Olivier Giroud

BLOG: O utkání s Liverpoolem a obavách z protiútoků

02.11.2013, 22:15 – Radek ŠamšaProfil na Twitteru

Co se do komentáře nevejde, vejde se do článku. V něm hodnotím dnešní vítězný šlágr s Liverpoolem i problém současného Arsenalu.

Po nezdarech na přestupovém trhu jsem patřil k největším skeptikům. Úvodní zápas nového ročníku Premier League s Aston Villou, na který jsem mohl s partou kolegů z ARSENALsite.cz odcestovat, mě dorazil.

Nákup Mesuta Özila a následné výborné výkony mi vrátily naději. Naději v to, že letošní sezona bude jiná než ty předchozí. Před dnešním utkáním s Liverpoolem mě ale opět přepadla skepse. Marodka se opět rozrostla a před veledůležitým kláním se třetím celkem nejvyšší anglické soutěže Arsenalu chybělo osm hráčů.

Po prohře Chelsea v St. James‘ Parku jsem si říkal, že se dnes definitivně vrátí syndrom předchozích ročníků, kdy jsme nedokázali na ztráty klubů z popředí reagovat. Opak je pravdou a po přesvědčivém vítězství 2:0 nad Liverpoolem, na který jsme měli před střetnutím náskok pouhých dvou bodů, jsem znovu pln optimismu.

Arsenal je prvním klubem, jemuž „Reds“ letos nevstřelili branku, když měli na hřišti Luise Suáreze s Danielem Sturridgem. Obavy z ofenzivního dua úplně vymazala obrana, která podala fantastický výkon. Vyzdvihnout zaslouží celá čtveřice, přestože jsem si před zápasem přál, aby místo Pera Mertesackera kvůli rychlostnímu rozdílu nastoupil Thomas Vermaelen.

Výborně se předvedla i defenzivní složka zálohy, která naprosto dala zapomenout na absenci Mathieu Flaminiho a Jacka Wilshera. Mikel Arteta odvedl neskutečné kvantum černé práce, Aaron Ramsey „jezdil“ nahoru dolů a svou rostoucí výkonnost pečetil fenomenální trefou. Z ofenzivních záložníků nejvíce vyčnívala dvojice Tomáš Rosický, Santi Cazorla.

Mesut Özil byl v mých očích dnes nejslabším článkem „Kanonýrů“, přestože nijak zlý výkon nepodal. Možná to bylo způsobeno tím, že si ofenzivní trio dost často po jeho příchodu z Realu Madrid točí posty, a tak německý reprezentant neodehrál na své typické pozici pod hrotem tolik.

Největší pochvalu zaslouží Olivier Giroud. Na to, že vpředu nemá žádného parťáka, dnes podal naprosto výjimečný výkon. Snad všechny souboje vyhrál, kraloval ve vzduchu i v rozehrávce, působil výborně pozičně a nad každým jeho prvním dotykem s míčem jsem žasnul. MotM. Nepochybně. Roste z něj útočník světových kvalit.

Jediným trnem v oku mi opět byl protiútok Liverpoolu po jednom nepovedeném rohovém kopu. Přestože se defenziva výrazně zlepšila, kontry po standardních situacích jí dlouhodobě činí problémy.

Alan Hansen na to upozorňoval minulou sobotu v Match of the Day. Jako příklad uvedl gól obdržený od Evertonu v sezoně 2009/10, letos od Aston Villy z kopačky Antonia Luny a Artetovo vyloučení na půdě Crystal Palace. V čem je háček? V nedostatečném počtu hráčů, kteří zůstanou na polovině, když oba stopeři útočí, a v jejich poziční hře.

Dnes se opět stalo něco obdobného, když se do protiútoku hnal Jordan Henderson. Artetovo přihlížení a neuzavření volného prostoru bylo jediným kazem na jeho dnešním výkonu. Liverpool z toho nakonec nic nevytěžil. Naštěstí.

Jinak duel s „Reds“ nemohl nenadchnout. Po prohře v osmifinále Ligového poháru, jemuž přikládám takovou důležitost, že jsem v 70. minutě usnul, jsme odpověděli nejlepším možným způsobem. 

Up The Gunners!

Nejčtenější články

Kam pokračovat?
Reklama