Kanonýři na Copa América: Alexis obhájil triumf, Ospina veze bronz

28.06.2016, 16:31 – Tomáš ZrůstProfil na Twitteru / arsenal.com

Letošní červen nabízí kromě evropského šampionátu i tradiční Copu Américu, která se letos zcela výjimečně na počest stoletého výročí konala v USA. Do bojů o titul šampiona na americkém kontinentu se zapojili i dva hráči Arsenalu, David Ospina v dresu Kolumbie a Alexis jako tahoun obhájců titulu z Chile. A zpět do Londýna si oba vezou cenné medaile.

David Ospina (Kolumbie, konečné třetí místo)
Ospina je již tradičně reprezentační jedničkou, což se nezměnilo ani pro letošní americký šampionát. Svou pozici v reprezentačním celku ovšem potvrzoval i velmi dobrými výkony. V prvních dvou utkáních skupiny A proti USA a Paraguayi pomohl ke dvou vítězstvím, v úvodním klání dokonce udržel čisté konto. Do duelu s Kostarikou, ve kterém Kolumbie padla 2:3, nezasáhl. Jeho země tak postupovala do vyřazovací části z druhého místa své skupiny.

Ve čtvrtfinále proti Peru byl Ospina jednou z ústředních postav klání. Když ani po 120 minutách hry neviděli diváci v New Jersey branku, přišly na řadu penalty, kde to byl právě brankář Arsenalu, který nohama vykopl penaltový pokus Miguela Trauca. Poté, co i další reprezentant Peru Christian Cueva neproměnil svůj pokutový kop, zajistila si Kolumbie své místo v semifinále.

V boji o finále se Ospina postavil proti svému spoluhráči z Arsenalu Alexisovi a musel zkousnout hořkou porážku a konec nadějí na finálovou účast. Již v prvním poločase pustil za svá záda dvě střely a jeho celku se tak semifinálové vítězství výrazně vzdálilo. Po dlouhé dvouhodinové pauze způsobenou nepříznivým počasím už Kolumbie nedokázala své šance zachránit.

Ve svém posledním zápase na Copa América se v boji třetí místo postavila znovu proti USA. A i tentokrát se radovala jihoamerická země, přičemž Ospina se na zajištění konečné třetí pozice podílel dalším čistým kontem.

Celkově Ospina odehrál pět utkání, v nichž inkasoval pouhé tři branky a i díky svému podílu na vítězstvích Kolumbie se vrací na Emirates Stadium s bronzovou medailí.

Alexis Sánchez (Chile, vítěz, cena pro nejlepšího hráče turnaje)
V celku obhájců loňského prvenství samozřejmě nechyběla jedna z hlavních hvězd týmu i celého turnaje Alexis Sánchez. S myšlenkami na nejvyšší mety však svěřenci Juana Antonia Pizziho nezačali nejlépe, když hned v úvodu prohráli v repríze loňského finále nad Argentinou. Chuť si Chile spravila v druhém utkání skupiny D, když porazila 2:1 Bolívii. Ačkoli Alexis odehrál v obou utkáních devadesát minut a patřil k lepším hráčům svého týmu, gólově se prosadil až v posledním utkání skupiny proti Panamě. Na výhře 4:2 se křídelník Arsenalu podílel dvěma brankami.

Jedním z nejatraktivnějších zápasů celého turnaje se stala čtvrtfinálová bitva Chile s Mexikem, v níž středoamerický celek utrpěl až nevídaný debakl 7:0. Alexis se na tomto gólovém představení podílel na třech brankách. Na dvě přihrál a jednu sám dal.

V semifinále si tak muž nosící v reprezentaci, a od nové sezony i v Arsenalu, číslo sedm připsal v již zmíněném duelu s Kolumbií svůj 100. start v dresu své země, v rámci něhož opět odehrál celých devadesát minut. Toto individuální výročí bylo díky brankám Aranguize a Fuenzalidy vítězné a Chile se tak po roce znovu podívala do finále, ve kterém chtěla obhájit loňský historický triumf.

 V cestě však opět stála Argentina. Finálový duel sice nabídl hned během prvního poločasu červenou kartu na obou stranách či neproměněnou stoprocentní šanci Higuaína, ale branky se fanoušci nakonec nedočkali, a to ani během následného prodloužení. O druhém vítězství Chile na posledních dvou ročnících Copy tedy rozhodl až penaltový rozstřel, ve kterém prohru Argentiny zpečetily neproměněné penalty Messiho a Biglia. Za Chile neproměnil pouze Arturo Vidal.

Alexis odehrál ve finálovém utkání 104 minut a po jeho skončení si převzal nejen zlatou medaili a zvedl nad hlavu pohár pro vítěze, ale byl zároveň vyhlášen i nejlepším hráčem turnaje. Celkově dal v šesti utkáních tři branky a připsal si i dvě asistence a patřil tak k neproduktivnějším hráčům letošní celého turnaje. Krom těchto ocenění si ale z finále odnesl i oteklý kotník a čeká ho kromě odpočinku po náročné sezoně i rekonvalescence.

Oběma zástupcům Arsenalu na americkém šampionátu gratulujeme ke skvělým úspěchům a Alexisovi přejeme brzké uzdravení.

Profily souvisejících hráčů:

Nejčtenější články

Kam pokračovat?
Reklama