Arsenal vstřelil Evertonu čtyři góly a zahraje si semifinále ve Wembley

08.03.2014, 15:33 – Profil na Twitteru / Filip Sedlák, Jiří Číhák

• Rozhodčí: Mark Clattenburg | Emirates Stadium
  • Arsenal
  • 4:1
  • Everton
    • 7' Mesut Özil (as. Santi Cazorla)
    • 68' Mikel Arteta (pen.)
    • 83' Olivier Giroud (as. Bacary Sagna)
    • 86' Olivier Giroud (as. Mesut Ozil)
    • 32' Romelu Lukaku (as. Kevin Mirallas)

Komentář k utkání

Po krátké reprezentační přestávce, jenž měla kvůli Wilsherově zranění opět fatální vyústění pro Arsena Wengera a jeho tým, bylo na Emirates Stadium na programu první čtvrtfinálové klání letošního ročníku FA Cupu.

„Kanonýři“ měli do zápasu výborný start, po sedmi minutách vedl přečíslení domácích Santi Cazorla, přesně přihrál na levou stranu Mesutu Özilovi, který přízemní střelou k tyči rozjásal zaplněný stadion. Everton hrál druhé housle. Arsenal zásoboval obranu „Toffees“ několika nebezpečnými akcemi, brankář Joel Robles si ovšem se střelami Sanoga i Chamberlaina poradil. Svěřenci Roberta Martineze zahrozili po akci Mirallase, který povedenou přihrávku našel nabíhajícího Pienaara, přesné zakončení mu ale znemožnil důrazný Sagna.

Arsenal byl i nadále aktivnějším týmem. Zejména kritizovaný Özil dělal svými přesnými přihrávkami problémy hostující obraně, která na poslední chvíli zablokovala střely Gibbse či Cazorly, které připravil právě německý playmaker. Everton spoléhal na rychlé protiútoky a jeden z nich se po půl hodině hry také ujal. Ross Barkley našel v pokutovém území na zadní tyči Mirallase, který ještě míč přiklepl Romelovi Lukakuovi a ten se z malého vápna nemohl mýlit.

S rychlou odpovědí přispěchal Oxlade-Chamberlain, jeho střelu z hranice pokutového území vytěsnil na rohový kop Robles. Fabianského ohrozil před odchodem do šaten ještě Mirallas, míč už si ovšem před poločasovým hvizdem cestu do branky nenašel.

Do druhé půle vstoupili aktivněji fotbalisté Evertonu a v 54. minutě měli velmi blízko k vedoucímu gólu. Domácí kapitán Vermaelen udělal velkou chybu u postranní čáry a Lukaku postupoval směrem do pokutového území „Gunners“, kde připravil ideální střeleckou pozici pro Rosse Barkleyho, který ovšem branku Fabianského přestřelil.

Arsenal odpověděl střelou Cazorly, kterou dalším výborným zákrokem zneškodnil brankář Joel. Chvíli poté vletěl do pokutového území Evertonu Oxlade-Chamberlain, jehož nedovoleně zastavil Gareth Barry a rozhodčí Clattenburg nařídil pokutový kop. Míč si připravil Mikel Arteta a brankáře Roblese překonal, penalta se ovšem musela opakovat, neboť do pokutového území předčasně vběhl Giroud. Arteta ovšem nervy drásající moment zvládl a i na podruhé překonal brankáře Evertonu.

Závěr si „Kanonýři“ užívali. V 83. minutě navýšil vedení po Sagnově ideální přihrávce Olivier Giroud, který míč z první usměrnil na přední tyč. Francouz se na střeleckou listinu zapsal z pozice střídajícího hráče ještě jednou, po krásné akci Rosického s Özilem uzavřel Giroud gólový účet zápasu v 85. minutě.

Arsenal si po výborném výkonu zajistil účast v semifinále FA Cupu, hlavně si ale opět zvedl sebevědomí, čehož bude chtít využít v odvetném zápase osmifinále Ligy mistrů proti Bayernu Mnichov. V Allianz Areně se fotbalová opona roztáhne v již úterý ve 20:45.