Héctor Bellerín

Jak se projeví brexit v souvislostech s Arsenalem?

25.06.2016, 10:02 – David LopaurProfil na Twitteru / www.cityam.com

Obyvatelé Velké Británie rozhodli o vystoupení jejich země z Evropské unie. Tento krok by se mohl výrazně podepsat na fotbalových soutěžích.

Noc na pátek byla pro Británii nejdůležitější v horizontu několika let, možná desetiletí. Referendum v otázce setrvání či vystoupení z Evropské unie, které vláda Davida Camerona vyhlásila na 23. června, dopadlo zcela proti očekávání odborníků a expertů: necelých 52% obyvatel se vyslovilo pro odchod. V závislosti na tomto faktu začala hodnota libry prudce klesat, akciové trhy předvedly ukázkovou reakci na každou změnu ve vývoji sčítání hlasů. Politické špičky země uvrhl tento výsledek do nejistoty, předseda vlády podle očekávání oznámil svou rezignaci a v politických, ale i společenských kruzích se dá čekat nepředvídatelný vývoj věcí budoucích, jež se dotknou nejenom uspořádání evropského, ale i Británie jako takové.
 
Kromě výše zmíněného může brexit zasáhnout také fotbal, nejvíce samozřejmě Premier League. Kluby, pokud opravdu dojde k vyčlenění Británie z Evropské unie, budou muset radikálně přehodnotit svůj postoj k hráčskému trhu. Pracovní povolení, která se nyní vztahují k osobám z jiného než evropského kontinentu, by v budoucnu byly nutné i pro hráče ze Španělska, Německa či Francie, kteří v nezanedbatelném počtu účinkují v nejvyšší anglické soutěži.
 
 "Vaše papíry, prosím!" Nejspíš všech 432 hráčů z anglické Premier League by nyní potřebovalo pracovní povolení.
 
Volný pohyb zboží a osob, který momentálně zahrnuje i Velkou Británii, výrazně dopomohl k tomu, že v ní mohly hrát či hrají hvězdy kalibru Cristiana Ronalda, Dimitri Payeta či Cesca Fábregase. Žádný z těchto zmíněných a z mnoha dalších jmen totiž nemělo problémy s udělením povolení právě kvůli výše uvedeným hospodářským pravidlům evropského prostoru. To by se mohlo v brzké době změnit. Jakým způsobem by tento model fungoval?
 
Hráči z jiných zemí by museli splňovat podmínky, které jsou nyní vyžadovány pro ostatní oblasti Afriky, Asie a jiné; a tedy, že pracovní povolení by (v případě neudělení výjimky) dostali pouze ti, kteří v horizontu dvou let nastoupili za reprezentační výběry svých zemí v určitém procentu odehraných utkání. Toto procento logicky klesá s tím, jak vysoko je daná země konkrétního hráče umístěna v žebříčku FIFA: u prvních 10 států je vyžadována účast ve 30%, u světové dvacítky se posléze jedná o 45%, posléze 60 či 75% zápasů. Tato omezení by, pokud bychom je praktikovali doposud, například zabránila příchodu španělského gólmana Davida de Gey, popřípadě zmíněného Dimitri Payeta, jelikož ani jeden z nich v roce 2011, respektive 2014 nesplňoval tento limit odehraných zápasů za svůj národní výběr.
 
Zvláště u nejvyšší anglické soutěže je zjevné, že s případným brexitem by mohly nastat jisté problémy. Premier League má totiž v porovnání s ostatními nejprestižnějšími soutěžemi světa (španělskou LA Ligou, německou Bundesligou, italskou Serií A či francouzskou Ligue 1) největší procento cizinců: jedná se až o 57%. Britská advokátní kancelář Mills & Reeve však uklidňuje příznivce anglické kopané, že stávajících kontraktů se tyto politické změny nejspíše nedotknou. "Je velmi nepravděpodobné, že by se nové předpisy uplatnily retrospektivně. Tím pádem by si aktivní fotbalisté ve Velké Británii měli udržet své pracovní povolení a to alespoň do té doby, než vyprší jejich aktuální smlouvy," ujišťují.
 
Pokles hodnoty britské Libry se samozřejmě negativně dotkl i předních anglických klubů a to během jediného dne.
 
Dalším palčivým problémem, který se dotkne především velkých klubů, by na mezinárodní úrovni (tedy v zápasech Ligy mistrů či Evropské ligy) mohlo být získávání mladých hráčů. Anglické kluby se mnohdy vydávají namísto drahých nákupů již hotových fotbalistů spíše cestou levnějších investicí do mladých fotbalistů z různých evropských akademií. Pokud by tyto kluby byly součástí evropského prostoru, mohli by získaní mladíci "přestupovat" mezi kluby již po dovršení 16 let věku. Pokud by se však naplnil brexit, článek 19 v předpisech FIFA o statusu a přestupu mladých hráčů hovoří jasně: takovýto obchod by se mohl uskutečnit až v momentu, kdy by konkrétní hráč oslavil své 18. narozeniny.
 
To by v konečném důsledku pro Arsenal znamenalo, že by nemohl v minulosti přivést hráče typu Cesca Fábregase, Héctora Bellerína či Jona Torala z akademie Barcelony. Taktéž by se neuskutečnily přesuny Adnana Januzaje či Timothyho Fosu-Mensaha do United, popřípadě by Chelsea nebyla schopna vybudovat nadějnou armádu talentovaných evropských mladíků, které se bude snažit začleňovat do svého A-týmu.
 
"Vypadá to, že největší rozhodnutí v historii této zemi bylo sjednáno na základě podvodné kampaně a lží..." Takto reagoval na svém Twitterovém účtu Petr Čech. Naráží tím na nepřesné a zavádějící informace, které používali zastánci Brexitu, v čele s Nigelem Faragem (UKIP). A byl by to právě gólman Arsenalu, který by v případě nutnosti pracovního povolení jako jediný z Čechů obstál a získal by jej bez problémů. Jeho spoluhráči z české reprezentace, kterými jsou Jiří Skalák a Daniel Pudil, nemají za reprezentaci potřebný počet utkání.
 
Tím pádem můžeme říci, že v souvislosti s tímto by pro kluby hrající evropské soutěže mohlo být mnohem těžší, aby našli osm odchovanců (tedy takových hráčů, kteří jsou registrováni v klubu alespoň po tři sezóny během věku mezi 15-21 lety) či členů národních týmů (registrovaných u národního svazu při stejných podmínkách) z celkové soupisky 25 hráčů požadovanou UEFA.
 
Zaměříme-li se pouze na nynější sestavu spadající pod Arséna Wengera, konkrétní potíže se získáním pracovního povolení by pravděpodobně potkaly Laurenta Koscielnyho, Nacha Monreala anebo Yaya Sanoga. Teenagery, kteří by se k Arsenalu nemuseli připojit v návaznosti na regule FIFA, by byli Héctor Bellerín, Francis Coquelin, Serge Gnabry, Wojciech Szczesny, ale i Jeff Reine-Adelaide, Gedion Zelalem, Krystian Bielik a další. Nutno však podotknout, že následující vývoj Británie nyní není schopen predikovat téměř nikdo, tudíž možné důsledky možného Brexitu se v budoucnu mohou samozřejmě měnit.
 
Profily souvisejících hráčů:

Nejčtenější články

Kam pokračovat?
Reklama