BLOG: Jaký hráčský wishlist by měl mít Mikel Arteta?

28.06.2023, 07:00 – Profil na Twitteru / Matěj Vyvlečka

V tomto blogu se dívám na stav a šířku kádru a z vlastního pohledu popisuji vhodné pozice na posílení. Při psaní tohoto blogu jsem vycházel z toho, že budeme dál držet rozestavení 4-2-3-1 případně 4-3-3.

Pravý obránce / pravý stoper

Hráči na tyto pozice v kádru:
Takehiro Tomiyasu, Ben White, Rob Holding, William Saliba, Cedric

Možné alternativy:
Jakub Kiwior, Thomas Partey

První pozice, u které vidím problém je naše pravá strana obrany. Jasným startérem na pozici pravého stopera je William Saliba, který by měl brzy podepsat nový dlouhodobý kontrakt. První náhrada za něj by v mých očích měl být Ben White, který celou sezónu odehrál jako pravý obránce. Při Salibově zranění se však zranil i Tomiyasu, který by převzal úlohu Whitea a hrál pravého obránce. A tady v mých očích nastává problém, kdy klíčovou část sezóny musel odehrát Rob Holding. I když ji neodehrál vyloženě zle, tak má své limity, zejména rychlost a rozehrávku pod tlakem, kterou při naší dominantní hře a vysoké obraně prostě musíte mít. Za mě je perfektní squad player, hráč, který si nikdy nestěžuje a je se svou rolí spokojen podobně jako Elneny. Poté jej na pozici pravého obránce nahradil Kiwior, který odvedl skvělou práci, ale měl to přes nohu a bylo to pro něj o hodně složitější i když si nevedl zle.

Proto je potřeba příchod buďto pravého obránce nebo pravého stopera. Nejlépe někoho kdo může alternovat na obou pozicích, podobně jako White a Tomiyasu. Musí to být někdo, kdo je zvyklý hrát vysokou obranu a mít kvalitní rozehrávku. V posledních dnech se nejvíce spekuluje o příchodu Jurriena Timbera z Ajaxu, což by byl naprosto perfektní fit. Je to primárně pravý stoper, který může hrát i pravého stopera ve tříčlenné obraně a případně i pravého obránce. Z Ajaxu je zvyklý hrát dominantní fotbal s vysokou obranou.

Další varianty:
Guehi (Crystal Palace), Danso (Lens), Klostermann (Lipsko), Stanisič a Pavard (Bayern)

Defenzivní záložník

Hráči na tuto pozici v kádru:
Mohamed Elneny, Thomas Partey, Jorginho, Sambi Lokonga

Možné alternativy:
Ben White, Granit Xhaka, Oleksandr Zinchenko

Další pozici, která je velmi špatně obsazená vidím na defenzivním záložníkovi. Už jen když si to přečteme jmenovitě. Thomas Partey je tady jasný startér, spekuluje se, ale že by chtěl odejít. Jorginho na jaře ukázal, že tady odvede dobrou práci, ale na něm bych to vyloženě nestavěl, zvlášť když už má 31 let. Sambi Lokonga zatím nepřesvědčil a nejspíš znovu odejde hostovat a Mohamed Elneny je hráč pouze do šířky kádru. Z možných alternativ je i Xhaka na odchodu a Zinchenko s Whitem na této pozici v Arsenalu ještě nehráli. V případě odchodu i Thomase Parteye jsme na této pozici ve velké nouzi a to je to jedna z nejdůležitějších pozic. Měl by to být hráč s perfektní rozehrávkou, krytím míče, odolnosti vůči presinku, dobrou poziční hrou a velkým fyzickým fondem.

Ještě před koncem sezóny se mluvilo o našem obrovském zájmu o Declana Rice, na kterého už jsme předložili dvě nabídky (v tuto dobu to píši) a obě byly zamítnuty. O třetí se jedná. Navíc se do boje vložil i Manchester City a je otázkou jak to dopadne. Ještě k tomu to nebude vůbec levná záležitost a v mých očích bych na tuto pozici bral raději i dva hráče. Co se týče Rice, tak tady není o čem diskutovat. Výborný talent, vítězný typ, navíc vůdce kabiny. O jeho čtení hry a skvělém vyvážení míče jsme se přesvědčili už ve vzájemném zápase.

Další alternativy: Caicedo (Brighton), Kamara (Aston Villa), Palhinha (Fulham), Lavia (Southampton)

Střední záložník

Hráči na tuto pozici v kádru:
Fabio Vieira, Granit Xhaka

Možné alternativy:
Emile Smith-Rowe, Martin Odegaard, Sambi Lokonga, Oleksandr Zinchenko

Stejně jako u defenzivního záložníka je hned vidět, že na tuto pozici potřebujeme posílit. Granit Xhaka je bohužel na odchodu, čemuž moc nerozumím, protože v minulé sezóně na té pozici odehrál 95% času. A odehrál tam naprosto skvěle. Ale k tomu se nebudu teď vyjadřovat. Fabio Vieira na této pozici ještě nepřesvědčil a potřebuje čas. Možná by mu i pomohlo hostování v rámci Anglie. Nejvíc se mi líbí alternativa Zinchenka, ten tam ale v Arsenalu ještě nehrál a navíc by musel někdo hrát místo něj invertovaného levého obránce. Sambi, podobně jako Vieira, ještě nic neukázal a varianty se Smith-Rowem a Odegaardem jsou už příliš ofenzivní a zranitelné. Mělo by se jednat nejlépe o levonohou osmičku, která pokryje velké množství prostoru, výborná v presinku s ofenzivním příspěvkem, zároveň ale defenzivně stabilní a s dobrou poziční hrou.

V době kdy píši tenhle článek, tak už se pouze čeká na oznámení příchodu Kaie Havertze z Chelsea a momentálně se nejvíc spekuluje, že ho Arteta chce předělat právě na tuto osmičku. Stejně jako u Smith-Rowa a Odegaarda mi tohle přijde jako příliš ofenzivní varianta, nejsem přesvědčený o jeho defenzivních schopnostech a tak bych raději volil jinou variantu.

Další alternativy: Eze (Crystal Palace), Nunes (Wolves), Olmo a Szoboszlai (oba Lipsko), Ward-Prowse (Southampton)

Pravé křídlo

Hráči na tuto pozici v kádru:
Bukayo Saka, Marquinhos, Nicolas Pepe

Možné alternativy:
Emile Smith-Rowe, Reiss Nelson, Leandro Trossard, Gabriel Jesus, Gabriel Martinelli

Tady je jasný startér - naše hvězda Saka. Ten by ale potřeboval větší pomoc s vytížením, protože hlavně na konci sezóny šlo vidět, že toho v nohách má hodně a neoplýval už takovou formou. Marquinhos strávil jaro hostováním v Norwichi, předpoklad ale je, že půjde znovu na hostování a Nicolas Pepe je na odchodu. Tím pádem není téměř žádná alternativa na pozici Saky. Tedy nejlépe levonohý hráč, který si navádí balón do středu pole a je silný v soubojích 1v1. Pochopitelně musí i dobře pracovat do defenzivy a dobře kombinovat.

Nelson, Martinelli a Trossard. Ti všichni už nastoupili na pozici pravého křídla, ale ani jednomu to tam nesedělo, jako na levé straně a váznula spolupráce s Whitem. Teoreticky tam může zahrát dobře Jesus, který tam často nastupoval za Manchester City, ten by pak ale scházel na pozici útočníka. Smith-Rowe není dobrý v soubojích 1v1.
Zatím nejde z klubu žádné info, že bychom na tuto pozici někoho hledali a toto přestupní okno to určitě není priorita. Alternativ na tu pozici máme dost a hlavní startér je jednoznačně Saka. Do klubu nejspíš přijde Havertz, tím pádem máme ještě více možností.

Potenciální posily: Olise (Crystal Palace), Raphinha (Barcelona), Kudus (Ajax), Sané (Bayern), Chiesa (Juventus)

Hrotový útočník

Hráči na tuto pozici v kádru:
Gabriel Jesus, Eddie Nketiah, Florian Balogun

Možné alternativy:
Gabriel Martinelli, Leandro Trossard

Tady nás vyloženě bota netlačí. Spíš to směřuji k tomu, že je potřeba typologicky odlišný útočník od Gabriela Jesuse, pro případ, kdy je potřeba dohánět skóre a tlačit soupeře centry do vápna. Jinými slovy plán B. Tady nám chybí nějaký kvalitní koncový hráč typu Giroud. Hráč, který je silný v osobních soubojích, v hlavičkových soubojích a který je kvalitní zakončovatel. Zároveň by měl umět hrát zády k brance a kombinovat se spoluhráči.

Na této pozici je jasný startér Gabriel Jesus a je to tak správně. Jeho absence v sestavě byla znát a i když si Nketiah nevedl špatně, tak hráč jeho kalibru to není. Nketiah je dobrý squad player, já bych ale uvítal více prostoru pro Baloguna. Tady je ale veliký otazník, protože Balogun chce mít údajně jistý game time a myslím si, že při konkurenci Jesuse na to nebude mít prostor. Navíc na jaře na této pozici velmi dobře alternoval Trossard. Proto si myslím, že Balogun spíše odejde a v tu chvíli máme pouze dva typické útočníky.

Potenciální posily: Toney (Brentford), Ferguson (Brighton), Watkins (Aston Villa), Vlahovič (Juventus)

Redaktor: Matěj Vyvlečka 

Tento článek je osobním vyjádřením autora.

Nejčtenější články

Kam pokračovat?
Reklama