Exkluzivně: Návštěva severolondýnského derby ve velkém stylu

08.10.2022, 10:00 – Filip SedlákProfil na Twitteru / ARSENALsite.cz (Londýn)

Severní část Londýna se ponořila do červených barev. Kanonýři minulý týden proti Tottenhamu předvedli perfektní výkon, díky čemuž se i náš trip na Emirates Stadium stal perfektní a (opět) zanechal spoustu zážitků a emocí.

Na severu Londýna se od začátku letošní sezóny nebojuje pouze o důležité body do tabulky, ale také o to, jak se dostat na tribuny našeho stadionu. Poptávka po vstupenkách je v současné době opravdu enormní. Zápasy Arsenalu jsou a vždy bývaly ve většině případů vyprodány, ale ze zkušeností lze říct, že v předchozích letech byl přístup ke vstupenkám rozhodně snazší, než-li je tomu nyní. 

Ani předplacené sezónní členství vám nezaručí, že se k nákupu vstupenky dostanete. Nám se po dlouhých týdnech čekání nakonec poštěstilo a dvě místa na severolondýnské derby jsme získali. Opět se jednalo o neuvěřitelný zážitek a atmosféra, která v poslední době na Emirates Stadium panuje, je opravdu něco, co tento stadion snad ještě nezažil.

Sobotní výkop v poledne s sebou přináší to, že spousta fanoušků vyráží do ulic Islingtonu (městská část severního Londýna) už v ranních hodinách. Před zápasem se tradičně plní místní puby a bistra podél Holloway Road, kde většina příznivců vyčkává, než se přesunou přímo ke stadionu.

Minulý víkend byl trošku specifický v tom, že se v Británii konala částečná stávka na železnicích, což v Londýně znamená často opravdu velké dopravní komplikace, protože mnoho fanoušků standardně dojíždí na utkání vlaky a tzv. Overgroundy. Kromě Arsenalu své domácí zápasy ve stejný den hrály další londýnské celky – Crystal Palace, Fulham, či West Ham. Naštěstí metro fungovalo dle běžného režimu a tak dostat se do místa dění žádné výraznější problémy nakonec nepřineslo a organizace v ulicích probíhala bez komplikací.

My jsme pro sobotní snídani zvolili skvělé místo The Bran London, které je od Emirates Stadium přibližně deset minut chůze (doporučujeme!). Zhruba hodinu před zápasem je v okolí stadionu už opravdu velké množství lidí, takže na nějaké nákupy ve fanshopu to rozhodně není. Lepší je 'The Armoury' (oficiální fanshop Arsenalu) navštívit s větším časovým předstihem před výkopem, nebo případně mimo hrací den, což je úplně nejlepší varianta a spojit to třeba i s prohlídkou stadionu. 

V Londýně v sobotu panovalo krásné slunečné počasí, což dodává takovému zápasu hned úplně jinou atmosféru. Naše místa ve spodním sektoru byla jen pár metrů od hrací plochy. Nedaleko natáčela stanice BT Sport předzápasové rozhovory, kterých se účastnily bývalé hvězdy Premier League – Cesc Fabregas, Rio Ferdinand a Peter Crouch.

Vyprodaný Emirates Stadium se pomalu ale jistě zaplnil do posledního místa a vše mohlo začít. Nástup hráčů doprovázelo připravené červenobílé choreo od Ashburton Army, kteří už několikátou sezónu vytvářejí na tribuně Clock End velmi aktivní kotel a i právě díky nim je atmosféra na stadionu na mnohem vyšší úrovni, než tomu bylo dříve. Na podporu svých aktivit často využívají zdroje od fanoušků, kteří jim online přispívají. Například na vytvoření chorea pro severolondýnské derby bylo vybráno okolo čtyř tisíc liber.

A když se takové choreo spojí s hymnou “North London Forever”, která na Emirates Stadium od loňské sezóny zní před každým zápasem, je to něco nepopsatelného.

Přímo na hranici našeho sektoru padla úvodní výstavní trefa Thomase Parteyho a později přišel poblíž také faul na Gabriella Martinelliho, za který byl Emerson Royal vyloučen. Kdyby na Emirates Stadium nebyly minulý týden sedačky, tak si toho pravděpodobně ani nikdo nevšimne, protože od začátku až do konce zápasu se jen stálo a fandilo. 

Po závěrečném hvizdu většina fanoušků ještě setrvává na tribunách, děkuje hráčům a zpívá. Před přesunem do místních barů, kde pokračují vítězné oslavy, ještě mnoho příznivců míří do fanshopu a také vyčkává na výjezd hráčů ze stadionu. 

Vzhledem k dopravní vytíženosti okolních ulic se často stává, že hráči uvíznou v koloně hned přímo u Emirates Stadium, čehož fanoušci samozřejmě využijí a snaží se ulovit fotky, videa a podpisy. Někdy jsou k vidění až nebezpečné situace, protože někteří z nich téměř skáčou hráčům před rozjetá auta.

Alex Zinchenko, který byl jedním z odchycených, byl naprosto v dobré náladě, rozdával úsměvy a fotky na všechny strany. Dále okolo projížděl například také Kieran Tierney, jenž se nám podepsal zápasový program, nebo také Martin Odegaard ve své šedé Audi RSQ3.

S odjezdem hráčů se také pomalu vyprázdní uličky okolo stadionu a mnoho fanoušků míří do svých oblíbených barů a restaurací, kde se oslavuje. Téměř všechny podniky v blízkosti Emirates Stadium jsou určeny pouze domácímu táboru, na což také dohlížejí lidé z ochranky. Prokázat se musíte oblečeným dresem, nebo vstupenkou ze zápasu.

I přes přísné kontroly se však problémům nedá zcela zabránit. Například do okolí nedaleké stanice Highbury&Islington mířilo v jednu chvíli hned několik desítek policejních vozů, kvůli vzniklému konfliktu v blízkosti baru s názvem 'The Famous Cock’. Kupodivu žádný fanoušek Spurs tady ale k vidění nebyl. 

Říjnových slunečných devatenáct stupňů, čtyři branky, červená karta pro Tottenham, krásná trefa Thomase Parteyho a tři body zajišťující první příčku v Premier League. Letošní navštívené duely s Leicesterem či Aston Villou byly také naprosto skvělé, ale toto derby bylo opravdu něco speciálního a pravděpodobně ho dlouhou dobu nic nepřekoná. 

N O R T H   L O N D O N   I S   R E D

Nejčtenější články

Kam pokračovat?
Reklama