Hodnocení hráčů po zápase: Galatasaray

02.10.2014, 00:55 – Josef Pavlištík

Ve druhém kole skupinové fáze přivítal Arsenal na domácí půdě Galatasaray Istanbul. V den svého 18. výročí na lavičce Arsenalu vyhlížel Arséne Wenger první tři body do tabulky. A to se také povedlo, jeho svěřenci mu dnes sváteční den zpříjemnili čtyřmi vstřelenými góly. Úsměvy na tváři čtyřiašedesátiletého Francouze kouzlil především Danny Welbeck, jež se blýskl hattrickem. Chmurnější pocity naopak způsobil Wojciech Szczesny, jež vyrobil penaltu a navíc musel jít předčasně do sprch. Galatasaray však zvládl z penalty a přesilovky vytěžit pouze úpravu skóre na 4:1.

Doslova snový první poločas se vydařil domácím Kanonýrům a především Dannymu Welbeckovi. Ten hned první velkou šanci proměnil a připsal si tak první gól v Lize mistrů v barvách Arsenalu. O několik málo minut později si připsal druhý a to ještě nebylo všechno. Před poločasem ještě zužitkoval nádherný pas Özila Alexis, a tak se šlo do kabin za rozhodnutého stavu 3:0. Ve druhém poločase už tempo mírně opadlo. Nicméně hvězda večera Welbeck stihl zkompletovat hattrick a Emirates Stadium zářilo nadšením. To lehce opadlo po vyloučení Szczesného a snížení Yilmaze na 4:1. Poté už se ale skóre nezměnilo a domácí se tak zaslouženě radují ze tříbodového zisku.

Nyní se již podívejme, jak se Wengerovým svěřencům dnes vedlo:

Wojciech Szczesny - 5,5: Práce dnes mnoho neměl. V první půli si prakticky nesáhl na balon, pouze v pohodě sbíral dlouhé balony. Bohužel ve druhém poločase nenačasoval dobře výběh a fauloval Yilmaze. Následně viděl červenou kartu a sám postižený navíc z nařízeného pokutového kopu skóroval. Za stavu 4:0 určitě zbytečná červená karta, ale ono se to doma z křesla dobře komentuje.

Calum Chambers - 7,0: Calum navázal na výborný výkon z NLD a opět byl na pravé straně cítit. Potvrdil, že spolupráce s Chamberlainem mu vyhovuje a pilně podporoval útok a jeho centry byly velmi nebezpečné. Větší zaměstnání směrem dozadu se mu dostalo až ve druhé půli, avšak nadějný obránce si vedl jako celá obranná čtyřka velmi dobře.

Per Mertesacker - 7,0: Po nevýrazných výkonech v úvodu sezony dnes Per předvedl dle mého zatím nejpovedenější výkon. Pravda první poločas bezzubý Galatasaray obranu Gunners tolik nezaměstnával, ale ve druhé půli už musel Per sáhnout pro několik velmi dobrých obranných zákroků. Ve vzduchu jsem ho snad neviděl prohrát souboj a tak by to mělo být.

Laurent Koscielny - 7,0: Bosscielny je ve formě. Dnes opět důrazný při dostupování hráčů. Pozičně mu také není moc co vytknout. Se stoperskou dvojicí byl dnes manažer určitě spokojený. I když oba se asi trochu začervenali, když mezi nimi prošel pas na Yilmaze, kterého pak už Szczesny jen fauloval.

Kieran Gibbs - 7,0: Krajní obránci byli dnes opět světlou stránkou Kanonýrů. Neuvěřitelné co Kieran zvládne uběhat. Z pozice levého beka se dokáže prorvat k zakončení až skoro v malém vápně. Mimo to přidal i zodpovědnou práci dozadu a zaslouží si tak tuto známku.

Mathieu Flamini - 6,5: Mathieu měl určitě velkou motivaci odčinit chybu ze sobotního duelu s Tottenhamem a vůbec dát zapomenout na svoje nevýrazné výkony z posledních zápasů. Částečně se mu to určitě povedlo, i když úplně bezchybný výkon to dnes také nebyl. Drobné zaváhání ve středu hřiště a sem tam nějaký nekoordinovaný zákrok jsme v jeho podání stále vidět mohli. Ale určitě to nebylo nic tragického

Santiago Cazorla - 7,0: Santi dnes nastoupil na trochu nezvyklé pozici, ale vůbec to na něm nebylo znát. Až na drobné zaváhání v první půli a ztrátu ve druhé, kde poté Burakovu hlavičku neskutečným způsobem zlikvidoval Ospina, není moc co vytknout. Dobře se zapojoval do kombinací byl aktivní. Pěkný výkon mohl v závěru okořenit i gólem, ale radost mu pokazil skluzem před brankovou čarou Kaya.

Oxlade-Chamberlain - 7,0: Ox od začátku aktivní a odvážný dopředu. Několikrát se mu znovu dařilo i proti přesile soupeřů. Ve druhé půli dostal krásný pas od Alexise, výborně si poradil i se stoperem, možná škoda, že se ještě pokoušel hledat Welbecka, mohl se i on zapsat do listiny střelců. Chvíli na to už však jeho pas Welbecka našel a Ox si tak mohl připsat gólovou asistenci. Velmi povedný zápas.

Mesut Özil - 7,0: Mesut dnes střídal slabší momenty s hvězdnými. Zejména ve druhém poločase na mě působil mdle a unaveně. Nelze mu ale upřít to, že z ničeho nic dokáže vymyslet neuvěřitelné věci. Kupříkladu jeho gólová asistence na Alexise byla skvostná. Jinak ale byl ale asi rád, že mohl v 76. minutě pustit na hřiště Wilshera, protože od té doby, co hrál Arsenal v 10, už to nebylo zdaleka ono v podání německého reprezentanta.

Alexis Sánchez - 8,0: Jak je už zvykem, opět patřil mezi hlavní strůjce dnešního úspěchu. Ve 22. minutě krásně zrychlil útok a kolmicí za obranu vyzval Welbecka ke skórování. Chvíli před poločasem navíc chladnokravně naložil se svou příležitostí a potvrdil střeleckou formu. Od hráčů Galatasaraye dnes navíc dostal pořádně od cesty, zejména Melův zákrok z 34. minutě zaváněl kriminálem. Na záběrech bylo vidět, že po vystřídání si pak pravou nohu i ledoval, doufejme však, že o nic vážného nejde.

Danny Welbeck - 9,0: To byla show! Naprosto fantastický výkon. Dnes bylo v plné kráse vidět, že Danny je přesně tím typem útočníka, který Arsenal tolik potřebuje. Skvěle se doplňoval se spoluhráči. Jeho pohyb a dynamika dnes byly naprosto úžasné. V nabídnutých příležitostech si počínal jako skutečný střelec zabiják. Zvláště při třetím gólu, kde míč nasměroval do sítě jemňoučkým píchnutím, musel potěšit oči i opravdového fajnšmekra. A když si na konci obhodil hned dva obránce a málem i třetího, skoro jsem si myslel, že je na hřišti Thierry Henry. Hattrick man. MOTM, není o čem diskutovat.

David Ospina - 7,5: Do brány naskočil, aby hned čelil penaltě. Na Yilmazovo zakončení však neměl nejmenší nárok. V poslední půlhodince měl poměrně dost práce a připsal několik velmi dobrých a jeden fantastický zákrok. Ani Burak ani Altintop a ani Sneijder si na něj nepřišli. Určitě ukázal, že o post jedničky chce zabojovat a že kvality na to má.

Tomáš Rosický - Asi byl trochu zklamaný, že dostal příležitost až na posledních 20 minut. Na hřišti to ale nedal znát a i v omezeném čase se chtěl předvést. V době kdy hrál Arsenal už v 10 určitě přišly vhod jeho manévry, při kterých dokáže skvěle zrychlit přechod do útoku. A kdyby nažhavený Welbeck nešel do těžké hlavičky a nechal míč propadnout, mohl se Tomáš dostat i do tutové šance.

Jack Wilshere - Skvělá zpráva, že je Jack v pořádku a mohl dnes nastoupit. Po svém příchodu byl na hřišti cítit a dobře se zapojoval do kombinací.

Vysoké vítězství 4:1 a velmi vydařený výkon. To je jistě nutná dávka sebevědomí pro hráče. V neděli zajíždí Wengerova družina na horkou půdu londýnské Chelsea, aktuálního lídra Premier League. A tam bude k úspěchu takový, ne-li lepší výkon potřeba. Všichni jsme již tedy jistě velmi zvědaví, zda se na Stamford Bridge Wengerovi konečně podaří Mourinha pokořit.

Já Vám tímto děkuji za pozornost a budu rád, když se podělíte o své dojmy v diskuzi. Na viděnou zase v neděli.