Sánchez dostane prostor spíše v neděli, oznámil na tiskovce Wenger

02.08.2014, 11:45 – Dominik Bokůvka, Filip Harciník /arsenal.com

Start Emirates Cupu je na spadnutí. Jako před každým zápasem „Kanonýrů", i dnes vám arsenalsite.cz poskytne transkript z předzápasových postřehů a komentářů Arséna Wengera. Co si myslí o výprodeji v Southamptonu? Jak je na tom Ryo? A jak boss hodnotí poslední roky v Arsenalu? Čtěte dále...

O hráčích z Latinské Ameriky…
Měli jsme tu na zkoušku minulý rok Pereze, záložníka. Jižní Ameriku pečlivě sledujeme, protože podle mě jsou na některých postech silnější než Evropané, hlavně v útoku. Pokud vyberete nejlepší současné útočníky, vyznívá to ve prospěch Jižní Ameriky, stejně tak i posty středních obránců. Zamlouvaly se mi výkony jihoamerických týmů na mistrovství světa, Kolumbie i Chile byly opravdu dobré týmy.

Jak nové posily ovlivnily mluvení v šatně…
Dlouhou dobu byla převažujícím jazykem francouzština, poté to byla hlavně němčina. Ale teď máme silnou španělskou kolonii, která vypadá dominantně, máme mnoho španělsky mluvících hráčů.

Zda se fanoušci mohou těšit na další posily, přestože už Arsenal přivedl čtyři nové hráče…
Jsem šťastný, že se mi povedlo udělat, co jsem chtěl, a jsem otevřený k dalším přestupům. Nesmíme zapomínat, že jsme teprve v půlce přestupového období. Dlouhé roky jsem před médii neseděl na začátku srpna a zároveň měl v týmu tolik nových hráčů. Oproti dřívějšku jsme trochu napřed, protože přestupový trh je otevřenější a hráči byli dostupní dříve, než v předchozích letech. Velké kluby své obchody uskutečnily brzy, a když někdo začne, ostatní se přidají, proto je to o něco rychlejší. Mnoho klubů se rozhodlo nakupovat před mistrovstvím světa, od jeho konce se toho zase tolik nestalo. Ale myslím, že v druhé polovině srpna bude na přestupovém trhu opět vysoká aktivita.

O situaci Thomase Vermaelena…
V současné době je Thomas zde, ale je na krátkou dobu zraněn. Může se stát, že odejde. A pokud se tak stane, musíme ho nahradit, protože je důležitým hráčem našeho týmu. Očekávám, že zůstane, ale je pravda, že minulý rok neodehrál moc zápasů. Pro mne je to důležitý hráč, ale nemohl jsem mu zaručit tolik zápasů, kolik chtěl loňskou sezonu odehrát.

O spekulacích spojujících Arsenal s Juanem Quinterou…
Je to nesmysl. Několik týdnů jsme údajně kupovali Balotelliho, ale na tom také nebyl ani kousek pravdy. Ne vše, co se píše, je pravda. Nechci vám říkat žádná jména, ale v současné chvíli se nesnažíme o nikoho konkrétního. Jestli jsme blízko? To záleží na tom, co si představuje pod pojmem blízko. Pro mne je to, když je dohoda na spadnutí, a v tom případě blízko nejsme.

O Calumovi Chambersovi…
Je to kvalitní hráč, zároveň ale také mladá naděje. Je to Angličan a doufám, že se v budoucnu dočká pozvání do anglické reprezentace. Z posledních dvou mistrovství světa jsme mohli vypozorovat, že ho vyhráli Španělé s šesti hráči z Barcelony, letos Němci s šesti hráči z Bayernu. Doufám, že příště vyhraje Anglie s šesti hráči z Arsenalu.

O Davidu Ospinovi…
Nemohu vám říct, kdy bude hrát, ale v současnosti musí bojovat o své místo. Jako brankář se mi líbí, je inteligentní, rychlý a ukázal, že se dokáže přizpůsobit. Přišel do Francie velmi mladý, dokázal se přizpůsobit a získal místo v reprezentaci. Ve Francii si ho velmi váží, je to příkladný profesionál, to mě přimělo ho získat. Doufám, že v budoucnu ukáže své kvality.

O Sánchezovi…
Je to útočník se skvělou koncovkou. Už v Itálii, kde jsem jej viděl osobně, mě velmi zaujal. V Barceloně to měl o něco těžší. Ale stejně těžké to má třeba i Neymar. Je tam Messi a podle toho se celá jejich hra odvíjí. Porovnejte Neymara v dresu Barcelony s Neymarem, který hrál za Brazílii na Mistrovství. Jsou to dva jiní hráči. Alexis může hrát jak na křídlech, tak na hrotu. I proto jsem jej podepsal. Momentálně jej budu nejspíše využívat na obou postech. Má podobné kvality jako Walcott – umí se velmi svižně dostat za obrannou řadu soupeře. Jeho náběhy pro nás budou velkým přínosem. V neděli prostor dostane, v sobotu spíše jen na pár minut.

O Ryovi…
Je stále zraněn a pro Emirates Cup určitě nebude k dispozici. O jeho budoucnosti nemá cenu mluvit, vrací se po těžkém zranění kotníku a stále není fit. Až se plně uzdraví, bude potřebovat značné herní vytížení.

O „výprodeji“ v Southamptonu…
Obdivuji práci, kterou v Southamptonu odvádějí. Když si představíte jejich loňský tým plus Walcott, Chamberlain a Bale, kteří všichni vzešli z jejich práce, tak mohli klidně hrát o titul v Evropské lize. Ale bohužel časy se mění a menší kluby jsou nuceny prodávat své hráče.

O částce, kterou Southampton prodejem hráčů vytěží…
Bude zajímavé sledovat, jak si povedou. Mají k dispozici hodně peněz a jejich scouting je velmi propracovaný. Bude velmi zajímavé sledovat, jak se v sezoně se ztrátou několika důležitých hráčů vypořádají.

O vyrovnanosti Premier League…
Řekl bych, že rozložení sil je o něco vyrovnanější, než bylo pět, šest let nazpět. Je to především díky Financial Fair Play, která zrovna nám výrazně prospěla. Znamená to, že máme větší finanční sílu, než jsme měli před pár lety. Poslední dvě sezony už jsme nebyli nuceni prodávat klíčové hráče. Předtím ano. To jsem jen seděl a přihlížel, jak hráči odcházejí. V hlavě jsem měl zoufalou myšlenku „kdo půjde další?“. Ale dokázali jsme se z této situace dostat. Jednou získáte skvělé akvizice a každý chce zůstat. Podruhé je tomu přesně naopak. Však to vidíte na Southamptonu. Řekl by si Schneiderlin o přestup, kdyby celý kádr zůstal pohromadě? Je to začarovaný kruh…

O svém působení v posledních, pro klub těžkých, letech…
Nikdy jsem se na nic nevymlouval. Vše jsem bral na svá bedra. Podpisem smlouvy jsem přijal tu výzvu a byl jsem si plně vědom, co vše může nastat. Osobně si myslím, že poslední 4 roky byly nejcitlivější a nejdůležitější v mé kariéře. Už při podpisu nové smlouvy jsem věděl, že mě nečeká nic snadného. Bylo velmi vzrušující vést klub pouze s omezenými zdroji. A jak že jsme si vedli? Jediné, co mohu říct, je, že jsme byli velmi konzistentní a dokázali se udržet ve špičce. K výhře titulu nám však kvalita chyběla.

O motivaci k dalšímu působení…
O motivaci jsem nikdy neměl nouzi. Vždy jsem chtěl zůstat. Ale zároveň jsem chtěl cítit, že jsem učinil správné rozhodnutí. Vyhráli jsme FA Cup. A teď chceme vyhrávat více a častěji.

Nejčtenější články

Kam pokračovat?
Reklama