Arsene Wenger

Nemáme co ztratit, ale šanci máme, věří Wenger před odvetou s Bayernem Mnichov

10.03.2014, 22:40 – Filip HarciníkProfil na Twitteru / arsenal.com, guardian.co.uk

Tým Arsenalu se od pondělka nachází v Mnichově, kde ho čeká osmifinálová odveta Ligy mistrů. V Allianz Areně se konala tisková konference, na které lodivod Arsenalu hovořil o šancích jeho týmu, rozhodčích a jejich rozhodnutí, ale také o Mesutovi Özilovi nebo o síle anglických týmů na evrospké scéně.

Zda výhra proti Evertonu v rámci FA Cupu pomůže týmu v zápase proti Bayernu...
Jsem na hráče velmi hrdý, přístup, touha po vítězství, neúnavná snaha útočit, týmový duch, to vše je samozřejmě potěšující. Byli jsme soustředění do poslední minuty a zaznamenali jsme inspirativní a přesvědčivé vítězství nad dobrým týmem, což je ještě lepší. Potřebovali jsme odpovědět nejen na neuspokojivý výsledek ze Stoke, ale také na neuspokojivý výkon. Tentokrát jsme hráli podle očekávání a to musíme v úterý večer zopakovat. 

Cením si hlavně toho, jak moc tým touží nepříznivý výsledek zvrátit. Nemáme co ztratit, ale snad se inspirujeme výkonem, který jsme podali (proti Evertonu - pozn. redakce), a dostaneme je pod tlak. Pak si myslím, že bychom mohli mít šanci.

O dobrém výkonu Özila, který skóroval po třech měsících...
Byl na tom daleko lépe fyzicky, přestože ve středu večer odehrál téměř 90 minut proti Chile. Byl to těžký zápas, ale někdy když máte dva těžké zápasy takto za sebou, pomůže vám to s regenerací. Líbilo se mi jeho zakončení, klidné a přesvědčivé. Skvěle si nabíhal a byl prostě výborný od první do poslední minuty. 

Zda už se oklepal z neproměněné penalty proti Bayernu Mnichov...
Hodně ho to psychicky poznamenalo. Měl pocit, že tým nechal ve štychu ve velmi důležité chvíli, takže to nepříznivě ovlivnilo jeho výkony. Nebylo to pouze kvůli fyzičce, ale také kvůli psychice. Někdy je rána na psychiku stejná jako fyzické zranění. Můžete o tom sice neustále mluvit, ale chce to prostě čas. Myslím, že už to překonal. V úterý večer bude mít dobrou příležitost ukázat, jak dobrým hráčem je.

O zlepšené formě a vývoji 25letého Mesuta Özila...
Chtěl bych, aby jsme zvládli najít správnou rovnováhu mezi tím být nahrávač a střelec. Momentálně je na tom zakončování o trochu hůř, jeho silnou stránkou je vytváření šancí. Ale je rychlý, mnohem rychlejší než si lidé myslí. Pokud se bude dostávat do správných míst, tak s jeho technikou a rychlostí, a také s podporou, které se mu od spoluhráčů dostává, může dávat góly. Chce dávat více gólů, o tom jsem přesvědčen.

Na fakt, že jeho tým je po víkendu favoritem na zisk FA Cupu...
Pohár je pohár. Víme, že náš semifnálový protivník, Wigan, je konzistentní, prokázali, že se dokážou vyrovnat s tlakem v pohárové soutěži. Způsobili velké překvapení, což je pro nás varováním, postoupit můžeme jen pokud podáme prvotřídní výkon. Pokud říkáte, že jsme favority, souhlasím s vámi, ale to nám zápas nevyhraje. Výhry zajišťuje předvedený výkon a na to se musíme soustředit.

O možném ústupu anglických týmu z evropského výsluní...
Věřím, že anglická liga je nejtěžší v Evropě. Podle mne se síla jednotlivých lig prokazuje spíše ve skupinové fázi soutěže, než ve vyřazovacích bojích. Je to ale těžké soudit. Manchester City hrál v deseti, stejně tak i my. Bayern je speciální tým, to nepopírám, jsou v dominantním postavení v celé Evropě. Mohou hrát o víkendu před zápasem v pohárové Evropě v lize proti jakémukoliv týmu a stejně ho vyhrají 3 nebo 4:1. Nebezpečí spíše vidím v tom, že v evropských pohárech vznikají dvě skupiny týmů - osm až deset týmů, které mohou vyhrát, a zbytek, který nemá šanci.

O rozhodčích v Lize mistrů, na které si stěžoval například Manuel Pellegrini...
Už několikrát jsme v Evropě hráli o deseti, za zvláštních okolností. Ve finále Ligy mistrů, teď proti Bayernu, předtím v Barceloně, když jsme na tom byli tak, že bychom postoupili. Doufám, že zítra dostaneme fér šanci hrát v jedenácti proti jedenácti až do konce.

Zda by zápasy Ligy mistrů neměli pískat jen rozhodčí z předních evropských lig (zítra utkání řídí norský sudí)...
Samozřejmě chcete dobrého rozhodčího a myslím, že čím obtížnější soutěž řídí, tím mají větší šance správně vyřešit situace, které mohou rozhodnout zápas. Ale podmínky budou stejné i pro Bayern. Někdy, když máte rozhodčího z lig, kde se nehraje tak rychlý fotbal... Každopádně neznám zítřejšího rozhodčího. Upřímně, nikdy na to před zápasem nekoukám. Někdy dokáže dostatek zkušeností rozhodčímu pomoct vyřešit obtížnou situaci. Nechceme, aby hráči, kteří si zaslouží být vyloučení, zůstali na hřišti, ale nechceme, aby byl zápas zabit poněkud podivným rozhodnutím. 

O šancích na postup do další fáze Ligy mistrů...
Dokázali jsme zde vyhrát už loni, takže víme, že to můžeme zvládnout. Statistiky jsou proti nám (zatím žádný tým v LM nedokázal postoupit, když po domácím zápase prohrával o 2 góly - pozn. redakce), ale například v roce 2003 jsme dokázali vyhrát 5:1 na Interu Milán a řekl bych, že jsme dokázali vyhrát všude v Evropě. 1:0 pro nás by rázem znamenalo, že jsme ve hře, takže se o to pokusíme. Skórovali jsme dvakrát během posledních pěti minut v zápase proti Evertonu, takže nemusíme být nervózní. Umíme být trpěliví. Bayern je sebevědomý, protože se mu daří, ale my máme skvělou příležitost něco dokázat. Jsem plně přesvědčen, že psychicky budeme připraveni podat co nejlepší výkon.

Nejčtenější články

Kam pokračovat?
Reklama