá za čo hanbiť.

Mesut Özil – 6,0: Dva rozdielne polčasy! Tak môžeme charakterizovať herný prejav nemeckého reprezentanta. Zatiaľ čo v tom prvom ďaleko zaostával za očakávaním, bol málo viditeľný a na pár výnimiek sa mu zväčša nedarilo, po obrátke to bol však úplne iný hráč. Vyslal niekoľko dobrých prihrávok, ukázal niečo zo svojej techniky, dobre kombinoval so spoluhráčmi, bol omnoho aktívnejší a vďaka tomu sme získali minimálne rohové kopy. Ani v druhej polke sa mu nevyhli určité chyby, azda najvážnejšia bola faul tesne pred našou 16-kou, z ktorého pramenila nielen žltá karta, ale aj nebezpečná štandardka. Bude to len na takúto známku.

Jack Wilshere – 5,5: Ani on toho v prvom polčase veľa nepredviedol, nevychádzalo mu spracovanie, súboje 1 na 1 či rôzne ďalšie úmysly. Pochválim ho akurát za snahu a pár prihrávok. Po obrátke to bolo lepšie, viac sa mu darilo v osobných súbojoch, zapájal sa do obrany, snažil sa, treba však povedať, že z jeho snahy nič nepramenilo. Niekedy sa vpredu ocital úplne sám a logicky na dobrej obrane súpera stroskotal. V 55. minúte ohrozil brankára, to by však muselo byť veľké šťastie, aby taký pokus skončil gólom. Nebol to najlepší zápas a navyše si z neho odniesol zdravotné problémy. V 58. minúte ho nahradil Santi.

Olivier Giroud – 7,5: Náš najlepší hráč. Nielenže vsietil náš jediný gól, ale zároveň bol nesmierne silný vo vzduchu a bojoval ako lev. Stiahol množstvo lôpt, zvládol niekoľko súbojov, zastihli sme ho aj v obrane, vedel si vynikajúco spracovať loptu, narážal si so spoluhráčmi, neraz sa dokázal aj individuálne presadiť a získal nejednu štandardnú situáciu v prospech mužstva. Jeho pekné momenty ale striedali zaváhania v podobe straty, nepresnosti či veľmi čitateľnej prihrávky. Určite sa mi nepozdávalo pätičkovanie pred našou 16-kou, napriek tomu všetkému si ale vyslúži honor MOTM.

Santi Cazorla – 7,0: Po jeho príchode sa naša hra viditeľne zmenila. Rozhýbal to, získali sme hernú prevahu – gólový efekt to však neprinieslo. On sám mohol napnúť sieť súpera, jeho strela z 69. minúty žiaľ skončila len na bránkovej konštrukcii a ďalšia bola zblokovaná. Pochválim ho za prihrávky, pasy, umnú kombináciu, zvládnuté súboje, no neopomeniem niektoré zaváhania, ktoré mu na konečnom ohodnotení ubrali.

Niklas Bendtner – Nestihol toho veľa, vidieť sme ho mohli akurát pri napádaní súperovej rozohrávky a nevyšiel mu jeden úmysel. Viac nemám čo hodnotiť.

Serge Gnabry – Bez hodnotenia.

Arsenal utrpel len druhú porážku v tejto sezóne a opäť na vlastnej pôde, keď po Aston Ville podľahol v Lige majstrov Dortmundu. Zverencov Arséna Wengera uštval takticky bezchybným výkonom nemecký tím, ktorý dýchal hráčom v červeno-bielych dresoch na krk celých 90 minút. Hoci si hostia nevypracovali žiadne vážnejšie šance, bohužiaľ, vyťažili z minima maximum.

Najbližšie sa Arsenal predstaví už v sobotu o 13.45, keď zápasom na pôde Crystalu Palace otvorí 9. kolo anglickej Premier League.

Ďakujeme vám za pozornosť a budeme radi, ak do diskusie vyjadríte svoj názor.