V Arsenalu teď není nikdo zbytečný, říká David Ornstein v rozhovoru pro ARSENALsite.cz

07.10.2014, 16:42 – Monika Gordíková

David Ornstein patří ke špičce britské sportovní žurnalistiky. Zaměstnanec slavné BBC proslul zejména díky zákulisním informacím od spolehlivých zdrojů. Jeho výsadou je Arsenal. Našemu webu poskytl rozhovor.

Nástupcem Wengera by mohl být Bergkamp, ale on nelétá, což je problém. To je jen jedna z mnoha myšlenek, o které se David Ornstein podělil v interview pro ARSENALsite.cz. Na odpovědi jsme čekali několik týdnů, ale stálo to za to. Touto třešničkou na dortu zároveň symbolicky ukončujeme letošní seriál Novinářské léto.

Jak jste se dostal k práci sportovního novináře?
Vystudoval jsem multimédia na Bournemouth University, kde bylo hodně praxe v regionálních i národních novinách, rozhlasových stanic a časopisech. Bel jsem editor studentských novin na univerzitě. První práce byla ve sportovní agentuře Hayters. Pak jsem se dostal do programu pro elévy v Guardianu.

Vždycky jste chtěl být sportovním novinářem?
Ne, chtěl jsem být sportovcem. Ale nebyl jsem dost dobrý, a tak jsem se rozhodl, že budu do sportovního odvětví zapojený nějak jinak. Když jsem byl na praxi v Capital Radio v Londýně, rozhodl jsem se, že budu komentátorem. Ale po ukončení univerzity jsem propadl psaní o sportu.

Kolik hodin denně pracujete?
V redakci kolem deseti. Ale tohle je čtyřiadvacetihodinový obor, takže vlastně nikdy nevypnete a já jsem vlastně kdykoli připraven na skok do akce, i když nejsem zrovna v redakci.

Jak často chodíte do redakce?
Mezi pondělím a pátkem jsem tam obvykle tak čtyři dny, a někdy o víkendech. Často pracuji mimo redakci, píši reportáže nebo dělám rozhovory.

Žijete v Londýně? Co si o tomto městě myslíte?
Žil jsem v Londýně, ale když se zázemí BBC Sport v roce 2011 přestěhovalo do Manchesteru, odešel jsem tam. Do Londýna nicméně jezdím často, za prací a za rodinou a kamarády. Je to neuvěřitelné město se skvělou atmosférou.

Co rád děláte ve svém volném čase?
Trávím čas s rodinou a přáteli, hodně sleduji sport v televizi i na vlastní oči, hraji golf, zajdu do posilovny, někam se najíst, do kina nebo třeba čtu.

Jaký je váš oblíbený fotbalový stadion? Proč?
Old Trafford, protože mě nepřestává ohromovat svou velikostí a historií. Fanoušci jsou tak blízko hřiště a při dobré atmosféře vám běhá mráz po zádech. Mám také rád Estadio Nacional v Brasilii, hlavním městě Brazílie. Je to taková neuvěřitelná a neporušená mísa červených sedaček. Tribuny jsou tak strmé, že máte pocit, že jste na vrcholu hřiště. Je tam ohromující atmosféra.

Která fotbalová soutěž je podle vás nejlepší?
Premier League. Žádná jiná není tak dramatická nebo nepředvídatelná.

Prozradíte, jakému fandíte fotbalovému týmu, nebo je to tajemství?
Tajemství.

Kde všude jste pracoval v minulosti?
Guardian, Evening Standard, Sunday Telegraph.

Souhlasíte s tím, že práce sportovního novináře je velice stresující?
Ano. Je to čtyřiadvacetihodinová práce, při které nejde vypnout. Když je toho hodně, máte málo času na přemýšlení, jídlo, pití nebo socializaci. Často je to stresující, intenzivní a řekl bych asociální.

Jaký tým je podle vás nyní momentálně nejlepší na světě?
Sezona je příliš mladá, ale Real Madrid, Juventus a Chelsea vypadají velice silně.

Setkal jste se už se spoustou zajímavých osobností. Jaké setkání bylo absolutně nejzajímavější?
Rozhovor s majitelem Cardiff City Vincentem Tanem v Kuala Lumpur. A vždycky si vychutnávám setkání s Arsénem Wengerem.

Jací jsou top fotbalisté během rozhovorů? Kdo je ochotný, kdo nepříjemný?
Každý fotbalista je jiný, ale fakt jsem si užil první velký rozhlasový rozhovor s Lukou Modričem z Realu.

Co říkají členové vaší rodiny na vaši práci?
Jsou velice hrdí a pokaždé se hodně zajímají o to, co zrovna dělám.

Získal jste v rámci své profese nějaké ocenění?
Nějaké ceny jsem získal na univerzitě a interně v BBC. Žádné velké ocenění v rámci branže.

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Nelákalo by vás například napsat knihu?
Momentálně mě psaní knihy nijak neláká. Rád bych se stal vedoucím reportérem v BBC a pokrýval tak větší a významnější sportovní události.

Jak jste již uvedl, v minulosti jste pracoval v novinách. Myslíte, že k tomu zase někdy vrátíte?
Je dost nepravděpodobné, že zase někdy budu pracovat pro nějaké noviny. Teď je mým hlavním médiem televize a rádio. Ale člověk nikdy neví.

O Arsenalu:

Začněme minulou sezonou. Proč Arsenal prohrál bitvy s hlavními konkurenty?
Jejich obrana nebyla dost silná, chyběl jim dominantní záložník, lídr ve stylu Tonyho Adamse nebo Patricka Vieiry a také nedokázali změnit svůj herní plán, který by ty největší konkurenty dokázal nějak omezovat.

Jak vidíte Arséna Wengera z pohledu novináře?
Je to velice zajímavý člověk, velice inteligentní s fascinujícími znalostmi a životními zkušenostmi. Novinářům obvykle odpoví na každou otázku a věnuje jim dost času.

Jak se chová během rozhovorů?
Velmi působivě. Jak jsem již řekl, vždycky odpoví a věnuje vám dost času. I když nesouhlasí s nějakou vaší myšlenkou, akceptuje ji a řekne vám svou verzi.

Může Arsenal v nadcházejících letech slavit úspěchy na základě své „zdravé ekonomiky“?
Ano, je v dobré finanční a sportovní kondici, aby se mu dařilo na hřišti i mimo něj a mohl soutěžit s těmi nejlepšími na světě. Ale je před ním ještě spousta práce, co se týká týmu, aby naplnil svůj potenciál.

Jak dlouho bude Wenger manažerem?
Byl bych hodně překvapený, kdyby pokračoval po vypršení svého stávajícího tříletého kontraktu, který podepsal letos.

Je dobře, že podepsal novou tříletou smlouvu?
Ano, ale stále má co se týká týmu na čem pracovat. A také musí zlepšit své výsledky proti velkým týmům, pokud má být Arsenal úspěšný.

Jednoho dne ale Wenger odejde. Kdo by byl podle vás ideálním nástupcem?
Možná Jürgen Klopp. Možná Denis Bergkamp, i když ten nelétá letadlem, což je problém.

Se kterými hráči Arsenalu se nejlépe komunikuje?
Mikel Arteta, Per Mertesacker, Jack Wilshere, Theo Walcott, Aaron Ramsey, Alex Oxlade-Chamberlain.

Z pohledu novináře: Highbury, nebo Emirates Stadium?
Highbury. Historie a tradice, unikátní atmosféra, všechno blízko hřiště. Byl to velice zvláštní stadion umístěný mezi domy.

Arsenal v létě přivedl čtyři posily (v době posílání otázek nebyl podepsán Welbeck) - Alexise Sáncheze, Mathieu Debuchyho, Davida Ospinu a Caluma Chamberse. Co na to říkáte?
Všechno to jsou hodně dobré posily. Sánchez je na světové úrovni a bude to ž kultovní hrdina fanoušků díky svým kvalitám a pracovním výkonům a morálce. Debuchy byl jasná náhrada za Bacaryho Sagnu. Podle mého je jeho ještě zdokonalená verze. Ale v minulosti se potýkal se zdravotními problémy, takže jeho nedávné zranění pro mě nebylo překvapení. David Ospina je jednou z nejlepších brankářských dvojek, jakou si můžete přát, ačkoli on bude doufat, že se stane jedničkou. A jeho výkony z Nice a reprezentace tuhle možno nevylučují. Calum Chambers má potenciál být jednou kapitánem anglické reprezentace. Může hrát napříč celou obranou i v záloze. Na devatenáctiletého mladíka má obdivuhodnou sebedůvěru. Je jedním z nejlepších mladých hráčů v Anglii.

Olivier Giroud podle všeho prodloužil svou smlouvu s Arsenalem do roku 2018. Je to pro nás, fanoušky, dobrá zpráva?
Ano, je to dobrá zpráva, protože na něj má přesun do Arsenalu z Monpellier pozitivní dopad a v minulé sezoně byl nejlepším střelcem. Až se vrátí po zranění, Wenger pak bude muset pro základní jedenáctku volit mezi ním a Dannym Welbeckem. Ale tohle je docela dobré dilema. Giroud je velice oblíbený u fanoušků a po svém příchodu do Arsenalu stal se pravidelným členem sestavy Francie, což jasně ilustruje jeho zlepšení.

Co ještě potřebuje Arsenal?
Prvotřídního záložníka, který umí takzvaně hospodařit s míčem, a také posily do obrany.

Je někdo v Arsenalu zbytečný?
Aktuální zranění ukazují, že každý má svou roli a nikdy není zbytečný. Pokud bude Abou Diaby nadále trpět na zranění, pak se stane přebytečným.

Co si myslíte o Mesutu Özilovi? Bude v této sezoně lepším hráčem? Mně se zdálo, že zhruba od prosince se na hřišti tvářil neskutečně znuděně, ne unaveně.
Myslím, že Mesut Özil je jedním z nejlepších tvůrců hry na světě, a když hraje na své nejlepší pozici – za centrálním útočníkem se svobodou pohybu – pak svoji kvalitu ukáže. Už to ostatně udělal proti Aston Vile nebo Tottenhamu. Özil se vyznačuje chováním a řečí těla, které mohou dělat dojem, že se nesnaží ukázat to nejlepší, ale má jedny z nejlepších statistik v klubu a pokud ho důkladně sledujete, jeho pohyb, kontrola míče a nahrávky jsou prostě brilantní. Potřebuje mít kolem sebe hráče, kteří mu budou rozumět a dokážou běžet vstříc jeho chytrým pasům. Ale zároveň přiznávám, že potřebuje zvýšit úroveň své hry a dávat více gólů.

Jak Arsenal dopadne v této sezoně? Kdo ovládne Premier League?
Já bych řekl, že Arsenal skončí opět čtvrtý. Mají útok schopný vyhrát titul, ale jejich obrana a post defenzivního záložníka nejsou dost silné. Myslím, že Chelsea má tým a manažera přímo k triumfu v lize.

Jste hodně informovaný novinář, a to zejména pokud jde o Arsenal. Jak těžké je získat spolehlivé zdroje?
Velmi těžké, ale v průběhu své práce se potkáváte a mluvíte s různými lidmi, budujete mezi sebou důvěru a zůstáváte s nimi v pravidelném kontaktu, pak se pro vás stanou velice užitečnými.

Nejčtenější články

Kam pokračovat?
Reklama