AKTUALIZOVÁNO. Fotbalový svět v neděli večer zažil šok. Přední evropské velkokluby oficiálně informovaly o založení nové vlastní soutěže s názvem 'The Super League' (European Super League). Veřejnost je projektem silně pobouřena. V úterý večer svůj úmysl o založení začaly jednotlivé celky přehodnocovat.
O co přesně jde?
Dvanáct evropských fotbalových velkoklubů v neděli pozdě večer oznámilo, že se dohodlo na vytvoření nové soutěže, která by se měla hrát uprostřed týdne. Projekt budou řídit zakládající kluby a dle konceptu má jít o přímou konkurenci Ligy mistrů.
We are one of 12 Founding Clubs of the European Super League
— Arsenal (@Arsenal) April 18, 2021
O které kluby jde?
Z Premier League je zapojeno šest největších klubů - Arsenal, Chelsea, Manchester United, Manchester City a Tottenham. Ze Španělska se jedná o trio Real Madrid, Barcelona a Atletico Madrid a z Itálie pak Juventus, AC Milán a Inter Milán. Giganti z Německa jako Borussia Dortmund či Bayern Mnichov momentálně v projektu nefigurují, ovšem jejich zapojení se podle některých zdrojů "očekává později", stejně jako u francouzského Paris-Saint Germain. Předsedou soutěže je Florentino Perez - ředitel Realu Madrid. V užším vedení pak mají být Andrea Agnelli z Juventusu a Joel Glazer za Manchester United.
Twelve of Europe’s top football clubs announced a breakaway Super League, launching what is certain to be a bitter battle for control of the game and its lucrative revenue https://t.co/2UwuMprSZQ pic.twitter.com/RIzCDPY7eh
— Reuters (@Reuters) April 19, 2021
Proč k založení došlo?
Vedení klubů a zástupci nové soutěž tvrdí, že k založení došlo v době, kdy se globální pandemie podepsala na nestabilitě současného evropského fotbalu a fotbalového hospodářství. Zakládající kluby si navíc už řadu let kladou za cíl zlepšovat kvalitu a intenzitu evropských soutěží. Tímto projektem chtějí vytvořit exkluzivní formát pro špičkové evropské kluby a její hráče.
„Světová pandemie naznačila, že ke zvýšení hodnot podpory ve prospěch celoevropského fotbalu je za potřebí přesná strategická vize a udržitelný obchodní přístup,“ stojí v prohlášení nové ligy.
Jaký formát je v plánu?
The Super League je nová evropská soutěž tvořená dvaceti kluby, z nichž patnáct by bylo stálých a dalších pět by se obměňovalo dle každoroční kvalifikace na základě úspěchů v předchozí sezóně. Vždy budou vytvořeny dvě skupiny po deseti týmem, kde bude hrát každý s každým a začínat se bude v srpnu. Tři nejlépe umístěné týmy ve skupinách se automaticky kvalifikují do čtvrtfinále. Mužstva na pátých a šestých pozicích budou mezi sebou následně bojovat o zbývající čtvrfinálové místenky. Koncem května by se pak hrála vyřazovací část na dva zápasy až do finále, které bude hráno na jeden zápas a to na neutrální půdě.
Utkání The Super League by se vždy hrála uprostřed týdne, protože hlavní náplní všech klubů má být účast v domácích ligách, které se hrají především během víkendů.
Bude se jednat o uzavřenou ligu pro vyvolené?
Velmi diskutovaným tématem je výběr účastníků, protože patnáct klubů má mít svou účast vždy jistou a dalších pět se bude kvalifikovat dle předchozí sezóny na základě "sportovních úspěchu". Předpokládá se, že kromě zakládajících dvanácti celků se ke "smetánce" připojí ještě právě trio Bayern, Dortmund a PSG. Zbytek účastníků by se obměňoval, ovšem lze předpokládat, že ne všechny kluby tuto iniciativu podpoří.
Jak se bude soutěž financovat?
Americká banka JP Morgan na tento projekt vyčlenila 5 až 6 miliard dolarů, jak v pondělí ráno potvrdilo několik zdrojů. Dle prohlášení soutěže pak kluby obdrží částku ve výši 3,5 miliard EUR, které mají pomoci v budování investičních plánů a také kompenzovat dopady pandemie.
🚨 BREAKING 🚨
— Football Daily (@footballdaily) April 19, 2021
JP Morgan have confirmed they are financing the 'European Super League' pic.twitter.com/0DKrZcBZKj
Co bude nyní následovat?
Zástupci The Super League uvádějí, že se těší na spolupráci s UEFA a FIFA, aby pomohli "zlepšit fotbal". To však ale momentálně nepřipadá v úvahu, protože UEFA už během nedělního odpoledne, kdy se začaly objevovat informace o večerním představení soutěže, v tiskové zprávě důrazně varovala, že všem klubům a hráčům, kteří se do nového projektu zapojí, hrozí vyloučení. Kromě Evropské ligy a Ligy mistrů by se jednalo také o mezinárodní zápasy. Toto varování UEFA oficiálně vydala pak poté, co kluby projekt skutečně prezentovaly.
Ovšem kromě UEFA se proti této soutěži výrazně ohrazují také fotbalové asociace v jednotlivých zemích, které jsou proti a jsou připraveny proti zúčastněným klubům bojovat. Své prohlášení vydalo vedení Premier League, La Ligy i Serie A. Také se může stát, že všechny zakládající kluby budou mít problémy hrát vůbec svou vlastní domácí soutěž.
UEFA, the English Football Association, the Premier League, the Royal Spanish Football Federation (RFEF), LaLiga, the Italian Football Federation (FIGC) and Lega Serie A have today released a statement.
— UEFA (@UEFA) April 18, 2021
Read it in full here: 👇
Jaké jsou ohlasy?
Od nedělního večera se šíří velká vlna nespokojenosti jak mezi fanoušky, tak i mezi fotbalovými odborníky, bývalými hráči a svá vyjádření už přidávají i politici.
😡 | "I'm a #MUFC fan and I'm absolutely disgusted."
— Sky Sports Premier League (@SkySportsPL) April 18, 2021
💥 | "They are an absolute joke."@GNev2 gives a brutally honest reaction to reports that England's biggest clubs are expected to be part of plans for a breakaway European Super League. pic.twitter.com/VfJccHgybc
Jaká je šance, že soutěž opravdu vznikne?
To je teď otázka, kterou si asi klade každý fanoušek fotbalu. V minulosti se už o podobných projektech několikrát hovořilo, nicméně žádný nebyl v tak pokročilé fázi. Zuřivé reakce UFEA a ligových asociací v jednotlivých zemích dávají jasně najevo, že s projektem nesouhlasí. A aby by kluby opravdu The Super League mohly začít hrát, budou potřebovat jejich souhlas. Dle pravidel Premier League, která zavazují všech dvacet ligových účastníků, musejí kluby od asociace získat písemný souhlas, pokud chtějí vstoupit do něčeho jiného, než je Liga mistrů, Evropská liga, FA Cup, FA Community Shield, Carabao Cup nebo jakákoliv jiná schválená soutěž.
Každý hráč, jehož klub bude souhlasit s připojením do neschválené ligy, riskuje, že nebude moci hrát žádné soutěži pod vedením UEFA a FIFA a to i včetně světového či evropského šampionátu. UEFA už před tímto vznikajícím projektem několikrát v minulosti varovala a na svém znepokojení trvá.
Fotbal čeká pravděpodobně největší revoluce v celé jeho dlouhé historii.
Aktualizace 20.4. – Anglické kluby oznamily odchod z The Super League
Fotbalový svět v posledních hodinách vyjádřil hluboký nesouhlas s připravovaným projektem a už v úterý během odpoledne se začaly objevovat první zprávy o tom, že kluby zvažují z projektu odstoupit. Nejvíce se hovořilo o londýnské Chelsea, která se chystala na domácí zápas s Brightonem. Fanoušci blokovali klubový autobus a dávali jasně najevo, co si o celé záležitosti myslí. Protestující dav se snažil klidnit Petr Čech, který na Stamford Brigde působí jako technicko výkonný poradce, ale marně. Výkop zápasu se opozdil.
Na úterní večer bylo naplánováno online jednání mezi dvanácti kluby, které se mají na založení projektu podílet. Na sociálních sítích se spekulace o odstoupení jednotlivých klubů šířily stále ve větší intenzitě a jako první o tom oficiálně informoval Manchester City. Mezitím přišla také zprávy, že v Manchesteru United končí výkonný místopředseda Ed Woodward a v Juventusu zase prezident klubu Andrea Agnelli. Média také zmiňovala extrémní tlak na prezidenta Florentina Pereze z Realu Madrid, který měl být hlavou celé nově připravané soutěže.
Arsenal před půlnocí pak vydal oficiální prohlášení, že z projektu odstupuje:
„Posledních pár dnů nám opět ukázalo, jak oddané fanoušky má tento klub a hra, kterou tolik milujeme. Nepotřebovali jsme to připomínat, protože to víme, jen nám to dalo podnět k dalším úvahám a hlubokému zamyšlení. Nikdy jsme neměli v úmyslu způsobit takový rozruch, ale když přišlo pozvání do Super League, přes vědomí toho, že neexistují žádné záruky, tak jsme nechtěli zůstat pozadu a našim úmyslem bylo chránit Arsenal a jeho budoucnost.“
„V důsledku pečlivého naslouchání vám fanouškům a šiřoké fotbalové veřejnosti odstupujeme z připravované Super League. Udělali jsme chybu a omlouváme se za ni.“
„Jsme si vědomi toho, že potrvá nějaký čas, než si získáme vaši důvěru, ale dovolte nám objasnit, že úmysl, stát se součástí Super League, byl založen na naši touze chránit Arsenal, klub, který milujeme, a vyjádřit podporu hře, kterou milujeme – skrze větší solidaritu a finanční stabilitu.“
„Stabilita je nezbytná proto, aby tato hra prosperovala a i nadále se budeme snažit o to, abychom tuto hru posunuli ku předu správným směrem.“
„Systém vyžaduje změny. Musíme začít spolupracovat, abychom našli vhodná řešení, která ochrání budoucnost této hry a její mimořádnou sílu, která nás zvedá ze sedaček.“
„Uvědomujeme si, že za toto záležitost přišla v době, kdy máme za sebou velice náročný rok. Našim hlavním cílem je vždy činit správná rozhodnutí, chránit klub před budoucností a posouvat ho vpřed. Zde jsme správné rozhodnutí neudělali a uvědomujeme si to.“
„Vyslyšeli jsme vás.“
Arsenal Football Club
Legacy fan. Really? Never Kroenke. Never pic.twitter.com/eIk30BBODd
— Layth (@laythy29) April 20, 2021
Fanoušci Arsenalu však rozhodně s dlouhodobým vedením klubu spokojeni nejsou a tato událost k tomu dala ještě větší důvod. Severolondýnský tým čeká v pátek domácí zápas Premier League proti Evertonu. Příznivci se u Emirates Stadium připravují na velké protesty, které mají za cíl jediné – #KroenkeOut.