BLOG: Je Özil momentálně nejlepším hráčem v Premier League?

29.12.2015, 21:20 – Patrik Vaněk

Pokud jste si mysleli, že Mesut Özil nebyl nic jiného než drahé fiasko, podívejte se na jeho skvělý start do letošní sezóny. 16 asistencí a 3 góly, skvělá bilance. Jen jeden hráč (Riyad Mahrez) má v letošní sezóně prsty ve více gólech (20) než německý čaroděj, který mimochodem vévodí tabulce nahráváčů s 16 asistencemi. Druhý v pořadí - Kevin De Bruyne má na svém kontě přesně dvakrát tolik méně přihrávek (8). Otázka tedy zní - je Özil momentálně nejlepším hráčem v Premier League?

Özilův posun do horní části útoku Arsenalu je možná jeden z největších důvodů, proč mnozí letos naznačují, že to by mohli být právě Gunners, kdo získá titul. S Özilem stoupají a klesají šance Arsenalu na úspěch. Velkých věcí může Arsenal dosáhnout, pokud zůstane Mesut Özil i nadále v ohni!

Thierry Henry ustanovil rekord v počtu asistencí v Premier League na 20 v sezóně 2002/03 a Mesut Özil je jen 4 asistence od zničení tohoto rekordu. Má na to ještě 19 zápasů. Özil připravil Walcottovi několik dalších příležitostí v zápase proti "Cherries", mohl si tak na svůj účet připsat víc než jednu asistenci. To by však Theo musel mít, alespoň z poloviny takovou formu jako on.

 

Özilovu genialitu mohli vidět všichni v plné parádě právě v zápase s Bournemouthem, kde zlomil dva rekordy letošní sezóny. On sám vytvořil pro své spoluhráče 9 šancí, 5 z nich bylo čistě vyložených. Celkově měl Mesut prsty v 16 gólech Arsenalu v jeho posledních 12 zápasech.

Zapomeňte teď na Bournemouth a na jednotlivé zápasy. Özil byl hvězda v tomto roce od začátku až do konce. Ukázal se i ve velkých zápasech (Man Utd, Bayern Mnichov). 2 z jeho 3 gólů v letošní sezóně přišli v důležitých zápasech pro Arsenal. 

V dosavadních 18 ligových utkáních, se může Özil pochlubit průměrem 4.38 vytvořených šancí na zápas, což znamená, že Giroud, Walcott a další mají každý zápas několik dobrých příležitostí ke skórování.

Porovnání - Kevin De Bruyne vytvoří za zápas průměrně 3.42 šancí na zápas, David Silva 2.3, zatímco Riyad Mahrez vytvoří 1.88 šancí na zápas. Žádný hráč nedokáže vytvořit tolik šancí jako Mesut Özil. Nikdo nebyl prozatím tak konzistentní jako německý špílmachr, který má na svém kontě víc asistencí než jeho dva nejbližší pronásledovatelé. 

Nemůže být pak překvapením, že Alan Shearer nenachází omluvu pro Oliviera Girouda, jenž nedokáže vstřelit alespoň 25 golů v sezóně s někým jako je Mesut Özil za jeho zády.

Takže otázka zní, kdo může být v letošní sezóně lepší než Özil?

Góly Jameho Vardyho jsou zasádní pro Licester, Romelu Lukaku momentálně vypadá jako jeden z nejlepších mladých útočníků v Evropě a Odion Ighalo je jedním z nejlépe střílejících hráčů v anglickém fotbale v roce 2015. Je tu však jeden hráč, který může vyzvat Özila při cestě za oceněním nejlepší hráč sezóny - Riyad Mahrez.

 

Pokud je Özilových 16 asistencí více než působivých, jak popsat to co předvádí Riyad Mahrez?

Mahrez zatím vstřelil 13 branek a připravil jich dalších 7 v 17 zápasech. Tyto statistiky jsou prostě šílené. Je to především jeho a Vardyho zásluha, že jsou momentálně tam kde jsou.

Zatímco Mahrez je bez pochyby úžasný, pro mě jsou Özilova čísla "silnější". Kdyby měl před sebou lepší útočníky nebo lepší zakončovatele, mohl by být už úplně jinde. Proti Bournemouthu měl Walcott dvě velmi dobré šance, ale zklamal. Bohužel podle vzoru, který je v Arsenalu více než běžný.

Kdyby byl Özil obklopen potentnějšími útočníky, jeho statistiky by byly ještě úžasnější.

Článok je osobným vyjadrením autora a nemusí sa zhodovať s názormi členov redakcie a ostatných čitateľov. Článok zároveň nebol gramaticky a ani štylisticky upravovaný členmi redakcie ARSENALsite.cz.

Profily souvisejících hráčů:

Nejčtenější články

Kam pokračovat?
Reklama