Wojciech Szczesny

Hodnocení hráčů po zápase: Borussia Dortmund

17.09.2014, 01:05 – David LopaurProfil na Twitteru

První kolo skupinové fáze přichystalo Arsenalu německou Borussii, se kterou je si v lecčem podobný. Marodky obou celků jsou totiž téměř plné, nicméně hůře je na tom právě Dortmund, jemuž chybí několik klíčových opor. Jürgen Klopp je však známý tím, že nikdy neskládá zbraně a dokáže svůj tým perfektně přichystat za jakýchkoliv okolností.

A právě o taktice byl dnešní zápas, který naprosto nezvládl jak manažer Arsenalu, tak samotní hráči. Naprosto školácké chyby a ztráty míče, které při aktivním napadání soupeře předváděli hráči zálohy, ale taktéž obrany, nejsou na takto vysoké úrovni zase tak časté. Je s podivem, že při drtivé střelecké převaze německého týmu tak odjíždí Arsenal domů "pouze" s prohrou 0:2. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé výkony a bodové ohodnocení našich kluků.

Wojciech Szczesny - 7,0: Dnešní utkání nebylo o tom, kdo byl MOTM, ale o tom, kdo toho zkazil nejméně. A právě jediná chyba Wojciecha Szczesneho byla tou, která by mohla nějak negativně ovlivnit jeho celkovou známku. Jednalo se o situaci ze 71. minuty, kdy velmi riskantně odkopával míč, který trefil jen napadajícího Aubameyanga a následně se odrazil do zámezí. Jinak byl ale Wojtěch bezchybný. Skvělými zákroky se blýskl hned několikrát. První přišel v 28. minutě, kdy právě francouzského útočníka dokázal vychytat ve stoprocentní příležitosti. A v souboji tváří v tvář uspěl vícekrát, třeba ve velké šanci v 80. minutě, kdy výborně vyběhl a odhlavičkoval míč do bezpečí, přičemž doslova "sestřelil" též zmíněného fowarda. Co se týče obdržených branek, tak ani za jeden z gólů Wojta příliš nemohl, byť pravděpodobně situace u druhého šla řešit jinak. Je nutno ale konstatovat, že za dnešní výkon, kdy ho celé mužstvo nechávalo permanentně na holičkách, jej musíme pochválit.

Kieran Gibbs - 4,5: Paradoxně stál za oběma útočnějšími šancemi Arsenalu právě on, když dvakrát centroval do vápna Borussie, kde však velmi dobré míče nedokázal Welbeck zpracovat či zužitkovat. Samozřejmě i jemu se nevyhnuly chyby, ale dá se říci, že společně s Laurentem to byla ta část obrany, která snesla určitá měřítka. Co se obranné fáze týče, mohli jsme ho zaregistrovat při naprosté tutovce Mchitarjana ke konci zápasu, který mezi obránci mířil sám na bránu. Gibbs mu přímo za pět minut dvanáct vykopl míč zpod nohou. Je však s podivem, proč hráč Dortmundu nestřílel o několik chvil dříve, když k tomu měl ideální příležitost. Celkově však Kieran docela odehrál slušný zápas, což se však nedá říci o dalším z obránců.

Per Mertesacker - 3,0: V porovnání se svým stoperským kolegou opět horší. Letos ještě nebylo utkání, kde by s ním německý obránce držel krok. Naopak: Per jako na běžícím páse vytvářel hrubce, které musel řešit zbytek obrany, především francouzský stoper. Samozřejmě měl několik dobrých zákroků, třeba skluz proti Immobilemu ve vápně, který si už chystal míč ke střele. Je ale opět potřeba říci, že celá situace vznikla po jeho mizerné přihrávce. Další z neuspokojivých výkonů tohoto hráče, kterého tedy hodnotím touto známkou v celkovém kontextu zbytku týmu.

Laurent Koscielny - 4,5: První poločas odehrál velice dobrý a nebýt toho druhého, asi by s naším gólmanem soupeřil o ocenění MOTM, pokud tedy v tomto utkání můžeme tomuto ocenění takto vůbec říkat. Hned od počátku zápasu několikrát zastavil velice nebezpečné kolmice a přihrávku do zajímavých prostorů, skvěle blokoval centry a působil velmi sebejistě, ať už hovoříme o situacích z osmé anebo čtyřicáté minuty. Laurent ale byl i u inkasovaného gólu, ale je diskutabilní, jak velkou vinu na něm nesl. Byl totiž jedním z hráčů, kteří sprintovali od půlky společně s Imobillem, který následně vystřelil a také skóroval. Můžeme však polemizovat, co by se stalo, kdyby Laurent proti němu vystoupil dříve, nicméně domnívat se, že pokud by tak učinil, doběhl by italského útočníka Mertesacker, je asi jako spoléhání se na České Dráhy, že přijedou včas. Nepřijedou. Druhý poločas měl určitě horší, protože i na něj se přenesla "forma" zbytku týmu. V 58. minutě skrze něj Aubameyang trefoval břevno a i poté za něj chodily míče s neuvěřitelnou lehkostí. Pokud tedy učiníme z obou poločasů závěr, bude to tato známka.

Héctor Bellerín - 4,0: Těžké, velmi těžké to měl tento mladičký Španěl. Od přátelských utkání za A-tým prakticky nehrál a najednou šup a plav si v Lize mistrů, kluku. Dá se říci, že se s touto situací popral statečně, ale jednoduše na něm jde vidět, že postrádá zkušenosti. Pravda, že hodně situací řešil s přehledem, ale jakmile se dostal pod tlak, tak i on působil zbytečné a především nebezpečné ztráty míče. Taktéž bych mu vytkl, že se velmi často přesouvá podporovat útok, avšak poté je na jeho místě dosti velká trhlina, které dnes ve velkém využívali hráči domácích. Nebylo to nejhorší, přihlédneme-li k věku a zkušenostem, ale posty obránců při takto velkých utkáních jednoduše nejdou zalepit tak snadno.

Mikel Arteta - 2,0: Tak jak povětšinou patřím k jeho zastáncům, tak dneska krásně namazal těm, kteří jeho výkony kritizují již dlouho. A mají proč. Hned v páté minutě nepochopitelně upadl při přihrávce spoluhráčů, načež se Borussia dostala to velmi nebezpečného kontru. A takovýchto situací zavinil dnes Mikel asi pět. Několikrát doslova namazal soupeři. Poprvé z toho byl druhý gól, podruhé Mhikitaryan střílel lehce nad břevno a španělský internacionál si tak mohl oddechnout. Ale prakticky není zač ho pochválit. Nedařila se mu rozehrávka, útoky zastavoval jen za cenu faulů a tu černou práci, kvůli které na hřišti je, neodváděl pro jistotu vůbec nikdo. Správně byl na konci utkání střídán kvůli posílení ofenzívy, ale dnes měl být stažen daleko dříve.

Jack Wilshere - 5,0: Dnes nejlepší z celé zálohy. Bojovnost, kterou se prezentoval proti Manchesteru, mu zůstala a on tak předváděl výborné zákroky proti hráčům soupeře i dnes. Několikrát vybojoval míč, několikrát byl faulován a prakticky vyčníval ze všech hráčů snad jedině on. Nebyl to určitě nejlepší výkon sezóny tohoto mladého angličana, spíše ho můžeme zařadit do těch vyloženě průměrných, ale při pohledu na ostatní hráče prostě musíme říci, že se nám tu objevuje opět ten starý Jack, který doslova "jezdí po zadku" a míč se snaží získat za každou cenu. Kdyby jeho nasazení měl celý tým, výsledek by byl určitě jiný. A na celkové známce nic nezmění ani obdržená žlutá karta.

Aaron Ramsey - 4,0: Zapadl do šedivého průměru, který dnes byl opravdu špatný. Občasně šly vidět záblesky geniality, protože při těch pár šancích, které si dnes Arsenal vytvořil, měl většinou prsty on, avšak pořád je to málo. Spíše než při skvělých narážečkách jsme ho mohli vidět při chybách, špatných zpracováních či nahrávkách. A i to, co už hodnotím positivně, Danny Welbeck zahodil, takže veskrze veškerá aktivita vzešla vniveč. Nemůžu ji ale ignorovat a proto si Aaron za dnešní výkon zaslouží takové hodnocení.

Alexis Sánchez - 3,5: Pořád běhá, pořád se snaží a pořád je aktivní. Ale dnes mi přišlo, že mu razantně ubývají síly a mám takový pocit, že už od nějaké půlky utkání to nebylo ono. Rozhodně by mu odpočinek prospěl, stejně jako většině sestavy, ale bohužel to nezáleží na nás. V tom málu, kde se Alexis objevil, měl spíše práci pomezní rozhodčí než gólman, protože se chilský hrot nacházel permanentně v ofsajdu. Snažil se kombinovat a zkoušel i průchody jeden na jednoho (v dnešním utkání spíše on na dva, na tři), které se mu občas povedly, ale nevedly vůbec k ničemu. Věřím, že kdyby byl celkový obraz hry jiný, i jeho výkon by šel nahoru. Bohužel se tak nestalo a Alexis tak dostává tuto známku.

Mesut Özil - 2,0: Nejsem si jist, zdali na něj začínám být alergický pouze já, anebo je nás víc, ale jediná situace, kdy byl na záběru u míče déle jak sekundu, bylo, když na počátku 2. poločasu zbytečně "dojel" hráče Borussie, za což si vykoledoval žlutou. Jinak jsem ho zaznamenal při jednom povedeném bránění centru do našeho území, načež když už ho tedy člověk viděl na hřišti, spíše přišel o míč. A to ať už špatným pasem, anebo jej jednoduše soupeř obral o balón tak snadno, jako jen dítě ukradne lízátko v obchodě. Není na něm vidět žádný zájem o hru, žádný zájem o Arsenal a už vůbec u něj neregistruji žádnou chuť hrát na křídle. Jakou část viny na této herní prezentaci nese on a jakou manažer si netroufám odhadovat, no jisté je to, že už několikátý zápas byl nejhorší na hřišti. Dneska společně s Artetou, se kterým si mohou podat ruce. Arsene nakonec však správně usoudil, že po hodině hry bylo Mesuta na hřišti "dost" a poslal namísto něj Chamberlaina. Alespoň že tak.

Danny Welbeck - 3,5: V prvním poločase měl pár dobrých příležitostí, se kterými ale nenaložil nejlépe. Hovořím převážně o akcích, které mu zařídil Gibbs, nicméně v obou si neporadil dobře. Nutno ale dodat, že dnes mu spoluhráči krom dvou akcí nepřichystali vůbec nic, takže je sporné ho hodnotit. Snažil se do vápna dostat sám a jednou se mu to povedlo, no tady ho nezradilo zpracování, ale koncovka. Celkově si ale myslím, že do koncepce Arsenalu časem zapadne, protože má podobné návyky jako zbytek týmu - stahuje se pro míče, bojuje a pokouší se rychle narazit si s blízkým hráčem červenobílých. Dnes mu to však, stejně jako ostatním, ale kazily individuální chyby. Škoda. Mohlo to být lepší než tato známka.

Alex Oxlade-Chamberlain - 4,0: Přišel na hřiště ve snaze oživit hru, ale nebylo s kým by si během té půlhodiny nějak výrazně pomohl, komu by nahrál anebo kdo by naopak dal přihrávku jemu. Celkově tak obraz hry nezměnil, i když rozhodně nebyl nejhorší na hřišti.

Santi Cazorla - 3,5: Maličkého Španěla jsem na hřišti příliš neregistroval, protože se vůbec nemohl dostat do hry. Nejspíš to nebylo jeho vinou, ale od takto kvalitního hráče bych čekal, že alespoň občas přinese svému týmu tu rozdílovou akci, tu rozdílovou nahrávku či střelu. V poslední době tu nic výraznějšího nebylo, vyjma tedy nádherného přímého kopu ve finále FA Cupu proti Hullu. Díky Bohu za něj, avšak si myslím, že Santi má určitě na víc, ale chybí tu motivace. Proto si zaslouží za dnešní výkon jen tuto známku.

Lukas Podolski - Německého střelce nemůžu za krátký pobyt na hřišti hodnotit, byť si jej pravděpodobně ještě seřízl tím, že pravděpodobně dlouho nemohl najít svůj dres, který někam za lavičku "zašantročil". Snažil se, dokonce se objevil i v jedné akci, kde ho ale zradil druhý dotek a tak míč skončil mimo bránu. Šlo vidět, jak je z tohoto vývoje frustrovaný, ale je otázka, zda-li ho takto vytočil zápas, anebo nedostatek příležitostí, ve kterých mu to prostě nejde. Ke smůle jeho vlastní a ke smůle i celého týmu.

Dneska tak šlo o jeden z nejhorších zápasů, které Arsenal v základních skupinách Ligy mistrů sehrál. Po jedenácti letech totiž prohrál zahajovací duel, no doufejme, že v tomto trendu nebude pokračovat a šňůru zápasů, které nedotáhl do vítězného konce, konečně protrhne. Třeba již v sobotu proti Aston Ville, se kterou se utká v 16:00.

Tímto vám tak přeji hezký zbytek dne a doufám, že u dalšího hodnocení už budu moci být pozitivnější.