VELKÁ LONDÝNSKÁ BITVA: Největší respekt jde z Alexise, říká fanoušek Chelsea

23.04.2015, 21:05 – Monika Gordíková

Marek Ustohal, šéfredaktor webu chelsea-fc.cz, se bojí, že víkendový zápas mezi Arsenalem a Chelsea bude nuda.

Zápas jara? Z hlediska fotbalového očekávání určitě. Anglická Premier League naservíruje fanouškům o víkendu obrovský šlágr. První se střetne s druhým. Arsenal vyzve na svém hřišti Chelsea. Náš web u této příležitosti přináší rozhovor s šéfredaktorem česko-slovenského fanouškového serveru Chelsea Markem Ustohalem.

Jeden můj kamarád, když jsme se bavili o Chelsea, mi řekl, že má pocit, že mezi českými příznivci Chelsea nejsou soudní fanoušci, kteří by dokázali kritizovat třeba Josého Mourinha a bavit se také s někým jiným než jen s fanoušky Modrých. Co vy na to?
Že je to hloupost. Taková globalizace je samozřejmě naprosto nesmyslná, ale chápu, že při běžné konverzaci se na nějaké argumenty nehraje – obzvlášť, když spolu oba diskutující souhlasí. Mezi českými fanoušky Chelsea je stejné množství inteligentních a rozumných fanoušků jako u každého jiného klubu. Všechno je jen o způsobu komunikace. Chelsea je nejvíce nenáviděný klub světa, její fanoušci to nemají snadné. Když všichni ostatní tvůj klub uráží, je těžké si udržet nadhled, to dokáže jen hrstka nejodolnějších. Kritika, když je na místě, přichází. Třeba na našem fóru chelsea-fc.cz je ve zvyku spíše kritizovat než chválit – a práci Mourinha nevyjímaje. A že se fanoušci Blues nedokážou bavit s nikým jiným? To už je úplný nesmysl. Třeba můj nejlepší kamarád fandí United.

Jak vnímáte vy konkrétně i ostatní fanoušci osobnost trenéra Mourinha?
Já mám Mourinha rád. Je to taktický génius a fanoušky Chelsea si umí naklonit i svých mnohdy kontroverzním chováním. Navíc má obrovské charisma. Jsem si jistý, že to takhle cítí i většina fanoušků, leč za všechny mluvit nemůžu.

V českých médiích se neustále skloňuje jméno Petra Čecha, a to v souvislosti s jeho odchodem. Jak vnímáte tuto situaci? Jak berete možnost, že by mohl odejít, přičemž jako jeho možná další štace se často zmiňuje právě Arsenal?
Petr Čech je ikona klubu a legenda. Může si dělat, co chce a nikdo mu nemůže mít nic za zlé. Já bych se přikláněl k odchodu do zahraničí, ale očekávám, že zůstane v Anglii.

A jak nahlížíte na Thibauta Courtoise?
Už teď je minimálně stejně dobrý jako Čech. Hlavní důvod je jeho věk, Courtois může v Chelsea chytat klidně příštích 15 let. Mourinho to vyřešil správně, pragmaticky.

Kdo vás teď ze strany Arsenalu nejvíce děsí? Z koho jde největší strach?
Největší respekt jde jednoznačně z Alexise, to je bezpochyby nejnebezpečnější hráč Arsenalu.

Nemůžu si pomoct, Chelsea má v sezoně poměrně dost štěstí. Vnímáte to stejně?
Zajímalo by mě, co vás k takovému pocitu přimělo. Za celou sezónu měla Chelsea štěstí doma s Manchesterem City, s Evertonem, v Hullu a na půdě QPR. I to je pořád méně, než je u mistra obvyklé. Asi vám nemusím připomínat, že k úspěchu je vždy potřeba pořádný kus štěstí. Já si pořádný kus štěstí představuju trošku jinak. Chelsea letos vede ligu od prvního dne a štěstí k tomu nepotřebuje. Ani v diskuzích na fotbalových webech se při zmínce o dominanci Chelsea nemluví o štěstí, spíš o defenzivním fotbalu.

Koho z týmu Chelsea momentálně považujete za nejdůležitějšího?
Momentálně je to Eden Hazard.

A kdo je z vašeho pohledu naopak nejslabší?
V týmu kalibru Chelsea nemůže hrát v základní sestavě slabý hráč. Na jaře má jako obvykle rezervy Fabregas a Oscar.

Je teď v mančaftu Arsenalu někdo, koho byste hned bral do Chelsea?
Bral bych Alexise, další ofenzivní křídelník by se do týmu jednoznačně hodil. V kádru chybí taky backup za Oscara, popřípadě Fabregase na podhrot. Santi Cazorla by nebyl k zahození.

S čím by měla Chelsea vyrukovat na Arsenal? S jakou taktikou?
Nejde odpovědět jednoznačně. Jestli chce Chelsea hrát pěkný fotbal bez ohledu na výsledek, což by si v současné situaci klidně mohla dovolit, může hrát otevřeně. To ovšem vzhledem k Mourinhově pragmatismu neočekávám, budeme hrát opět se zabezpečenou defenzivou, která nedovolí Arsenalu příliš mnoho šancí. Naopak ho donutí k chybám, z nichž bude podnikat nebezpečné protiútoky.

Když Arsenal vyhraje, znervózníte (vzhledem k tabulce Premier League)?
Za předpokladu, že Arsenal porazí Chelsea i zbylých 5 soupeřů (což vzhledem k formě Gunners není v žádném případě nemožné), budou Blues potřebovat k titulu ještě 9 bodů. Los je sice v květnu velice příznivý, ale stát se může leccos, takže si triumfem v Premier League jistý rozhodně nebudu. O nervozitě však nemůže být řeč, ten náskok by byl pořád obrovský. Odpovím trošku opačně; když Chelsea v derby neprohraje, můžeme pomalu slavit titul.

Pro příznivce Arsenalu je Cesc Fabregas zrádce. Co je pro vás?
Mě nezradil, takže pro mě pochopitelně zrádce není. Na rozdíl od některých fanoušků Chelsea jsem choval k Fabregasovi sympatie už v době, kdy hrál za Arsenal; v Barceloně i dominantním španělském národním týmu mezi roky 2008 a 2012 pro mě byl jedním z mála přijatelných a koukatelných hráčů. Nebude tudíž překvapením, že jsem jeho příchod vítal – kreativní střední záložník, který umí pracovat na podhrotu i v hloubi pole Chelsea zoufale chyběl. A Fabregas je letos v této disciplíně nejlepší v Premier League.

Jaký je váš tip na výsledek nedělního zápasu?
Jsem přesvědčený o tom, že se bude opakovat průběh utkání s Manchesterem United. Nahrává tomu i to, že (to se samozřejmě může ještě změnit) momentálně není zdravý jediný útočník Chelsea a spekuluje se, zda na hrotu nastoupí Hazard nebo sedmnáctiletý Solanke. Mourinho opět nastolí defenzivní taktiku, hru na protiútoky a bojím se, že to bude nuda a velké zklamání. Arsenal má sice v posledních týdnech velkou formu, ale tohle pro něj dle mého názoru bude velký oříšek. Více než dvě branky určitě nepadnou, já tipuji výsledek 0:0.


Marek Ustohal, šéfredaktor webu chelsea-fc.cz

 

Profily souvisejících hráčů:

Nejčtenější články

Kam pokračovat?
Reklama