VELKÁ LONDÝNSKÁ BITVA: Kdyby bylo snadné bránit, nevypadnete s Monakem, reaguje Mourinho

25.04.2015, 13:40 – Monika Gordíková / bbc.com

José Mourinho zareagoval na slova Arséna Wengera, jenž zpochybnil defenzivní taktiku manažera Chelsea.

Je snadné bránit. Máme-li bránit, budeme bránit. Tyto věty pronesl v týdnu manažer Arsenalu Arsène Wenger. Narážel tak na herní strategii lídra ligy a zítřejšího soupeře, který prakticky pokaždé doslova zazdí své vápno a spoléhá na protiútoky. Podle Wengera je snazší zvládnout tento styl než ten, který předvádí Arsenal. Jenže zkuste jenom trochu pošťouchnout Josého Mourinha. Je zaručeno, že zpátky se vám vrátí ještě jízlivější poznámka.

Energický Portugalec na slova svého protějšku ze severu Londýna odpověděl formou připomínky únorového konce Arsenalu v Lize mistrů. „Není to jednoduché. Kdyby to bylo jednoduché, neprohráli byste doma 1:3 s Monakem,“ řekl Mourinho. Znovu se tak dny před vzájemným zápasem neobcházejí bez mírného pošťuchování.

Podle Mourinha Chelsea v posledních měsících musela změnit přístup třeba kvůli zranění. Mimo hru je například klíčový útočník Diego Costa. „Zranění a tresty. Postupně jsme ztratili rovnováhu našeho týmu. Hráli jsme moc dobře z větší části sezony, dávali hodně gólů a velmi dobře kontrolovali hru. V poslední době jsme strategičtější, méně umělečtí, protože od určitého okamžiku jsme byli bez Costy, Nemanji Matiče nebo Cesca Fabregase. Diego se zranil znovu,“ uvedl Mourinho.

Chelsea vede Premier League před Arsenalem s náskokem deseti bodů. Do konce sezony zbývá odehrát šest duelů, přičemž Mourinhův výběr může slavit titul, pokud zítra porazí Arsenal a poté také Leicester. Naproti tomu Arsenal vyhrál posledních osm ligových střetnutí. K utkání se bez debaty váže hned několik důvodů, proč mu lze už s předstihem přisoudit status „zajímavé“.

Jedním z nich jsou právě oba manažeři. Loni si na Stamford Bridge trochu vjeli do vlasů, přičemž je musel uklidňovat jeden z rozhodčích. Wenger tehdy tlačil Mourinha od sebe pryč. Boss Chelsea ale jakoukoli rivalitu před výjezdem na Emirates Stadium svým osobitým způsobem bagatelizuje. „Co se mě týká, není to můj rival. Je manažerem velkého klubu ve stejném městě, kde pracuji. Je to velký klub se stejnými cíli, jaké máme my.“

Mourinho se nechal slyšet, že jeho vztah s Wengerem je stejný jako ty, co zažil v předchozích klubech. „V ničem se to neliší od doby, kdy jsem byl v Interu a proti byl manažer Milána, v Realu s manažerem Atlética, v Portu s manažerem Benfici. Je to stejné,“ pokračoval Mourinho, jenž například loni nazval Wengera specialistou na selhání.

Kromě očekávaného střetnutí dvou vážených manažerů přinese zítřejší zápas i jeden často propíraný návrat. V modrém dresu se do londýnské čtvrti Islington vrátí Cesc Fabregas. Mourinho věří, že bývalý hráč Arsenalu, jenž v létě přestoupil do Chelsea z Barcelony, nebude ze strany fanoušků čelit urážkám či známkám nenávisti. „Nebojím se toho. Frank Lampard hrál za Manchester City na Stamford Bridge bez problému a s dobrým přijetím.“

Kolem Fabregasova letní přestupu se toho napsalo a řeklo skutečně hodně. Podle některých spekulací do Arsenalu nechtěl, podle jiných ano, ale prý o něj pro změnu nemělo zájem vedení Gunners. „Já vím, proč si vybral Chelsea, nikoli proč si nevybral Arsenal. Mohu mluvit pouze o tom, co jsme mu slíbili, ne o jeho času v Arsenalu nebo co zastavilo jeho návrat. Slíbili jsme mu, že vybudujeme tým přizpůsobený jeho stylu hry a že bude důležitou součástí našeho projektu,“ řekl Mourinho.

Větší vrásky na čele než Fabregas ale jistě přidělává Arsenalu Eden Hazard, jenž v únoru podepsal s Chelsea nový pětiletý kontrakt. Hazarda tento týden vychválil Zinedine Zidane, který patří do trenérského týmu Realu Madrid. Mourinho je přesvědčen, že čtyřiadvacetiletý Belgičan na Stamford Bridge zůstane i přes nenápadně hozené laso ze španělské metropole. „Zrovna podepsal smlouvu. Nedávali jsme mu pistoli k hlavě. Má rád Chelsea. Má rád ligu a zavázal se k tomu. Nemyslím si, že by měl zájem odejít,“ doplnil Mourinho.
 

Nejčtenější články

Kam pokračovat?
Reklama