Trénink

Hráčům chybí fyzická kondice. Vím proč, tvrdí bývalý trenér Arsenalu

07.02.2020, 01:00 – David LopaurProfil na Twitteru / theatletic.com

Poté, co Mikel Arteta dovedl 2. ledna svůj tým k první výhře, jste namísto obvyklého pozápasového rozhovoru mohli slyšet poměrně upřímné přiznání. Jeho autorem byl David Luiz, který kromě vyzdvihování snahy hráčů v poli zmínil ještě jeden důležitý fakt - absenci jejich fyzické připravenosti.

"Pokud budeme otevření, musíme se podívat pravdě do očí a říct si, že nám schází potřebná fyzická kondice," začal svůj rozhovor po dvougólové výhře nad Manchesterem United. "Viděli jsme to proti Chelsea a bylo to na nás znát i dnes, akorát dneska jsme to dokázali urvat srdcem."
 
Pojďme se u daných slov na okamžik zastavit. Mikel Arteta naordinoval svým svěřencům ihned po svém příchodu velmi náročný styl hry, na který řada z hráčů nebyla naprosto připravena. Bývalý ředitel členů realizačního týmu majících na starosti tréninkové metody, Darren Burgess, ví, kde by mohl být problém. Vzpomíná při tom již na své první setkání s klubovým zákulisím, kde se objevil v roce 2017.
 
 
"Mám dojem, že tréninkové a odpočinkové metody řídili do velké míry samotní hráči," nechal se slyšet pětačtyřicetiletý kouč. "Spousta členů realizačního týmu pracuje na daných postech už řadu let, což může vést k tomu, že navázali s některými hráči až příliš osobní vztah. To v zásadě není nic špatného, avšak jim to do jisté míry svazuje ruce.

Velmi často se totiž stávalo, že namísto tvrdého tréninku či dalších cvičení najednou přišla změna: doktor, terapeut či trenér mající danou část dne na starosti hráčům prostě povolil uzdu," objasňuje situaci Burgess. "Proč? Pravděpodobně proto, že to je jednodušší pro všechny zúčastněné strany. S hráči jste spíše kamarád než trenér, tak proč jim stěžovat život dalším tréninkovým kolečkem?"
 
Na tento přístup australský kouč dlouhodobě upozorňoval, dokonce se dostal i do několika ostrých debat s tehdejším lodivodem Arsenalu Unaiem Emerym, jenž upřednostňoval taktické tréninky. Na rozdíl od něj zastával názor, že tvrdší příprava dokáže u hráčů nejen limitovat počet zranění, ale také je lépe připravit na obtížný program během prosince a ledna. Dané výsledky, kterých severolondýnský tým dosahuje právě v těchto měsících, Burgesse ve zmíněných souvislostech tak příliš nepřekvapují.
 
Pro Mikela Artetu je to tedy další výzva: zvýšit výkonnost jednotlivých hráčů a - pokud tedy daný tréninkový aspekt již neřeší, zdůraznit potřebu tvrdších a přísnějších metod jako problém s velmi vysokou prioritou.
Profily souvisejících hráčů:

Nejčtenější články

Kam pokračovat?
Reklama