Šest ročníků, tři vítězové. Kdo v minulosti ovládl Emirates Cup?

02.08.2014, 10:10 – Monika Gordíková / arsenal.com

Arsenal bude v závěru tohoto týdne už posedmé hostit turnaj s názvem Emirates Cup. Svěřenci Arséna Wengera ho v minulosti ovládli třikrát.

AS Monaco, Benfica a Valencia a samozřejmě domácí borci. Tradiční předsezonní prověrka bude mít i letos kvalitní obsazení. Na sever Londýna každý rok přijedou zvučné mančafty. Není divu, že listina dosavadních vítězů je hodně rozmanitá.

2007: Arsenal

Účastníky zahajovacího ročníku byly vedle Arsenalu týmy Paris Saint-German, Valencia a milánský Inter. Gunners vkročili do turnaje výhrou 2:1 nad francouzským celkem po trefách Mathieu Flaminiho a Nicklase Bendtnera. Nedělní vítězství Pařížanů 3:0 nad Valencií znamenalo pro Kanonýry jistotu, že pokud uspějí proti Interu, budou moci před nabitým stadionem zvednout nad hlavu trofej pro vítěze. Skóre finálového klání ale otevřel David Suazo a na úspěch Wengerových hochů by v tu chvíli vsadil málokdo, jenže zanedlouho vyrovnal Alex Hleb a v 85. minutě se parádně trefil Robin van Persie.

Konečné pořadí:
1. Arsenal
2. PSG
3. Valencia
4. Inter

2008: Hamburk

Na sever Londýna přijely těžké váhy v podobě Realu Madrid a Juventusu. Tyhle giganty doplnil v roli třetího hosta outsider z Hamburku. David Trezeguet z turínského výběru se postaral o historicky první prohru Arsenalu na Emirates Cupu a o teprve druhou ztrátu v jejich novém domově. Tento výsledek, v kombinaci s výhrou Realu nad HSV 2:1, znamenal, že Arsenal potřeboval urvat vítězství nad španělským velkoklubem a ještě ke všemu musel sledovat výsledek druhého utkání. Penalta Emmanuela Adebayora sice stačila na výhru nad Realem, ale odpoledne Hamburk přejel Juventus poměrem 3:0 a získal pohár.

1. Hamburk
2. Real
3. Arsenal
4. Juventus

2009: Arsenal

Arsenal v tomto roce přivítal PSG, Glasgow Rangers a Atlético Madrid. Právě výhrou nad Španěly zahájili Gunners turnaj. Náhradník Andrej Aršavin dostal Arsenal do vedení, když parádním volejem zužitkoval skvělou přihrávku Cesca Fabregase, ale German Pachecho vzápětí vstřelil vyrovnávací branku. Jenže ruský útočník měl svůj den. V nastavení si pohrál s gólmanem Sergiem Asenjem a přinesl tím Arsenalu plný počet bodů. Remíza 1:1 mezi PSG a Atléticem z nedělního rána rozhodla o tom, že jediným týmem, který by mohl domácí celek připravit o celkové vítězství, jsou skotští Rangers. Arsenal si ale se skotskými mistry pohrál. Po patnácti minutách vedli Londýňané 2:0 po gólech Jacka Wilsherea a Eduarda. Wilshere se pak trefil ještě jednou. Mladý Angličan odešel z obou duelů jako muž zápasu a prožil nezapomenutelný víkend.

1. Arsenal
2. Rangers
3. Atlético
4. PSG

2010: Arsenal

O rok později se Arsenalu podařilo trofej obhájit poté, co remizoval s AC Milán a porazil skotský Celtic. Nový člen týmu Marouane Chamakh poslal svým prvním gólem na Emirates Stadium Gunners do vedení proti Italům, ale Alexandre Pato vyrovnal. Arsenal získal pohár potřetí ze čtyř ročníků poté, co přežil soupeřovo zmrtvýchvstání. Arsenal po gólech Carlose Vely, Bacaryho Sagny a Samira Nasriho opouštěl trávník po prvním poločase s třígólovým náskokem. Celtic to ale nevzdal. V 72. minutě snížil zásluhou Daryla Murphyho a o deset minut později dostal na rozdíl jedné trefy díky Ki Sung-Yuengovi. Arsenalu se ale podařilo bláznivý závěr ustát. Čtvrtým účastníkem tohoto ročníku byl Lyon.

1. Arsenal
2. Lyon
3. Celtic
4. AC Milán

2011: New York Red Bulls

Štamgasty v podobě Gunners a PSG doplnili newyorští Red Bulls a Boca Juniors z Argentiny. Tento ročník tak působil hodně globálně. Všechno nasvědčovalo tomu, že Arsenal po trefách Van Persieho a Aarona Ramseyho srazí Argentince na kolena, ale Lucas Viatri a Pablo Mouche poté vyrovnali. V neděli přehrál PSG právě Bocu 3:0 a Arsenal to postavilo před hotovou věc: Chce-li znovu ovládnout svůj turnaj, musí porazit americký celek. K tomu ale nedošlo. Robin van Persie sice ve 42. minutě poslal Arsenal do vedení, šest minut před vypršením základní hrací si ovšem Kyle Bartley vstřelil vlastní gól a posunul tak na první místo Red Bulls.

1. Red Bulls
2. PSG
3. Arsenal
4. Boca

2013: Galatasaray

V roce 2012 měl Emirates Cup kvůli olympijským hrám pauzu, loni se ale vrátil v plné parádě s Neapolí, Galatasarayem a Portem. Arsenal začal proti Neapoli a musel dohánět. Italové totiž v první polovině dvakrát skórovali. V posledních dvaceti minutách se ale prosadili Olivier Giroud a Laurent Koscielny a nakonec došlo k dělení bodů. Díky výhodě v podobě odpoledního nedělního výkopu Arsenal věděl, že výhra nad Galatasarayem bude znamenat celkové vítězství. A vypadalo to slibně, když se ve 40. minutě trefil Theo Walcott, jenže to by na hřišti nesměl být Didier Drogba. Zkušený forvard se po přestávce dvakrát trefil a rozhodl o triumfu tureckého mužstva.