Wenger po výhře: Věřil jsem ve zkušenost svých hráčů

16.04.2014, 12:35 – Dominik BokůvkaProfil na Twitteru / arsenal.com

Arsenal v derby obstál. Domácí hráči potvrdili roli favorita a zaslouženě získali všechny 3 body po vítězství v poměru 3:1. Boj o čtvrté místo a zároveň i o bránu do Ligy mistrů tak zůstává i nadále velmi otevřený. O výhře nad West Hamem i o výkonu Podolskiho a Girouda se rozhovořil lodivod domácích Arséne Wenger.

O vítězství…
Byl to velký mentální test, ve kterém jsme uspěli. Působili jsme jednotně, disciplinovaně a odhodlaně. Inkasovaný gól pro nás byl velkou ránou. Na mužstvu ale bylo vidět, že se soustředí od první do poslední minuty. Pomalu jsme pracovali na výhře, která ve výsledku byla rutinou.

O střelcích…
Když se nám nedařilo a sebevědomí opadalo, nejvíce trpěli právě útočníci, kteří jsou zodpovědní za střílení branek.  Proto je nutné sebevědomí opět pomalu nabývat právě pomocí takových výsledků, jakého jsme dosáhli.

O výběru sestavy…
Byl to poměrně risk. Tak starý tým pod mým vedením snad ještě nenastoupil. Věřil jsem zkušenosti mých hráčů. Třicátníci mají dostatek zkušeností na to, aby si poradili s takovým tlakem, jakému jsme v tomto utkání čelili.

O Giroudově gólu…
První dotek byl vynikající. Co se mi obzvlášť líbilo, bylo, že si nejprve tělem udělal prostor, poté následoval skvělý první dotek a dobré zakončení.

O Giroudově pogólové úctě směrem k obětem Hillsborough…
Olivier je skvělý člověk se skvělou mentalitou. Prožil si své, jak jistě dobře víte. A myslím, že na jeho výkonech to bylo nějakou dobu znát. Teď na něm ale bylo vidět, že je odpočatý a odhodlaný jít do boje. Během poločasové přestávky byl velmi smutný z toho, že neproměnil stoprocentní šanci. V druhé půli ale prokázal svoji mentální sílu.

O hře na dva útočníky…
Přemýšlím o tom. Ale mám hodně ofenzivních hráčů, kteří chtějí všichni hrát ve středu pole. Lukas je momentálně jediný, kdo může hrát na křídle. Rosický je středopolař, stejně tak Cazorla. Když není k dispozici Walcott, je to těžké.

Na otázku, zda chce Podolski hrát na hrotu…
Párkrát jsem jej na hrot postavil a přišlo mi, že si příliš chodí pro míč. Hrál spíše jako podhrot, než klasický hrot. Lukas dokáže díky síle střely a krátkému nápřahu velmi efektivně zakončit. Proto si svoji šanci zaslouží.

O netradičních devadesáti minutách pro Podolskiho…
Ne vždy je střídání spojené s výkonem v zápase. Třeba v sobotu tomu tak bylo. Jindy spíše taktizujete a za stavu 3:1 chcete posílit obranu a výsledek udržet. V podstatě pokaždé je důvod ke střídání jiný.

O důležitosti výhry…
Nakopne nás to psychicky. Sobotní utkání FA Cupu i zápas s West Hamem nám výrazně přidají na sebevědomí. Máme výhodu v tom, že jasně víme, že musíme vyhrát. To je pro nás povinnost.

Na otázku, zda budou čtyři výhry stačit…
Nezávisí to pouze na nás, ale pokud vyhrajeme všechna čtyři zbývající utkání, pak máme velkou šanci.

O penaltovém faulu na Jarvise…
Jsem vděčný za to, že Jarvis souboj ustál. Nemyslím si, že to byl faul na penaltu, ale ke kontaktu určitě došlo. Kdyby však útočící hráč spadl a zahrál divadlo, je možné, že by pokutový kop opravdu byl nařízen.

O výhledu na zbytek sezony…
Nabídnete-li mi v Premier League nějaký lehký zápas, s velkou grácií jej přijmu. Tuto sezonu jsem ale žádný taková nezaznamenal. Víme, že musíme vše vyhrát a doufat v zaváhání Evertonu. Zaměřme se ale na svoji hru a nesoustřeďme se příliš na Everton. Zásadní je vyhrát následující čtyři utkání, pak teprve můžeme hledět na výsledky ostatních.

O Diabym a Özilovi…
Abou se ve čtvrtek vrací zpět do plného tréninku. Zda v této sezoně ještě nastoupí, to je velmi těžké odhadnout.  Už je tomu více, než rok, co naposledy zasáhl do soutěžního utkání. Fyzicky vypadá v pořádku, ale potřebuje odehrát jeden dva zápasy za rezervu, než bude připraven nastoupit za první mužstvo. Mesut by měl být o víkendu k dispozici.