Arsène Wenger

Celý tým musí být v obraně aktivnější, nabádá Arséne Wenger

24.10.2014, 20:20 – Filda Harciník, Dominik Bokůvka / arsenal.com

Po Lize mistrů přichází na řadu Premier League. Manažer Wenger před zápasem proti Sunderlandu tradičně odpovídal na otázky novinářů. Kromě soupeře okomentoval, co jeho týmu chybí, že se mu nedaří jako v loňské sezoně i Gibbsovy povedené výkony. Vyjádřil se také o Walcottovi, který se vrací po dlouhé pauze způsobené zraněním.

O Theově návratu…
Prošel si těžkým obdobím. Svým chováním během těch devíti měsíců, kdy laboroval, si nás všechny získal snad ještě více. Je mentálně velmi silný a díky svému pozitivnímu přístupu si zaslouží obrovské uznání. Měl také nějaké rodinné problémy, ale vše zvládá obdivuhodně.

O Diabym…
Má drobný problém s lýtkovým svalem. Mimo hru byl tak dlouho, že si teď z každého zápasu odnáší drobné šrámy, ze kterých se zotavuje několikrát déle, než ostatní hráči. Nejedná se však o nic vážného. Oproti Theovi navíc Abou trpěl na zranění snad všech částí těla, takže si člověk říká, kde pořád bere víru a sílu stále na sobě makat a tvrdě dřít, aby byl fit. Když ráno přijdu na trénink, už čeká v posilovně připravený. Jeho přístup je skvělý, přímo obdivuhodný, po tom všem… Doteď mám v živé paměti jeho první zranění – poslední minuta utkání v Sunderlandu, tehdy nastal smutný zlom v jeho kariéře.               

O Ramseym…
Dostal nějaký čas na zotavení. Teď je fit a budou se od něj očekávat výkony podobné těm v minulé sezoně. Pro mě je hlavní, že je zdravý. To ostatní přijde přirozeně.

O Gibbsovi…
Bainesovi je v anglické reprezentaci více než důstojným soupeřem o post levého obránce. Je o nějaký ten rok mladší, takže má velkou naději stát se první volbou trenéra. Chce to jen neztratit sebedůvěru a pokračovat v podobných výkonech, jaké předvádí v poslední době.

O Gibbsových vlastnostech…
Podává stabilní výkony a v zápasech mu nelze upřít odhodlání. Z těchto dvou kvalit pramení i potřebná jistota. Do osobních soubojů chodí důrazně a odhodlaně, s míčem na noze si je zase jistější a více si dovolí. Disponuje veškerými kvalitami moderního levého obránce – rychlost, hbitost, dobrá technika a herní inteligence.

O nepříliš vydařeném startu do sezony…
Výhra nad Anderlechtem nám pozvedne sebevědomí, a pokud se budeme soustředit na naše výkony, zbytek podle mě přijde automaticky. Vždycky říkám, že jaké skutečně máte hráče, poznáte až v listopadu. Hráči musí zapomenout, čeho dosáhli v minulosti, a soustředit se jen na to co je čeká.

O defenzivní činnosti týmu…
Minulou sezonu jsme udrželi sedmnáct čistých kont, tuhle máme po osmi zápasech jediné. Nejsme na tom v obraně tak dobře jako loni. Musíme se zlepšit, všichni musí bránit usilovněji, nejde jen o obrannou řadu, ale i útočníky a zálohu, celý tým musí být v obraně aktivnější. Museli jsme také různě měnit složení obrany, a to hráčům rozhodně nepomáhá.

O soupeřovi…
Výsledek z minulého týdne jim určitě snížil sebevědomí a budou chtít hlavně dobře bránit, takže my se musíme hlavně soustředit na náš výkon. Myslím, že jsme podávali celkem konzistentní výkony, nebyli jsme ale dostatečně efektivní, jak v obraně, tak v útoku. Proto jsme od začátku sezony prohráli jen dva zápasy, s Dortmundem a Chelsea, ale nedokázali jsme kvůli našim výkonům získat dostatečn počet bodů.

Na fakt, že proti Sunderlandu nastoupí 65 hodin od závěrečného hvizdu v Bruselu, navíc znovu venku…
Není to ideální, ale s tím se musí vyrovnat i jiné týmy. Není statisticky dokázáno, že by týmy získávaly méně bodů kvůli jen třídennímu odpočinku. Naopak, na evropské scéně je tomu naopak. Sunderland je relativně konzistentní tým, který měl skvělý závěr loňské sezony. Když jedete na zápas do Sunderlandu, můžete vždy očekávat oddaný a bojovný výkon po celých devadesát minut, takže se na to musíme pořádně připravit.

Nejčtenější články

Kam pokračovat?
Reklama